» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
118 / 506
»»

Izi ::

Bomo videli, menda pridejo v trgovine okrog božiča.

3man ::

Izi je izjavil:

Bomo videli, menda pridejo v trgovine okrog božiča.

A v Sloveniji?

s51as ::

Na direct jacob ga imajo v ponudbi
It's just me myself and I

Izi ::

s51as je izjavil:

Na direct jacob ga imajo v ponudbi
Pa so res že dobili eno omejeno količino, ki jo sedaj prodajajo po precej naviti ceni. 128 GB model stane 212 EUR pa omejili so na največ 2, tako da množična naročila odpadejo.

kmetek ::

Dragi ::

200euro za 128GB (vkljucno z postnino).


Je trenutno kaki drugi SSD z istimi zmogljivostmi cenovno primerljiv?
Kateri so P/P trenutno?


Crucial m225 64GB izpustu duso, rabim zamenjavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dragi ()

kmetek ::

Je tale Corsair potem boljši od Intel 320?
prej sem dal napačen link mar ne ?
tale je pravi?

http://direkt.jacob-computer.de/_artnr_...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

Izi ::

kmetek je izjavil:

Je tale Corsair potem boljši od Intel 320?
prej sem dal napačen link mar ne ?
tale je pravi?

http://direkt.jacob-computer.de/_artnr_...
Tale bo pravi, ja.

Nisem niti opazil da obstajata dve popolnoma enaki strani Jacob Elektronik, in ena ima majhen pripis direkt.
Kakšna je sploh razlika med "Jacob Elektronik" in "Jakob Elektronik direkt"?
Obe strani sta do pike enaki, razen majhnega napisa direkt na strani in vse cene so 15% nižje na direkt.

Kar se pa tiče vprašanja ali je Corsir Performance Pro boljši od Intela 320, je pa težko reči, dokler ga ne bo imelo nekaj 100 ljudi v svojih računalnikih. Vsaj na papirju in po nekaj testih sodeč pa se mi zdi boljši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

thramos ::

Direkt je samo preko neta, ne-direkt pa je tudi fizična trgovina ...

Dami ::

Že blo parkrat razloženo v večih temah. Direkt deluje samo preko poštnega pošiljanja. Pri oni drugi lahk pa prideš iskat v trgovino.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Izi ::

Verstehen ;)
V teh 100-ih straneh človek mimogrede kaj spregleda. Se pavi moram med zaznamke uvrstiti "Jakob Elektronik direkt", "Jakob Elektronik" pa je treba pobrisati.

kmetek ::

točno tako, to je nuja med bookmarks.

eieieie1 ::

Ja najboljše cene?? V 20 sekundah sem našel za 5€ cenejšega na sestavi.si

http://www.sestavi.si/index.php/item/di...

eieieie1 ::

Ne, pogledal sem le 120 GB model, ker me ta edini zanima... :)

Anyways kako se kaj tile Corsair force GT odnesejo proti ocz vertex 3?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: eieieie1 ()

kuglvinkl ::

Dude, ti delaš za to štacuno?

jinzo ::

Ostanimo civilizirani prosim.
P.S: @Mirovnik - tak, bi blo fajn povedat v kakšnem odnosu si s to trgovino. Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jinzo ()

Izi ::

Se moram postaviti na stran Miranovka. Še preden je eieieie1, karkoli komentiral sem preveril cene in jih niso nič spreminjali.
eieieie1 pa je "persona rudis" in njegove trditve je treba vzeti z rezervo.
Tudi če Miranovk dela za to trgovino je v redu, da je dal link, ker dejansko so najcenejši v Sloveniji, vsaj jaz trenutno nikjer ne najdem cenejših SSD-jev. Ostale robe nisem gledal. Tudi prijavil se ni danes, ampak je član Slo-Tech že 3 tedne.
Lahko tudi eieieie1 dela na sestavi.si in se je sedaj razburil, ker niso več najcenejši ;)

eieieie1 ::

Kot da je meni interes promovirati eno ali drugo spletno stran lol. Le zanimalo me je, če je ta spletna stran res tako poceni, kot je sam povedal in se je izkazalo da je pač tisti SSD, ki sem ga pogledal bil 5€ dražji, pol pa se je cena "čudežno" spremenila v roku nekaj minut.

Hehe, ja delam na sestavi.si, ponavadi pa skoz dajam linke za dinokomp, če pogledaš ko svetujem za kake sestave PC-jev :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: eieieie1 ()

Dr_M ::

Dejansko je bila prej cena 159€ in nekaj centov.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

eieieie1 ::

Saj je meni vseeno če delaš tam ali ne. Res je super če obstaja taka stran, kjer se take zadeve da dobiti precej ceneje kot kjer koli drugje v Sloveniji. Če bom si drugo leto kupoval nov desktop PC v Sloveniji, bom ziher preštudiral vse slovenske strani in kjer se mi zadeve najbolj splača kupit. S tem nimam nobenih problemov.

