» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
119 / 506
»»

Dr_M ::

60GB? Kje, kje? :>
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Gibbs007 ::

Ja, v Nemčiji:)

Dr_M ::

Ja se splaca ja. Verjetn je 120GB se cenejsi na GB?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

technolog ::

Men je čudno, zakaj noben nč ne kupuje samsunga 830, ko ga pa kao tako hvalijo? Zakaj?

s51as ::

Se barvno ne sklada z ohišjem... aja pa cena itak :D
It's just me myself and I

Dr_M ::

technolog je izjavil:

Men je čudno, zakaj noben nč ne kupuje samsunga 830, ko ga pa kao tako hvalijo? Zakaj?



Cena ja, cca 210e+ pri nas.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

technolog ::

Ma, a to je pa kej več kt kak intel 320? Sam morš gledat da je 128GB, intel pa sam 120GB.

Zgodovina sprememb…

Vanadium ::

Kateri SSD bi priporočili za HTPC. Velikost je nepomembna ker bo gor openelec in je tudi 5GB zadosti. Važna je samo cena in hitrost :D

klinker ::

Agility 3 (525/475/50,000 IOPS = 108€) al pa Corsair Force GT (555/495/80,000 IOPS = 128€), oba 60GB.

Vanadium ::

ok, hvala bom pomoje kar corsair vzel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

Icematxyz ::

technolog je izjavil:

Icematxyz je izjavil:

@technolog

Morda samo v "opozorilo", če nameravaš uporabljati "HDD caddy" + SSD tudi za "sistemski disk". Lahko deluje out-of-the-box in deluje dobro lahko pa sploh ne deluje. Brez, da poskusiš konkretno strojno opremo v praksi pa verjetno ne boš vedel!


Hvala. Vendar - tega mi nihče noče povedat - kaj je razlog, da ne bi delovalo? Hint: (nekompatibilnost (voltaže, priklopov, gonilnikov...))


Plan je tak, da dam v prenosnik SSD na mesto HDD, potem pa HDD na mesto DVD enote. Zanima me, kje lah najdem sprec sheet za Hitachi HTS72505, da zvem, če je 5V dovolj. Naj bi bilo, ampak hočem bit res ziher.

+ A una lučka k kaže HDD activity, za kateri disk bo potem kazala status?


Velika verjetnost je, da bo ti to delovalo. Led dioda menim, da najverjetneje ne bo kazala statusa, lahko pa se motim.

Opozoril sem te samo na to dejstvo, da tisti podatkovni nosilec, ki se bo nahajal v "HDD caddy" morda ne bo možno uporabiti za sistemski podatkovni nosilec, kvečjemu za kakšno hrambo podatkov.

Se pravi hramba podatkov je velika verjetnost, da bo možna na tem podatkovnem nosilcu, zagon OS pa je že druga zgodba. Morda bo to šlo, če to seveda nameravaš, brez težav morda pa sploh ne bo šlo! Se pravi, če je "HDD caddy" združljiv s tvojim prenosnikom bo za hrambo podatkov deloval, če želiš zaganjati s tega podatkovnega nosilca še OS pa lahko pride do kakšnih težav.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

ima kdo kakšno mnenje o OCZ RevoDrive 3 X2 PCIe 240GB ?
Baje so ful hitri.

ST-777 ::

Mnogi uporabniki OCZ RevoDrive 3x2 PCIe 240GB priznavajo, da je ta model zelo hiter, vendar imajo o njem kljub temu slabo mnenje.

http://www.newegg.com/Product/Product.a...
"I have the 3x2 240gb version and the speed is great but with the issues regarding the BSOD, I wish I could return it. This drive is not ready for sale. Don't waste your money. I did update the drivers to the latest and still nothing. I have run every imaginable disk checking utility and nothing.

Go read the OCZ forums before you buy this!!! ... find out how / why 75% of the people who own this are disappointed. Wish I did before i purchased this!"

Yohan del Sud ::

En mesec uporabnik Corsaira Force 3 in zanekrat nimam slabe besede. V glavnem kar tu gor piše podpisujem. 3-5 povprečno hitrjše odzivanje vsega. Morda pri kakšni aplikaciji neopazno, pri drugi, ki se je prej odpirala minuto, pa se odpre sedaj preden rečeš: čaki... mal... Očitno odvisno od števila podfajlov.

