» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
170 / 506
»»

mayne ::

Glede zanesljivosti velja po vsem kar sem prebral nekako takole: Intel> Crucial/Samsung> ostali

bajsibajsi ::

@e-marko
Evo s petimi ponovitvami, precej enako kot prejsnji test.



@domzalcan
Na tej povezavi imas dober vodic za optimizacijo SSD http://thessdreview.com/ssd-guides/opti... Dolocene tocke lahko izpustis oz. jih twikas drugace, glede na tvojo specificno konfiguracijo (npr. page file, odvisno koliko imas rama, jaz imam v glavni masini 8GB in sem popolnoma izklopil pagefile). Clean Win7 instal zasede cca 25 GB prostora (oz. si ga toliko rezervira). S tem vodicem, sem zbil na cca 12 GB in tako dobil cca. 12 GB nazaj, ki ga lahko uporabim za svoje datoteke. Na 120GB ne rabis imeti samo OS + 1 ali 2 igri, kot je nekdo prej omenil. Ti kar izkoristi prostor; nimas kaj varcevati. V 2-3 letih obrabe, 120 GB najverjetneje sploh ne bomo vec kupovali oz. bo cena 50 evrov.

edit/
Zgornji test je za Crucial M4 na Sata3 konektorju... na drugi masini imam OCZ Agility 3 na Sata2. Bom kasneje se tisto testiral.

Zgodovina sprememb…

e-marko ::

Hvala!

Ni mi pa jasna takšna razlika pri 4K QD32?

Lp
...somebody, somewhere...

ST-777 ::

@MK99, dokaj verodostojnostno podobo o zanesljivosti in stabilnosti ima, po mojem mnenju, forum na newegg.com. Izbereš model SSD-ja, klikneš na male rumene elipse in prebereš mnenja uporabnikov.

Zelo dobro so ocenjeni:
Plextor M3 Series 128 GB (90% najvišja ocena, 3% najnižja)
Samsung 830 Series 128 GB (88% najvišja ocena, 3% najnižja)
Intel 320 Series 120 GB (85% najvišja ocena, 3% najnižja)
Crucial M4 128 GB (85% najvišja ocena, 6% najnižja)
Mushkin Enhanced 120 GB (83% najvišja ocena, 5% najnižja)
Kingston HyperX 120GB (83% najvišja ocena, 6% najnižja)
Intel 520 Series 120 GB (78% najvišja ocena, 6% najnižja)

Zelo slabo pa je bil, na primer, ocenjen:
OCZ Vertex 2, 115 GB (40% najvišja ocena, 33% najnižja)

(Vsi od naštetih imajo več kot 60 ocenjevalcev.)
http://www.newegg.com/Store/SubCategory...

MK99 ::

Ko primerjam Samsung 830 128GB in Intel 320 120GB, so specifikacije mocno v prid Samsungu.. pa pri ceni je tudi konkretna razlika v prid Samsunga. Tako verjetno kar po tega :)
Thx!

hojnikb ::

MK99 je izjavil:

Ko primerjam Samsung 830 128GB in Intel 320 120GB, so specifikacije mocno v prid Samsungu.. pa pri ceni je tudi konkretna razlika v prid Samsunga. Tako verjetno kar po tega :)
Thx!

ja, z samsungom nimaš kej sfalit, sploh pr taki ceni..
#brezpodpisa

JayKay ::

145 funtov 256gb pride v sredo :). tisti, ki ga mate je najnovejsi firmware gor?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JayKay ()

kmetek ::

Jaykaj ti si gor v UK pa nam nič ne zrihtaš.

JayKay ::

amazon posilja v slo .... :)

kmetek ::

previsoki ptt :D

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Dragi ()

PrimozR ::

Ja saj je samo 180 € to. Hoh.de ga ma pa za 200... Še ne.

