» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
37 / 506
»»

RuN ::

OK. hvala vsem.

Grem probat :), pravkar dobil SSD :)

Steinkauz ::

Širša javnost bo govorila ssd disk, pa če se na glavo postaviš.

Invictus ::

Tako kot govori LED diode :))

LP I.

Izi ::

Krivo je neznanje slovenščine. Povprečni Slovenec ima vbito v glavo, da so vse kratice pridevniki in mora potem še nujno dodati nek samostalnik. Nato pa imamo LED diode, HD diske, CD diske, PC računalnike, LAN omrežja, ...
Te čudne pogruntavščine ni zaslediti v nobenem drugem jeziku razen v slovenščini. Google lepo pokaže, da cel svet uporablja light-emitting diode ali pa LEDice (LEDs), čim pa preklopiš na slovenščino pa povsod pišejo o LED diodah :))
Kratice kot so HD, SSD i.t.d. so vse samostalniki. To so samostojne besede, ki ne rabijo nobene dodatne besede na koncu.
Pri DVD ali CD je drugače, ker gre lahko za enoto ali za medij in zato izraz CD plošča ni napačen. SSD pa je lahko samo SSD in nič drugega. Zakaj je treba na konec kratice še enkrat dodati besedo zadnje črke v kratici, če pa že iz kratice vsi vemo zakaj se gre?
Navada je železna srajca, človeška neumnost pa kot vemo nima konca kot je ugotovil že Einstein.

e-marko ::

Pridem v trgovino in rečem naj mi da en SS pogon, ki ga bom vtaknil v P računalnik. Verjetno bi me debelo gledali, ja.
Sicer sam nikoli ne uporabljam PC računalnik ali CD disk. Vedno računalnik, trdi disk in CD/DVD-ji. Torej še nisem čisto "pokvarjen"? ;)
Na SSD se bom pa skušal navaditi.

LP
...somebody, somewhere...

RuN ::

e-marko je izjavil:

Pridem v trgovino in rečem naj mi da en SS pogon


LOL :))

RuN ::

Aja, pa še moj rezultat.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

RazzorX ::

Sem naredil primerjavo med mojo Barracudo 500GB 16MB in RuN-ovim Intelom. :)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

galu ::

Če kdo kupuje še trenutno SSD-ja za cca 200e, je TA best buy...
Tako to gre.

Dr_M ::

Po cem to sklepas? :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

galu ::

Po kapaciteti in po reviewih.;)
Tako to gre.

Dr_M ::

Kater kontroler ima?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Dragi ::

Vprašanje,

Še komu drugemu pc zmrzuje v AHCI načinu?
Prej pri EIDE nisem opazil, sedaj pa včasih kar malo zmrzne. Sam zaslon namreč, izvaja se še vedno vse normalno, samo slika zmrzne za 2-3 sekunde (recimo ko tipkam na msnju ne kaže sploh črk ne nič, po parih sekundah pa pokaže ves tekst ki sem ga natipkal).

element ::

Kater SSD imaš, OS, katera plata, je priklopljen na dodaten SATA kontroler? To se dogaja samo, če imaš v AHCI načinu, če preklopiš na IDE compatibility pa ne?

Dragi ::

Crucial M225, sata direktno na plati, asus p6tse. Ja.

Slika izpred 1min.


Edit: u bistvu sem zdele izklopu ahci in šel v IDE.
So rezultati še bolj porazni.
Zgleda da trim ne dela kot bi moral, oz. gre SSD v franže.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Dragi ::

Pognal trim, flashal firmware na 19xx verzijo.



Še vedno sicer ni tako kot bi hotu.
Trim je vklopljen, pa začuda ne dela (se vidi po tem, ko je wiper skorej 2x pohitril delovanje).

