» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
210 / 506
»»

jest10 ::

Jst je izjavil:


edit: Obstaja še kakšen program, ki ti napiše, koliko podatkov si že napisal? Oz. pač splošni podatki o SSDju?

CrystalDiskInfo

Jst ::

Sem potreboval reset, pa sem za foro šel v Safe Mode. In tam se SSL Life lepo zažene in pokaže podatke. No, Today, Yesterday in Last Week ne pokaže, samo Total je prikazan. SSD je relativno nov, 3 mesece (in 23 dni, če se prav spomnim iz SSD Life) Torej Total je ~2200. To so najbrž GB? Kar pride 20GB/dan. Zanimivo.

Pognal sem tudi Crystal test, pa se cifre niso nič spremenile, ko je bil SSD čisto frišen. Lepo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

oldguy ::

Evo, včeraj dobil 840, nainštaliral osmico, zadeva dokaj leti. Še posebej me je presenetilo to, da 4K in 8K bloki delajo tako hitro - se spomnim zadnjega SSD-ja izpred parih let - technology moved on, ni kaj...

 840

840

jest10 ::

Jinto je izjavil:


Toliko je minimum, kar bo SSD zdržal pisanja, kar je več je odvisno od sreče (Trenutno je recimo na xtremesystems.org 840 TLC na 3200 ciklov, kar je že precej čez spec.
830 je umrl pri preko 30 000 ciklih, m4 pa tudi drži več kot 30 000 - vendar je to odvisno od sreče. Noben čip ni čisto enak)

V bistvu so začele pri 3200 ciklih crkovati prve celice in jih ima trenutno že kar nekaj "zamenjanih". Drugi 120GB 840, ki je bil testiran, se je obnesel slabše, samo bodo rezultati objavljeni šele, ko crkne ta z 3200+ cikli.

Jst ::

Samsung 840 500GB je trenutno 423EUR na ceneje.si. Če bi bil ~250EUR, bi ga bil pripravljen kupiti za Entertainment PC, kjer so filmi, glasba, slike,...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kmetek ::

ne a res?

hojnikb ::

Za 250€ pri nas se boš še pa kr načakal, razn če se bo v kratkem TLC flash do te mere pocenil, da bo kej takega tudi možno..
#brezpodpisa

darkolord ::

Hm mal razmišljam pa mi ni čist jasno, zakaj je Samsung sploh šel v tale TLC...

Glede na to, da sami proizvajajo tako čipe kot kontroler (sploh še kdo drug to počne razen intela (pa še ta ima Sandforce modele)?) in da so performančno s tem čisto v vrhu, se mi zdi, da bi si lahko privoščili dovolj nižjo ceno, da bi s flagship modelom tako cenovno kot performančno POMENDRALI prav vso konkurenco.

No sej, sigurno že vedo bolje, samo na glas razmišljam...

Dr_M ::

Zato, da lahko naivno rajo molzejo. In s tem mastno sluzijo :>

Jst ::

Na TLC bo[d/m]o šli slej kot prej vsi. Največja hiba SSDjev je ravno velikost. In z TLC se rešuje največji problem trenutnih SSDjev - cena. Trenutno je Samsungov TLC v 840 šele prvi korak. Upam, da dober; to bo itak pokazal čas. Drugih tehnologij, ki bi bile production ready, še leta ne bo. V tem času pa mislim, da bodo tudi za TLC našli rešitve za zelo malo pisanj na celico. Ena je že: segrevanje. Verjetno se bodo spomnili še kaj.

V novicah pa itak beremo, da je potencialnih tehnologij shranjevanja na vidiku več. Tako da menda bo kakšna raziskovalna ekipa naredila korak naprej. Samo do mainstream produktov bo še dolga doba. SSDje poznamo 18 let (1995), pa so komaj 3, 2 leti nazaj prišli do mainstream-a. Tako, da bomo SSDje žulili še dolgo časa.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Dr_M ::

Z manjsanjem proizvodnjega procesa, se manjsa E/W doba NANDa.
Z vecanjem stevila podatkov na celico se drasticno manjsa stevilo E/W.
Predvsem bo treba poiskat kompromis med tema dvema spremenljivkama, ker v nedogled ne bo slo.

Je pa zalostno to, da se bo cena MLC NANDa povisevala, TLC bo pa za glupe ovce, kot 1080 monitorji.