Res pa je, da hitro zmanjka placa, če si bil prej lastnik 500+ gb (navadnega) sistemskega diska. Zato tudi začetnikom svetujem custom namestitve (marsikdaj tričetrt zadev in ene par 100 mb jezikovnih priredb in podobne šare ne rabiš) in odinštalacijo programov takoj po zadnji uporabi (špili!). Karkoli na lager ali za arhiv pa odpade.

Vprašanje. Pagefile. Pustim kakršen je (v velikosti rama) ali kaj ukrepam. Pri 16 gb rama se kar pozna glede na 120 gb diska ...
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Pri 16GB in dejstvu da moraš to vprašat, je odgovor simpl: ugasni page file.
Zbogom in hvala za vse ribe

Izi ::

WarpedGone je izjavil:

Pri 16GB in dejstvu da moraš to vprašat, je odgovor simpl: ugasni page file.

Ni tako simpl. Treba ga je smo zmanjšati, nikakor pa ne ugasniti. Kakšna 2 GB page file bi jaz vsekakor pustil ne glede koliko je RAMA. Škoditi ne more, medtem ko popolni izklop page filea kar kliče po težavah. Nekateri programi ne znajo delati brez njega.

Yohan del Sud ::

Ok, ga bom zmanjšal na štiri in poročam, če bo kaj narobe. :)
www.strancar.com

WarpedGone ::

Maš kak primer takih programov?
Zbogom in hvala za vse ribe

Yohan del Sud ::

Meni se tudi ne zdi, ampak ne grem na slepo tega izklapljat (tu gor svetujete začetnikom, naj ne nastavljajo nič), zato tu sprašujem ... Serverja gor ne gonim (ok, za Birokrata je gor osnoven MS SQL) ostalo pa ne vem ...
www.strancar.com

allex ::

a se nekomu da en hiter rezime, kaj se je v zadnjih dveh letih zgodilo na področju SSD,
razen SATA 3 seveda in kaj je dandanes best p/p...

sem uporabljal 2,5 let vertex 128gb, nakar je očitno doživel kratek stik.
ali ima kdo izkušnje kolk časa bo trajal RMA prek nemške trgovine K&M electronics oz. kaj se bo sploh zgodilo. sicer odziv iz trgovine je dober, ampak nimajo konkretnih napovedi...
a mi bodo dal novega vertex 1, ali morda vertex 3, al mi bodo refundiral z odbitkom za amortizacijo? hm...
struggling with abundancy of computer power

Veron ::

ponavadi (ne govorim točno za to trgovino) nikoli ne dobiš staro serijo, ampak neki podobnega, vendar novejša serija

allex ::

no debata o štacuni sicer ne paše sem notr, ampak jih moram vseeno pohvalt, so celo refundiral poštnino za pošiljanje nazaj...
ampak bo pa trajal, sploh če so ga poslal na ocz v usa, al lahko uvoznik odredi zamenjavo?

no v glavnem me zanima, če mi bodo dal vertex 2 al pa celo 3, kaj pridobim s tem, v primerjavi z vertex 1? hitrejši so nedvomno, pa kontrolerji niso več indilinx ampak sanforce ane...trim je native...a so še vedno potrebni win tweaki, al sami zaznajo in pravilno nastavijo? še kaj?
zadnje čase ne spremljam kaj se dogaja na tem področju...
struggling with abundancy of computer power

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: allex ()

bajsibajsi ::

OCZ Vertex Plus 60GB 2.5" SATA II za 60 evrov (14 postnina) http://www.getgoods.de/hardware/festpla...

btw, doma imam ze Agility 3 http://www.getgoods.de/hardware/festpla... Mogoce kdo ve, je v praksi kaksna bistvena razlika med njima?

/edit ce bi kdo narocil drugi teden in je iz LJ, si lahko deliva postnino :)

Zgodovina sprememb…

kuglvinkl ::

Ma, sam sem si na geizhalsu vklučil opozorilo, da dobim mail, ko pade Intel 320 120 GB na 135 evrov :). Če bom zdržal do takrat.