Lahko je pa res bil slučaj, da se je cena glih pol spremenila... I don't even care lol

Izi ::

OK, informaciji ni nikoli preveč, bomo pač še to trgovini dodali na spisek potencialno ugodnih.
Malo sem preveril ta TTC.si in ne gre za neko novo firmo, saj obstajajo že 9 let. Gre za TECH TRADE CENTER d.o.o., sedež v Ljubljani in imajo celo 2 poslovni enoti, eno v Ljubljani in eno v Piranu.
Pravijo, da naj bi naročila nad 70 EUR dostavili brezplačno. Bomo spremljali ;)

kuglvinkl ::

Uglavnem, back to topic.

ST-777 ::

kmetek je izjavil:

Je tale Corsair potem boljši od Intel 320?
Corsar Performance Pro je hitrejši na testih, vprašanje pa je, če se to bistveno opazi v praksi. Na forumu newegg.com je za 120GB SSD Intel 320 nekdo zapisal, kako se pri njemu ta ssd obnese:

"with a fast usb flash drive, i was able to install windows 7 onto this SSD in 10 minutes flat, restarts included. Had a WD Blue edition in my laptop before, which was extremely slow, even after formatting. Here are some benchmarks I ran to show comparisons of the two:
Boot time from power button until a chrome home page is fully loaded, HDD: 1:11 SSD 23 seconds
World of Warcraft launched from settled desktop:
HDD: 27 seconds SSD: 11 seconds
Starcraft 2 launch:
HDD: 42 seconds SSD: 13 seconds"

Verjetno bi bil zagon World of Warcraft na Corsarju hitrejši za kakšne 3 sekunde, več že dvomim, pa tudi pomembno ni. ;)

Še o ceni za 120GB SSD Intel 320 v ZDA:
"Bought this on Cyber Monday for about $119 after rebate."
http://www.newegg.com/Product/Product.a...
Newegg.com na žalost ne pošilja v Slovenijo.

Izi ::

ST-777 je izjavil:

Verjetno bi bil zagon World of Warcraft na Corsarju hitrejši za kakšne 3 sekunde, več že dvomim, pa tudi pomembno ni. ;)

Tako je. Bi pa dodal, da 3 sekunde bi bilo verjetno razlike samo med najhitrejšim in najpočasnejšim SSD-jem na trgu, če pa primerjamo Intel 320 kot nek SSD s povprečno hitrostjo in najhitrejši SSD, ki se ga danes da kupiti pa bi bile razlike bolj v desetinkah sekunde in nikakor ne v sekundah.
Ponavadi imamo namreč pri odpiranju programov veliko število majhnih datotek, ki so razmetane vse naokoli po enoti in edino kar šteje je dostopni čas. Hitrost branja ne pomeni skoraj nič če se prebira nekaj kilobajtov velike datoteke. Mnogo več časa kot za branje datotek porabi enota za iskanje naslednje male datotekeke, ki jo je treba prebrati.
In ker so dostopni časi pri skoraj vseh SSD-jih precej podobno nizki, se programi v praksi odpirajo podobno hitro na vseh SSD-jih.
Ali je SSD sposoben brati s 200 ali s 500 MB/s nima skoraj nobenega vpliva na hitrost odpiranja programov, ko je treba najprej najti vsako posebej izmed 500 datotek od katerih je vsaka velika 50 KB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Icematxyz ::

@technolog

Morda samo v "opozorilo", če nameravaš uporabljati "HDD caddy" + SSD tudi za "sistemski disk". Lahko deluje out-of-the-box in deluje dobro lahko pa sploh ne deluje. Brez, da poskusiš konkretno strojno opremo v praksi pa verjetno ne boš vedel!

-valvoline- ::

Ima kdo mogoče hibridnega diska? Kak to deluje v praksi in kako se obnese?

technolog ::

Icematxyz je izjavil:

@technolog

Morda samo v "opozorilo", če nameravaš uporabljati "HDD caddy" + SSD tudi za "sistemski disk". Lahko deluje out-of-the-box in deluje dobro lahko pa sploh ne deluje. Brez, da poskusiš konkretno strojno opremo v praksi pa verjetno ne boš vedel!


Hvala. Vendar - tega mi nihče noče povedat - kaj je razlog, da ne bi delovalo? Hint: (nekompatibilnost (voltaže, priklopov, gonilnikov...))

Spock83 ::

-valvoline- je izjavil:

Ima kdo mogoče hibridnega diska? Kak to deluje v praksi in kako se obnese?


Nekje med navadim in SSDjem. Dostikrat hitrejši od veleciraptorja.

