» »

Nova anketa: segrevanje ozračja

Nova anketa: segrevanje ozračja

Slo-Tech - Rezultati prejšnje ankete:

Najboljše klime so:
v nakupovalnih središčih25%
(333)
mi je vseeno23%
(309)
v bankah20%
(263)
doma!18%
(233)
ne vem7%
(94)
drugo4%
(47)
v gostinskih lokalih3%
(36)
Skupaj glasov: 1315


Tokrat vas sprašujemo o segrevanju ozračja. Fakt, ali mit?

44 komentarjev

Tic ::

Kaj točno sprašujete, ali se ozračje segreva ali to, da ga naj bi segrevali ljudje?
persona civitas ;>

Road Runner ::

bi bila "dejstvo" morda bolj primerna beseda kot fakt?

Segrevanje ozracja se vsekakor dogaja ze kar nekaj casa, po vsaki ledeni dobi. In ker trenutno ne zivimo v ledeni dobi se mi zdi logicno, ni nic cudnega na tem, da se ozracje segreva.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Zgodovina sprememb…

xabre ::

Toliko že serjejo s tem okoljevarstvom, da ne veš več komu verjet in kaj je res. :|

R33D3M33R ::

Ja, dejstvo bi bila res primernejša beseda kot fakt.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

kekz ::

Vremenar Pečenko je v Sobotni prilogi pisal, da je bilo pred 30 leti zelo popularno in veliko člankov na temo, da smo na pragu nove ledene dobe. >:D
Pečenko je seveda iz foha in je želel zadevo malo osvetliti iz bolj nevtralne perspektive.

Seveda pa so ga že takoj v naslednji številki obtožili razni družboslovci, kakšen heretik da je... :\

jype ::

Celo ameriška administracija, na katero so nekateri na forumu tako veliko stavili, očitno kloni pod pritiski...

http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/2023835.stm

in zdaj še

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6994760.stm

Avby ::

The US chief scientist has told the BBC that climate change is now a fact.


Evo pa imate fact! Z zgornjega linka vzeto. Torej je Fakt ja.

SmeskoSnezak ::

Kaj se samo meni zdi ali ste res tu gor vedno bolj smotani? Pa brez zamere.

Še dokaz.

p.s.:Če link slučajno ne bi deloval. Vpisal sem fact in ven dobil dejstvo, resnica, dejanje, ugotovitev, resničnost. Khm... :\

p.s.(2):Kar se pa tiče same ankete, sem za prvi odgovor. :8)
@ Pusti soncu v srce... @

Zgodovina sprememb…

edge540 ::

Mit, jasno. Kot je že nekdo pisal, pred 30 leti je blo vse strah da prihaja nova ledena doba.

Pa tudi če se greje - to je lahko samo dobro.

jype ::

Raptor001> Pa tudi če se greje - to je lahko samo dobro.

Ni. Saj ne, da ne maram švepsa, ampak da bi ga moral vsak dan popit 10 litrov, da ne dobim malarije, me pa ne mika.

Ampak preživeli bomo v vsakem primeru, ni hudič.

kekz ::

Saj ne, da ne maram švepsa, ampak da bi ga moral vsak dan popit 10 litrov, da ne dobim malarije, me pa ne mika.

Samo segrevanje ne vodi direktno do malarije. Oz. malarija ni neizbežna.
Srednja Amerika in jug ZDA sta bili včasih polna malarije, pa so vse skupaj iztrebili brez spremembe podnebja.

Zadeva je bolj stvar sistematičnega pristopa.
Morda bi se tudi v Afriki dalo zadevo obvladati. Problem sta velikost območja in redka poseljenost (divjina pač). Ampak z evropsko ali ameriško količino denarja tam že zdavnaj ne bi bilo več malarije.

nastyboy ::

Ne vem zakaj.. samo nekako se mi zdi da grejo tele ankete malo iz tematike te strani. Oz. vsaj jaz pogrešam bolj računalniško obarvane ankete..


LP

jype ::

kekz> Morda bi se tudi v Afriki dalo zadevo obvladati. Problem sta velikost območja in redka poseljenost (divjina pač). Ampak z evropsko ali ameriško količino denarja tam že zdavnaj ne bi bilo več malarije.

Zagotovo, a podal sem le enega od primerov, ki predstavlja občutne stroške za kompenzacijo sprememb, ki se utegnejo zgodit. Moj point je, da bo špas drag, ne glede na to v katero smer se spreminjajo temperature.

Hobotnica ::

Sam pojem "globalno segrevanje" je hudo posploševanje, ki se ga uporablja za prikazovanje širšim množicam. Na splošno, če se vzame svet kot celoto se bodo (oz. se že) temperature res dvigujejo, kar pa samo po sebi ni tako nevarno. Kar je največji problem je večja intenziteta vremenskih ekstremov, ki nastanejo kot posledica teh minimalnih sprememb.

