» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
499 / 506
»»

darkolord ::

PrimozR je izjavil:

V laptop torej vtakneš 2 TB M.2 SSD, jim daš inštalirati, potem pa zmanjšaš particijo na 1 TB in na prostem prostoru narediš še svojo inštalacijo oz. jo kopiraš čez z obstoječega diska.

Ni treba, da je 2 TB, ampak 2x1TB za 2 OS-a bi moralo biti res dovolj. Verjetno bo dovolj tudi 1 TB za 2x512 GB.
Seveda bodo vklopili še full disk encryption ...

PrimozR ::

To je pa dober point...

matobeli ::

pismo, to smo včasih reševal z eSata portom, vsaj tisti kratek čas ko so bili popularni. Zanimivo da ni več ene take enostavne in ziher rešitve

PrimozR ::

Zato ker je USB dovolj hiter za eksterne zadeve... Ampak za stvari, kot je sistemski disk, vprašanje če dovolj stabilen.

Matko ::

Kateri 1TB M.2 2280 Gen 4 PCIe x4 NVMe je trenutno popularen?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matko ()

kamuee ::

Samsung 980 Pro SSD disk, 1 TB, M.2, PCI-e 4.0 x4 NVMe, 80mm
Samsung 870 EVO SSD pogon, 500 GB, 6,35 cm (2,5), SATA3, V-NAND, TLC, 7 mm

Crucial disk SSD MX500 2.5 SATA3 3D TLC, 7mm
Crucial P5 SSD disk, 500 GB, M.2 80 mm PCI-e 3.0 x4 NVMe, 3D TLC

Jaz vgrajujem samo te diske, velikost pa odvisna od stranke...
Tele delujejo preverjeno. Sem jih vgradil veliko pa noben zatajil in hitrost je zelo dobra...
AutoCAD MAP 3D DWG Designer (Mechanical, Electrical)

MrStein ::

Ima smisel gledati na porabo SSD če se gre za laptop? Ultrabook?
Porabe so kot vidim od nekaj W do 10 W.
Se to kaj pozna v praksi?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

klemenSLO ::

MrStein je izjavil:

Ima smisel gledati na porabo SSD če se gre za laptop? Ultrabook?
Porabe so kot vidim od nekaj W do 10 W.
Se to kaj pozna v praksi?

MOrda bi gledal porabo če si kje na vikendu in imaš le fotovoltaiko za polnit... drugače brezpomensko.
Sigurno ekran/procesor neprimerno več porabita in je delež porabe, ki gre za disk, zanemarljiv.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Mislil sem predvsem na gretje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kuglvinkl ::

Ja, eni se grejejo bolj... 970 bi moral iirc bit ok.
Your focus determines your reallity

MrStein ::

970 Evo Plus 2TB je že naročen. Saj ne bo stalno "v pogonu"...

PS: Delno off topic: kako klonirati* stari M.2 SSD na novega? Če ima laptop dva porta, potem že gre (mogoče kar v obstoječem Windows? Ker zaradi Secure Boot ne gre vedno preprosto boot-at Linux z USB ključka, sploh, ko sem svoj Secure Boot Linux USB ključek izgubil...)
Kaj pa če ni dveh M.2 vtičnic? Backup na zunanji disk in restore? Svež backup sicer ni slaba ideja.

* - kopirati/prenesti, kateri izraz ti je ljubši, solatko ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

kmegli ::

Edit: Za drugega lahko vzameš M2 enclosure preko USB-C, bodi pa pozoren, saj imaš M2 SATA in M2 PCI-e - za EVO pride v poštev PCI-e.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmegli ()

PrimoZ_ ::

SAMSUNG 870 QVO 2TB ali Crucial MX500 SSD 2TB ?

Namen je sekundarni disk v PCju, /home direktorij, špili, VM diski, ...