Golnar ::

ko bo 150 ga naročim

bajsibajsi ::

Se test OCZ Agility 3, ampak na Sata 2 in neoptimiziranih WinXP, ker drugace tece na linuxu. Mja, precej pocasnejsi kot Crucial. :)

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

blze ::

Živjo,

kaj mi lahko prosim kdo svetuje ker SSD disk naj vgradim v HP Pavilion DV7 prenosnik? Kje lahko kupim kit za montažo?

Budget diska do 150€. Hvala za pomoč!

Lp, Blaž
uživejte
blze

nodrim ::

Ha, vidiš .. isto vprašanje za Dell XPS702X ... prostora imam za 2 diska, tako da ni panike z dodajanjem, ker imam en bay itak še frej (kul rima :)

bi pa valjda raje imel 200+ GB, samo mi pa ni za dat 200+ EUR, tako da se bo treba sprijaznit s 128 GB zgleda ... saj zraven je 750 GB disk, tako, da ne bi smelo bit problem .. če dam gor winse, adobe collection pa še nekaj delovnih programov, ki niso posebej potratni s prostorom in še en del Steam zbirke :) fotke, muzko, filme in ostalo pa na HDD

mitfif ::

Test mojega OCZ Agility 3 120GB ( firmware v2.22 )

SATA 3, AHCI

fireX88 ::

kaj komu dela ssd probleme ko prideš na pc po dolgem času (recimo 5h). Ko pridem nazaj mi je računalnik v stanju ko vse zašteka. Sicer mislim da ni ssd kriv, je verjetno radeon, ker včasih mi pc zašteka včasih pa pridem nazaj v winse pa mi piše da se je CCC (radeon 7870, možno da je problem pri long sleep) naletel na težavo in se je moral ponovno zaganti. drugače imam vse izklopljeno kot mora bit pri ssdju (sleep, defregmentacijo, itd). FW je tudi zadnji! ima kdo podobne težave?
ANY OF MY POSTS ARE RESEARCHED AND/OR COMPILED BITS OF INFORMATION*
AND YOU SHOULD FOLLOW THEM AT YOUR OWN RISK.
*EXCLUDING SARCASTIC AND OR SUBJECTIVE RESPONSES!

hojnikb ::

kir ssd ?
#brezpodpisa

fireX88 ::

samsung 830, 128GB
ANY OF MY POSTS ARE RESEARCHED AND/OR COMPILED BITS OF INFORMATION*
AND YOU SHOULD FOLLOW THEM AT YOUR OWN RISK.
*EXCLUDING SARCASTIC AND OR SUBJECTIVE RESPONSES!

kuglvinkl ::

To ni SSD IMO.

korenje3 ::

izgleda kot virus, ali pa kak memory leak v nekem programu...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

kamuee ::

zalaufaj registry mehanic, če te pa CCC od radeona zeza pa uninstall CCC z driverji, pa dej original gor, men je tut neki zajamral ccc direkt od AMD-ja pa sm pol naložu ccc od ASUSA pa zdej dela ko puška.
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

fireX88 ::

sj se mi je zdelo da ni ssd, pa tudi virus ni, ker sem prejšnji teden iz čisto drugega razlo skeniral pc pa ni nič našlo. Bom pa pobrisal driverje pa nanovo naložu!

hvala za pomoč :)
ANY OF MY POSTS ARE RESEARCHED AND/OR COMPILED BITS OF INFORMATION*
AND YOU SHOULD FOLLOW THEM AT YOUR OWN RISK.
*EXCLUDING SARCASTIC AND OR SUBJECTIVE RESPONSES!

69charger ::

Evo eno vprašanje. Malce gledam da bi nadgradil računalnik pa se mi zdi da je trenutno optimalna izbira en SSD. Vzel bi nekaj od 60-100gb velikosti za sistemski disk, za ostalo bo pa WD 500gb.