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

allex ::

trim zgolj označi izbrisane celice za ponovno uporabne, medtem ko wiper konsolidira prazen prostor in ga prav tako označi za ponovno uporabnega, pravzaprav bi 19xx oz. 1.5 fw moral biti veliko boljši, ker nekako defragmentira pomnilniško polje.
struggling with abundancy of computer power

Tradewind ::

Torej, kateri je za kupit(price/performance) do 120giga?

A ni več intel najboljši?



Glede SSD pa res nisem vešč!
DFI DK P45 - T2RS PLUS, INTEL Q8400, napajalnik 650W,
2X2giga ddr2 800mhz, Maxtor SATA 250GB 8MB,HITACHI 500GB 8MB,
XFX Alpha dog 8800GT 512mb rama

krho ::

@Dr_M: Na čipu piše Toshiba.. drugače je pa malece predelan kolcajoči JMicron
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

_Dejan_ ::

Sem za foro pognal ta CrystalDiskBenchmark in dobil naslednje:

ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

swamigi ::

Evo moj Crucial 64 giga po skoraj pol leta uporabe.
Brez trima,wiperja nič nisem updjtal firmware in je skoraj tko hiter kot tedaj ko sem ga kupil.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Dr_M ::

@Dr_M: Na čipu piše Toshiba.. drugače je pa malece predelan kolcajoči JMicron


Ja sem nasel nekaj podatkov, samo se vedno ni tocno znano, ali je to predelan JMF602 (kar so bili prejsnji) ali je to ze nov JMF612.
Lahko pa je da je ta kontroler toshibin.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

49106 ::

Izi je izjavil:


Pri DVD ali CD je drugače, ker gre lahko za enoto ali za medij in zato izraz CD plošča ni napačen.


Motiš se->CD in pa CD-ROM

kuglvinkl ::

Glede AHCI. To se da spremeniti samo za določen fizičen pogon (npr. SSD), ali pa to pomeni, da spremeniš ta atribut za vse fizične pogone, ki so priklopljeni na plato.

Če slednje, bi bilo verjetno smiselno naredit resen backup?
Your focus determines your reallity

Dragi ::

Afaik se nastavi delovanje kontrolerja in ne fizičnega pogona.

Se pravi, kontroler deluje v IDE (compatibility), raid ali AHCI.

destiny ::

Torej če v biosu vklopiš AHCI, potem je disk ziher na AHCI-ju oz kako veš da ni v IDE?

Izi ::

Vsak kontroler lahko deluje samo na en način. Vse enote priklopljene na ta kontroler bodo delovale enako.
Ima pa računalnik ponavadi 2 kontrolerja. Enega za SATA konektorje in enega za IDE konektorje, ki ga uporabljamo za vse stare paralelne enote s tistimi širokimi 40 ali 80 žilnimi kabli. Na te enote preklop na AHCI ne bo vplival.

Vsak SATA kontroler pa lahko deluje v treh načinih:
1. V starem za nazaj kompatibilnem IDE načinu, kjer gre za softwaresko emulacijo IDE kontrolerja s strani SATA kontrolerja.
2. Naravni način delovanja SATA kontrolerja je AHCI način.
3. RAID način, ki je v bistvu AHCI z dodatkom da lahko več enot združiš v eno samo. Če eno samo enoto priklopiš v RAID način bo delovala kot AHCI, edina razlika bo, da bo uporabljala druge gonilnike.

Popolno podpora za AHCI imajo Windows Vista, Windows 7 in Linux od kernela 2.6.19 naprej. Z nadgradnjami je bila menda dodana tudi v Windows XP.

Vsaka SATA enota naj bi najbolje delovala na AHCI ali RAID, kdo pa si želi svoje enote poganjati preko softwareskega emuliranja zastarelega IDE kontrolerja. Na trdih diskih, ki so daleč najpočasnejše enote v naših računalnikih se ta emulacija sploh ni opazno poznala na hitrosti, ker pać diski in hitrost sta 2 različna pojma. S pojavom SSD, kjer je hitrost poskočila za okoli 500% glede na povprečen HD, pa je že močno opazno ali simuliraš stari kontroler ali pa uporabljaš naravni način kontrolerja.

