» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
36 / 506
»»

element ::

To si pa zdej iz klobuka potegnu, ker se ti ne da mal po temi nazaj pobrskat. Zadeve so že kar nekaj časa enake, čakamo na Intel G3 in nove Vertexe, da se bo kaj spremenilo.

Ti bi imel Intel X25-M 80G za 200EUR. Al pa kakšnega z indilinx kontrolerjem, samo majo na žalost višjo ceno na GB. Kateri so pa malo pobrskaj nazaj, je blo že vse (večkrat) napisano.

Soren ::

Element, se opravičujem, tema s 36. stranmi je kar obsežna za prebirati, prej je nisem spremljal, nekdo pa ki jo je in ki pozna razmere pa bi informacijo (tako kot si sedaj ti) stresel iz rokava. Torej priporočaš Intel X25-M 80GB (kaj pa ti novejši Kingstoni in OCZ-ji?)? V roku meseca naj ne pričakujem nič boljšega (koliko pa padajo cene povprečno mesečno na SSD diskih, ali se samo tehnologija stopnjuje in potem cene posledično ostajajo iste na GB? Hvala za odgovore.

x45 ::

Crucial bo boljši...mogoče bo swamigi kaj povedal...:D

PNG ::

Skoraj eno leto že vsakemu tu preprosto priporočamo Intel G2, nič se ne spreminja na tem področju ;) vsaj zaenkrat, nič pametnega!

WarpedGone ::

Delno offtopic, a ne povsem:

Včeraj sm odkril, da prodajajo že 128 GB USB ključke. Cena je sicer "čist neumna" (cca 400 EUR), kaže pa to da je podatkovna gostota flash čipov že dosegla raven "dovolj za vsak dan". Če lahko na tist mali plac stlačjo 128GB, bi lahk na klasičen format 3,5" diska stlačili tja do 8 TB prostora. Vse kar še manjka je še ena prepolovitev cene flasha in bojo klasični diski postali predragi za proizvodnjo.

Zgodilo se jim bo to kar je LCD naredu CRTju.
Zbogom in hvala za vse ribe

kuglvinkl ::

Notr niso enaki čipi. Ampak point taken, sure, diski se bodo ohranil verjetno samo že za Oblak.
Your focus determines your reallity

Major ::

O tem lahko 5 let samo sanjaš. Mogoče čez 10 let...
IT Developer & Photography enthusiast.

Steinkauz ::

Tako je. Čipi v usb so precej počasnejši od tistih v ssd(tudi cena se seveda razlikuje)
Jst bi si upal rečt, da bo čez ene 3 leta kr velik SSDjev, ne bodo pa še izumrl. Razni storage filmov 2tb+ bodo še vedno, ker 2 tb je le 2tb :))

Izi ::

Cena je tista, ki bo poskrbela, da HD-ji ne bodo prehitro izumrli.
Sem prepričan, da lahko ta hip naredijo 1 terabajtni SSD, če vzamejo 5,25" ohišje in naredijo enoto podobne velikosti kot DVD pekač. Ampak glede na ceno flash čipov bi stala taka enota krepko čez 3000 EUR, kar pa je tako drago, da nima smisla niti probati :D

Tudi glede hitrosti SSD-jev trenutno ni treba preveč hiteti, ker so vsaj Intelovi SSD-ji z hitrostjo zaporednega branja že zelo zelo na meji zmogljivosti SATA 2 vodila.
SATA 2 vodilo v teoriji zmore 3 Gb/s, kar ob upoštevanju overheada znese 300 MB/s in to še vedno v teoriji. V praksi napovedujejo, da naj bi to bilo nekje okoli 286 MB/s. Se pravi, da je Intel s slabih 270 MB/s že tam tam. Ker RAID polje uporablja hkrati več SATA vodil je trenutno še nemogoče praktično izmeriti točno zmogljivost enega SATA 2 vodila.
SATA 3 pa letos po moje še ne bomo videli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

WarpedGone ::

Tako je. Čipi v usb so precej počasnejši od tistih v ssd(tudi cena se seveda razlikuje)

Ni kake hude razlike v samih čipih. Glavno razliko prinese kontroler oz. njegova paralelnost. V USB flashu maš single chanel zadevo ki ti sfolga kakih 25MB/s. Intelova zadeva je pa 10way in posledično sfolga cca 250 MB/s. Se pravi - single channel Intel G2 bi še vedno bral z le 25MB/s.