Trenutno gledam CRUCIAL M4 64gb in CORSAIR FORCE3A 60gb. Zdej pa kot sem bral je velika zmeda okrog teh kontrolerjev (SandForce vs Marvell). Ne gre se mi toliko za hitrost (no, to je glavni point nakupa) ampak bi sprejel majhen impact hitrosti na račun zanesljivosti. Je pa res da imam na plati še SATA2 priključke.
How many guys from a tech forum does it take to change a lightbulb?

hojnikb ::

Crucial m4 all the way.
#brezpodpisa

DSmidgy ::

MK99 je izjavil:

In kateri so to? Tudi sam razmišljam o cca 120GB SSDju za OS, kjer mi je na prvem mestu zanesljivost/stabilnost/zivljenska doba?

Najbolje, da malo pogooglaš po netu, preden kupiš določen model in ne verjameš slepo tem Crucial nasvetom. Za zanesljivost in stabilnost ne vem, glede življenjske dobe pa je takole: write amplification kontrolerja (koliko zapisov v pomnilno celico sproži ena logični write; manj je bolje; najboljši naj bi bil SandForce) * endurance pomnilne celice (p/e cycles; več je bolje; tipično so 3.000, 5k, 10k). To pomeni: če je write amplification 1 bo celica zdržala še enkrat dlje, kot če je ta vrednost 2. Nekateri SSD-ji imajo tudi napisano priporočeno povprečno dnevno količino zapisanih podatkov.

Intel SSD 330 ima SF-2281 kontroler + 3k p/e cycles pomnilik. Ali potrebuješ več, je odvisno od števila zapisov, ki jih boš opravil na dan - v tem primeru vzemi dražji SSD s vzdržljivostjo 5k cikli pisanja+brisanja. Število zapisov naj bi se dalo (programa še nisem poizkusil, ker SSD šele kopujem) izmeriti s programom "ssdlife free". Malo nasvetov, kako zmanjšati količino zapisanih podatkov na SSD na Windows računalniku.

hojnikb ::

Zaenkrat še ni taka panika kar se tiče write amplification-a, ker tudi če ma flash 3k prepisov, še ne pomen da crkne pr 3001 zapisu. In tudi afaik majo ti kontrolerji vgrajen throttling, tako da ko gre flash life proti koncu, začne počasnej zapisovat.

Tako da bojazni, da se bo ssd izrabo ni, vsaj dokler ne pride TLC flash v ssdje..

Če je prioriteta zanesljivost, potem je defenitivno pametno vzet kej na marvellu ali samsunga..
#brezpodpisa

cebelar123 ::

Ne se obremenjevati kako dolgo bo SSD držal. Tak bote vsi prej novega nabavli kot pa bo ta, ki ga zdaj imate ali kujete za sistemski disk ckrnil. Jaz sem kupil mojega Crucial SSD 64Gb disk decembra 2010 in ga zdaj lahko prodam za 30 evrov max. Tak da so mi nesmiselne debate => A bo vzdržal al ne. Če vzdrži več kot 2 leti, kar pa ziher, ga boste sami skoz okno zabrisali in šli po novega.

hojnikb ::

cebelar123 je izjavil:

Ne se obremenjevati kako dolgo bo SSD držal. Tak bote vsi prej novega nabavli kot pa bo ta, ki ga zdaj imate ali kujete za sistemski disk ckrnil. Jaz sem kupil mojega Crucial SSD 64Gb disk decembra 2010 in ga zdaj lahko prodam za 30 evrov max. Tak da so mi nesmiselne debate => A bo vzdržal al ne. Če vzdrži več kot 2 leti, kar pa ziher, ga boste sami skoz okno zabrisali in šli po novega.

Tako je. In do zdaj je bla afaik praksa taka, da je kontroler prej crknu kot pa sam flash spomin..
#brezpodpisa

ST-777 ::

DSmidgy je izjavil:

Število zapisov naj bi se dalo (programa še nisem poizkusil, ker SSD šele kopujem) izmeriti s programom "ssdlife free".
V programu SSDlife piše za moj SSD: estimated lifetime 60 years 2 months.

