» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
498 / 506
»»

jukoz ::

Zdravo,

kakšne so razlike med "novimi" znamkami SSDjev. Do sedaj sem vedno kupoval samo tiste, ki so ali pa še proizvajajo tudi RAM čipe in flash diske/kartice in imajo torej nekaj pojma o tem - Kingston, SanDisk, Crucial, Samsung... Kupil sem tudi nekaj Toshibinih SSDjev in so preživeli 2 do 3 letno obdobje, kolikor jih uporabljam.

Kako je pa s temi novimi znamkami: Patriot, ADATA (ok, oni delajo ram), GoodRam, PNY, Gigabyte, Inteso, Element, Transcend (delajo flash drive), Silicon Power, ...

Imajo vgrajene čipe od in kontrolerje od drugih in je samo brand nov?

Han ::

Med te "nove" znamke, nekatere so na trgu že desetletja, lahko šteješ tudi Kingston in SanDisk, saj večina nima svojih čipov. SanDisk je zadnjih nekaj let blagovna znamka Western Digital, Toshiba je še vedno zraven. Kingston že od nekdaj uporablja raznorazne čipe, tudi od Microna, ki je že nekaj časa v navezi s korejskim Hynixom...

List of flash memory controller manufacturers @ Wikipedia

MrStein ::

Tu je še najbolj pomemben kontroler, ki ga večina kupi od zunaj, tako da...

(je Han malo prej link na spisek podal)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Horas ::

dandanes pa že res ni več važna znamka, bolj tier rang.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

CyberPunk ::

Jaz sem pred leti imel "novo" znamko Intenso, ker je bilo konkretno cenejše od Crucial, ampak je že isti dan romala nazaj. Ni prikazovala SMART podatkov in nisem želel tvegati.

Furbo ::

Jaz imam v sistemu že 3 Samsung SSDje.. zakaj? Ker se mi ne da imeti od treh različnih proizvajalcev programčka zanje (samsung magician).
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jukoz ::

Furbo je izjavil:

Jaz imam v sistemu že 3 Samsung SSDje.. zakaj? Ker se mi ne da imeti od treh različnih proizvajalcev programčka zanje (samsung magician).



Ja, saj to meni ni preveč všeč, da moram imeti "programčke" za disk.

Moje pojmovanje diskov je, da se nanje zapisuje in iz njih bere podatke. Vse ostalo mora delati OS. Res si ne želim šraufanja po njih.

Han je izjavil:

Med te "nove" znamke, nekatere so na trgu že desetletja, lahko šteješ tudi Kingston in SanDisk, saj večina nima svojih čipov. SanDisk je zadnjih nekaj let blagovna znamka Western Digital, Toshiba je še vedno zraven. Kingston že od nekdaj uporablja raznorazne čipe, tudi od Microna, ki je že nekaj časa v navezi s korejskim Hynixom...

List of flash memory controller manufacturers @ Wikipedia



Za Kingston in SanDisk nisem vedel, sem mislim da imajo svoje čipovje - glede na to da delajo RAM in SD kartice.

Glede Kingstona pa opažam ja, teoretično isti model SSDja, hitrost pa občutno različna (dump in restore par GB velike baze se pozna).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

PrimozR ::

Kaj ima veze to, da izdelujejo SD kartice in RAM? V obeh primerih lahko čipovje kupuješ.

A je sploh še kater proizvajalec SSD-jev, poleg Samsunga, ki je popolnoma vertikalno integriran (torej da ima svoj flash in kontroler ter izdelke pod svojo znamko)?

MrStein ::

Saj tistih programčkov ne "rabiš" imeti gor. Sam jih še nikoli nisem imel. Znanci tudi ne. Službeni PC-ji tudi ne.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jukoz ::

PrimozR je izjavil:

Kaj ima veze to, da izdelujejo SD kartice in RAM? V obeh primerih lahko čipovje kupuješ.


Ja, načeloma je fajn da proizvajalec produkta X ve kaj je notri. Zato so mi pa smešni vsi ti prepakirani Kitajski izdelki z znamko "Iskra" in podobno - od bencinske motorke do osebne tehtnice. Nekako ni isto.

PrimozR je izjavil:

A je sploh še kater proizvajalec SSD-jev, poleg Samsunga, ki je popolnoma vertikalno integriran (torej da ima svoj flash in kontroler ter izdelke pod svojo znamko)?


