» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
501 / 506
»»

d0rK ::

Okej, jaz tudi rabim nekaj novega za sistemski disk v kompu, zdaj imam bogi 240GB SSD, intel. Pa bi najraje vzel nekaj v m.2 factorju, 1TB velikosti.

Samsung SSD 980 PRO 1TB, M.2 bo to okej na Asrocku Z370 Extreme4? Link do plate: tukaj.

Ta Samsung je sicer (PCIe 4.0 x4) plata pa naj bi podpirala do PCIe Gen3 x4. To ni noben problem? Tudi ni noben problem imet ta tip diska kot edini disk v sistemu?

Han ::

Lahko imaš samo NVMe, kompatibilnost za nazaj je zagotovljena. Cene so trenutno "na podnu", tako da lahko razmišljaš tudi o 2TB in Crucial P5 Plus.

d0rK ::

Pismu to blizu ali cez 200eur mi je ze preveč. Teh cca 120 bi pa reskiral.

Za par igrc pa windowse je zaenkrat tudi 1TB dost pomoje.

tony1 ::

mailer je izjavil:

Je že imel kdo dilemo 2x1TB ali 1x2TB SSD?


Sam bi vzel 2TB in se ne bi matral z RAIDom in še čem.

PrimozR ::

mailer je izjavil:

Je že imel kdo dilemo 2x1TB ali 1x2TB SSD?

1x2TB seveda.

MrStein ::

Odvisno od uporabe.
Je pa skoraj 90% da je bolje en večji.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bozicek ::

2x1TB ni ne tič ne miš
Za sistem preveliko, za particije delit bv
1x2TB ali še bolše 1x500 za sistem in 1x2TB za ostalo
Darila letos samo za poredne

Han ::

MF ima 2TB za 118 eur, a je kvaliteta in kompatibilnost loterija.

https://www.mindfactory.de/product_info...

Karen ::

Mogoče kdo ima oz. je upgrade-al manjši ssd iste velikosti z 1TB SSD M.2 2242 PCIe NVMe? Ker gre v ultraportable notebook mora bit takratek, pa samo na eni strani ima lahko čipe, sicer ne gre v mašino? Kateri ssd torej s temi zahtevami je moje vprašanje?

Han ::

Npr. Western Digital PC SN530 NVMe SSD 1TB, M.2 2242.

strom_15 ::

Če ne želite izgubiti podatkov, nemudoma posodobite pogon Samsung 980 Pro!

Pri podjetju Samsung so že pred časom naznanili začetek prodaje novega pogona Solid State, ki je opremljen z vmesnikom PCI Express 4.0. Gre za dobro uveljavljen podatkovni vmesnik, ki ga podpirajo tako procesorji Intel kot AMD novejših generacij. Novi Samsungov pogon Solid State s prodajno oznako 980 Pro temelji na lastnem krmilniku tega računalniškega giganta in uporablja napredne pomnilniške elemente V-NAND TLC.

A žal so se pri pripravi pogona 980 Pro programerji podjetja Samsung pošteno ušteli. Ti so namreč za njihov zmogljiv pogon pripravili strojno kodo, ki vsebuje napake. Zaradi njih pa lahko uporabniki celo ostanejo brez vseh podatkov. Veliko uporabnikov je namreč na spletu že poročalo o okvarjenih pogonih Samsung 980 Pro. Največ težav pa povzroča različica z dvema terabajtoma prostora za shranjevanje podatkov.

Če tudi vi razpolagate s pogonom Samsung 980 Pro da nemudoma posodobite. Še posebej, če vaš pogon razpolaga s strojno kodo 3B2QGXA7. Samsung priporoča, da vaš pogon 980 Pro posodobite na različico 5B2QGXA7 ali novejšo če je ta na voljo. S tem pristopom boste namreč preprečili okvaro vašega dragega pogona in izgubo dragocenih podatkov. Natančna navodila in orodja za namestitev strojne kode pa so na voljo na povezavi https://semiconductor.samsung.com/consu...

vir: https://racunalniske-novice.com/ce-ne-z...

tikitoki ::

Tolk o smiselnosto preplacevanja Samsunga.

mtosev ::

Jaz imam 970 PRO in sem unaffected.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

darkolord ::

tikitoki je izjavil:

Tolk o smiselnosto preplacevanja Samsunga.
Kolk?

