» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
502 / 506
»»

hojnikb ::

Ni da lahko uporabljaš sistemski RAM, ampak ga moraš, če ga nimaš onboard. Kar poceni SSD. Therefore cenejši SSD-ji so DRAMless SSD-ji.


Ne, ni ti ga treba. Noben SATA dramless SSD ne podpira HMB, pa vseen delujejo. Je pa seveda fino, če imas kaksn DRAM na voljo (če tudi je preko pcie vodila), ker s tem precej pohitris random dostope in consistency.

Drgač pa DRAMless SSDji obstajao ze od pantiveka. Se res nihce ne spomne vec sandforce? Ti so bli dramless, pa so bli dejansko nahitrejsa zadeva na consumer trgu takrat.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

PrimozR ::

Kje pa je potem lookup tabela pri SATA DRAMless SSDjih?

hojnikb ::

PrimozR je izjavil:

Kje pa je potem lookup tabela pri SATA DRAMless SSDjih?

Bere se direktno iz flasha... Like i said, SATA dramless ssdji te moznosti niso mel (ker AHCI/IDE protokol tega ni poznal). Vse kar maš je običajno malo večji SRAM predpomnilnik znotraj kontrolerja, kjer je shranjeno del te lookup tabele.

Enaka zgodba z sd karticami, usb kjučki, eMMC/uhs moduli itd... Velika glavnina flash based naprav je DRAMless....
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

dr.Akula ::

Povzetek vsega dogajanja okoli Samsung 980 PRO in 990 PRO: https://nascompares.com/2023/02/15/fail...

Je za zaupati da je zdaj to res odpravljeno? Imam enega 980 pro zapakiranega, še od preden je karkoli glede tega prišlo na dan.
ni podatka

kuglvinkl ::

Po mojem ja, sicer pa opazuj :)
Your focus determines your reallity

d0rK ::

Ej PARTyZAN. a imaš ti kaksne probleme glede diska ko se komp prebudi iz sleep načina?

Včeraj sem dobil in vstavil ta Solidigm 1tb p44 pro m2 nvme ssd. In najprej sm moral bios malo prepričevati da ga najde, zdaj ko je Windows inštaliran pa ne smem v sleep mode. Ko računalnik poskusim zbuditi se resetira in disk kar manjka v biosu! Šele full reset reši problem in disk je spet tu. In ko se zboota v Windows je vse spet kako da bi se zbudil iz spanja.

Kakšna ideja kaj bi lahko naredil?

tetemek ::

Mene zanima kateri disk se najbolj "splača" kupiti za ceno. Potrebujem 500GB rama in me zanima, ali se še vedno splača kupiti navaden SSD ali je bolje kupiti m.2 ali NVMe?

darkolord ::

Če tvoj računalnik sprejme NVMe, potem definitivno NVMe.

mtosev ::

Kje lahko dobim tiste male šraufe za M2 disk?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

scipascapa ::

Nikjer. So zraven osnovnih plošč...drugače ALIEXPRESS?

Han ::

scipascapa ::

bingo.

tetemek ::

darkolord je izjavil:

Če tvoj računalnik sprejme NVMe, potem definitivno NVMe.

ok, Hvala.
Me pa zanima. Tukaj je bilo veliko pogovarjanja o Samsung NVMe-ju. Seveda je dober, ampak je tudi drag. Ali je WD SA510 ali pa WD SN770 tudi vredu?

Han ::

Oba sta ok, boljši je SN770.

sbawe64 ::

mtosev je izjavil:

Kje lahko dobim tiste male šraufe za M2 disk?

https://www.kamm.si/
vijak m2 v iskalnik



Poleg tvoje +500 EUR vredne osnovne plošče jih ni bilo ?

MrStein je izjavil:

CS900 in BX500 sta kot dan in noč.

benchmark CS900 malo višje
Tule pa BX500: https://www.ocinside.de/review/crucial_...

Še slike:



Predvsem pisanje je na BX500 krepko hitrejše.