Nisem vedel da je taka zmešnjava. Nekako sem razumel da Kingston če dela RAM zna tudi SSDje. Tako kot Samsung.

Sicer pa hvala za pojasnila, poceni SSD je torej poceni in nima veze kdo jih dela.

PrimozR ::

Jah toliko, kot zna izdelati RAM, zna izdelati tudi SSD. V nobenem primeru ni proizvajalec samih pomnilniških čipov. V primeru DRAM-a so to Samsung, Hynix in Micron (ki je lastnik znamke Crucial). Pri NAND-u je nekaj več proizvajalcev, ampak so ti trije spet ta večji. Logično je torej, da sta vertikalno najbolje integrirana Crucial in Samsung. Včasih je bil zraven še Intel, ki je imel solastništvo pri NAND proizvodnji s Crucialom ter je obenem tudi razvijal svoje kontrolerje za SSD-je, torej je bil vertikalno integriran. Najprej so začeli uporabljati off-the-shelf kontrolerje, potem pa so se še odstranili iz NAND naveze. Crucial nikoli ni uporabljal svojih kontrolerjev za SSD-je, uporablja off-the-shelf rešitve (MX500 npr. Sillicon Motion kontroler), torej pri SSD-jih ostaja, kakor vem, samo Samsun, ki sam izdela vse čipe, vključno z DRAM-om, ki je v SSD-ju, ter celoten SSD.

svicar ::

Pozdrav vsem
Kupil bom ssd 240GB 30-35eur
Katero znamko naj vzamem? Kaj mi svetujete?
GoodRam CL100, PNY SSD disk CS900, Integral SSD, Patriot P210 SSD, Lexar NQ100 SSD, A-Data, Crucial SSD disk BX500, Intenso, Silicon Power, Patriot Burst, Kingston?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: svicar ()

CyberPunk ::

Jaz bi rekel Crucial. Imam tri, dva od teh se iz leta 2014 ali tam nekje, brez pripomb in brez problemov. Pa se petletna garancija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CyberPunk ()

okica11 ::

Obstaja kaj boljšega kot Crucial P2 1tb za 100€ +-? Slednji mi je všeč zaradi 300TBW in 5 let garancije.
Skupaj z ohišjem bo služil kot zunanji disk za arhiv/backup. Nič posebej zahtevnega.

https://www.mimovrste.com/ssd-diski/cru...
https://www.mimovrste.com/dodatki-za-di...

Han ::

T_F_7 ::

Kupujem i5-10400, B560M plato, 2x8GB DDR4 3200MHz. Je smiselno vztrajati s trenutnim Samsung SSD 850 EVO 250GB?

mtosev ::

Ne. Leta 2022 se kupi NVMe ssd.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

PrimozR ::

Če ti plac zadošča in želiš prihraniti nekaj denarja z nakupom, bo povsem OK. Jaz bi v prvi vrsti SSD zamenjal zaradi kapacitete.

Teme se dotakne Jay:


TL;DW: za isti denar vzemi večjo kapaciteto, če s SATA SSD-jem dobiš za isto denarja več prostora, je vseeno, če vzameš SATA SSD.
Premik s trdih diskov na SSD je bil par velikostnih redov večji, v določenih primerih tudi za 2 ali 3. NVMe je v robnih pogojih nekje pol velikostnega reda boljši od SATA SSD-jev. Z zelo hitrega (SATA) greš na nekaj še nekaj hitrejšega (NVMe). Več pridobiš z večjo kapaciteto.

tomlin ::

Če nimaš kakšnih blazno velikih potreb ti Samsung SSD 850 EVO 250GB popolnoma zadošča za OS (win11 recimo). Itak pa lahko dokupiš še kak tera HDD za »skladišče«.

T_F_7 je izjavil:

Kupujem i5-10400, B560M plato, 2x8GB DDR4 3200MHz. Je smiselno vztrajati s trenutnim Samsung SSD 850 EVO 250GB?

tomlin ::

Se strinjam, sem sam sprobal. Ampak vseeno bistveno opazna razlika je med ssd in hdd, medtem ko zaznavne razlike med ssd in NVMe ssd
Praktično ni opaziti, bodimo odkriti.
https://pocenipc.com/blog/nvme-ssd-pogo...


mtosev je izjavil:

Ne. Leta 2022 se kupi NVMe ssd.