Choc ::

Pred kratkim sem sestavil novo konfiguracijo in sem vzel Samsung 990 PRO 2 TB ravno zaradi stabilnosti in zanesljivosti. Uf, kakšna napaka :(
Po 3 TB written je disk do zdaj izgubil že več kot desetino življenjske dobe (po Samsungovi specifikaciji naj bi disk imel 1200 TBW).

V glavnem, katastrofa.

Več o tej zadevi: https://www.neowin.net/news/samsung-ref...

Poglejte SMART report diska z CrystalDiskInfo ali Samsung Magician.

PARTyZAN ::

Jaz sem na srečo naročal dovolj pozno, da sem ta fiasko še zasledil. Naročilo sem zamenjal za Solidigm P44 Pro.

tony1 ::

Choc je izjavil:

Pred kratkim sem sestavil novo konfiguracijo in sem vzel Samsung 990 PRO 2 TB ravno zaradi stabilnosti in zanesljivosti. Uf, kakšna napaka :(
Po 3 TB written je disk do zdaj izgubil že več kot desetino življenjske dobe (po Samsungovi specifikaciji naj bi disk imel 1200 TBW).

V glavnem, katastrofa.

Več o tej zadevi: https://www.neowin.net/news/samsung-ref...

Poglejte SMART report diska z CrystalDiskInfo ali Samsung Magician.


Poglej še update dva posta više, da boš z njim poštimal vsaj ta nov disk iz rma-ja...

Choc ::

Za 990 PRO še ni rešitve, niso objavili posodobljenega firmware-ja. Ne bom še vračal diska dokler Samsung ne potrdi, da je rešil problem (potrebujem računalnik za službo). V tem trenutku se ne ve ali je problem strojni ali je problem v firmware-ju, ali so problematične vse serije ali samo določeni batchi.

Na koncu je možno, da bom moral kupiti še drugi M.2 disk (ne od Samsunga!) in na njega kloniral vsebino iz obstoječega. Potem Samsunga pobrišem in jim pošljem nazaj...

forplan ::

Sem ravno mislil tukaj napisati...

Sem videl danes tole novico in posodobil svojega 980 pro 1TB iz te problematične verzije 3B2QGXA7 na 5B2QGXA7.

Sicer disk že pol leta dela OK, izgubil slaba 2%...
da se strinjam

MrStein ::

MrStein je izjavil:

SATA SSD za starejši PC?

PNY CS900 240GB ima kake pomanjkljivosti?

Nezahtevna uporaba.


hojnikb je izjavil:

za starejši pc bo vsak ssd dobr.


No, neki biser ravno ni (predvsem write):



(pra)stari 64GB SSD ima lepše vrednosti (za write, random branje tudi ni slabo; gre za isto verzijo CDM):
283 171
264 171
192 168
23 38

(bom sliko pozneje dal)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

Zanimivo. Moj 970 Pro ni nobenega FW updajta. Očitno sem varen na starejšem modelu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

forplan ::

forplan je izjavil:

Sem ravno mislil tukaj napisati...

Sem videl danes tole novico in posodobil svojega 980 pro 1TB iz te problematične verzije 3B2QGXA7 na 5B2QGXA7.

Sicer disk že pol leta dela OK, izgubil slaba 2%...


Po updatu na novejšo verzijo opažam za cca 5 stopinj manjšo temperaturo diska. Še kdo in mi lahko to potrdi?
da se strinjam

hojnikb ::

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:

SATA SSD za starejši PC?

PNY CS900 240GB ima kake pomanjkljivosti?

Nezahtevna uporaba.


hojnikb je izjavil:

za starejši pc bo vsak ssd dobr.


No, neki biser ravno ni (predvsem write):



(pra)stari 64GB SSD ima lepše vrednosti (za write, random branje tudi ni slabo; gre za isto verzijo CDM):
283 171
264 171
192 168
23 38

(bom sliko pozneje dal)

tole neki ne štima, write bi defenitivno mogu bit bolši; deluje kot da ne dela SLC keširanje, ki bi ga ta model mogu met...
#brezpodpisa

Choc ::

News: Samsung support replies on German Samsung support forum announcing a future 990 PRO firmware update (https://eu.community.samsung.com/t5/not...)

