» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
496 / 507
»»

MrStein ::

Tisto št 3 (širši) je vseeno katerega uporabiš.

> Sata kabel potem ni važno v katero vtičnico priklopim, Sata 2,3,4 so še proste?

Načeloma je vseeno. Neko pravilo je, da jih polniš po vrsti, torej naslednjega prostega. Če imaš disk in optični pogon v 1 in 2, potem uporabi 3.

V nekaterih računalnikih sta zadnja dva počasnejša od ostalih.

Na tvojem je sicer 6 SATA priključkov (dva rdeča in 4 črni).
Poglej tip osnovne plošče (ponavadi piše nekje med PCIe režami), pa pogledamo, če je kaj razlike med njimi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Kot je MrStein napisal, so pri starejših matičnih/osnovnih ploščah znali ločiti SATA porte po hitrosti (recimo 2x SATA-III/3 in 2 ali 4 x SATA-2). Mogoče, če bi pogledal točno oznako/model tvoje plošče se lahko na proizvajalčevi strani preveri, kateri priključek je najoptimalnejšie za SSD ...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

PrimozR ::

Jaz bi SSD priklopil na SATA port 0 oz. 1, star HDD pa na preostalega. Optično enoto pa naprej. Razlog za to je, če je par portov 0/1 slučajno hitrejši (SATA3 npr.) od ostalih. Glede na barve bi porti 0 do 3 morali biti enaki, 5. in 6. (porta 4 in 5) pa iz nekega razloga drugačna.

Kaj imaš priklopljeno na rumen kabel? Ker imaš priklopljene 3 SATA naprave, poleg HDD-ja in optične enote še nekaj.

Morison ::

Hvala fantje. Zadeva že deluje. Sem že naložil windowse gor. Trenutno sem stari HDD disk odklopil, tam imam tudi stare windowse gor. Na te kable sem sedaj priklopil nov SSD disk. Po vikendu v ponedeljek grem pa po nov sata kabel.
PrimozR tisti rumen gre na sprednji eSata vhod.

To je ena stara mašina samo še full dobro dela samo mal počasna je bila. Sedaj samo z novim SSD diskom in na novo naloženimi windowsi leti kot raketa.

BorutK-73 ::

eSata je neke vrste usb za diske (potrebuješ še dock), ampak z usb 3.0 ni več potrebe po njem.

PrimozR ::

eSATA je točno to, kar je v imenu - external SATA. Ni popolnoma noben USB za diske, USB za diske je... USB!

Pri eSATA se SATA disk na SATA kontroler priklopi direktno, brez vmesnika. Je pa res, da je USB 3.0 odpravil potrebo po eSATA. To in SSD-ji, kjer niti ni potrebe, da gredo prek SATA protokola (pri prenosnih diskih so bili redki takšni, ki so USB kontroler imeli direktno na svojem PCB-ju, so večinoma pač pakirali standardne diske v lepa ohišja, SSD-ji so pa to nekoliko spremenili).

Morison ::

Ena od možnosti je, če hočeš recimo naložit windowse jih ne moreš na USB ključek ali na disk, ki je priklopljen preko USB vhoda. Če pa imaš sata kabel pa lahko disk priklopiš preko tega vhoda in ti ga v biosu zazna in ga lahko naložiš.
Nekako lažje je nek disk priklopit "od zunaj" kot odpirat škatlo in brskat kam na matično ga boš priklopil. Posebej če nimaš ohišja in usb kabla za ta disk. Konec koncev je pa isto sranje, nekaj moraš imet.

opeter ::

Ja, ampak ne vem, če privzeto deluje "hot-plug". Torej, da lahko SATA disk priklopiš na eSATA, če je računalnik vklopljen.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

matic492 ::

Veliko stvari je hot plug, čeprav uradno kao niso, sem že velikokrat delal to. Edino kar ni hot plug so kakšne PCI express zadeve, pa seveda RAM/CPU in to. SATA še nisem imel problemov z hot plugom.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

opeter ::

matic492 je izjavil:

Veliko stvari je hot plug, čeprav uradno kao niso, sem že velikokrat delal to. Edino kar ni hot plug so kakšne PCI express zadeve, pa seveda RAM/CPU in to. SATA še nisem imel problemov z hot plugom.