60 years? Yeah right :)

MK99 ::

Sem si prebral kar nekaj o SSD in vem mnogo vec kot prej :)
Predvsem obvezno SandForce, torej diski, ki so oznaceni 30, 60, 80, 120,... izjema je edino Samsung.
Ce bom kupoval, bom izkljucno za OS.

Za kaj drugega pa sem ugotovil, da mi kot fotografu, pride bolj malo v poštev. Predvsem zaradi tipa dela in opravil. SSD resnicno MOCNO izboljša delo z malimi fili, odpiranjem in zapiranjem datotek, torej najvec se pozna pri 4K zapisih. Nek tipicni office/home racunalnik naj bi opravil: 58% 4K zapisov, 8% 4K branj, 6% 512K zapisov, 5% 8K zapisov, 5% 32K branj,... skratka skoraj 60% gre za 4K zapise. Torej je na ta performance treba najbolj paziti pri nakupu.
Pozna se tudi pri ogromnih filih (video npr) in sequential zapisih, za neke vmesne file (foto) je pa to bolj tko, tko.

S sosednega foruma:

Theoretical Example of loading 30Mb Image in LR3 (assuming not pre cached)
Regular HD:
17ms access time
30Mb/(80Mb/s sequential read) = 375ms
Processing Time ~ 100ms
Total ~1/2 second

Vertex 3 SSD
.1ms access time
30Mb/(300Mb/s sequential read) = 100ms
Processing Time ~ 100ms
Total ~1/4 second

So it theoritically makes around 1/4 second per file access time, but you are likely not going to notice this much as LR will pre cache pictures in memory anyway (more RAM = more pre caching ability).

Torej kot sem ves cas predvideval, ram je veliko pomembnejši od SSD, ki pri delu s foto datotekami in znotraj LR/PS sploh ne pride toliko do izraza.
Eno prednost, ki jo kot fotograf vidim, pa je LR katalog. Tisti, ki poznate/uporabljate veste, da LR zapisuje podatke za vsako fotko v svoj interni katalog. Ti fili so bolj majhni in LR dostopa do njih vsakic, ko se odpre program in folder. Tako bi za to ssd verjetno bil koristen, samo kaj, ko imam sam skoraj 180GB velik katalog in mi zdajle cca 200eur za 240GB ni prevec všeč. Mogoce cez pol leta, ko bo šla na 150eur ali manj :)

Za zivljensko dobo se pa strinjam, za normalno delo in uporabo, ni treba prevec skrbeti. Intel pravi vsaj 5 let pri 20GB zapisa dnevno. Za OS disk mi to pomeni vsaj x10, saj mocno dvomim, da zapišem 2GB na dan..
Tiste, ki zanima bolj natancno, je tule en zanimiv prispevek: http://www.storagesearch.com/ssdmyths-e...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MK99 ()

ST-777 ::

MK99 je izjavil:

Sem si prebral kar nekaj o SSD in vem mnogo vec kot prej :)
Predvsem obvezno SandForce
Nekateri kontrolerji stiskajo podatke pri zapisovanju in to mi ni preveč všeč, ker pri tej operaciji gre lahko kaj narobe, ni pa nujno, da je tako. Moj SSD jih ne stiska, ker nima takšnega kontrolerja. SandForce kontroler stiska podatke, tako so zapisali na wikipedia.org:

"SandForce controllers do not use DRAM for caching which reduces cost and complexity compared to most other SSD controllers. SandForce controllers also use a proprietary compression system to minimize the amount of data actually written to non-volatile memory (the "write amplification") which increases speed and lifetime for most data."

kuglvinkl ::

@MK99,

OS in appsi (tudi LR) so na Samsungu 830, prav tako fottke, ki se obdelujejo. Scratch disk je na Intlu G2.

To da so fotke na SSDju se seveda zelo pozna, čudežev pa ne pričakovat. Če je katalog velik 3k se to pozna, tako da moji niso večji od 2k. Tu sistem povsem normalno diha.