Ko bodo cene padle pod evro za GB, potem bodo postale še druge hitrosti razen random read. In to bo IMO ustavrilo bolj segmentirano ponudbo. Zakaj Intel hoče tolk keša za 520 model tut sam ne ve ;).

ncc2000 ::

Kratko poročilo = SSD v težavah =

OCZ Vertex 1 60Gb crknu po 2h letih in 3 mesecih (SSDLife mu je kazal do 2020...). Najprej je kak mesec zmrzoval med delovanjem (reset ni šlivil, pomagal je le izklop PC-ja, da se je ponovno zbudil...), zatem dokončno riknu. Gor sem imel sistem in programovje na dveh ločenih particijah, podatke + BackUpImage na HDD-ju. Redno sem delal System Backup Image obeh particij, tako da prenos sistema na nov disk ni trajal več kot 10min (vse narejeno z BackUp orodem v Win7 Ultimate).

Izpolnil RMA obrazec na OCZ-jevi strani, v 2h dneh so mi priznali reklamacijo, poslal sem ga na OCZ Nizozemska (v pismu, cca 4€ priporočeno prednostno), nov disk je že na poti sem (poslali so mi tracking NO. - FeDex). Pošiljanje sem gre na njihove stroške. Nekje 3 tedne bo zgleda trajalo od odpovedi do prejetja novega SSD-ja.

Predlagam redno backupiranje, tale tehnologija še ni čisto v piko ....

WarpedGone ::

Izpolnil RMA obrazec na OCZ-jevi strani, v 2h dneh so mi priznali reklamacijo, poslal sem ga na OCZ Nizozemska (v pismu, cca 4€ priporočeno prednostno), nov disk je že na poti sem (poslali so mi tracking NO. - FeDex). Pošiljanje sem gre na njihove stroške. Nekje 3 tedne bo zgleda trajalo od odpovedi do prejetja novega SSD-ja.

Blagor tebi.
Js sm šel varianto čez trgovca - Mobile.De - in še vedno čakam novo enoto. Mesec in pol nazaj jo je kao Mobile.De poslal na nizozemsko, trajal naj bi kak teden ali dva da dobijo drugo enoto. Teče že 6. teden, par dni nazaj sm jim poslal mejl, kaj hudiča se grejo. Čakam odgovor.

Poante: izogibaj se OCZ Vertex I, izogibaj se OCZ, izogibaj se nakupom v tujini.
Zbogom in hvala za vse ribe

kuglvinkl ::

Ne, nakupom v tujini se ni treba izogibat. Veljajo pa pri njih enake zakonitosti glede TCO-ja kot pri nas, čem rečt, tut oni imajo svoje Mlacome, s čudaškim poslovnim modelom.

Izi ::

Zdaj bi že lahko počasi začeli delati statistiko, koliko SSD-ji dejansko zdržijo. Mislim na tiste, ki jih imamo že vsaj 2 leti.
Starost verjetno ni najbolj bistvena. Bistven podatek je število delovnih ur in število zapisanih podatkov.

Moj Intel X25-M 80GB, ki je star slabi 2 leti:
- deloval je 8500 ur
- zapisal 3,1 TB podatkov
- SMART kaže, da je medij še vedno 100% neizrabljen (se sprašujem ali to sploh deluje)
- SSD se je prižgal in ugasnil že 1400-krat
- nevarnih ugašanj, ko je SSD nepričakovano ostal brez elektrike pa je bilo 60

Do sedaj lahko zaključimo, da 2 leti za SSD nista problematični. Veliko SSD jev je že starejših kot 2 leti in so še vedno brezhibni.
Kaj pa 3 leta? Ali ima kdo delujoč SSD, ki je dal skozi že 3 leta oziroma več kot 10.000 ur delovanja?

kuglvinkl ::

Nope. 2 years here.

Tilen ::

Men je po nadgradnji resetiralo število vklopov. Mi je pa zanimivo, da imaš po dveh letih le 3,1 TB zapisanih podatkov. Jaz imam po 6 mesecih 1.5TB.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

ncc2000 ::

WarpedGone je izjavil:

Izpolnil RMA obrazec na OCZ-jevi strani, v 2h dneh so mi priznali reklamacijo, poslal sem ga na OCZ Nizozemska (v pismu, cca 4€ priporočeno prednostno), nov disk je že na poti sem (poslali so mi tracking NO. - FeDex). Pošiljanje sem gre na njihove stroške. Nekje 3 tedne bo zgleda trajalo od odpovedi do prejetja novega SSD-ja.