Hvala za info! :)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

opeter je izjavil:

Ja, ampak ne vem, če privzeto deluje "hot-plug". Torej, da lahko SATA disk priklopiš na eSATA, če je računalnik vklopljen.

Vsaka SATA naprava podpira hot-plug, po standardu.

Ne podpira pa vsaka SATA vtičnica hot-plug, to je opcijsko.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mtosev ::

Neke stare lga775 asrock plate ne podpirajo hot plug. Je omenjeno na websitu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

user-pass ::

V kompu imam Samsung 850 Pro 256gb. Doma imam se "pcie-x x4 to M2-SSD nvme expansion card", bolj cheap sicer iz Amazona. Plata je Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK.
Ali kaj pridobim na hitrosti, ce bi nabavil katerega od teh treh, vsi 1TB: 980 PRO, 970 Pro ali WD SN850? Z drugimi besedami, ali expansion card kaj zavira ali ne?

PrimozR ::

mtosev je izjavil:

Neke stare lga775 asrock plate ne podpirajo hot plug. Je omenjeno na websitu.

Še enkrat dobro preberi MrSteinov post.

user-pass je izjavil:

V kompu imam Samsung 850 Pro 256gb. Doma imam se "pcie-x x4 to M2-SSD nvme expansion card", bolj cheap sicer iz Amazona. Plata je Gigabyte GA-Z97X-UD5H-BK.
Ali kaj pridobim na hitrosti, ce bi nabavil katerega od teh treh, vsi 1TB: 980 PRO, 970 Pro ali WD SN850? Z drugimi besedami, ali expansion card kaj zavira ali ne?

Ne zavira, pridobil pa ne boš nič. Itak verjetno ne bo možno bootati s PCIe-ja, razlike med SATA in PCIe so pa opazne v REEEEEES robnih primerih. Pohitritev je namreč v peak prenosih v rangu dva do petkratna, medtem ko je bila pri najbolj opaznih pogojih pohitritev z mehanskih diskov na SSD-je za par velikostnih redov. Zato se prehod na SSD občutki tako močno, prehod s SATA na PCIe pa ne pretirano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Dr_M ::

razlike med SATA in PCIe so pa opazne v REEEEEES robnih primerih.


The jury is still out.
Opazna razlika v odzivnosti je ze med sata SSDji s predpomnilnikom ali brez.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

mtosev ::

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Neke stare lga775 asrock plate ne podpirajo hot plug. Je omenjeno na websitu.

Še enkrat dobro preberi MrSteinov post.


https://www.asrock.com/mb/Intel/775i65G...
Primer plate, ki ne podpira hot plug. Ja verjetno zaradi chipseta.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

PrimozR ::

Dr_M je izjavil:

razlike med SATA in PCIe so pa opazne v REEEEEES robnih primerih.


The jury is still out.
Opazna razlika v odzivnosti je ze med sata SSDji s predpomnilnikom ali brez.

To je nekaj povsem drugega, kot prepustnost vodila. Tistih delčkov milisekund v latenci večinoma ne boš opazil, kakor tudi ne boš opazil razlik pri random prenosih, ki se gibljejo pod prepustnostjo SATA vodila.

Višjo sequential prepustnost boš opazil v robnih pogojih (kar sem omenil), ali osebno (če klikaš po računalniku) ali pa v času izračuna (če poganjaš neke kalkulacije, ki so odvisne od zapisovanja podatkov na disk (in ti zapisi presežejo prepustnost SATA vodila).