Jst ::

Vse je res, kar si napisal. Bomo pa Enterprise izdelke kupovali...

ps: tudi jaz sovražim do dna duše 1920x1080 monitorje!!!
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Ali pa bomo čez nekaj let v navodilih 2TB TLC SSDja brali:

Za optimalno delovanje vsak mesec naredite naslednje:
1. SSD pogon vstavite v ohišje, ki ste ga dobili pri nakupu.
2. Poskrbite, da so vsi štiri zatići(slab kitajski prevod) trdno pritrjeni.
3. Ohišje z SSDjem dajte v pečico.
4. V pečici naj bo pri 800C 30min.
5. Na ohišju je indikator:
-ko postane rumene barve, pustite pri tej temperaturi;
-če je rdeč, potem ste nastavili preveč stopinj C in zmanjšajte
-ko rdeča nekaj časa gori, se avtomatsko izklopi, kar pomeni, da lahko pečico ugasnite in date ohišje ven.
PAZITE DA SE NE SPEČETE ALI KAKŠNE DRUGE POŠKODBE!
NE UPORABLJAJTE MIKROVALOVKO AMPAK PEČICO!

Če imate kakšna vprašanja nas lahko pokličete na +861077755777 ali nam pošljite sporočilo na support@YourDiskManufacturer.ch.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

darkolord ::

.cz*

WarpedGone ::

Ali pa bomo čez nekaj let v navodilih 2TB TLC SSDja brali:

There is a simple way out: DON'T BUY TLC SSDs - aka Samsung 840, ...

Ampak ker vam je na koncu dneva vseeno na prvem mestu važna samo cena in vzamete tisto kar je 3 EUR ceneje, kako zadeva dela se pa ubadate šele pol, ko vam začne delat probleme, bodo proizvajalci pač denar molzli tako, da bodo klump prodajal 3 EUR ceneje. Enako velja za monitorje in CDROMe, ki so na koncu svojega PrimeTime crkovali po enem leti in en dan. Enote iz začetka njihove ere (i.e. izpred 20 let) pa še vedno delajo kot prvi dan.

// Sm kupu 840 PRO ravno zarad tega, ker se nočem it te igre. In ja, sm plačal neki več.
Zbogom in hvala za vse ribe

hojnikb ::

Nwm kaj je taka panika okol tega 840; sj je še ceu kup drugih ssdjov, ki so ravnotako hitri in še vedno uporabljajo 25nm flash..
Dokler bo TLC flash rejtan za >1000 p/e, se ga niti dotaknem ne.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

oldguy ::

Jst je izjavil:

Vse je res, kar si napisal. Bomo pa Enterprise izdelke kupovali...

ps: tudi jaz sovražim do dna duše 1920x1080 monitorje!!!



Hehe, tudi jaz, tudi jaz. 1080 je popoln šodr za kakršnokoli resno delo in sam z veseljem plačam več za 1200 ali 1600.

No, medtem ko pri SSD-jih, mi je pa nekako vseeno. Zadeva je postala tako cheap, da je več kot tri leta tako ne mislim uporabljat, zato mi je vseeno če se je pričakovan lifetime zmanjšal z 10 na 5 let.

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

Nwm kaj je taka panika okol tega 840; sj je še ceu kup drugih ssdjov, ki so ravnotako hitri in še vedno uporabljajo 25nm flash..
Dokler bo TLC flash rejtan za >1000 p/e, se ga niti dotaknem ne.

Pokaži mi SSD, ki ima rating pod 1000 E/W ciklov. ;)

Sicer je pa še ena rešitev za daljšanje življenjske dobe flasha ECC. Zadeva tudi do 50x podaljša življenjsko dobo.

Jst ::

WarpedOne: Mislim, da bo postal problem, da MLC SSDje sploh ne bodo več delali za mainstream. Samo TLC, ali še kaj bolj groznega - 4 bite/celico (=16 različnih stanj oz. voltaž v celici). Zato upam, da za TLC (oz. NAND celice nasploh) čimprej najdejo način, da bodo celice bolj vzdržljive.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

WarpedGone ::

Nekako pač je treba zbit ceno na bit, da bo možno prodajat 10TB diske za 60 EUR ob 200% marže.
Če bo folk prpravlen dat par EUR več za MLC v dost velikem obsegu, jih bojo še delal. Ampak folk tega ni prpravlen...
Zbogom in hvala za vse ribe

mailer ::

Sploh mi ni jasno zakaj so opustili izdelovanje 830 serije. Povpraševanje izredno, prodaja izredna, zanesljivost izredna, hitrost odlična, zadovoljstvo uporabnikov neprecenljivo.