Je pa treba nujno omeniti eno zadevo pri preklopu iz IDE na AHCI.
Če ti nastaviš v BIOS-u način AHCI in potem na sveže namestiš Windows, bo vse v najlepšem redu.
Če pa ti uporabljaš IDE emulacijo med namestitvijo Windows in potem preklopiš na AHCI pa se boš znašel pred BSOD (modri ekran) in zagon Windows ne bo mogoč.
Razlog je, da je AHCI podpora v Windovs izklopljena, če se sistem naloži preko IDE kontrolerja ali preko IDE emulatorja.
Rešitev je sicer precej enostavna ampak je treba obvladati spreminjanje registra. Ročno je namreč potrebno vklopiti AHCI podporo v Windows. V bistvu gre za spremembo ene same vrstice v registru:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci]
"Start"=dword:00000000

Ali po domače povedano, skozi register se prebijete do "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci", tam najdete nastavitev "Start", in njeno vrednost spremenite na 0. S tem se vklopi AHCI podpora.
Šele ko vklopite AHCI podporo v Windows, greste lahko v BIOS in spremenite IDE na AHCI. Windows se bo zagnal brez problema in nato sam naložil potrebne AHCI driverje.

Za bolj napredne naj še dodam, da sta AHCI in RAID podpora v Windows ločeni. Z vklopom AHCI bo RAID še vedno izklopljen. Za vklop RAID pa je potrebno na 0 nastaviti iaStorV servis.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\iaStorV]
"Start"=dword:00000000

Tako, da ne bo kdo po nepotrebnem ponovno nalagal Windows zaradi vklopa AHCI ali RAID.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

BuzzFuzz ::

Izi, HVALA za "svetovno" obrazložitev

lopov ::

Tenkju za del o registru!

st0jko ::

Da.. Jaz sem dosti bolj zakompliciral, ko je bilo treba preklopit iz ide mode. ;((
keks?

kuglvinkl ::

Thnx Izi.

Se pravi, vržem gor sveže W7, podatki na ostalih diskih pa s tem niso ogroženi.
Your focus determines your reallity

e-marko ::

Tako je.
...somebody, somewhere...

Izi ::

Ne vem zakaj si sploh pomisli, da bi lahko ogrozil podatke na katerikoli enoti?
Ko v BIOS prestaviš iz IDE na AHCI se na nobeni enoti ne spremeni ničesar. Edina razlika je, da Windows za upravljanje z enotami uporabijo druge driverje. Zaradi drugih driverjev pa ja ne moreš izgubiti podatkov.
Ima pa AHCI tudi nekaj uporabnih novosti napram IDE. Na primer dodatne diske ali SSD-je lahko priklapljaš in izklapljaš na računalnik kar med delovanjem brez reboota sistema. Pri IDE si lahko celo pokvaril enoto, če si jo priklopil med delovanjem, pa še sistem se je ponavadi sesul.

Dr_M ::

Pri Win7 dela tudi ide -> ahci "on-the-fly" (tudi obratno), samo tega ne pocet preveckrat. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

bakki ::

Lahko en nasvet na hitro??

Kaj kupiti:
Intel X25-M G2

ali

Kingston V-serija


Hvala za nasvet ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bakki ()

WarpedGone ::

Intel.
Zbogom in hvala za vse ribe

Laplace ::

Kaj pa če nimam tega v registru "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\msahci"?
Uporabljam WindowsXP SP3.