Blagor tebi.
Js sm šel varianto čez trgovca - Mobile.De - in še vedno čakam novo enoto. Mesec in pol nazaj jo je kao Mobile.De poslal na nizozemsko, trajal naj bi kak teden ali dva da dobijo drugo enoto. Teče že 6. teden, par dni nazaj sm jim poslal mejl, kaj hudiča se grejo. Čakam odgovor.

Poante: izogibaj se OCZ Vertex I, izogibaj se OCZ, izogibaj se nakupom v tujini.



Ma ne, point je v tem, da se proizvajalec zaveda, da tehnologija lahko tudi crkne, zato nudi vrhunski RMA suport. Trgovcem se pa tega enostavno ne da it. Namenoma nisem omenjal trgovcev, zastopnikov (pri nas), sem jih odpikal po dveh klicih vezanih na garancijo v mojem primeru...

SSD je lahek, poštnina zmerna, zato reklemiranje direktno proizvajalcu za tak produkt ni noben bawbaw. Rikne pa lahko vsak.

kuglvinkl ::

Am, kaj je s temi Plextorji. Nekod prodaja na ST 1GB za 1€, pa sem šel malo gledat.

Vsi majo Marvelle, in to različne... In cena bistveno zaniha. klik.

Ma, pojma nimam. Še vedno nisem prišel dlje od Intla in Samsunga :)

Tilen ::

Tale plextor v oglasih je zanimiv. Gre pa za šibkejšo različico iz trojice ;

lesen: 480MB/s (SATA 6Gb/s) o schreiben: 310MB/s (SATA 6Gb/s) o Random 4K lesen: 15000IOPS o Random 4K schreiben: 9000IOPS o Cache: 128MB o Anschluss: SATA 6Gb/s o Stromverbrauch: 0.75W (Betrieb), 0.25W (Leerlauf) o NAND-Typ: MLC Toggle (32nm) o MTBF: 1.5 Mio. Stunden o Controller: Marvell 88SS9174-BKK2 o Bauhöhe: 9.5mm o drei Jahre Herstellergarantie
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

kuglvinkl ::

Kontoler je bratranec od tistega v C300...

No, za 1.1 € za 1 Gb dobiš že Samsunga 470.

Ma komi čakam, da vse live podatke prešutiram na SSDje :) To se bo po moj zgodilo, ko bo bom za 1 GB plačal med 0.7 in 0.8 evra.

Poleg obstoječih 160 GB rabim namreč še okol 320 GB. Vse ostalo je lahko na NASu.

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Tilen je izjavil:

Mi je pa zanimivo, da imaš po dveh letih le 3,1 TB zapisanih podatkov. Jaz imam po 6 mesecih 1.5TB.
Ko je enkrat vse naloženo nimaš kaj več dosti za pisati. Razen 1 igre na mesec, kar znese okoli 10 GB ni kaj dosti več za pisati.

Swap datoteko imam na SSD, ampak čeprav je velika okoli 4 GB se vanjo zapiše ravno okoli 1 GB na mesec.
Cache od brskalnika, ki je največji izvor pisanja v računalniku imam nastavljen, da piše direkt v RAM.
Path za začasne datoteke v mapah Temp in Tmp sem prestavil na disk. Tu je tudi kar precej pisanja.
Download mapo pa imam tudi na disku.
Ostalo pa windows ne piše prav nič razen ko inštaliraš nov program ali kakšno nadgradnjo.

kuglvinkl ::

Sam imam podobno narejeno.

Tilen ::

Cache od brskalnika, ki je največji izvor pisanja v računalniku imam nastavljen, da piše direkt v RAM.


Kako naredim tole? Če se ti da napiši, če ne bom pa kasneje pogooglal, trenutno se mi mudi. :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

kuglvinkl ::

v google vpiši smth like firefox ram caching

kuglvinkl ::

Sem naredu True Crypt kontejner na SSDju. Inteltool box ga ne zazna, ne pod SSDji ne pod HDDji.

Kar je fine by me, če OS pošilja TRIM ukaze tut za to na TC mountano particijo (Se bojim, da ne). AL bi blo boljš kriptirat as whole... Lahko kdo proba?

Al pa se je treba zanesti na built-in enkripcijo?

300 kosmatih.