ST-777 ::

PrimozR je izjavil:

Sicer je pa še ena rešitev za daljšanje življenjske dobe flasha ECC. Zadeva tudi do 50x podaljša življenjsko dobo.
RAMDisk?

"Use A Ram Disk To Reduce Writes On Solid State Drives" http://www.ghacks.net/2010/06/10/use-a-...

jest10 ::

mailer je izjavil:

Sploh mi ni jasno zakaj so opustili izdelovanje 830 serije. Povpraševanje izredno, prodaja izredna, zanesljivost izredna, hitrost odlična, zadovoljstvo uporabnikov neprecenljivo.

Ker je 840 cenejši za izdelavo

gruntfürmich ::

mailer je izjavil:

Sploh mi ni jasno zakaj so opustili izdelovanje 830 serije. Povpraševanje izredno, prodaja izredna, zanesljivost izredna, hitrost odlična, zadovoljstvo uporabnikov neprecenljivo.


ker folk gleda samo benče in če ni za 1mb/s pred konkurentom (seveda pri zaporednem pisanju velikih datotek) ga noče kupit...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

mailer je izjavil:

Sploh mi ni jasno zakaj so opustili izdelovanje 830 serije. Povpraševanje izredno, prodaja izredna, zanesljivost izredna, hitrost odlična, zadovoljstvo uporabnikov neprecenljivo.

Ker so naredili nov model? o_O

Jst ::

>Če bo folk prpravlen dat par EUR več za MLC v dost velikem obsegu, jih bojo še delal.
>Ampak folk tega ni prpravlen...

Ko bo TLC vseprisoten, upam, da bodo MLC v Enterprise produktih. In če bodo, potem res upam, da se bo našlo nekaj MLCjev tudi za Enthusiast segment.


---

Najraje bi pa videl novo tehnologijo za storage device. Memrisor, if I remember correctly? Non-Volatile RAM.

Pa nove baterije, seveda. :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Nwm kaj je taka panika okol tega 840; sj je še ceu kup drugih ssdjov, ki so ravnotako hitri in še vedno uporabljajo 25nm flash..
Dokler bo TLC flash rejtan za >1000 p/e, se ga niti dotaknem ne.

Pokaži mi SSD, ki ima rating pod 1000 E/W ciklov. ;)

Sicer je pa še ena rešitev za daljšanje življenjske dobe flasha ECC. Zadeva tudi do 50x podaljša življenjsko dobo.

Samsung 840 z TLC flashom glede na to da je 21nm in 3 biti na celico, stvar nemore bit rejtana za več kot 1k p/e. Že MLC flash, ki je 2 bit per cell in 25nm, ima samo 3k p/e.
Samsung z razlogom nikol ni dau official p/e rating za TLC ;)

Jst je izjavil:

>Če bo folk prpravlen dat par EUR več za MLC v dost velikem obsegu, jih bojo še delal.
>Ampak folk tega ni prpravlen...

Ko bo TLC vseprisoten, upam, da bodo MLC v Enterprise produktih. In če bodo, potem res upam, da se bo našlo nekaj MLCjev tudi za Enthusiast segment.


---

Najraje bi pa videl novo tehnologijo za storage device. Memrisor, if I remember correctly? Non-Volatile RAM.

Pa nove baterije, seveda. :)

tut MRAM bi bil imo kr kul zadeva ;)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Nwm kaj je taka panika okol tega 840; sj je še ceu kup drugih ssdjov, ki so ravnotako hitri in še vedno uporabljajo 25nm flash..
Dokler bo TLC flash rejtan za >1000 p/e, se ga niti dotaknem ne.

Pokaži mi SSD, ki ima rating pod 1000 E/W ciklov. ;)

Sicer je pa še ena rešitev za daljšanje življenjske dobe flasha ECC. Zadeva tudi do 50x podaljša življenjsko dobo.

Samsung 840 z TLC flashom glede na to da je 21nm in 3 biti na celico, stvar nemore bit rejtana za več kot 1k p/e. Že MLC flash, ki je 2 bit per cell in 25nm, ima samo 3k p/e.
Samsung z razlogom nikol ni dau official p/e rating za TLC ;)

Jst je izjavil:

>Če bo folk prpravlen dat par EUR več za MLC v dost velikem obsegu, jih bojo še delal.
>Ampak folk tega ni prpravlen...

Ko bo TLC vseprisoten, upam, da bodo MLC v Enterprise produktih. In če bodo, potem res upam, da se bo našlo nekaj MLCjev tudi za Enthusiast segment.