Verziji programa sta 8 in 3, vse postavke niso enake, ugibam da posledično vse številke niso primljive ?

Bom testiral z obema verzijama 3 in 8, vidim da se da vse dl iz https://crystalmark.info/en/download/ .
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

sbawe64 ::

Samsung SSD 970 EVO Plus 1TB M.2:

CrystalDiskMark 3_0_4


CrystalDiskMark 8_0_4



Za prvi dve vrstici da CrystalDiskMark 3_0_4 cca 13% nizje številke, zadnji dve sta obrnjeni med programoma v3 in v8, -9% za read, -11% za write, 4k random read/write sta v istem rangu.


Za primerjavo dam še od SAMSUNG SSD 830 120GB sata 2 (star ko Zemlja, 11 let, cca 5.6 Tb zapisanih).
CrystalDiskMark 8_0_4



Vsi diski so vsaj 50% prazni, testirano na istem sistemu isti dan (w10 pro x64).
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

stratosD ::

kateri SSD 512gb je boljši p/p - Silicon Power je nand kao hmm zakaj je že to dobro?...32 vs 35eur
https://versus.com/en/lexar-ns100-2-5-5...

zakaj ima SP skor duplo točk?

sbawe64 ::

Na število točk vplivajo tudi ocene uporabnikov.
Po specifikacijah sta primerljiva.
2020 is new 1984
Corona World order

tetemek ::

stratosD je izjavil:

kateri SSD 512gb je boljši p/p - Silicon Power je nand kao hmm zakaj je že to dobro?...32 vs 35eur
https://versus.com/en/lexar-ns100-2-5-5...

zakaj ima SP skor duplo točk?


Ja sam tale SP nevem, če je neki ful. Jes sm tut iskal SSD po forumih pa to in niso bili nekajzadovolni.

stratosD ::

ok - zastavim vprašanje še malo drugače - za amatersko obdelavo videa iz DJI Osmo Action,verjetno bolj downscaling iz 4K v 1080p - i7 procesor, 16 gb rama - a je bistveno kakšen SSD nabavim? se bo kaj bistveno poznalo?

Han ::

Bistveno je le toliko, da je kompatibilen s plato. Razlike v hitrosti pri video obdelavi ne boš opazil med Gen3 in Gen5 NVMe.

KTr1sk ::

Imam več diskov v pcju, eden 500gb crucial SSD je začel zajebavat...iz njega lahko kopiram podatke obratne pa ne gre. Oziroma kakšno manjšo datoteko se še da gor posnet, ampak gre počasi, torrent iz neta javi napako diska "I/O Device Error". SSDlife Pro sem zagnal in je kao vredu.

i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

kajtimara ::

stratosD je izjavil:

ok - zastavim vprašanje še malo drugače - za amatersko obdelavo videa iz DJI Osmo Action,verjetno bolj downscaling iz 4K v 1080p - i7 procesor, 16 gb rama - a je bistveno kakšen SSD nabavim? se bo kaj bistveno poznalo?

Dvomim, da je zapis na SSD 'ozko grlo' pri opisani obdelavi.

pipicar ::

Bom si kr tole temo sposodil,je mozno ssd disk nardit kot zunanji disk ? Da bi ga na usb priklopil in bootal windowse iz njega ?

MrStein ::

Da se oboje.

Boot Windows sicer ne najbolj trivialno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

dr.Akula ::

Za SSD diske
Za M.2

Amazon linke sem dal, ker mi je najlažje poiskati, ti kupi kjerkoli če boš.

Za boot pa ne vem če je res kakšen hud problem, vsaj za Win 10 in 11. Pri meni (kišta in Asus plata), bi v Biosu izbral iz kje naj boot-a in ne vidim zakaj ne bi delovalo. Mogoče je bolj problem z laptopi ali kakšnimi osnovnimi PC-ji, ne vem.
ni podatka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.Akula ()

MrStein ::

Windows vsaj do nedavno ni hotel boot-ati z zunanjih diskov in USB ključkov. Za to je obstajala "posebna" verzija "Windows to go".