Izi ::

Hibridne enote (HHD - Hybrid Hard Drive) po moje ne sodijo v debato o SSD-jih, ampak par besed pa lahko rečemo o njih.

Naprej, hibridi ni nujno, da za cache uporabljajo SSD. Lahko uporabljajo tudi DRAM, ki ga v času ko so brez napajanja vzdržujejo s pomočjo baterije.

Vsi hibridi (razen najnovejših Seagatovih Momentus XT) so odvisni od operacijskega sistema, ki odreja kaj gre v cache in kaj na plošče. Uspešno delata torej samo Vista in Windows 7, ki cache na enoti znata uporabiti kot ReadyDrive, kar pomeni, da nanj shranjujeta bolj uporabljane podatke, manj uporabljani pa gredo na disk.
Če hibrid ni bil na Visti ali W7 pa je deloval polnoma enako kot vsak disk z malo večjim cachom. Se pravi podatki so se najprej pisali na SSD, disk pa se ni vrtel. Ko je na SSD zmanjkalo prostora se je disk začel vrteti in podatki so se pisali naprej na disk. V času ko enote nismo potrebovali pa so se podatki prepisovali iz cacha na disk. Prednost je bila, da tudi če je zmanjkalo elektrike se podatki niso izgubili, saj je SSD v vlogi cacha uspel zadržati vse podatke.

Novi Seagatovi Momentus XT, pa so neodvisni od operacijskega sistema, saj imajo svoje dodatno vezje, ki skrbi, da pogosto uporabljani podatki ostanejo na SSD, manj uporabljani podatki pa gredo na disk.
To pomeni, da se SSD ne uporablja več izključno kot cache, saj nekateri podatki (pogosto uporabljane zagonske datoteke) kar za vedno ostanejo v cacheu.

- Prednost je hitrejše zaganjanje sistema in pogosto uporabljanih programov za okoli 10% do 15%. Proti SSD, kjer se zaganjanje pohitri med 500% in 1000% je to komaj omembe vredno.
- Druga prednost, pomembna za prenosnike je manjša poraba elektrike, ker se disk med uporabo SSD-ja povsem izključi.
Torej imamo 2 prednosti, pa še to je ena samo za prenosnike.

Imamo pa kar cel kup pomanjkljivosti:
- Zaradi sprotnega izklapljanja diska sledi ena velika pomanjkljivost in sicer ko zmanjka podatkov na SSDju in je treba naenkrat dostopati do podatkov na disku, je treba počakati, da se disk zavrti na svoje delovne vrtljaje, kar pa traja kar nekje med 5 in 10 sekund. V tem času celoten računalnik stoji in čaka disk mi pa preklinjamo ;)
- Ker se disk non-stop vključuje in izključuje se mu tudi precej zmanjša življenjska doba. Disk se namreč med delovanjem ne izrablja, vklapljanje in izklapljanje pa sta huda preizkušnja prav za vsak del diska.
- Zaradi stalnega vklapljanja in izklapljanja diska je njegova glasnost precej bolj opazna. Če se disk stalno vrti se namreč na glasnost počasi navadimo. Šele ko se ugasnjen disk vklopi ugotovimo kako glasni so diski v resnici.
- Hibrid je dražji kot navaden disk.
- Ko se hibrid pokvari so vsi Gigabajti podatkov, ki so bili na SSD-ju nepovratno izgubljeni. Kot vemo se podatke iz diskov vedno da rešiti, vse je samo vprašanje denarja. Vsi podatki na SSD-jih pa so vedno 100% nerešljivi.

Hibridi so torej primerljivi z navadnimi diski, ampak imajo več pomanjkljivosti kot prednosti. Edini smisel imajo v prenosnikih kamor ne moremo vgraditi dveh enot za shranjevanje podatkov.
S SSD-ji pa so vsaj po moje neprimerljivi.
Sploh je narobe govoriti, da imajo Hibridi v sebi SSD, ker ga dejansko nimajo. V sebi imajo cache, ki za spominske čipe uporablja flash čipe, ki so enaki tistim v SSDjih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

trnvpeti ::

izi, 10-15%?
zavajanje?

Izi ::

Sam nimam hibrida zato sem podatek o 10 do 15% pohitritvi zagona sistema vzel iz wikipedije in nekaterih testov.

trnvpeti ::

nekateri testi?
poglej anand, zadnji test za 750 hybrid

potem pa se malo logike
notri je ssd del, in ko je v cache(ssd delu) deluje kot da je na ssdu
in en ssd ni 100x hitrejsi od cache(ssd dela) v enmu hibridu

Izi ::

Imaš prav, 10 do 15 % velja za vse dosedanje Hibride. Za Seagatov Momentus XT pa je pohitritev pri zagonu programov precej večja.
Sploh pri zagonu sistema je samo še za kakšnih 50% počasnejši od SSD-jev in kar za okrog 400% hitrejši od navadnih diskov.
Pri zagonu uporabnih programov pa je okrog 100% počasnejši od SSD in okrog 300% hitrejši od diskov.