---

Najraje bi pa videl novo tehnologijo za storage device. Memrisor, if I remember correctly? Non-Volatile RAM.

Pa nove baterije, seveda. :)

tut MRAM bi bil imo kr kul zadeva ;)

Ne razumeš. Ti si napisal, da dokler bo TLC flash rejtan za več kot 1000 p/e ciklov, da se ga ne dotakneš. Pokaži SSD, katerikoli SSD, pa naj bo SLC, MLC ali pa TLC, ki ima rating nižji od 1000 p/e ciklov.

hojnikb ::

samsung 840 je trenutno edina zadeva, ki pade v ta rang >=1000 p/e; seveda uradnega rejtinga ni, ker 1000 p/e pač ni kul za marketing ..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ziu ::

Glede na to, da sem čisti laik na področju, me zanima samo tole:

Samsung 840 Day 51

Drive Hours: 1216
ASU GiB Written: 437,361.39 (427.11 TiB)
Avg MB/s: 101.10 (549.80 hours)
MD5: OK

Wear Leveling Count (B1): 3508 raw (1 normalized)

Reallocated blocks (B3,05): 405 (86 normalized)
Failure count (B5, B6): 0 program, 0 erase
Uncorrectable Error Count: 0
ECC Error Rate (C3): 0

Wear is accelerating ... it won't be long now!


Če sem prav razumel, je edini problem pri (navadnem) 840, da je TLC in bo zato hitreje crknil. Glede na te teste: kaj pomeni "hitreje" ob neki (pod)povprečni domači rabi? Je to 3 leta, ali 10 let?

l0g1t3ch ::

Jaz samsunga 840 zlorabljam na polno. Ko/če bo crknil pa za sigurno povem tu.

jest10 ::

btw, za foro zlorabljam stari 4GB patriotov USB ključek. Zaenkrat je uspešno zapisal čez 5TB:P

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

samsung 840 je trenutno edina zadeva, ki pade v ta rang >=1000 p/e; seveda uradnega rejtinga ni, ker 1000 p/e pač ni kul za marketing ..

In po čem torej sklepate, da je pod 1000 p/e ciklov? Ne pravim da ni, ampak, kot si rekel sam, uradnih podatkov NI.

jest10 je izjavil:

btw, za foro zlorabljam stari 4GB patriotov USB ključek. Zaenkrat je uspešno zapisal čez 5TB:P

A to samo v procesu zlorabljanja ali tudi vključujoč prejšna zapisovanja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

hojnikb je izjavil:

samsung 840 je trenutno edina zadeva, ki pade v ta rang >=1000 p/e; seveda uradnega rejtinga ni, ker 1000 p/e pač ni kul za marketing ..

In po čem torej sklepate, da je pod 1000 p/e ciklov? Ne pravim da ni, ampak, kot si rekel sam, uradnih podatkov NI.

jest10 je izjavil:

btw, za foro zlorabljam stari 4GB patriotov USB ključek. Zaenkrat je uspešno zapisal čez 5TB:P

A to samo v procesu zlorabljanja ali tudi vključujoč prejšna zapisovanja?


anandtech je delu ene teste in je pršu na podlagi media wearouta do podatka 1064 p/e..
http://www.anandtech.com/show/6459/sams...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

No, vseeno, spodaj je tabelca, ki ti pove koliko časa naj bi vseeno zdržal pogon. Pri 10 GB dnevnih zapisih 11 let v primeru 128 GB diska. Kdaj smo kot primarne, sistemske diske uporabljali 120 GB velike vrteče se platke? 10 let nazaj? :)

V roku desetih let bo 128 GB SSD popolnoma neuporaben oz. bo nekje na nivoju današnjega 2 do 4 GB USB ključka, kar se tiče uporabnosti kapacitete.

WarpedGone ::

Takšna linearna ekstrapolacija ne drži vode.
Čez 10 let stvari ne bodo 50x večje. BlueRay bo morda zastarel in bo TrueFidelity 4x večji, in WindowsSuperDuper bo zasedu ob inštalacij 140GB, čez tri tedne pa že 320GB to je pa prbližno to. Slike ne bodo 10x večje, ker ni več nobenga profita v tem.

Že terabajtni diski so precej neizrableni, če se ne greš hoardinga filmov in iger.
Zbogom in hvala za vse ribe

darkolord ::

UHD bo.