English translation:
Samsung is currently reviewing customer inquiries about anomalies related to the S.M.A.R.T. Percentage Used (on Samsung Magician) and/or the Health Status (on Crystal Disk Info) of the Samsung SSD 990 PRO.We were able to recreate the error under certain conditions of use. To fix the problem, Samsung is expected to release a firmware update in February.

MrStein ::

MrStein je izjavil:


No, neki biser ravno ni (predvsem write):



(pra)stari 64GB SSD ima lepše vrednosti (za write, random branje tudi ni slabo; gre za isto verzijo CDM):
283 171
264 171
192 168
23 38

(bom sliko pozneje dal)

Evo slike. Sem sicer verjetno že kdaj prej objavil test tega SSD.

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

MrStein ::

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:


No, neki biser ravno ni (predvsem write):



(pra)stari 64GB SSD ima lepše vrednosti (za write, random branje tudi ni slabo; gre za isto verzijo CDM):
283 171
264 171
192 168
23 38

(bom sliko pozneje dal)

Evo slike. Sem sicer verjetno že kdaj prej objavil test tega SSD.



Evo stari test:

MrStein je izjavil:

Test msata pogona:



Še tekst, če se slika izgubi:

-----------------------------------------------------------------------
CrystalDiskMark 3.0.3 x64 (C) 2007-2013 hiyohiyo
Crystal Dew World : http://crystalmark.info/
-----------------------------------------------------------------------
* MB/s = 1,000,000 byte/s [SATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 274.138 MB/s
Sequential Write : 170.417 MB/s
Random Read 512KB : 234.212 MB/s
Random Write 512KB : 172.040 MB/s
Random Read 4KB (QD=1) : 23.091 MB/s [ 5637.4 IOPS]
Random Write 4KB (QD=1) : 37.449 MB/s [ 9142.9 IOPS]
Random Read 4KB (QD=32) : 191.596 MB/s [ 46776.3 IOPS]
Random Write 4KB (QD=32) : 148.131 MB/s [ 36164.7 IOPS]

Test : 1000 MB [C: 37.8% (20.2/53.4 GB)] (x5)
Date : 2015/01/16 8:33:42
OS : Windows 8.1 [6.3 Build 9600] (x64)
Zotax ZBOX ID18 plus - FORESEE S600M064G


Razlike v rangu merilne napake.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

sbawe64 ::

CrystalDiskmark
V samem programu so kaj spremenili metodologija merjenja ?
Postavke v verziji 8 imajo druga imena kot v verziji 3.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

TRIROG ::

Družba,

Malo sem ven iz igre, tuhtam pa da bi oživel eno staro kišto z intel core i3 2125 in bi rabil en poceni SSD.
Gledam na mimovrste tam v rangu 20EUR in vidim da se dobi PNY cs900 ali crucial BX 500 oba 240gb.
Kaj je najboljši P&P v tem rangu?

Kaj pa predlagate za osvežitev namesto enega starega crucialovega MX500 ki domuje v eni Core i5 2500k kištici?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: TRIROG ()

TRIROG ::

Edit, tudi intenso je v igri, če je še za kaj. Vem da so bili včasih ok.

globoko grlo ::

Cist vseen K. V tem primeru lahko izbiras po vsecnosti barve pogona.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

MrStein ::

CS900 in BX500 sta kot dan in noč.

benchmark CS900 malo višje
Tule pa BX500: https://www.ocinside.de/review/crucial_...

Še slike:



Predvsem pisanje je na BX500 krepko hitrejše.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

kariera445 ::

Kateri 1TB NVMe bi priporočali kot cenovno ugodno opcijo s spodobnimi performansami in zanesljivostjo?

pierch ::

Na amazon.de je trenutno znizan Samsung 1TB 980PRo.
Pierch

mtosev ::

Jaz isto priporočam Samsung.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

TRIROG ::

@globoko grlo & MrStein
Hvala!