RejZoR ::

Samo defragmentirat ga ne smeš, ker mu zjebeš cache...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Izi ::

RejZoR je izjavil:

Samo defragmentirat ga ne smeš, ker mu zjebeš cache...

Če to drži gre za napako kontrolerja. Sistem res ne more ločiti med cachom in diskom, ampak kontroler bi moral znati poskrbeti, da cache ostane tam kjer je. Na hibridu je defragmentiranje nujno, drugače so bo čez eno leto vse skupaj upočasnilo do neuporabnosti. Bodo morali firmware popraviti. Sicer pa tudi če se cache zmeša bo treba vseeno defragmentirati, se bo pač moral vsakič spet nanovo sestaviti.

Spock83 ::

Točno to. Momentus XT uporabljam v prenosniku že kar nekaj časa. Zelo zadovoljen za zdaj.

technolog ::

Če kdo zna odgovorit:

http://h30434.www3.hp.com/t5/Notebook-H...

Plan je tak, da dam v prenosnik SSD na mesto HDD, potem pa HDD na mesto DVD enote. Zanima me, kje lah najdem sprec sheet za Hitachi HTS72505, da zvem, če je 5V dovolj. Naj bi bilo, ampak hočem bit res ziher.

+ A una lučka k kaže HDD activity, za kateri disk bo potem kazala status?

Zgodovina sprememb…

zavajon ::

Tukaj.
Mislim, da vsi 2.5" diski delajo na 5V, sicer jih ne bi mogli uporabljati kot zunanje z napajanjem preko USB.

Spock83 ::

Oho. Prihaja Intel 520 serija. Oglašujejo kot "gamer" edition. SATA3 in R: 550MB/s, W: 520MB/s in 5 let garancije (retail varijanta).

Cena: ?

kmetek ::

Previsoka :D

hojnikb ::

Kir kontroler bo pa meu 520 ?
#brezpodpisa

Spock83 ::

Ne vem

Izi ::

Spock83, malo prehitevaš. O Intelu 520 se sicer govori že nekaj mesecev, ampak znanega pa ni prav nič konkretnega. Vse so samo govorice.

Uradno ni znan niti datum izida niti kateri kontroler naj bi Intel 520 uporabljal.
Najnovejše govorice pravijo, da naj bi prišel enkrat v prvem četrtletju leta 2012.
Ena govorica pravi, da naj bi imel SandFroce kontroler, druga pa da naj bi imel Anobit kontroler.
Anobit je firma, ki izdeluje svoje SATA 3 6Gbps kontrolerje in Intel je ravno pred kratkim vanjo investiral 32 milijonov dolarjev. Zanimivo.

Da ne bomo širili kakšne govorice, lahko rečemo, da bo Intel 520 prišel enkrat drugo leto in bo uporabljal SATA 3 kontroler. vse ostalo so ugibanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Spock83 ::

Mmmmm od Intela sem dobil email.

Izi ::

Spock83 je izjavil:

Mmmmm od Intela sem dobil email.
Kakšni konkretni podatki ali samo reklama?

Spock83 ::

Na žalost bolj reklama.

Intel

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Izi ::

Po tem pamfletu se vidi da Intel serijo 320 smatra kot nižji razred, 520 bo zapolnil srednji razred, 710 pa je višji razred. Tudi cene bodo verjetno sledile tem razredom.

Serija 520 torej ni naslednik serije 320, ampak gre za naslednika serije 510. Intel 520 bo torej precej drag špas, in če si sedaj bolj malo Slo-Techovcev lasti serijo 510, bomo najverjetneje serijo 520 tudi bolj od daleč opazovali in o njej samo debatirali tukaj, kupovali pa bomo še naprej serijo 320 :P
Upam, da se motim, ker Intel 520 zgleda precej mikavno.

Spock83 ::

Jah odvisno je kakšna bo cenovna politika drugih proizvajalcev. Če dobro vidiš je 710 precej počasnejši, ampak tudi bolj vzdržljivejši.

Če mi crkne ta starejši Intel 160GB, bom šele takrat šel na kaj drugega (+ še dobim Corsaira GT serijo, ker me firbec matra), za laptop Crucial M4 čisto OK. :|

Dr_M ::

Ce dobro pogledas sliko, pise da imajo OEM samo 3 leta garancije. Retail ze tezko dobis, pogleg tega so se drazji.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Gibbs007 ::

Je OCZ Agility 3 za 78€ vreden nakupa?
««
118 / 506
»»