PS5 tech pri nalaganju tekstur obljublja, da bo PCIe SSD praktično nujen oz. močno opazen, ampak zaenkrat večinoma ni razlik. Vsaj ne tako močno opaznih, kot je opazen prehod s HDD-ja na SSD.

mtosev je izjavil:

PrimozR je izjavil:

mtosev je izjavil:

Neke stare lga775 asrock plate ne podpirajo hot plug. Je omenjeno na websitu.

Še enkrat dobro preberi MrSteinov post.


https://www.asrock.com/mb/Intel/775i65G...
Primer plate, ki ne podpira hot plug. Ja verjetno zaradi chipseta.

_ŠE_ _ENKRAT_ dobro preberi MrSteinov post.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

mtosev ::

Ja pac je podpora opcijska na portih in je odvisna od proizvajalca plate. Me pa zanima, ce je to odvisno od proizvajalca chipseta al mobo manufacturerja.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

barakus ::

Kateri 500GB SSD vzet za pisarnisko delo?

hojnikb ::

sort by price
#brezpodpisa

mtosev ::

Samsung evo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Dr_M ::

Crucial MX500, dovolj zanesljiv, dovolj odziven in precej poceni. Ta trenutek je na amazon.de 500GB za 45€.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

PrimozR ::

Se strinjam s Crucialom.

tikitoki ::

Kupi preden Chia pozene cene v nebo.

Dr_M ::

Ja verjamem, da bo ogromno folka nasedla temu scamu. ;((
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dr_M ()

PrimozR ::

Jah, diskom je cena močno narasla, tako da nekaj jih je že :P

matic492 ::

Diskov sploh ni. Naročil 4TB iz Chiptehinke tu v MB pa me je klical 15 minut kasneje da diskov ni in jih verjetno še nekaj časa ne bo.

Malo vpliv Chia, malo pa tudi na splošno chip shortage kot vse ostalo.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

mat xxl ::

Bi morda kdo vedel za to težavo rešiti Čisto spodnji moj post :

M2 SSD

mailer ::

Pred 3 dnevi sem na novo namestil nvme disk 250GB za sistem. Edina stvar, ki sem jo naredil je namestitev win, test hitrosti ssdja in še namestil par programov, zasedenost je 48GB pravi samsung magician. Zanimiva je druga številka o zapisanih podatkih, ki je 340GB. Zaenkrat se mi to zdi veliko, razen če ni v ozadju kakšne vrste format pred prvo namestitvijo siatema pa potem to doda še 250GB in potem številka ni tako visoka kot izgleda.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

opeter ::

mailer je izjavil:

Pred 3 dnevi sem na novo namestil nvme disk 250GB za sistem. Edina stvar, ki sem jo naredil je namestitev win, test hitrosti ssdja in še namestil par programov, zasedenost je 48GB pravi samsung magician. Zanimiva je druga številka o zapisanih podatkih, ki je 340GB. Zaenkrat se mi to zdi veliko, razen če ni v ozadju kakšne vrste format pred prvo namestitvijo siatema pa potem to doda še 250GB in potem številka ni tako visoka kot izgleda.


Po dobrih treh mesecih uporabe na Samsung 870 QVO:


Na tem SSD disku se nahaja Download (Prenosi) mapa. V to mapo se shranjujejo prenosi datotek iz brskalnika, in zapis bo po mojem kmalu presegel 600 GB.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mailer ::

Danes kaže že 360GB zapisanih podatkov. Nobene nove aplikacije ni bilo nameščene.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mailer ()

FireSnake ::

Da Polkna swapajo po disku ti je znano?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

_Denny_ ::

Hmm 20GB na dan...gremo malo računat -> 20GB*365dni = 7,13TB na leto. Potem vzemimo deklariran TBW, ki je 150TB (sklepam, da imaš 970 EVO), torej 150TB/7,13TB = 21 let in 2 tedna. Poleg tega je ta TBW bolj kot ne mišljen samo glede garancije (x let ali y TBW) in zadeve zdržijo dlje.