T_F_7 ::

Za sistemsko particijo z Win11 mi zadostuje 250GB. Za skladiščenje imam HDDje. Sem pa opazil, da trenutno vsi kupujejo NVMe s kapaciteto 500GB pa ne vem, če potem razdelijo na dve particiji oz če res potrebujejo toliko prostora.
Hvala vsem za info.
Ne rabim za gaming. Za coding pa bi moral zadostovati SSD.
Me pa mika, da bi obstoječi SSD spremenil v 'USB' in vzel NVMe.

toro69 ::

T_F_7 je izjavil:

Za sistemsko particijo z Win11 mi zadostuje 250GB. Za skladiščenje imam HDDje. Sem pa opazil, da trenutno vsi kupujejo NVMe s kapaciteto 500GB pa ne vem, če potem razdelijo na dve particiji oz če res potrebujejo toliko prostora.
Hvala vsem za info.
Ne rabim za gaming. Za coding pa bi moral zadostovati SSD.
Me pa mika, da bi obstoječi SSD spremenil v 'USB' in vzel NVMe.


Eni imamo en kup fajlov, ki jih potrebujemo vsak dan na namizju ;)

PrimozR ::

Jaz sem pred štirimi leti kupil 1 TB SSD, takrat jasno SATA, ker je bil NVMe 50 % dražji (300 vs 450 €). Trenutno ga je ~2/3 prostega, kar mi povsem ugaja, ker mora biti SSD vsaj ~25 % prazen, več ko je praznega, bolje pa je. S tem mu namreč efektivno podaljšuješ življenjsko dobo.

Imam pa na SSD-ju samo eno particijo, ne vidim razloga (pri NAS-u, na katerem imam vso shrambo), da bi delil na particije.

KTr1sk ::

Če kupuješ na novo kupiš nvme, že že imaš 2.5" ssd pustiš dokler ne potrebuješ večje kapacitete ;).
V praksi ne opaziš vedel, kateri je 2,5" ssd in kateri je nvme ssd ;)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

PrimozR ::

Plot twist, M.2 SATA :P

T_F_7 ::

toro69 je izjavil:

Eni imamo en kup fajlov, ki jih potrebujemo vsak dan na namizju ;)

Kakšne fajle imaš to? :D Jaz jih imam tudi cel kup, a zasedejo bore malo prostora.

Načeloma je moj 250GB SSD vsaj 30% prost. Je pa druga pesem pri tistih, ki imate igre gor naložene.

T_F_7 ::

KTr1sk je izjavil:

Če kupuješ na novo kupiš nvme, že že imaš 2.5" ssd pustiš dokler ne potrebuješ večje kapacitete ;).
V praksi ne opaziš vedel, kateri je 2,5" ssd in kateri je nvme ssd ;)


Tale HDD sploh ne zaostaja dosti. Jaz sem 5 let nazaj imel v službenem prenosniku HDD in vsako jutro je bilo treba čakati 18-20 minut za zagon Windowsow, Outlooka, Visual Studia in SSMSja. O potrati časa med uporabo in s tem povezanega stresa sploh ne bom govoril.

d4vid ::

Za HP Elitebook 840 G1 (i5 4200u) iščem ssd. Prenosnik ima M2 slot za ssd, a nimam pojma kaj paše noter. Iščem 500GB, ker mi je trenutno 256 premalo. Kaj naj vzamem, da bo delalo?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Han ::

Vgradiš lahko M.2 SATA dolžine 42 mm, npr. takle Transcend.

https://www.amazon.de/dp/B0864JPNWM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

cortez ::

Pozdravljeni....

Ima mogoče kdo kakršnekoli izkušnje z Netac ssd-ji ?

Pinturicchio ::

Zanima me, če je smiselno vzeti 1TB SSD, ali bi bilo dosti 500GB, toliko da se nalozi samo sistem gor, ostalo šaro pa pustim na HDD-ju? Potreboval bi predvsem za hitrejši zagon računalnika, ker se mi zelo dolgo boota. Kaj to pomeni za kakšno kopiranje slik ali muzike, itd?