MK99 ::

kuglvinkl je izjavil:

@MK99,
OS in appsi (tudi LR) so na Samsungu 830, prav tako fottke, ki se obdelujejo. Scratch disk je na Intlu G2.

To da so fotke na SSDju se seveda zelo pozna, čudežev pa ne pričakovat. Če je katalog velik 3k se to pozna, tako da moji niso večji od 2k. Tu sistem povsem normalno diha.


Ja, SSD za OS prinese neko hitrost pri odpiranju in zapiranju programov, ter podobno. Koliko je to sploh pomembno/uporabno je stvar posameznika. Meni razlika, da se mi PS odpre v 10 sekundah namesto v 30 ne pomeni kaj dosti, ker ga itak odprem 1-3x dnevno, potem je pa odprt par ur. Podobno z ostalimi programi, ki jih uporabljam.

Bolj me zanima SSD kot disk za LR bazo, samo kot receno trenutno pri meni neizvedljivo zaradi velikosti.
Bom pa (v kakšnem tednu ko kupim nov PC), vzel ene 2 SSDja za test in dejansko sprobal razlicne konfiguracije.
Ceprav sem si tocno take teste in primerjave prebral ze tule: http://www.computer-darkroom.com/blog/w... , me še vedno malo muci, ker se mi zdijo cudno majhne razlike.

Sem tudi razmišljal, da bi vzel enega 60GB, ki se ga dobiti ze za 50-70eur, in ga uporabit samo kot scratch disk. Samo po vsem prebranem, je ram veliko bolj pomemben in hitrejši, tako zdaj raje planiram 32GB rama.

Tako zaenkrat 120GB za OS in to je to. Pa še o tem zadnje par dni in po vsem prebranem malo dvomim. Cel kup nastavitev in prilagoditev za neko optimalno delovanje, vprašanja glede stabilnosti, zivljenske dobe, napak in podobnega.. :/ En klasicni hdd, pa bo pac datoteko odpiral 2 sekundi namesto 1..
Sem vedno bolj mnenja, da je SSD (še vedno oz. vsaj zaenkrat) bolj primeren za prenosnik kjer z manjšo porabo, vecjo varnostjo pred mehanskimi poškodbami in hitrejšim delovanjem ob večkratnem priziganju/ugašanju prenosnika, prinese veliko vec, kot pa pri klasicnem desktopu normalnega uporabnika.. imho..

kuglvinkl ::

Težava pri SSDjih je v tem, da o jih imaš, se ti zdi, da je vse bolj snapy, menda pa popizdiš, če moraš izt nazaj.

Nastavitev ni nobenih. Sicer ne vem, kakšne maš kataloge, ampak zadnje verzije LR imajo drugačno logiko pri scratch disku, ta se ne fila tako hitro kot včasih.

Kako se appsi odpriajo je meni zelo važno, če uporabljam Color Efex filtre v LR. Ni instantno, je pa precej hitro.

Uglavnem, ssd all the way :)

MK99 ::

Hehe, to je itak klasika.. ko enkrat gledaš full hd na 50" plazmi, je tv na 40" crt junk.. ceprav smo desetletja mirno to gledali :)

Nastavitev oz optimizacij je ogromno. Sem vceraj bral clanek, 27 razlicnih nastavitev v Win7 za optimizacijo SSD diska. Od odklopa system recovery, page fila, do nastavitev ahci moda, indexiranja, kup registry nastavitev, itd, itd,.. Zal ne najdem linka.. :/

Meni filtre/presete v LR ze zdaj (E6600 dual core!) doda prakticno instantno.. ne vem kako bi SSD to izboljšal. Ce kaj, bo to izboljšal i5 3570K..
No, saj pravim, stvar posameznika. Definitivno si bom sposodil ssd ali dva in sprobal konfiguracije, ker na pamet govoriti je to bolj tako, tako :)