Mogoče Windows 11 več nima te "omejitve".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

kajtimara ::

Sta ta dva SSD kompatibilna? Na kaj moram pazit, ko kupujem?

l0g1t3ch ::

kajtimara je izjavil:

Sta ta dva SSD kompatibilna? Na kaj moram pazit, ko kupujem?



Nista.

Levi je NVMe, desni pa sata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

stara mama ::

Zdravo,
potrebujem zunanji SSD (USB-C/3.2/katerikoli bo najhitrejši), za namen Windows TO GO instalacije.
Pa o zunanjih SSDjih in njihovih oznakah nimam pojma, niti ni nikjer nobenih podatkov, kak tip diska je znotraj (TLC, QLC?)
Buđet je nekje 100EUR, kaj mi priporočate?

Recimo kaj od teh dveh?
https://www.mimovrste.com/diski-ssd/sam...
https://www.mimovrste.com/diski-ssd/sam...
kak PNY mogoče?
https://www.mimovrste.com/diski-ssd/pny...


+ kateri cloning software se zanesljivo obnese?

Zgodovina sprememb…

Han ::

https://www.enaa.com/ohisja-za-diske/ss...
+
https://www.enaa.com/ssd-diski/silicon-...

Zgornjemu ohišju je priložen USB A-C kabel.

Za višje hitrosti na USB 3.2 Gen2 vzameš NVMe, npr. ORICO FV35C3-G2 + Crucial P5 Plus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

sbawe64 ::

MrStein je izjavil:

Windows vsaj do nedavno ni hotel boot-ati z zunanjih diskov in USB ključkov. Za to je obstajala "posebna" verzija "Windows to go".

Mogoče Windows 11 več nima te "omejitve".

WinToUSB
https://www.easyuefi.com/wintousb/
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

hotig ::

Kupil bom en cenejši ssd, verjetno na AE. Izbiram med KingSpec NX 512GB in Netac NV3000 500GB. Mal sem brskal, pa nisem našel nobenih posebnih analiz. Prvi ima Micronov, drugi pa YMTC flash. Uporabljal se bo kot zunanji ssd za prenos datotek. Ali je kdo že kupil katerega od teh dveh in kakšne so vaše izkušnje. Lahko tudi predlagate kaj podobnega za ta denar (500GB/cca 35EUR).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hotig ()

kuglvinkl ::

če ti je vseeno za hitro podatkov, k tole je verjetno DRAM less, kupi. ALi pa rabljenega DRAM Samsunga.
Your focus determines your reallity

hotig ::

Ja oba sta DRAM less! Sej bo samo za kratkotrajno shranjevanje, hitrost ni glavni faktor, iščem pač eno budget verzijo, upam pa da zdrži 3-5 let delovanja.

zajtam123 ::

hotig je izjavil:

Ja oba sta DRAM less! Sej bo samo za kratkotrajno shranjevanje, hitrost ni glavni faktor, iščem pač eno budget verzijo, upam pa da zdrži 3-5 let delovanja.


kar se garancije tiče, mislim da ima samsung 5 let. Za ostale ne vem. Ampak po mojih izkušnjah 3 leta.
Kitajc pa itak do takrat ko dobiš :). Tako, da jaz ne bi računal da bo tako dolgo delal.

Pa to velja za vse SSDje....tudi tiste prepoznavnejših znamk.

tetriandoch ::

hotig je izjavil:

Kupil bom en cenejši ssd, verjetno na AE. Izbiram med KingSpec NX 512GB in Netac NV3000 500GB. Mal sem brskal, pa nisem našel nobenih posebnih analiz. Prvi ima Micronov, drugi pa YMTC flash. Uporabljal se bo kot zunanji ssd za prenos datotek. Ali je kdo že kupil katerega od teh dveh in kakšne so vaše izkušnje. Lahko tudi predlagate kaj podobnega za ta denar (500GB/cca 35EUR).