V Sloveniji po mojem mnenju ne bo kakšne večje temperaturne spremembe, se bomo pa lahko začeli navajat na nenavadne pojave (ste že vsi pozabili lanski sneg? tisti v JULIJU??)

lahko še naštevamo primere ;)

DJ MartiNi ::

A ni bil junija?
1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300

Azrael ::

Junija, julija in avgusta ni sneg po gorah v teh krajih prav nič neobičajnega, drugače pa so taki in drugačni vremenski rekordi v Sloveniji zapisani tule

Brez panike, temperatura redno pleše gor in dol, skrbeti bi nas moralo, če bi se ustalila, takrazt pa bi bili res v zosu...
Nekoč je bil Slo-tech.

Tilen ::

A je ta anketa pobuda na tole gw temo? :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

MrStein ::

Anketa nima smisla, saj :
- ozračje se segreje vsak dan
- v povprečju se tudi zadnjih 50 let segreva (vse meritve kažejo tako)

Nekako kot če bi vprašali "Sonce je okroglo ? fakt ali mit"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Yohan del Sud ::

Se strinjam ja. To da se trenutno (odkar lahko zanesljivo merimo) ozračje segreva je fakt, zato je vprašanje imo na ravni kakih slovenskih novic. Človeški delež pri tem je pa drugo vprašanje.
www.strancar.com

kekz ::

Če se vse tako zelo segreva, zakaj je bilo potem tole zadnje poletje eno redkih, ko me je zeblo. ;((
Klinc pa tako poletje. Junij vsak dan dež, nobene vročine..., komaj ene 3 tedne na koncu julija in avgusta je bila res prava vročina, potem pa takoj spet vsak dan dež. V septembru pa še sneg.

Ravno danes sem bral v časopisu, da je nekdo letos poleti menjal streho na bajti. Kar velika zadeva, več kot 600 m2, zato je trajalo malo dlje. Potem je bil dež, dež, dež, dež in mu je namočilo vse stene od vrha do kleti. 8-O
Na srečo ima Gorenjska vsaj tak teren, da se poplav ni pretirano bati.

Človek se ne more zanesti niti na globalno segrevanje več >:D

roli ::

Ne vem kako in kaj ampak nekaj o tem lahko ugotovite iz filma An Inconvenient Truth. Če ni resnično je vsaj zanimivo.
http://www.r00li.com

drejc ::

Pri cca 300Kelvinov je do 1 kelvin zanemarljiva napaka (0.3%) in je bolj verjetno da gre za meritveno napako kot pa meritev samo, tako da niti ni nujno da je 0.5° kolikor so izmerili res segrevanje ali morda celo hlajenje.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

drola ::

Seveda, napetost AAA baterije pa meriš v merilnem območju 0-20kV, ne?>:D
https://drola.si

Road Runner ::

drejc, to si pa zdaj mal smesno dejstva obrnil. Saj ne gledamo temperatur na celotni skali, temvec samo okoli nekega obmocja. Podobno kot bi rekel da med lanskim septembrom in letosnjim sploh ni nic minilo, saj je 1 leto tako malo proti 2000, da je to zanemarljiva napaka.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

drejc ::

Ok...spremeni kej dejstvo da merimo od recimo -50°c do +50°c...še vedno ni niti na 1%.
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

Pyr0Beast ::

Pri cca 300Kelvinov je do 1 kelvin zanemarljiva napaka (0.3%) in je bolj verjetno da gre za meritveno napako kot pa meritev samo, tako da niti ni nujno da je 0.5° kolikor so izmerili res segrevanje ali morda celo hlajenje.
ddd ...
Mah, seveda, 0.5°C je pri telesni temperaturi popolnooomaaa zanemarljivo ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

MrStein ::

Ja, celi svet se slučajno že 50 let moti popolnoma enako. Ma čist slučajno. Res.
Vsaka meritev se enako zmoti. Ah, po mojem namerno zaokrožuejo, da ustreza teoriji, a ne ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Thomas ::

Donedavna sploh niso merili do bolj kot do stopinjo natančno. Zato je napaka meritve pod 1 stopinjo - nujna.

> celi svet se slučajno že 50 let moti popolnoma enako.

Kje si pa to slišal, da cel svet meri enako?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Argument za ogrevanje je zdaj ta, da je prvič v zabeleženi zgodovini za plovbo odprt Severozahodni prehod. Preden v nekaj dneh spet ne postane zamrznjen, seveda.