PrimozR ::

Če imaš zunanji USB disk z dovolj kapacitete, narediš .img SSD-ja z nekim Linux orodjem (dd pa to...) in ga restoraš nazaj, ko vtakneš nov SSD. Če je slednji večji seveda. Mislim da bi načeloma moralo funkcionirati oz. vzpostaviti enako strukturo particij in blokov na SSD-ju.

Horas ::

imam pogonski ssd wd blue 250gb, in hd sentinel kaže odlično, vendar 95%. kaj to pomeni? ostali diski so vsi na 100%. eden je celo zunanji wd elements star 12let preko 40000ur pa je na 100%.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

hojnikb ::

izrabo si 5% predvidenih TBW
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

l0g1t3ch ::

PrimoZ_ je izjavil:

SAMSUNG 870 QVO 2TB ali Crucial MX500 SSD 2TB ?

Namen je sekundarni disk v PCju, /home direktorij, špili, VM diski, ...


MX500 je preverjen TLC. Jaz bi raje to.

mayne ::

MX500 sem skuril z VMji v 2 letih.


mtosev ::

Jaz imam Samsung 860 EVO 500gb in 970 PRO 1tb pa sta oba pri 98% health. Oba sem kupil leta 2020.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

MrStein ::

mayne je izjavil:

MX500 sem skuril z VMji v 2 letih.

Pa kaj "šteka" ali je samo SMART vrednost nizka?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Horas ::

hojnikb je izjavil:

izrabo si 5% predvidenih TBW


ajaaa, to sm pa čist pozabu. torej do kje je meja, da ga je bolje zamenjat?
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

hojnikb ::

ko gre v read only :) Tudi pr 0% bo še delal ;)
#brezpodpisa

darkolord ::

V teoriji grejo v read-only, v praksi pa kar crknejo. Ne sicer takoj na 0%, ampak nepredvidljivo enkrat kasneje.

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

PrimozR je izjavil:

Če imaš zunanji USB disk z dovolj kapacitete, narediš .img SSD-ja z nekim Linux orodjem (dd pa to...) in ga restoraš nazaj, ko vtakneš nov SSD. Če je slednji večji seveda. Mislim da bi načeloma moralo funkcionirati oz. vzpostaviti enako strukturo particij in blokov na SSD-ju.

Sem naredil podobno, a z Windows image backup.
Nato pa premaknil / razširil particije, ker je nov disk večji.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

The Player ::

Iščem nov SSD disk za prenosnik za pohitritev sistema iz HDDja (2,5inch, M2 podpore ni).

Ker je že dolgo od tega, ko sem nazadnje kupoval SSD, me zanima na kaj moram biti pozoren? Katere karakteristike moram gledati biti pozoren?

Trenutno razmišljam nekaj v tem smeri:

https://www.shoppster.com/sl-SI/p/11000...

https://www.mimovrste.com/ssd-diski/cru...

Bo to ok, za vsakdanjo uporabo, nezahtevni uporabnik (90% srfanje po netu, pa da se win10 normalno naloži, da ne traja predolgo)?

Kaka je razlika med Crucial BX in MX serijo?

Hvala!

mtosev ::

Lahko bi napisal za kateri prenosnik se gre.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Han ::

Crucial BX je cel plastičen in počasnejši, ker nima predpomnilnika (cache).

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

Lahko bi napisal za kateri prenosnik se gre.

Kaj ima pa to veze?

Če je za vsakodnevno uporabo, MX-a. Če je neka jeftinja zadeva za sem pa tja kaj potapkat, kjer je prenosnik vreden (karikiram) 50 EUR, potem je vseeno, če BX-a.

Jaz, če potrebujem SATA SSD, vzamem MX-a, izjemoma Samsunga 870 EVO, če se mi zdi, da je bolj performančno kritična aplikacija (če je res 'kritično', potem itak PCIe). Dam pa MX-a v desktope, enega imam v NAS-u za VM-e/jaile, itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

tony1 ::

Še ta moment je: če ti je pomembno, da bo SSD delal večno (tj. kakšnih 10 let) vzemi Samsunga s TLC (3-bitnimi) celicami.

