» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
134 / 506
»»

Dr_M ::

Upam, da bom opazil kakšno razliko v hitrosti.


Optimist :))
Ti je bil Vertex 2 prepocasen?

S tem bi pa res ze opazil razliko. :)

e-marko ::

V resnici je bil Vertex že malo majhen in jo tole dober izgovor za menjavo. ;)
Sedaj bom pometal ven iz PC-ja še ostale HDD-je in verjetno pustil samo enega 640 GB, ker opažam, da večinoma vse stvari shranjujem na NAS.

LP

P.S.: Katerega naj obdržim v kišti, Samsung HD 642JJ ali WD 6401AALS? Verjetno WD?
...somebody, somewhere...

RejZoR ::

Sej res, kako pa je z izklapljanjem SSD-jev ko se ne uporablja? Je nekako bolj smiselno ker nima spindown/spinup cikla in bi bil takoj pripravljen za delo brez pavze, ko še dobiva na obratih...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

s51as ::

Res zanimivo vprašanje. Ne vem če bi bila razlike med stanjem idle in stanjem off?
It's just me myself and I

kuglvinkl ::

e-marko je izjavil:

V resnici je bil Vertex že malo majhen in jo tole dober izgovor za menjavo. ;)
Sedaj bom pometal ven iz PC-ja še ostale HDD-je in verjetno pustil samo enega 640 GB, ker opažam, da večinoma vse stvari shranjujem na NAS.

LP

P.S.: Katerega naj obdržim v kišti, Samsung HD 642JJ ali WD 6401AALS? Verjetno WD?


Jaz sem naredil enako. Dva SSDja in en WD blue 640GB.

RejZoR ::

Jezst imam pa v glavnem sistemu samo 2TB Caviar Black in 6GB RAMa pa ne vidim nobene potrebe po SSD-ju. Medtem ko v laptopu, yes please. Tam pa SSD seka. Že zato ker so 5400 RPM diski blazno neodzivni...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Boobiz ::

Ko greš iz 5400 na SSD, se prenosniki sploh ne zdijo več počasni vsaj dokler ga ne rabiš za pol-profi namen. I like it. Odzivnost diska in web browsing speed...skoraj dobil bonerja tako me je zrajcalo :D
I'm drunk, what's your excuse?

hojnikb ::

Boobiz je izjavil:

Ko greš iz 5400 na SSD, se prenosniki sploh ne zdijo več počasni vsaj dokler ga ne rabiš za pol-profi namen. I like it. Odzivnost diska in web browsing speed...skoraj dobil bonerja tako me je zrajcalo :D

Died .. :))

SSD resn nardi razliko, tut v podhranjenih sistemih, kot so recimo tile netbooki..
#brezpodpisa

kmetek ::

Matki bom menjal disk na 2 leti+ starem Acerju...kaj moram vedeti? Tam kjer je sedaj disk samo zamenjam in to je to? Kako bom pa obstoječe licenčne Windowse gor dal? :)
So na skriti particiji šmenta. Edino če si nekako naredim kopijo mar ne?
Enega 64GB bo imela vrh glave.

RejZoR ::

To z recovery particijami je hudič, sploh pri Sandforce SSD-jih, ki so alergični na sector by sector kopiranje.
Tko da če imaš namen klonirat disk kjer je OS na recovery particiji bo pomoje Crucial M4 al pa Intel boljša opcija, ker ne stiskata podatkov. Pa uspeh še vedno ne bo garantiran. Jezst sem se ful jebal.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

zavajon ::

Naredi clone celotnega diska (vključno s skrito particijo) na SSD, priklopi SSD v notebook in ob bootu poženi recovery (F12 ali karkoli že je). Ob recoveryju izberi opcijo, da ti formatira C particijo, če ne naredi tega avtomatično. Nimaš kaj zajebati, v skrajnem primeru ti vse ostane na starem disku. Če pa ne gre, še vedno lahko inštaliraš nove windowse in vpišeš serijsko, ki je na nalepki na notebooku.