ST-777 ::

MK99 je izjavil:

Nastavitev oz optimizacij je ogromno. Sem vceraj bral clanek, 27 razlicnih nastavitev v Win7 za optimizacijo SSD diska. Od odklopa system recovery, page fila, do nastavitev ahci moda, indexiranja, kup registry nastavitev, itd, itd,..
Za optimizacijo SSD sem uporabil Intel SSD Toolbox, kjer je to enostavno - zadostuje klik na ikono. AHCI se vklopil v biosu pred namestitvijo sistema in nato izklopil hibernacijo. Mislim, da je to vse, kar je smiselno narediti pri optimizaciji SSD-ja.

medenko ::

kako pa uporabiš ta toolbox če sistema sploh še ni gor? se zalaufa s cdja predhodno ipd? :P

ST-777 ::

@adapipika, najprej naložiš sistem, iz spleta preneseš Intel SSD Toolbox in ga naložiš iz SSD-ja. Deluje pa seveda le za Intelove SSD-je. Vendar imajo zagotovo tudi druge firme podobne Toolboxe.

kuglvinkl ::

Tako je, npr. Samsung tudi ima.

Spock83 ::

Moj novi OCZ Vertex 4 256GB

OCZ

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kuglvinkl ::

Malo slabše kot moj Samsung na SATA2, random acces seveda.

Fckuing again. Dokler ne bo vsa data na SSDjih (meni se to sicer že precej bliža), je relevantem samo 4k podatek.

Spock83 ::

Evo še moj dobri stari Intel :)

 Intel X-25 G2

Intel X-25 G2

hojnikb ::

Hiter se bližamo meji 0.5€/GB ;)
http://geizhals.at/698053
#brezpodpisa

kokpa ::

http://geizhals.at/675757...če pa kaj tašnega pr nas dobim ga pa tkoj vzamem za ta denar ali pa če bi bil tale še cenejši http://www.mimovrste.com/artikel/206015... tam okol 150€, čeprau sta oba za kak prenosnik zlo dobra če rabiš večjo kapaciteto :D

_Denny_ ::

_Denny_ je izjavil:

Sem probal benche takoj po kompresiji in so bili katastrofalni, sploh write. Naslednji dan sem jih ponovil in dobil zgornje rezultate. Zgleda trim deluje ali pa ima 830 svoj garbage collector...cez en teden se spet javim in sporocim kako je stanje :P


Javljam se po skoraj 14 dneh, ker sem pozabil :(

Moje ugotovitve:
plusi
-trim deluje
-30gb več prostora na 120gb disku (odvisno od podatkov)
-hitrejši zagon programov in windowsa
-0,01% boljši benchi :))

minusi
-počasnejši write (nezaznavno)
-dooosti več zapisovanja (spremeniš 1 bit v 100mb fajlu in se mora ta fajl celi še enkrat zapisati) - v enem tednu mi je uspelo nabrati za 500gb zapisov
-občasno štekanje za 0,5-1s med shranjevanjem (slik, položaja v igri, itd.)

Kompresijo sem izklopil ravno zaradi zadnjih dveh minusov. Moje mnenje je, da stvar za redno uporabo ni primerna, je pa primerna za npr. kaki službeni oz. šolski laptop, ki ga rabiš samo par ur na dan.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

hojnikb ::

Win kompresija je brezveze, sploh na sandforce pogonih (ker ma itk svojo)..
#brezpodpisa

eter ::

Don't worry, probably i'm wrong.

nUUb ::

Tole je zelo slabo, kajne?
P5Q Deluxe
Win 7 x64
Corsair Force 3 120GB @ SATA2
 Corsair Force 3 120GB

Corsair Force 3 120GB

i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

kuglvinkl ::

Kaj je tko zelo slabo 300 kosmatih?! Sej maš 20/70 4k random. To je vse kar rabiš vedet.

Fckung unlearnable...

Zgodovina sprememb…

««
170 / 506
»»