Izi, mal si prepesimističen glede prostora. Pejt mal računat :)
Zbogom in hvala za vse ribe

kuglvinkl ::

Am, ni samo kontroler, poglej si razliko med MCL, SLC in temi, ki se vgrajujejo v ključke.
Your focus determines your reallity

RazzorX ::

WarpedOne, flash v USB ključkih ima tudi omejeno število pisanj nanj (cca. 10.000 pisanj...).

Izi ::

WarpedGone je izjavil:

Izi, mal si prepesimističen glede prostora. Pejt mal računat :)

Saj sem računal.
Trenutno so 128 GB SSD že povsem običajni. 1 TB pa je "samo" še 8-krat več.
Vsi SSD so ta hip na eni sami 2,5" ploščici, če bi ga torej po širini in dolžini povečali za enkrat imaš že 4 trenutne SSD na eni površini potem pa bi šli še v 2 nadstropja in je 1 TB tu, pa bi bilo vse skupaj visoko dober centimeter.
Glede na to kako mrzel je moj SSD tudi ob najhujši uporabi bi z lahkoto šli z tiskanimi vezji v več nadstropij.
In glede na to kako majhne so trenutne SSD enote, bi bilo še pozitivno, če bi vse skupaj malo povečali. Velikost so naredili za prenosnike, v naših velikanskih in zračnih ohišja pa se mali SSD kar izgubi.
Sploh ga nisem imel kam pritrditi, sedaj mi kot kakšen majhen izrastek kar visi na sredini kabla, ki gre od napajalnika do trdega diska :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Dr_M ::

A odkrivate toplo vodo? :D
Je ze bila odkrita.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Izi ::

No evo, sem bil še preveč pesimističen. 1 TB SSD so spravili na 3,5" :D
Točno to sem imel v mislih.

Ne vem če je že kdo omenil, ampak za bodoče kupce SSD-jev je vseeno pametno omeniti, da izdelovalci pri velikosti SSD še vedno uporabljajo pretvornik 1000 in ne 1024, kot je običajno pri RAM-u.
Torej je Intelov 80 gigabajtneš v resnici velik samo 74,5 GB.

Gost ::

SATA 3 pa letos po moje še ne bomo videli.


Kako to misliš:
http://www.mimovrste.com/artikel/238006...
A to misliš diske na SATA 3?

Izi ::

Mislil sem matične plošče. Nisem vedel da je Gigabyte tako pohitel. Se posipam s pepelom ;((
Torej SATA 3 že imamo. Lepo.

Samuel ::

letos? saj je šele februar.. tudi Asus ima celo paleto SATA3 plat.

Dr_M ::

dokler ni native,je brez veze.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

WarpedGone ::

Izi:
No evo, sem bil še preveč pesimističen. 1 TB SSD so spravili na 3,5" Točno to sem imel v mislih.

Kaj sm ti pa js reku? Da si prepesimističen.
Evo ti 256 GB v velikosti čigumija: Kingston DT300 Ker je kontroler še vedno samo singlechannel, je tut branje samo 20MB/s. Dej jih 40 vzporedno pa boš mel GB/s branja - če najdeš primerno vodilo in kontrolerje.