Izi ::

kuglvinkl je izjavil:

Sem naredu True Crypt kontejner na SSDju. Inteltool box ga ne zazna, ne pod SSDji ne pod HDDji.
Kontejner ni fizična enota, zato ga ne more nič zaznati.
Kontejner je v resnici navadna datoteka in tako TRIM sploh nima pomena, ker ima kontejner fiksno velikost. Datoteka, ki predstavlja kontejner je vedno enako velika ne glede ali je kontejner prazen ali poln. TRIM deluje samo s praznim prostorom na enoti, pri kontejnerju pa praznega prostora v resnici ni.
Upam da je razumljivo. SSD bo vedno poln. ne glede kako poln je kontejner. Pri kontejnerjih je torej TRIM povsem odveč.
Podobno je tudi če ne uporabljaš kontejnerjev ampak kriptiraš celotno particijo ali enoto. Pri enkripciji na zunaj nikoli ni praznega prostora, vedno je ves prostor popisan z na videz nesmiselnimi podatki. TRIM in enkripcija ne gresta skupaj. Tudi ročno čiščenje praznega prostora ne deluje, ker je pač prazen prostor tudi kriptiran.

Zaradi tega sem jaz prišel do ugotovitve, da kriptiranje na SSDjih ni ravno pametna zadeva iz dveh razlogov.
- ker je enota vedno polna se neenakomerno izrablja. Upočasnilo se sicer ne bo nikoli nič, se bodo pa nekatere celice prej izrabile kot druge, kar lahko precej skrajša življensko dobo enote.
Sicer se pa enako dogaja pri nekriptirani uporabi, če imaš enoto skoraj polno in potem vedno pišeš samo po tistem malem delu, ki je ostal prazen in ga popolnoma izrabiš, čeprav je ostali del enote popolnoma nerabljen. Iz tega razloga se tudi na SSDjih priporoča vsaj 20% praznega prostora, da se prazne celice lahko vsaj malo menjajo menjajo med seboj pred pisanjem.
- druga stvar pa je, da vsaj če uporabiš dvojno ali trojno enkripcijo se bo že opazilo zmanjšanje hitrosti branja na SSDjih. Je pa to seveda precej odvisno od hitrosti procesorja in števila jeder. 4-jedrnik pri nekje okoli 3 GHz bi že moral uspeti brez zakasnitev obdelovati tudi enkripcijo in dekripcijo najhitrejšega SSD-ja.

kuglvinkl ::

Se strinjam s prej napisanim.

Se pravi je na službenih SSDjih če češ met vse kriptirano, full disk encryption the only way...

matejmesar ::

Hvala za odgovore.
Torej je bolje izogniti se enkripciji, če ni ravno nujna.

Predvidevam, da lahko kriptiran disk kadarkoli permanentno dekriptiram, in bo od takrat TRIM delal normalno?

Mi pa pri cca teden dni starem Crucial m4 64, SMART monitor kaže "Wear leveling count - RAW Value=3" Sicer SSDlife kaže še vedno 100% Ali je to kaka težava?

Ali se da iz SMART podatkov ugotoviti, koliko rezervnih celic je porabljenih in koliko jih je še na voljo? Zaenkrat bi namreč pustil enkripcijo in spremljal, kaj se dogaja.

Hvala in lp
M

Izi ::

kuglvinkl je izjavil:

Se pravi je na službenih SSDjih če češ met vse kriptirano, full disk encryption the only way...

TrueCrypt izdelovalci močno odsvetujejo uporabo kakršnekoli enkripcije na SSD-jih.
Tukaj imaš razlago: TrueCrypt Wear-Leveling
Due to security reasons, we recommend that TrueCrypt volumes are not created/stored on devices (or in file systems) that utilize a wear-leveling mechanism (and that TrueCrypt is not used to encrypt any portions of such devices or filesystems).