Hvala za pomoč.

jernejp ::

Ima kdo kaj izkušenj z:
2,5" SSD trdi disk Patriot Torqx 128 GB SATAII
Meni se po karakteristikah zdi zelo primeren nakup,
bi pa rad zvedel, če ga kdo ima in kako mu v praksi dela.

kuglvinkl ::

Nujno poglej, čigav je kontroler.
Your focus determines your reallity

WarpedGone ::

Patriot Torqx je na Indilinxu, nujni pogoj (ne JMicron) je tako izpolnjen :)

128GB za 204EUR, hmmm, dajo še kak količinski popust? :)
Zbogom in hvala za vse ribe

kuglvinkl ::

Sam to je res ugodna cena... Kje je catch? :) Na Geizhalsu so cene višje.
Your focus determines your reallity

moowy123 ::

Morda se začenja trend cenjenja ssd diskov in posledično višje prodaje :O.

moowy123 ::

A je že kdo opazil "manjši" dvig cene pri zgornjem disku :)).

Izi ::

Patriot Torqx 128 GB je po moje dober nakup.

Ampak v primerjavi z 80 GB Intelom, Intel še vedno zmaga.
Cena za GB je pri Intelu še bedno opazno nižja.
Ugotovil, sem, da za sistemsko enoto ne rabim več kot 80 GB.
Intel je mnogo bolj razširjen, zato ima boljšo podporo kar se tiče programskih pripomočkov (Intel SSD Toolbox) in boljši firmware, ki ga redno posodabljajo.

Tale Patriot Torqx 128 GB bi jaz raje primerjal z Intelovim 160 GB.
Ampak tudi tukaj je cena za GB še vedno nižja pri Intelu.

Če pa rabiš točno 128 GB potem pa bo verjetno Patriot najboljša izbira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

kuglvinkl ::

moowy123 je izjavil:

A je že kdo opazil "manjši" dvig cene pri zgornjem disku :)).


Ja za ene 160 evrov. Škoda, da nisem poklikal...
Your focus determines your reallity

Izi ::

kuglvinkl je izjavil:

moowy123 je izjavil:

A je že kdo opazil "manjši" dvig cene pri zgornjem disku :)).

Ja za ene 160 evrov. Škoda, da nisem poklikal...

Ah, zdaj mi je pa jasno. Napaka v ceniku. Vi ste gledali 128 GB SSD za 200 EUR :D
To bi bil pa res odličen nakup, ampak na žalost se to še kakšno leto ali dve ne bo zgodilo.

kuglvinkl ::

Žal, ja.
Your focus determines your reallity

Dr_M ::

Intel je mnogo bolj razširjen, zato ima boljšo podporo kar se tiče programskih pripomočkov (Intel SSD Toolbox) in boljši firmware, ki ga redno posodabljajo.


Pa take fore..

Resno, Intel je dober le v primeru, ce imas plato z intelovim chipsetom. Drugace ni ne hiter, ne toolbox ne dela.
Kar se FW tice, bi se intel lahko zgledoval po indilinxu. :)
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

_Dejan_ ::

Intel je mnogo bolj razširjen, zato ima boljšo podporo kar se tiče programskih pripomočkov (Intel SSD Toolbox) in boljši firmware, ki ga redno posodabljajo.


Če je Intel dober pri "izdaji" FW-ov sem pa jaz papež...
Imam doma Intel G1 in ni NOBENEGA FW zanj, bil je eden kakšno leto nazaj in to je vse. Recimo OCZ ima za Vertex-e neglede na to kok so stari na voljo FW update bili so na voljo tudi beta FW... SSD Toolbox WTF? Da bom za normalno delovanje SSD-ja mogel inštalirati program za optimizacijo??? No way. Kaj pa če uporabljaš RAID(Ne Intelov onboard RAID) in nimaš na voljo niti TRIM program še vedno deluje?
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

M-XXXX ::

Da bom za normalno delovanje SSD-ja mogel inštalirati program za optimizacijo??? No way.

Da bi moral za matično nasnet gonilnike za zvok ter mrežo?? Niti pod razno... Da bom za grafično nasnemaval gonilnike? Komu na čast??
««
37 / 506
»»