Kolk takih čigumijev spraviš v 5,25"? Vsaj 200, kar pomeni da je izvedljiv 5,25" SSD s kapaciteto 50 TB. Cena takga monstruma bi bila seveda še bol monstruozna - vsaj kakih 100.000 EUR :)

V 3,5" pa lahk spraviš kakih 75 teh komadov, torej cca 20 TB :) Obstoječe zadeve seveda niso nafilane do samega maksimuma formata.

MLC / SLC je brezvezen detajl. Omejitev pisanj še bolj brezvezen.
Zbogom in hvala za vse ribe

_Dejan_ ::

Evo sem malo pohitril moj sistem :D
AS SSD:



AS SSD IOPS:



ATTO:



Se pa vidi da ICH9R kontroler ne sfolga in ga zelo hitro "zabije"...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Dr_M ::

MLC / SLC je brezvezen detajl.


Seveda, ravno toliko, kot je avtomobil dizel/bencinar.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Soren ::

Še vedno isto mnenje, Intel in nič drugega?

zee ::

Da.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

jinzo ::

Eh no no fanboyi, pri majnših kapacitetah ( no ma slabši price/GB ratio ) so Vertexi tudi odlični ;)

urban99 ::

Je že kdo preizkusil tale SSD tweak utility? Zgleda fajn, ampak preden se lotite zadeve preberite vse skupaj, da ne bo bolelo.

RuN ::

Včeraj naročil Intela :), zdaj sam počaka, da pride in potem veselo na delo. A je treba kaj posebaj v BIOSU nastavljat za ta disk? Imam pa Asus P7P55D ploščo.

Mislim pa na novo nalagati okna 7 gor.

Izi ::

RuN je izjavil:

Včeraj naročil Intela :), zdaj sam počaka, da pride in potem veselo na delo. A je treba kaj posebaj v BIOSU nastavljat za ta disk?

36 strani razlag in debat, pa ljudje še kar naprej govorijo o diskih. Nisi naročil diska ampak SSD! :))
Tisti D pri SSD ni disk ampak "drive", kar pomeni po slovensko "pogon". Pri HD pa tisti D pomeni "disk". Je velika razlika.

BIOS sicer razlike med trdim diskom in SSD-jem ne opazi, ampak eno stvar je vseeno potrebno premakniti v BIOS-u, če še ni.
BIOS upravlja s HD-ji, SSD-ji in DVD-ji na 3 možne načine (IDE, AHCI in RAID). Kateregakoli izmed treh izbereš bo delalo ampak če hočeš največ iztisniti iz svojega SSD-ja moraš uporabiti nastavitev AHCI. Drugega ni potrebno spreminjati v BIOS-u.

Pa Windows 7 moraš na SSD obvezno naložiti povsem nanovo in ne prekopirati iz kakšnega trdega diska ali slike, ker bo Windows uporabljal na SSD precej drugačne nastavitve kot na trdem disku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

_Dejan_ ::

Izi je izjavil:

Kateregakoli izmed treh izbereš bo delalo ampak če hočeš največ iztisniti iz svojega SSD-ja moraš uporabiti nastavitev AHCI. Drugega ni potrebno spreminjati v BIOS-u.


Se ne strinjam s teboj z uporabo RAID iztisneš več :P Res pa da ne če uporabljaš en SSD :P
Torej en SSD: AHCI
1-3 SSD : RAID
4+: RAID katrica na PCIe 8x vodilu...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

RuN ::

@Izi

SSD (solid state drive) ~ emulira HDD vmesnik.

Vem, da to ni "DISK" amapak so noter rami, ampak jaz ga še kar kličem SSD "disk", pač ker opravlja njegovo funkcijo 8-)

Za bios sem tudi vedel za AHCI, sam sem mislil, če je še kje kaka fora, ker je nekdo prej govoril še o nekih TRIM, GC in speed degredation??
O tem pa nimam pojma :8)

Gost ::

Beseda disk se bo po mojem kar obdržala, saj izhaja iz prahistoričnih časov. CD disk, disketa, trdi disk itd.
SSD diski:
http://www.mimovrste.com/katalog/2236/s...
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
http://www.ceneje.si/racunalnistvo/komp...