PrimozR ::

MX500 je lih tko TLC. Pa Micronov (in house) flash, tako kot pri Samsungu. Pa Crucial je vseeno cenejši.

Pa za ilustracijo, predhodnik, MX300 (1 TB M.2 SATA), mi v primarnem workstationu dela že 4,5 let. Brez da bi ga kadarkoli opazil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

tony1 ::

Res je, Samsungov bo dražji.

mtosev ::

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Lahko bi napisal za kateri prenosnik se gre.

Kaj ima pa to veze?

Če je za vsakodnevno uporabo, MX-a. Če je neka jeftinja zadeva za sem pa tja kaj potapkat, kjer je prenosnik vreden (karikiram) 50 EUR, potem je vseeno, če BX-a.

Jaz, če potrebujem SATA SSD, vzamem MX-a, izjemoma Samsunga 870 EVO, če se mi zdi, da je bolj performančno kritična aplikacija (če je res 'kritično', potem itak PCIe). Dam pa MX-a v desktope, enega imam v NAS-u za VM-e/jaile, itd.

Ja glede, da ni napisal kolk je prenosnik star je lahko tudi Sata 2 standard. Pol bo vsak ssd overpowered. Bi pa proporočal samsungov ssd, ker imam že 3 samsunga in jim nimam karkoli očitati. Tudi po reviews so top. QVO pa rajše ne jemlji zaradi QLC flasha.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tony1 ::

Tudi jaz sitnarim s Samsungom samo zato, ker mi ni še noben crknil - če je OPju to pomembno?

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Lahko bi napisal za kateri prenosnik se gre.

Kaj ima pa to veze?

Če je za vsakodnevno uporabo, MX-a. Če je neka jeftinja zadeva za sem pa tja kaj potapkat, kjer je prenosnik vreden (karikiram) 50 EUR, potem je vseeno, če BX-a.

Jaz, če potrebujem SATA SSD, vzamem MX-a, izjemoma Samsunga 870 EVO, če se mi zdi, da je bolj performančno kritična aplikacija (če je res 'kritično', potem itak PCIe). Dam pa MX-a v desktope, enega imam v NAS-u za VM-e/jaile, itd.

Ja glede, da ni napisal kolk je prenosnik star je lahko tudi Sata 2 standard. Pol bo vsak ssd overpowered. Bi pa proporočal samsungov ssd, ker imam že 3 samsunga in jim nimam karkoli očitati. Tudi po reviews so top. QVO pa rajše ne jemlji zaradi QLC flasha.

Pismo maš prav. Na SATA2 vseeno, če ostane kar na vrteči rji, ja, ker je tistih 300 MB/s res premalo, da bi imelo smisel HDD s 100 KB/s random branja zamenjati z SSD-jem, ki ima par 10 MB/s random branja...


Sem kar ene par let poganjal na SATA2 v prejšnjem desktopu SSD, pa verjemi, da se MOČNO pozna pohitritev, čeprav je 'samo' 300 MB/s. Tako da vodilo nima veze. Če je pa komentar s SATA2 letel na to, da bo katerikoli SSD dober, not true, ker totalni šrot od SSD-ja lahko prav tako povzroča probleme (slab garbage collection, slab HW, itd.).

MrStein ::

Imam isto vprašanje.

Se splača gledati Intenso Top ali High Performance?

Ne rabi biti rekorder, po drugi strani pa naj ne bo Šrot.

Ciljam 500-1000 GB.

Ter seveda ugodno ceno. Da ni dražji od računalnika.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

The Player ::

mtosev je izjavil:

Lahko bi napisal za kateri prenosnik se gre.


Imam Toshiba satellite L850-1H4

Sem že googlal kateri SATA ima, pa ni nikjer nič omenjeno.

Moram biti še na kaj pozoren poleg predpomnilnika?

Kako je s lifespan cikli pisanja? Držijo cifre, ki so omenjene na specifikacijah, al so bolj za rezervo za jemat?