RejZoR ::

Pozabljaš samo to, da praktično noben SSD ni tolk velik kot so HDD-ji, kar pomeni, da boš moral tovarniško pripravljen disk najprej skrčiti in prenesti na SSD. Kar pri npr ACER-ju načeloma ni problem, ker ima recovery na začetku diska. Npr Lenovo pa ima recovery nakoncu diska in če greš spreminjat velikost particij pred recovery particijo bo slednja enostavno nehala delat ker boot sector ne bo več na mestu kjer bi moral biti. Been there, seen that.
Poleg tega pa večina teh recovery-jev obnavlja cel oz del sistema s sector by sector načinom kopiranja, ki je drek za SandForce pogone. Edini dober način je enostavno naložit okna iz nule. Vse drugo je težko zajebavanje, ki v 90% primerov ne deluje sploh.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

bajsibajsi ::

O kaksnem tocno "recovery-ih" je tukaj govor? Vecina ne zapisuje sector by sector. Kadar uporabljas soliden 3rd party program za backup/clone/etc.. imajo naceloma primarno sector by sector opcijo izklopljeno in jo na zeljo uporabnik sam enejbla, kadar dela manual backup celega sistema. Vecina domacih uporabnikov sector by sector shranjevanja sploh ne uporablja iz preprostih razlogov, kot sta npr. zahteva po vecji kapaciteti za shranjevanje in pogosto precej podaljsan operativni cas, tako pri kopiranju in se zlasti pri obnavljanju.

Rejzor ima prav, res bi bilo se najbolje narediti fresh instal. Osebno bi to naredil, tudi ce bi recovery zadostno deloval. Fresh instal za nov hardware in potem backup za naslednjic.

RejZoR ::

Recovery, ki pride skupaj s prenosnikom (skrite recovery particije).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

zavajon ::

Ma saj iz recovery particije se naredi fresh install. Tam so inštalacijski fajli za unattended setup, ki pa ti poleg windowsov inštalira še en kup nesnage, odvisno od firme. Ko sem jaz kupil notebook (HP) in prvič zagnal windowse, je bil naslednji korak ta, da sem naredil image diska na zunanjega (za vsak slučaj, če bi ga kdaj bilo treba nesti na servis, da mi ne bi bilo treba iskati, kaj moram skriti), pobrisal vse particije in naredil fresh install iz DVD. Rezultat je bil 10GB več prostora na C in hitrejši boot;)

Mitja358 ::

A je za SSD dobro če ima veliko število zagonov v majhnem času oz. kakšno razmerje imate čas delovanja v dnevih/število zagonov?

emsi ::

Kako pa je kaj z sataIII ssd na matično z sataII? Bral sem namreč, da bi s tem lahko izgubil trim. Imam matično Asus p5q razmišljam pa o nakupu Crucial m4 128GB
=

treker ::

Še ne eno leto star Vertex 2 50GB mi je šel po gobe... Dela do 5 minut, potem je potrebno ponovno zagnati. Reset ni dovolj, saj ga bios potem ne zazna. Na disku se prižge rdeča lučka.
Je vseeno ali kaj delam ali pa ga pustim pri miru v biosu...rezultat je isti.

Še sreča, da je delal tako.. sem lahko vsaj podatke rešil.

Je pa hec, ko sem kopiral podatke sem naletel na eno datoteko (windows\panther\setup.epl... pišem po spominu) pri kateri se je disk takoj ustavil. Tudi delete ni pomagal... Iz Linuxa pa je šlo BP.

Disk je v garanciji in ga bom vrnil, zamenjanega pa PRODAL!

e-marko ::

Sam imam Asus P5Q Deluxe in sem nabavil M4 128GB. Nobenih težav.
Zaenkrat ne nameravam kupovatih kakšnih dodatnih kartic s sata3.
Tole pokaže AS SSD:


in še starejši Vertex 2 60GB, ki sobiva v kišti:



Lp
...somebody, somewhere...

emsi ::

Aha, super. Sem že naročil zadevo. Bo kar dovol sataII hitrost za začetek.
=

pol3ni ::

Danes so mi poslali iz http://www.mylemon.at/ da diska ki so ga imeli v akciji nimajo več in naj si izberem alternativo saj sem omenjeni disk ,ki je bil v akciji tudi plačal.
Plačal sem tega Crucial SSD SATA3 0128GB 2,5 Crucial / M4 / MLC -cena s poštnino 145 eur.
Dodal bi max 40-50 eur.Kateri SSD mi svetujete.
Hvala

mayne ::

Mr Hilter ::

mayne je izjavil:

tegale samsunga: http://www.mylemon.at/artikel,nr,374481...


Za tak denar ga dobiš že pri nas?

pol3ni ::

Ja tudi sam se nekaj nagibam ,da bi vzel tega saj ostale cene ne odstopajo od slovenskih.Hvala

Mr Hilter je izjavil:

mayne je izjavil:

tegale samsunga: http://www.mylemon.at/artikel,nr,374481...