Zgodovina sprememb…

mailer ::

Za sistem je dovolj 125. Za ostalo pa ne bo nič narobe če dodaš še 1TB.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

T_F_7 ::

Ne vem, če bo 125 dovolj. Meni izkušnje pravijo 240, ker ga mimogrede nasičiš do konca.

PS: C'e' solo un capitano!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T_F_7 ()

MrStein ::

120GB bo dovolj za nekatere namene sicer pa tesno.

Vprašaj se , ali je to ročno ločevanje podatkov na dva diska in potem po potrebi kopiranje res vredno 40 EUR?

Znanec ima 64GB že 7 let, in je čisto dovolj za to kar počne (mail, web, nekaj fotk).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pinturicchio ::

Hvala za odgovore. Sem se odločil za 500GB, za moje potrebe dosti.

T_F_7 ::

T_F_7 je izjavil:

Me pa mika, da bi obstoječi SSD spremenil v 'USB' in vzel NVMe.


Sem se odločil za NVMe. Je potem bolje, da vzamem i5 11400 (namesto 10400) s plato B560M, da izkoristim PCIe 4.0 slot?
Procesorja sta 20€ razlike. PCIe 3.0 vs PCIe 4.0 SSD 500GB nekje 40€ razlike. Ima smisel?

Han ::

Nima. Zaznal boš le višje T na Intel 11th gen in PCIe 4.0.

T_F_7 ::

višje T? T kot temp?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: T_F_7 ()

Han ::

Ja, bolj se bo grelo...

kuglvinkl ::

Han je izjavil:

Ja, bolj se bo grelo...


Ok,pa je relevantno?
Your focus determines your reallity

Han ::

Včasih je. Intel 11. generacija procesorjev ima precej večji % okvar. Sicer pa neke bl/op-azne razlike v hitrosti ne bo niti med procesorjema niti med SSD.

Pat_MaGroin ::

Pozdravljeni!

Ena stranka od mene zahteva "dedicated" laptop za delo z njimi. Kar načeloma ni problem, ampak vseeno se mi zdi butasto kupit še en laptop :).

Kater zunanji USB-C SSD bi bil najboljši za dualboot?

Opcija je tudi kakšen ThinkPad, ki ima 2 m.2 slota, ampak to je plan B.

Hvala in LP

PrimozR ::

Zakaj pa potrebuješ ločen disk za dual boot? o.O

darkolord ::

Verjetno mu bo stranka namestila sistem na enega ...

T_F_7 ::

Jaz sem imel nevšečnosti s HPjem in Windowsi na SSDju preko USB 3.0. Odsvetujem.

PrimozR ::

darkolord je izjavil:

Verjetno mu bo stranka namestila sistem na enega ...

V katerem svetu bo stranka pripravljena namestiti OS na USB SSD, ne pa na npr. 1 TB particijo (na 2 TB M.2 pogonu)? :D

Pat_MaGroin ::

Bolj sem mislil, da bi notranji disk bil od stranke, zunanji pa moj.

Ne morem pa bit preveč siten, ker, surprise surprise, njihov head of IT je klisejevsko ful pameten. V bistvu se mora COO firme z 2k+ ljudmi ubadat z mano, ker je ITjevec preveč pomemben, da bi z mano direkt urejal.

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

V laptop torej vtakneš 2 TB M.2 SSD, jim daš inštalirati, potem pa zmanjšaš particijo na 1 TB in na prostem prostoru narediš še svojo inštalacijo oz. jo kopiraš čez z obstoječega diska.

Ni treba, da je 2 TB, ampak 2x1TB za 2 OS-a bi moralo biti res dovolj. Verjetno bo dovolj tudi 1 TB za 2x512 GB.

Pat_MaGroin ::

Vse jasno, bolj so me zanimale izkušnje z zunanjim SSD, pa vidim, da so lahko kr težave. Hvala vsem.

kuglvinkl ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Bolj sem mislil, da bi notranji disk bil od stranke, zunanji pa moj.

Ne morem pa bit preveč siten, ker, surprise surprise, njihov head of IT je klisejevsko ful pameten. V bistvu se mora COO firme z 2k+ ljudmi ubadat z mano, ker je ITjevec preveč pomemben, da bi z mano direkt urejal.


To so ti pizduni ja. Sam.vedno vzamem najvecji kladu, ce pozab kolk boli, ce pametuje.
Your focus determines your reallity
««
498 / 506
»»