Boljše, da ne pokažem mojih diskov...leto in pol stara 2TB NVME 25TB (7% wearout) in 4TB SATA 37TB (zaenkrat 0% wearout), 4 mesece star 240GB BX500 700GB (6% wearout). Pri BX500 se mi dejansko ne sanja od kod tak write, ker zadeva laufa samo DNS in DHCP server. Številke niso ravno majhne, a še vedno ni nekega razloga za paniko.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

matic492 ::

Jaz imam Kingston SSDNOW v300 2x 120gb, kupljena 2013, nista bila ravno celi čas v uporabi ampak oba še vedno laufata BP, eden je zdaj pri moji mami, eden pa v drugem PCju. Mislim da je health na 91%. Sta pa bila vedno samo za OS drive. Glede na naprede ktehnologije do danes, bi rekel da bojo držali 20 let vsaj ob normalni uporabi..
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matic492 ()

mikeytroo ::

Ravno včeraj sem preverjal stanje svojega prvega SSD diska Samsung 840 EVO 250GB, ki je bil večinoma vedno primarno namenjen za OS in CrystalDiskInfo nakazuje 83% Health.
Nisem čisto prepričan kako verodostojna je ta ocenitev vendar predvidevam, da za nekaj časa bo še OK.

sbawe64 ::

FireSnake je izjavil:

Da Polkna swapajo po disku ti je znano?

Lahko da je win hibernacija.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

bili_39a ::

mailer je izjavil:

Danes kaže že 360GB zapisanih podatkov. Nobene nove aplikacije ni bilo nameščene.


Fast startup izklopi.

WizzardOfOZ ::

Pa indeksiranje izklopi.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Kebo ::

Crucial BX100 250gb iz 2015 mi bo zgleda crknil, s katerim softwareom naj ga stestiram.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kebo ()

kuglvinkl ::

Z denarnico.
Your focus determines your reallity

Han ::

xyd1 ::

Podravljeni

Iščem ssd za naslednjo sestavo, igre ne igram oz niso prioriteta, važna mi je predvsem zanesljivost, cena nekje do 100€, vsaj 500gb ali več

asus prime b450m-a link
-1 x M.2 Socket 3 with M key, type 2242/2260/2280/22110 storage devices support (SATA & PCIE 3.0 x 4 mode)
-6 x SATA 6Gb/s connector(s)
ryzen 5
16GB ram

za priklop mi je vseeno sata, m.2, u.2,.. dokler je interni ne exteri

kje? mimovrste, sestavi.si,... vseeno, štajerska ali po pošti
NOV! ne rabljen

upam, da nisem preveč zakompliciral :)hvala za nasvete!

Han ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

WizzardOfOZ ::

Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

sekvap ::

s.m.a.r.t mi je začel javljati napako ob vklopu pcja. Vse se je začelo ko je vsekala strela in je vrglo ven elektriko. Je čas za nov ssd? Sedaj sem samo izklopil smart v biosu in naredi backup pomembnih datotek.

Kateri 500 gb ssd?

mtosev ::

870 evo ali 970/980 za nvme.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Ijus ::

daj mi povejte je tale ssd https://geizhals.eu/samsung-ssd-970-evo... dober za storage in system. imel bi dva taka ssdja.
Corpse & Mrhovina & Jožica, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

Han ::

Je eden boljših modelov.

Ijus ::

:P
Corpse & Mrhovina & Jožica, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

kuglvinkl ::

Ijus je izjavil:

daj mi povejte je tale ssd https://geizhals.eu/samsung-ssd-970-evo... dober za storage in system. imel bi dva taka ssdja.


Za bolj ali manj za hrambo je to overkill, ce je budget omejen, gotov so cenejse opcine. Ce pa ni omejen, je pa kot pravi Han, eden boljsih, ce nimas pcie 4.0.
Your focus determines your reallity
««
496 / 507
»»