Za 35EUR ga lahko kupiš tudi pri nas (Eigre, mimovrste itd). Znamka niti ni pomembna. Ne kupuj krša iz AE. Če boš imel srečo, ti bo zdržal pol leta.

Zgodovina sprememb…

tetriandoch ::

Garancija za SATA je 3 leta oz tudi samo 2. Razen za tiste z boljše z dramom (870 evo, MX500 itd). Enaka zgodba je pri NVME. Top 5 let ostalo pa 3. Zraven je ponavadi še garantirana količina zapisanih podatkov. Garancija preteče, ko je eno ali drugo preseženo.

hotig ::

Sem malo bolj podrobno brskal po domačih trgovinah in sem našel tega za podobno ceno. Je celo 4.0 verzija ampak to ni glavni point, bolj bo ta garancija štela pa tudi znamka (upam). Za kak evro več je pa že WD Blue SN570 ali pa Crucial P3. Bo potem verjetno eden izmed teh pa še škatla z AE za cca 13€. Nekak sem si postavil mejo 50€ za ssd in škatlo in se skušam tega držati.

Hvala za info, seveda je pa tudi kak drugi predlog dobrodošel, nakup bo v roku naslednjega tedna, ko bo mel AE neke popuste pa bo škatla morda celo za 10.

tetriandoch ::

hotig je izjavil:

Sem malo bolj podrobno brskal po domačih trgovinah in sem našel tega za podobno ceno. Je celo 4.0 verzija ampak to ni glavni point, bolj bo ta garancija štela pa tudi znamka (upam). Za kak evro več je pa že WD Blue SN570 ali pa Crucial P3. Bo potem verjetno eden izmed teh pa še škatla z AE za cca 13€. Nekak sem si postavil mejo 50€ za ssd in škatlo in se skušam tega držati.

Hvala za info, seveda je pa tudi kak drugi predlog dobrodošel, nakup bo v roku naslednjega tedna, ko bo mel AE neke popuste pa bo škatla morda celo za 10.


Vzemi ohišje s hladilnimi rebri, ker se NWME diski precej grejejo. Saj pri meni je v samo kovinskem ohišju brez reber trotlal, ker se je pregrel. Mogoče je skoraj bolje SATA v M2 faktorju. Hitrosti tako ali tako ne doseže polne niti na USB 3.2 gen 2 (max 2500 MB/s).

hotig ::

O hlajenju sploh nisem razmišljal. Sem pa zdej na seznam uvrstil še tega, ki jih ima že zraven (vsaj predvidevam, da je heatsink = hladilna rebra). Grem še mal pogledat škatle, ampak do zdej vsaj v rangu do cca 15€ nisem našel kakšne, ki bi imela tudi to vključeno zraven.

MrStein ::

MrStein je izjavil:

CS900 in BX500 sta kot dan in noč.

benchmark CS900 malo višje
Tule pa BX500: https://www.ocinside.de/review/crucial_...

Še slike:



Predvsem pisanje je na BX500 krepko hitrejše.

Kot obljubljeno, še test PNY SSD pozneje, ko je imel čas cache počistit:

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kuglvinkl ::

na amazonu.de je Samsung 970 Evo 2TB 113 evrov, če koga zanima.
Your focus determines your reallity

Han ::

Jaz ga ne vidim. Za 113,84 eur (z nemškim DDV) je samo rabljen EVO Plus.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Matko ::

Daniel ::

Zanimivo, rabljen SSD brez podatkov o zapisanih TBW.

tikitoki ::

SSDji so se zelo pocenili in trenutn imas kup ponudbe, ki je dalec pred Samsung 970 EVO. Po zadnjih dogodivscinah, ki so si jih privoscili pri Samsungu, ne fem zakaj bi preplaceval za zgolj domnevno kvaliteto;).

Rias Gremory ::

Iščem budget SATA SSD, ki bo zamenjal HDD.
Je Crucialov MX500 še aktualen?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

mtosev ::

Samsung 870 Evo
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Han ::

Crucial MX500 je še vedno eden (naj)boljših.
««
502 / 506
»»