PARTyZAN ::

Glede na track record zadnje čase bi jaz bil previden pri izbiri Samsungovih SSDjev.

rdecaluc ::

Našli in popravili so napako v firmwaru. Glih je novica še na tej spletni strani. Niso ne prvi, ne zadnji ki se jim je kaj takega pripetilo.
Est modus in rebus. ,typos

PARTyZAN ::

Seveda ne. Lahko se pa nekaj naučiš iz načina kako podjetje takšne situacije tretira.

Samsung je recimo na začetku zavračal RMA zahtevke z razlago da gre za "normal wear". Šele, ko so novičarski portali razširili zgodbo so zadevo vzeli resno. "Popravek" pa samo ustavi prehiter health degradation, vsa škoda ki je bila storjena do nadgradnje ostane (SMART vrednosti se ne ponastavijo).

Aja, pa njihova orodja za nadgradnjo so slaba. Ker imam SSD v strežniku, ki poganja Linux sem poskusil z bootable USBjem, ki pa zmrzne pri prvem koraku čarovnika. Zdaj moram SSD začasno preselit v mašino z windowsi in še tam poskusiti svojo srečo.

Obstajajo dobre alternative, kjer se vsaj zaenkrat ni potrebno ukvarjat z nadgradnjo isti moment, ko izdelek potegneš iz škatle. Solidigm P44 Pro recimo (Znamka SK Hynix, bivši Intel).

hojnikb ::

MrStein je izjavil:

MrStein je izjavil:

SATA SSD za starejši PC?

PNY CS900 240GB ima kake pomanjkljivosti?

Nezahtevna uporaba.


hojnikb je izjavil:

za starejši pc bo vsak ssd dobr.


No, neki biser ravno ni (predvsem write):



(pra)stari 64GB SSD ima lepše vrednosti (za write, random branje tudi ni slabo; gre za isto verzijo CDM):
283 171
264 171
192 168
23 38

(bom sliko pozneje dal)

očitno je nekaj s tvojim primerkom narobe

Evo moj



sem pa res po inštalaciji pustil kakšne pol ure resta, da se proper flushne SLC cache....
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

MrStein ::

Bom še enkrat testiral, pa da vidimo.
Prejšnjič je pred testom bil postopek kloniranja starega diska.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

darkolord ::

PARTyZAN je izjavil:

Seveda ne. Lahko se pa nekaj naučiš iz načina kako podjetje takšne situacije tretira.
Kljub vsemu ima IMHO Samsung še vedno top track record.

Vsi večji so že imeli kakšne napake, Samsung pa nikoli ni delal kakšnih switcharoo-jev s komponentami, vsi produkti so bili do sedaj (tudi na račun, da je vedno vse in-house) izredno konsistentni.

mtosev ::

Jaz sem s Samsungom 970 Pro zadovoljen.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tetriandoch ::

A ni Samsung zamenjal komponent pri 970 Evo oz. Pri 970 Evo plus?

Han ::

970 EVO in EVO Plus sta različna NVMe. Menda so pri Plus čez čas nekaj spreminjali. Imam oba in ves čas delujeta brezhibno. Novega firmwara do zdaj ni bilo.

https://arstechnica.com/gadgets/2021/08...

Med boljšimi je npr. Crucial P5 Plus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

kuglvinkl ::

tetriandoch je izjavil:

A ni Samsung zamenjal komponent pri 970 Evo oz. Pri 970 Evo plus?


Vzame se 970 Evo, torej brez plus.
Your focus determines your reallity

tony1 ::

kuglvinkl je izjavil:

tetriandoch je izjavil:

A ni Samsung zamenjal komponent pri 970 Evo oz. Pri 970 Evo plus?


Vzame se 970 Evo, torej brez plus.


Marija, včasih je biti preveč pameten tudi biti težek.

Bi bi bilo res tako težko napisati dve vrstici več?

Han je izjavil:

970 EVO in EVO Plus sta različna NVMe. Menda so pri Plus čez čas nekaj spreminjali. Imam oba in ves čas delujeta brezhibno. Novega firmwara do zdaj ni bilo.

https://arstechnica.com/gadgets/2021/08...