Z enkripcijo SSDja popolnoma onemogočiš vse mehanizme, ki skrbijo za enakomerno izrabo medija in podaljšanje življenske dobe enote.
Poleg tega pa se pojavi cel kup varnostnih problemov, povezanih s povsem drugačnim načinom delovanja SSDja glede na diske.
Diski podatke enostavno prepisujejo ene preko drugih, SSDji pa morajo podatke najprej pobrisati in potem iti direkt do vsake celice, ki se je sprostila in jo ponastaviti za ponovno pisanje in še najti primerno celico za novo pisanje, da se ne piše vedno v ene in iste celice. Pri nekriptirani enoti to deluje, ker sistem s pomočjo TRIM funkcije v ozadju ves čas čisti tiste prazne celice in jih pripravlja za ponovno pisanje zraven pa še ves čas skrbi, da se piše po vseh celicah enakomerno. Pri enkriptiranem SSDju pa to popolnoma odpove, ker nobena celica nikoli več ni prazna.
Rezultat je, da mora SSD pred vsakim pisanjem na kriptirano enoto SPROTI prazniti celice in jih pripravljati za ponovno pisanje, kar povprečno hitrost pisanja 4K datotek podaljša za minimalno 200%.
Hkrati pa se zaradi tega dogaja, da program, TrueCrypt ne dobi potrdila, da se je prepisovanje uspešno izvedlo in torej vse skupaj deluje bolj ali manj "na slepo". Zato je v gornjem linku omenjeno, da je varnost podatkov na kriptiranem SSD močno ogrožena.

Se pravi enkripcija na SSD deluje ampak dobimo hud trojni minus:
- pisanje se upočasni za dvakratni faktor
- življenjska doba SSD-ja se drastično zmanjša
- podatki so močno ogroženi saj pri pisanju TrueCrypt ne dobiva potrdila, da so bili podatki uspešno prepisani.

Povzetek: Enkripcija trenutno temelji na prepisovanju podatkov, kar pa na SSD ne deluje, ker se zaradi narave SSDjev podatkov ne da prepisovati ampak je vmes cela procedura praznjenja celic, iskanja novih celic zaradi manjše izrabe in priprava novih celic za pisanje.
Za SSD bi morali TrueCrypt napisati popolnoma nanovo. V bistvu bi moral TrueCrypt sam prevzeti večino sistemskih opravil povezanih z upravljanjem enot za shranjevanje podatkov vključno s TRIM funkcijo. TrueCrpt bi moral skoraj postati svoj operacijski sistem, da bi zmogel uspešno upravljati enkriptirane SSDje. Kar pa se najverjetneje ne bo nikoli zgodilo. Treba se je sprijazniti, da SSDji niso primerni za enkripcijo.

kuglvinkl ::

Ja, TC smo dali na stran. Izi, hvala lepa za razlago, sem (smo) se spet nekaj novega naučili.

Še vedno pa imamo problem kriptiranja. Meni službeni policy npr. ne dovoli, da bi imel nekriptirane podatke.

Intel celo sam oglašuje FDE, tako da je to IMO sprejemljivo. Kot pravi Matthai verjetno ni tako kul kot TC, je pa good enough za level date, ki je na npr. moji kišti. Se pravi far cry from military grade. Zdej, a to se enebla v BIOSu? In to je to?

matejmesar ::

Izi, hvala za obširno razlago.

Tudi mene zanima, ali obstaja kakšen alternativni način sprejemljive enkripcije sitemskega ssd diska (win7), ki bi veljala na splošno, ne le za Intel SSD?

LPM

Izi ::

Marsikdo je spregledal, da ima večina najnovejših SSD-jev že vgrajeno strojno enkripcijo, ki se kriptira preko BIOSA.
Začeli so leta 2010 in omenjeni so SandForce od 1200 naprej in seveda Intelov 320 SSD.
Imajo AES-128 Encripcijo. Celo za vlade je določeno, da je to trenutno dovolj, edino vojska za svoje top sicret zadeve mora uporabljati močnejšo enkripcijo.

Vsi ti SSDji imajo vse podatke kriptirane vedno ne glede kaj si nastavil v BIOSU. Če tak SSD vzameš ven iz računalnika in ga daš drugam, se ne bo dalo nič prebrati iz njega. Je pa problem, če ti ukradejo celoten prenosnik, potem pa bodo jasno lahko dostopali do vseh podatkov.
Poskrbljeno pa je tudi za ta primer, saj greš lahko v BIOS in vklopiš "ATA password", ki se potem uporabi za enkripcijo podatkov na SSD. V tem primeru pa je dostop do podatkov brez poznavanja pravega passworda nemogoč.
Treba je omeniti, da mora seveda tudi matična plošča podpirati enkripcijo in imeti v BIOSU nastavitev ATA password.
Vsi novejši prenosniki, ki imajo v sebi Intela 320 seveda imajo matično in BIOS ki podpirata strojno enkripcijo.

Omenjeno je še, da če uporabiš "secure erase" funkcijo na SSDju se 128 bitni AES ključ naključno generira na novo, zraven pa lahko seveda vklopiš še password, ki se vključi v enkripcijo.