Za tak denar ga dobiš že pri nas?


Ja je res.Samo ne vem kako je z vračilom denarja po eni strani ,bi najraje preklical naročilo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pol3ni ()

Mr Hilter ::

Kaj je pa to tako poceni??? (VERBATIM Black Edition 128GB 25/S300)

http://www.mlacom.si/verbatim-black-edi...

Če ne crkne v roku pol ure bi še vzel :)

EDIT: Review:
http://metku.net/index.html?path=review...


@pol3ni: Pa vzemi kaj drugega kot SSD? Pa tudi z vračilom € ti ne bi smeli komplicirati, saj ni tvoja napaka.

Zgodovina sprememb…

pol3ni ::

Ja bom mal povprašal kako je z vračilom v najslabšem primeru mi ostane še vedno

http://www.mylemon.at/artikel,nr,374481...

RejZoR ::

pol3ni je izjavil:

Danes so mi poslali iz http://www.mylemon.at/ da diska ki so ga imeli v akciji nimajo več in naj si izberem alternativo saj sem omenjeni disk ,ki je bil v akciji tudi plačal.
Plačal sem tega Crucial SSD SATA3 0128GB 2,5 Crucial / M4 / MLC -cena s poštnino 145 eur.
Dodal bi max 40-50 eur.Kateri SSD mi svetujete.
Hvala


Za 146 EUR s poštnino vred sem ga dobil na Dinokompu. Best deal ever. Zdej vidim, da ga imajo po 148 EUR kar je še vedno zelo ugodno...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

kmetek ::

LOL s takimi cenami, se trda piše navadni diskom :P

commissar ::

za sistemske diske ja, za data diske ne

kmetek ::

Jep to sem mislil, hvala za popravek ;)

RejZoR ::

No ja, tud za data disk je lahko. V netbookih in notebookih z lahkoto imo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

commissar ::

lahko je tud data disk, ma navadnim trdim diskom se v tem segmentu še ni treba nicesar bat

Boobiz ::

HDDjem še dolgo ne bo trda predla. S komerkoli govorim ma o SSDjih neko zakovano mnenje da so slaba alternativa zaradi n-zapisov ki jih lahko nardijo dokler postanejo unreliable in sploh majo vsi veliko za povedat čez stvari, ki jih je treba v windowsih sklopit, da minimajzaš zapise.

Svašta.
I'm drunk, what's your excuse?

Mitja358 ::

Mah, ko človek sliši za omejitev, takoj spremeni mnenje, četudi bo recimo čez 8 let crknil. Prej ga boš že itak menjal ...

Kolikor vem v Win 7 ni treba nič spreminjat, razen izklop defragmentacije ali pač?

Tezaab ::

Ravno defragmentacijo ti izklopi sam (ko pozenes Windows Experience Index). Meni je Intelov program nasel se neko zadevo, ki je bila vklopljena, ampak se ne spomnim kaj je to bilo.

Naceloma pa sem poleg tega, kar je nasel Intel:
-ukinil swap file (imam dovolj rama)
-ugasnil hibernate in odstranil njegovo datoteko (takoj dobil 6GB prostora vec)
-temp mape prestavil na data disk (windows temp, uporabnikov temp ter mape od Firefoxa in IE)

Od nastetih bi rekel, da je posebej pomemben le swap file, dalec zadaj na drugem mestu pa temp mape. Vseskupaj mi ni vzelo veliko casa in truda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tezaab ()

Boobiz ::

http://www.computerforums.org/forums/co...

Drugače pa obstaja programček SSD Fresh, ki ti večino teh zadev poštima z enim klikom.
I'm drunk, what's your excuse?

Dr_M ::

ROTFL!

13 - Install Programs On Sata Drive - If possible only install the OS on your SSD drive and install programs on a secondary sata / IDE drive.

Slaba. Se vidi, da je pod stevilko 13 :))
Najbolje, da SSD zapakiras oz pustis v original skatli in jo das v vitrino.
Za ziher.
:))

kmetek ::

to je verjetno PARANOID mode ;((

memoz: tole? SSD FRESH

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

Tezaab ::

Popolna paranoja, ja. Ce imas programe na navadnem disku, se ti bodo nalagali ravno tako dolgo, kot ce v sistemu ne bi imel SSDja (kar nekako iznici pomen SSDja, razen za zagon operacijskega sistema).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tezaab ()

RejZoR ::

Ja, kar kul programček. Imaš pa še SSD Tweaker, ki ga dobiš tukaj:
http://elpamsoft.com/Downloads.aspx?Nam...