Med boljšimi je npr. Crucial P5 Plus.


970 v članku ni omenjen, to pomeni, da so ga pustili pri miru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

tony1 ::

Off-topic: do tega momenta sem mislil, da ta boljši SSDji za cache uporabljajo samo RAM, SLCja pa ne :|

Ampak kot kaže je tako, da vsi (?) uporabljajo SLC cache, najboljši pa imajo še RAM cache zraven... Je tako? 8-O

So kdaj delali MLC ali TLC SSDje samo z RAM cachom?

Npr.: "Like its predecessors, the 970 EVO Plus uses an SLC (single-level cell) cache to accelerate write performance. The new drives offer between 4-6GB of dedicated SLC cache and 13-42GB of cache in total depending on how full the drive is (the 250GB model tops out at 13GB, the 500GB model is a 22GB design, and the 1TB drive has 42GB of cache)."

In: "There is a Samsung DRAM cache of 512MB of lower power DDR4 SDRAM (LPDDR4 DRAM) on board."

Kaj pa se zgodi, ko se SLC izrabi? Kontroler ga neha uporabljati, in vsaj disk dela počasneje naprej?

hojnikb ::

Malo narobe si razlagaš.

SLC cache je tam zato da pohitri zapisovanje direktno flash, ker je v flash, ki je skofiguriran kot 1bit/cell bistveno hitreje zapisovat kot takega k ma 3-4.

DRAM cache je pa tam praviloma zato, da je v njem shranjena flash translation tabela. Tipično potrebujejo SSDji za kaj takega 1GB DRAMa za 1TB flasha. Ni pa nujno. Če imaš FTL tudi v ramu, lahko random operacje precej pohitriš, ker nerabi controller za vsak to iskat na počasnejšem flashu.

DRAM se praviloma v neki večji meri ne uporablja za write cache, ker če bi recimo stalno mel zafilano 1GB drama z user podatki, to glih nebi blo zdravo, če bi stvar instantno izklopu.


Če se SLC cache izrabi (ta je tipično nastavljen fiksno, lahko je pa tudi dinamično glede na prazen prostor -- glej Crucial DWA) mora potem controller zapisovat v običajnem 3-4bit načinu in seveda SLC cache flushnat.

Now here's the fun bit. Kot DRAM lahko uporabljaš tudi sistemski ram PCja, če imaš NVMe SSD -- Host memory buffer (HMB). Ni tako hitro kot onboard DRAM, je pa boljše kot nič.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Ni da lahko uporabljaš sistemski RAM, ampak ga moraš, če ga nimaš onboard. Kar poceni SSD. Therefore cenejši SSD-ji so DRAMless SSD-ji.

Pa ja, SLC se izključno uporablja za cache. Poglej si kako se biti zapisujejo. SLC ima dva napetostna nivoja, en za 1, en za 0, MLC to dvigne na 4 nivoje (00, 01, 10, 11), TLC na 8 (000 do 111 v vseh kombinacijah), QLC pa na 16 (0000 do 1111). Ker se napetostni rang celice ni bistveno spremenil (če sploh), moraš v isti prostor zbasati več nivojev, kar pomeni, da so le-ti med seboj manj razmaknjeni. Zato je endurance manjši (ker prej pride do napak) pa predvidevam, da je zapisovanje počasnejše zaradi error correctioninga oz. preverjanja, če se je res zapisalo to, kar se mora.

Ko vržeš stran 14 od 16 nivojev, kar naenkrat dobiš bistveno večji prostor za zapis nivoja in lahko mečeš podatke noter hitreje.

Analogija: vstavljanje dokumentov v predal v tiste viseče ovojnice, po abecedi, lepo urejeno vs. metanje zapakiranih ovojnic v nek velik koš, kjer težko zgrešiš. Kam boš hitreje zmetal veliko količino papirjev? Kaj ti bo zasedlo več fizičnega prostora? :)

tony1 ::

Tnx. Dejansko mi je ob omembi SLC cacha zafleširalo na spomine o hibridnih HDDjih, ki so kmalu po prihodu na trg množično crkovali. SLC cache je torej normalna stvar TLC/QLC pogonov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()
««
501 / 506
»»