Meni "pogon" ne deluje ustrezna beseda za SSD-je.

_Dejan_ ::

RuN je izjavil:


Za bios sem tudi vedel za AHCI, sam sem mislil, če je še kje kaka fora, ker je nekdo prej govoril še o nekih TRIM, GC in speed degredation??
O tem pa nimam pojma :8)


Intel ima TRIM, OCZ ima TRIM in GC.
TRIM je podprt v Windows 7.
GC se vklopi ko je računalnik v spanju(S1 State)
Namen obeh je enak.
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Lion29 ::

Gost je izjavil:

Beseda disk se bo po mojem kar obdržala, saj izhaja iz prahistoričnih časov. CD disk, disketa, trdi disk itd.
SSD diski:
http://www.mimovrste.com/katalog/2236/s...
http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
http://www.ceneje.si/racunalnistvo/komp...

Meni "pogon" ne deluje ustrezna beseda za SSD-je.


ja sej ce so v teh trgovinah nesposobni ni treba biti tudi tebi...

to je pogon in ne disk. PIKA :)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Dr_M ::

Še vedno isto mnenje, Intel in nič drugega?


Intel samo zato, ker ima dokaj dobro razmerje €/GB (74,5GB je pa ja bolje kot 60GB :D )
Druge prednosti pa nima.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

RazzorX ::

Torej če se mi ne gre za GB, ampak za hitrost, je bolje vzeti kaj takega: http://www.dinokomp.si/product_info.php... ?

Izi ::

_Dejan_ je izjavil:

Izi je izjavil:

Kateregakoli izmed treh izbereš bo delalo ampak če hočeš največ iztisniti iz svojega SSD-ja moraš uporabiti nastavitev AHCI. Drugega ni potrebno spreminjati v BIOS-u.


Se ne strinjam s teboj z uporabo RAID iztisneš več :P Res pa da ne če uporabljaš en SSD :P
Torej en SSD: AHCI
1-3 SSD : RAID
4+: RAID katrica na PCIe 8x vodilu...


V hitrosti ne bo nobene razlike med AHCI in RAID. Je pa res, da so RAID driverji vedno boljši od AHCI in povzročajo manj problemov, ampak RAID driverji trenutno še ne podpirajo TRIM funkcije.
Če hočeš imeti TRIM v Windows 7 potem je nujno uporabiti AHCI na originalnih Microsoftovih driverjih.
Če imaš samo en SSD jaz priporočam AHCI, edino tako bodo Windows 7 podpirali vse novotarije ki se tičejo SSD-jev.
Če pa imaš 2 ali več SSD-jev potem pa tako nimaš druge izbire kot RAID, moraš potem pač ročno enkrat na teden izvajati čiščenje SSD-jev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Izi ::

RazzorX je izjavil:

Torej če se mi ne gre za GB, ampak za hitrost, je bolje vzeti kaj takega: http://www.dinokomp.si/product_info.php... ?

Ni nujno.
Po hitrosti branje je Intel najhitrejši SSD. Pri pisanju pa je eden najpočasnejših.
Ampak v praksi se precej bolj opazi hitrost branja kot pisanja. Večino časa boš iz SSD-ja bral.
Če hočeš najhitrejši SSD je Intel še vedno najboljša izbira. Najbolje pa seveda 2 SSD-ja v RAID 0 polju in si zmagal :D

RazzorX ::

Izi, a teh 20MB/s se res tako veliko pozna, da bi lahko zanemaril 90MB/s pisanja več?