PrimozR ::

Če govorimo o 1000 ciklih prepisa, pri 250 GB SSD-ju to pomeni 250 TB zapisov. To je, pri 10 GB na dan (kar je načeloma kar zahtevna uporaba), 25000 dni uporabe. Pri 100 GB zapisov na dan (premisli, koliko je to) si vseeno na 2500 dneh uporabe.

Pri večjih SSD-jih se ta čas jasno podaljša. Vse napisano sicer drži v primeru, da SSD ni pretirano poln, torej da lahko v miru, učinkovito dela garbage collection.

Laptop ima pa 3000 generacijo Intel procesorja, to je že globoko v SATA3 časih. Ampak itak nima to pretirane veze.

MrStein je izjavil:

Imam isto vprašanje.

Se splača gledati Intenso Top ali High Performance?

Ne rabi biti rekorder, po drugi strani pa naj ne bo Šrot.

Ciljam 500-1000 GB.

Ter seveda ugodno ceno. Da ni dražji od računalnika.

Jaz sem dal par 250 GB komadov zdajle naročiti na šihtu za laptope, ki sedijo in poganjajo simpl programje. Namen je bil vzeti najcenejši SSD, ki vsaj od daleč zgleda spodoben (v praksi bi tudi AliExpress varianta funkcionirala). Če je govora o 500/1000 GB bi vseeno vzel Cruciala, itak je v ceni razlike kaj, 10 EUR?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

urkrajnc ::

Pozdravljeni, od dobavitelja ne moremo dobiti Samsung 980 Pro 250gb ker ni več dobavljiv. Kaj je primerno kupiti namesto Samsung 980 Pro? Pomembno je da je 250gb, ker se ne potrebujemo več in PCIe 4.0. Hvala

kuglvinkl ::

Wd black?

Sicer pa geizhals.de, poklikaj kriterije in bo malo morje pogonov na razpolago.
Your focus determines your reallity

Han ::

V trgovini ga lahko še vedno naročiš - piše, da je na zalogi pri dobavitelju... :P

https://www.nakupovanje.net/vsi-oddelki...

A 980 brez PRO tudi ne morejo dobavit?

PrimozR ::

980 vanilla nima DRAMa.

970 PRO.

Zakaj točno je dovolj samo 250 GB, potreba je pa po PCIe 4.0?? o.O

Glodko ::

Za prenosnik nameravam vzeti večji NVMe SSD. Kapaciteta 2TB. Cena ne igra take vloge, odločam se med FireCuda 530, Samsung 980 Pro in WD Black. Važno mi je tudi, da zadeva ni pretirano vroča. Kaj bi bilo najboljše?

kuglvinkl ::

Z 980 pro ali wd black ne bos zgresil. Firecuda pa ne poznam.
Your focus determines your reallity

Han ::

Samsung 970 EVO Plus.

49106 ::

Firecuda 530 in SN850 je možno dobiti tudi v verziji s heatsinkom. Če je cena enaka, bi vzel Firecuda530, sicer pa cenejšega izmed dvojice.

Firecuda530 v izvedbi s heatshinkom je trenutno naprodaj za 290eur +ptt na francoskem amazonu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

mtosev ::

Meni je nekaj zanimivo. Zakaj je 980 Pro TLC ssd, če je prejšnji model imel MLC (970 Pro)?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

tony1 ::

Prašičje korporacije šparajo na naš račun... Tole jim je prineslo vsaj 3x prihranek - verjetno pa še večjega... :P

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

Meni je nekaj zanimivo. Zakaj je 980 Pro TLC ssd, če je prejšnji model imel MLC (970 Pro)?

Kaj pa je tukaj zanimivega?

Oktan ::

A je tale SSD vredu? Nisem še videl takšne hitrosti za ta denar.

Kingston KC3000

https://www.mlacom.si/komponente/ssd-so...

kuglvinkl ::

Za ta kes bi jaz vzel wd black, al pa 980 pro.
Your focus determines your reallity
««
499 / 506
»»