Edino Hibernation file in Pagefile moraš izklopit ročno. Prvega z uporabo komande "powercfg -h off" (v commandline z admin pravicami), drugo pa preko My Computer nastavitev.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

gruntfürmich ::

pol3ni je izjavil:

Ja bom mal povprašal kako je z vračilom v najslabšem primeru mi ostane še vedno

http://www.mylemon.at/artikel,nr,374481...


probaj se zglihat za ceno tega samsunga. jst imam skrajno pozitivne izkušnje z mylemon kar se tiče naročanja, tko da ti bodo morda ugodili.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

kmetek ::

No fino počasi bomo pa vse zvedeli o SSDjih hehe.

Shkorc ::

gruntfürmich je izjavil:


probaj se zglihat za ceno tega samsunga. jst imam skrajno pozitivne izkušnje z mylemon kar se tiče naročanja, tko da ti bodo morda ugodili.


Mylemon-u sem kot predlog za zamenjavo poslal ceno Intel 520 120GB iz jacob-computer.de, kjer so ga imeli za slabih 160EUR, pa so rekli da ne grejo pod 180EUR. Naročilo sem potem preklical in sedaj čakam na vračilo denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Shkorc ()

Insert ::

Lep pozdrav vsem skupaj, rabil bi pomoč pri nabavi SSD-diska. Imam i5-2500k, 8gb ddr3, gtx550ti, 1155 Z68,1TB 7200barracuda in me zanima kaj moram upoštevati pri nabavi slednjega? Rad bi izkoristu max proc, trenutno mam kakšen € našparan in bi rad vložu v komp. Če ste o tem že govorili, se opravičujem, ker je le 135 strani že napisanega.
What do they call you? Wheels?

Mr Hilter ::

Insert je izjavil:

Lep pozdrav vsem skupaj, rabil bi pomoč pri nabavi SSD-diska. Imam i5-2500k, 8gb ddr3, gtx550ti, 1155 Z68,1TB 7200barracuda in me zanima kaj moram upoštevati pri nabavi slednjega? Rad bi izkoristu max proc, trenutno mam kakšen € našparan in bi rad vložu v komp. Če ste o tem že govorili, se opravičujem, ker je le 135 strani že napisanega.


http://www.dinokomp.si/product_info.php...

Testisi:
http://techreport.com/articles.x/21672/5

To je to, nimaš kaj razmišljati. Razen če še počakaš ker kaže da grejo cene strmo navzdol.

Dami ::

Ne vem kaj bi mel proc vezo s ssdjem. Povej samo kok GB in za kok € si pripravljen dat, pol pa poglej zadne 4 strani in najdi nekaj kar je tvojim zahtevam primerno. Da pa pomagam, vzemi nekaj od teh: samsung 830, intel 520, cruical m4.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Insert ::

Ok, hvala obema za hitri odgovor. Si bom prebrau zgodovino malo bolj podrobno.
What do they call you? Wheels?

Boobiz ::

Jst bi gledal Intela ker je obetaven, za isto ceno kot samsung in cruciala ker je preizkušen in bargain za svojo ceno.
520ka ima perfomance primerljiv z vertex 3 ampak se bo verjetno izkazal za bolj zanesljivega, ker so intelovci vložili nekaj truda v fixanje SF krmilnika. Also, 520ka bo v primerjavi z M4 zapisovala hitreje, medtem ko bo M4 hitrejši pri branju.
Za večino to pomeni da bo M4 hitrejši, ampak mogoče le na papirju ker na oko to težko oceniš.
Za mene osebno je 50€ premiuma za intela overkill, and I'm always a sucker for the underdog.
I'm drunk, what's your excuse?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Boobiz ()

ST-777 ::

Mr Hilter je izjavil:

kaže da grejo cene strmo navzdol.
Mogoče padajo cene v tujih trgovinah. Ko sem meseca maja 2011 kupil SSD v slovenski spletni trgovini GAMBIT, sem dal 208 €, danes isti model stane 202 €. Če se upošteva inflacija, cena pravzaprav ni padla.

Mr Hilter ::

Sedaj dobiš 128/120 giga za dosti nižjo ceno kot pa par mesecev nazaj.
««
134 / 506
»»