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

element ::

Intel zaostaja pri sekvenčnem zapisovanju (datoteke ranga GB). Pri naključnem pisanju 4KB datotek, je med najboljšimi. In naključno branje/pisanje je pri SSD-jih, v primerjavi s klasičnimi trdimi diski, za par razredov hitrejše. Od tu bistvena pohitritev in večja odzivnost OS-a. Pri sekvenčnem branju/pisanju dosegajo SSD-ji trenutne generacije le do 2x večje prenose. Zato se tudi nalagalni časi v igrah npr. bistveno ne zmanjšajo v primerjavi z najhitrejšimi klasičnimi diski. Preberite Anandove članke. Razbijejo precej mitov.

Izi ::

Tako je.
Nepretrgano zaporedno branje in pisanje v praksi ne pomeni kaj dosti. Zato se Intel tudi ni kaj dosti ukvarjal z zaporednim pisanjem. Tam večina konkurenčnih SSD-jev piše še enkrat hitreje od Intela.
Ampak v praksi še posebno ker na SSD-je nalagamo sistem, ki je sestavljen iz več tisočih par KB velikih datotek pa štejejo rezultati pri branju in pisanju 4KB datotek.
Poglej benchmarke različnih SSD-jev, pri 4 KB pisanju, kjer se izkaže, ne samo da Intel piše povsem dovolj hitro ampak je celo še enkrat hitrejši od konkurence. To je tisto, kar se v praksi pozna.

Sicer pa noben SSD ni ravno primeren za pisanje terabajtov vsak dan, ker boš tako že po nekaj mesecih izrabil vse celice. Za tistih nekaj gigabajtov majhnih datotek, ki jih zapišeš vsak dan na SSD pa hitrost pisanja ni ravno najpomembnejša.

PNG ::

SSD disk = solid state pogon disk. Mene bi bilo sram to napisati.

Gost ::

:) "Solid state pogon" je pa kaj bolje?

PNG ::

Nah, zato pa kar SSD, krajše je kot disk in kot pogon in kot karkoli - SSD in to je to. Ni treba več nič drugega pisati =)

RuN ::

@i100k100

No, pol pa te naj bo sram:

PNG je izjavil:

... da govorijo na veliko o težavah in problemih s temi SSDji. Novice so polne napak (G2 podpira TRIM brez tega updata, razen na XP/Vista, kar avtor novice več kot očitno ne ve), govorijo o tem kot da so diski za v kanto, čeprav so bugi s temi diski takšni, da ne prizadenejo niti 1% končnih uporabnikov itd...


8-)

PNG ::

Ne priznam, pa če me poleg dobijo!

Hehe, seveda, vsak se kdaj zmoti. Kot je nekdo omenil, nam je to zasidrano.

Saj me je malo sram, samo se pa trudim! :>

(sem si mislil, da bo kdo šel stara sporočila gledati in sem upal, da se nisem kje zatipkal ^^)

RuN ::

He he.

Zdaj me pa še nekaj zanima.

Kako zdaj to priklopit na ploščo, da bo SSD bil na AHCI in navaden disk na IDE (SATA priklop). Asus P7P55D ima namreč dva kontrolerja za SATA. Eden je Intelov in drugi je Jmicron-ov.
Če prav razumem je potrebno potem SSD dati na en kontroler in mu določiti AHCI in navaden disk na drug kontroler in mu določit IDE??

Ali sta lahko oba na istem kontrolerju?? Toraj kako?

e-marko ::

Zakaj pa tudi navaden disk ne bi imel na AHCI? Sam imam vse tako in je ok.

LP
...somebody, somewhere...

RuN ::

Toraj lahko priklopima oba SSD in navaden disk na isti kontroler (npr. na Intelov - ta ma 6 priklopov; JMicron pa sam enega). Kaj je kaka razlika med njima?

_Dejan_ ::

RuN je izjavil:

Toraj lahko priklopima oba SSD in navaden disk na isti kontroler (npr. na Intelov - ta ma 6 priklopov; JMicron pa sam enega). Kaj je kaka razlika med njima?


SSD obvezno priklopi na Intelov kontroler na prvi port(SATA0) HDD pa na zadnjega(SATA5)...
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)
««
36 / 506
»»