Koliko je pa vse skupaj resnično zanesljivo pa jaz ne vem. Zagotovo je, da če ti ukradejo samo SSD se do podatkov ne da nikakor priti tudi če se trudi sam FBI, ker je ključ za dekodiranje ostal na matični plošči v BIOSU.
Če pa ti vzamejo celotni računalnik je pa zadeva že vprašljiva. Ključ torej imajo, ostane torej samo še password. Te pa zna biti "zaradi varnosti" shranjen kje v CMOS čipu in strokovnjaki s posebno opremo verjetno lahko pridejo do njega. Tukaj je vse odvisno od izdelovalcev matične plošče in BIOSA, koliko možnosti za rešitev podatkov so pustili, ko kdo pozabi geslo.
Bilo bi zelo čudno, če si ne bi pustili možnosti, da za mastne denarje dekodirajo podatke za katere je nekdo pozabil geslo.

Druga stvar strojne enkripcije pa je seveda da če crkne matična plošča bo podatke na SSDju nemogoče dekriptirati, razen če se ista matična plošča uspe popraviti.

Če sem kaj narobe razumel si preberite tukaj pod poglavjem "AES-128 Encryption": Intel SSD 320 Review

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

kuglvinkl ::

Mastni denarji pridejo v poštev, če so mastnih denarcev vredni podatki na disku. Moji niso.

MOja službena kišta naredi backup ob koncu vsakega delovnega dne. Če bi mi kej odpizdilo sredi dneva, sem zgubil samo ta del.

Se pravi, je ustrezno dolg ATA pass way to go.

Mi pa to ni kul, moram rečt. Če npr. na letališču čakam na let, al pa v nekem cyber caffeju, lahko mirno odprem kišto, brez strahu da se mi karkoli spizdi, ker so vsi dokumenti v kontejnerjih. In točno ta vidik z neuporabo TC odpade, kar je precej škoda...

Izi ::

kuglvinkl je izjavil:

Mi pa to ni kul, moram rečt. Če npr. na letališču čakam na let, al pa v nekem cyber caffeju, lahko mirno odprem kišto, brez strahu da se mi karkoli spizdi, ker so vsi dokumenti v kontejnerjih. In točno ta vidik z neuporabo TC odpade, kar je precej škoda...

Podatki se tudi tukaj kriptitajo "on the fly", povsem enako kot v kontejnerju. Ta novi SSD lahko smatraš povsem enako kot kontejner in povsem enako se tudi obnaša.
Če ti kdo izpuli prenosnik iz rok bo jasno lahko dostopal do podatkov, dokler se računalnik ne ugasne. Ampak je pri kontejnerju povsem enako. Ko enkrat vpišeš geslo in odkleneš kontejner ti ga bo isto lahko vsak prebral, če bo pritekel mimo in ti prenosnik izpulil iz rok.
Edina razlika je, da imaš tukaj lahko samo en "kontejner", ki ga moraš ob zagonu računalnika nujno odkleniti, pri TrueCrypt pa si imel lahko več kontejnerjev, ki si jih poljubno odklepal in zaklepal.

Izi ::

Rabim pomoč pri iskanju najcenejšega SSD za moj HTPC.
Hitrost ni važna, saj se gre samo za hitrejši zagon, popolno tišino, in brez vibracij. Najvažnejša je cena.
SATA priklop. Pogoj: minimalno 32 GB, maksimalno 64 EUR s poštnino vred ali s prevzemom v Lj.

Na primer tale izpolnjuje pogoje:
PATRIOT TORQX 2, 32GB - 63,82 EUR (možen osebni prevzem brez poštnine v Lj.)
IOPS kaže, da je ravno polovico počasnejši od povprečnih SSD, ampak to me ne moti, problem je, da je še vedno precej drag.
Ali kdo najde kaj cenejšega? Lahko tudi malo rabljen, če je cena pod 50 EUR :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

darkolord ::

Poante: izogibaj se OCZ Vertex I,
Pa 2 tudi. Oziroma jaz se bom zaenkrat (beri: zelo dolgo) raje izogibal OCZja.

Par dni nazaj mi je namreč iznenada po manj kot letu dni crknil Vertex2 s (sedaj očitno že tradicionalnim) "red LED of death".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()
««
119 / 506
»»