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

No, vseeno, spodaj je tabelca, ki ti pove koliko časa naj bi vseeno zdržal pogon. Pri 10 GB dnevnih zapisih 11 let v primeru 128 GB diska. Kdaj smo kot primarne, sistemske diske uporabljali 120 GB velike vrteče se platke? 10 let nazaj? :)

V roku desetih let bo 128 GB SSD popolnoma neuporaben oz. bo nekje na nivoju današnjega 2 do 4 GB USB ključka, kar se tiče uporabnosti kapacitete.

sj ni problem v tem da bi se stvar izrabla prehiter, fora je da plačaš isto ceno (glede na kapaciteto in performance) za ~3x manjši endurance...
Če bi bil tile TLC pogoni recimo 50% cene primerljivega MLC pogona, potem bi bla zadeva še kr "kul"...
#brezpodpisa

FuI2cY ::

Pozdravljeni,

zanima me glede OCZ RevoDrive X2 in kompatibilnostjo z Windows 8? Deluje normalno? Kolikor sem bral je zaenkrat samo za Windows 7

hojnikb ::

FuI2cY je izjavil:

Pozdravljeni,

zanima me glede OCZ RevoDrive X2 in kompatibilnostjo z Windows 8? Deluje normalno? Kolikor sem bral je zaenkrat samo za Windows 7

brezveze se jajčkat se s tem, razn če res rabiš.
Vzam en lsi raid ali kak drug spodoben kontroller in 3x ali 4x samsung 840 pro in boš meu primerljiv performance brez težav z kompatabilnostjo..
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

hojnikb je izjavil:

PrimozR je izjavil:

No, vseeno, spodaj je tabelca, ki ti pove koliko časa naj bi vseeno zdržal pogon. Pri 10 GB dnevnih zapisih 11 let v primeru 128 GB diska. Kdaj smo kot primarne, sistemske diske uporabljali 120 GB velike vrteče se platke? 10 let nazaj? :)

V roku desetih let bo 128 GB SSD popolnoma neuporaben oz. bo nekje na nivoju današnjega 2 do 4 GB USB ključka, kar se tiče uporabnosti kapacitete.

sj ni problem v tem da bi se stvar izrabla prehiter, fora je da plačaš isto ceno (glede na kapaciteto in performance) za ~3x manjši endurance...
Če bi bil tile TLC pogoni recimo 50% cene primerljivega MLC pogona, potem bi bla zadeva še kr "kul"...

840 je pilotni projekt, cene bodo padle oz kapacitete narasle. 840 je že cenejši od 830, pa je prvi nov, drugi pa star. Razlika bo samo še večja.

FuI2cY ::

hojnikb je izjavil:

FuI2cY je izjavil:

Pozdravljeni,

zanima me glede OCZ RevoDrive X2 in kompatibilnostjo z Windows 8? Deluje normalno? Kolikor sem bral je zaenkrat samo za Windows 7

brezveze se jajčkat se s tem, razn če res rabiš.
Vzam en lsi raid ali kak drug spodoben kontroller in 3x ali 4x samsung 840 pro in boš meu primerljiv performance brez težav z kompatabilnostjo..

Sej to ni bilo zame mišljeno ampak zgolj informativno. Drugače zame me bolj to zanima ali bi ta SSD 120GB Vertex 3 prodal in kupil 240GB al še enega 120GB zraven?

hojnikb ::

prodaj tega in nabavi novega, če rabiš kapaciteto
#brezpodpisa

psytoma ::

Končno sem zmontiral v pc svoj prvi ssd, Samsung 830 128 gb, mi lahko kot laiku raztolmačite te rezultate, je to v redu za sata 2 vodilo? Matična plošča asus p5q pro.

hojnikb ::

Vse kul za sata 3G 8-)
#brezpodpisa

hojnikb ::

#brezpodpisa

ziu ::

Zdaj, ko se 830 praktično ne da več dobiti in lahko počasi pozabimo nanje, kaj je boljša opcija za cca. 100EUR: MLC crucial M4 ali TLC Samsung 840. 840 Pro je vseeno pač cca. 40% dražji...

Še eno (mogoče neumno) vprašanje: se razlika med 840 120GB in m4 128 GB dejansko pozna v 8GB več prostora? :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ziu ()

darkolord ::

se razlika med 840 120GB in m4 128 GB dejansko pozna v 8GB več prostora?
Ja, fejst.

ziu ::

Res, al hec? Ker pri teh majhnih velikostih se ti res lahko pozna vsak GB manj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ziu ()

darkolord ::

Res.
««
210 / 506
»»