Arktika se je pač nekoliko bolj ogrela to poletje. Dovolj mrzlega zraka je šlo na jug, dovolj toplega je prišlo gor. To je vse.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Antarktika pa takole:

Indeed, according the NASA GISS data, the South Pole winter (June/July/August) has cooled about 1 degree F since 1957 and the coldest year was 2004.


Malenkost bolj peklenski mraz na daljnem jug, malenkost manj peklenski mraz na visokem severu.

Prava figa. Vreme je kaotično, njegovo povprečje, znano tudi pod imenom "klima" pa tudi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

MrStein ::

Thomas:
> celi svet se slučajno že 50 let moti popolnoma enako.

Kje si pa to slišal, da cel svet meri enako?

Povprečje se poveča za X vsakih deset let.

Če poznaš drugačne meritve, na dan z njmi.


X - neko pozitivno število, okol 0,2 stopinj, se mi zdi
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Thomas ::

Saj sem dal referenco v prejšnjem postu.

Ne greje se ravno povsod. Nekje se, drugje se ne. Pa niti meritev na Južnem tečaju najbrž ni povsem zanesljiva. Lahko, da se greje celo tam. Ali pa še bolj hladi.

Ti verjameš v njeno pravilnost?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

drejc ::

Ja, celi svet se slučajno že 50 let moti popolnoma enako.


Ni re...20-30let nazaj so napovedoval novo ledeno dobo v cajtungih. 0:)
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

drejc ::

Mah, seveda, 0.5°C je pri telesni temperaturi popolnooomaaa zanemarljivo ...


Ma telesna temperatira je ista ako je -20 ali pa +52 zunaj, če nis ravno z avijona padu v Sibirijo ali Egipt. :\
"Rise above oneself and grasp the world"
- Archimedes of Syracuse

MrStein ::

drejc:
Ni re...20-30let nazaj so napovedoval novo ledeno dobo v cajtungih.


Preberi še enkrat. Temperature ozračja in površine od leta 1950 naraščajo več ali manj enakomerno. Oziroma več ali manj enakomerno do sedemdesetinh, potem pa malo bolj. Še vedno več ali manj enakomerno.

Ne mešaj tisto, kar je baje nekdo videl v kristalni krogli z nečim, kar so izmerili z instrumenti in zabeležili.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Pyr0Beast ::

Ma telesna temperatira je ista ako je -20 ali pa +52 zunaj, če nis ravno z avijona padu v Sibirijo ali Egipt. :\
Razlike med 37.5 in 38°C najbrž tudi ni ? In 0.5°C odstopanja j eže ogromno. Le zakaj imajo nekateri termometri skalo od 36 pa do 39°C ?

Ma zunaj je lahko zarat mene tut 100 pod ničlo, dokler bo pa znotraj udobnih 22°C se pa ne bom bunil.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

pviran3 ::

Sej ledena doba bo..., takoj zatem, ko mine ta vročina:|

Hobotnica ::

Dandanes je človeštvo sposobno izmeriti in zaznati razlike v razdalji za manj kot 10^-10m, opazili bi, če bi nekdo na luni prižgal vžigalico (preberi: kratka zgodovina skoraj vsega) in na 24 ur je pisalo da so obseg zemlje skrajšali za slabe 2 cm. In da ne bi bili sposobni izmerit razlik pod 0,5°K??

Grugače pa, kot sem že reku; globalno segrevanje bo ojačalo vremenske ekstreme. Pol kelvina v poletnem dnevu ne bomo opazili. Na žalost smo preteklo noč imeli možnost videti kakšne vremenske razmere bomo imeli redno čez nekaj let.
Ma zunaj je lahko zarat mene tut 100 pod ničlo, dokler bo pa znotraj udobnih 22°C se pa ne bom bunil.
razn če ti bo bajto odplaklno/razbilo.

Thomas ::

Seveda. Včasih takega vremena sploh nikoli ni bilo. Nobenih nalivov, nobenih poplav.

Včeraj je bil Sodni dan v Domelu.

Ne trapat, pliz, pliz, pliz ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> In da ne bi bili sposobni izmerit razlik pod 0,5°K??

Ja smo sposobni v laboratoriju.

Nismo pa do 0,1 natačno izmerili v letošnjem poletju izmerili niti na 100 krajih v Sloveniji.

Nismo.

NE MERIMO.

Kaj šele na vsakem hektaru, ob vsaki uri.

Sposobni gor ali dol, merimo NE.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

pviran3 ::

Ma zunaj je lahko zarat mene tut 100 pod ničlo, dokler bo pa znotraj udobnih 22°C se pa ne bom bunil.

Ne da ti bo bajto odneslo, bil boš brez elektrike, brez vode, zmanjkalo ti bo nafte...:(

Welcome to stone age:|

kekz ::

GLobalnemu segrevanju navkljub napovedujem, da bo letos huda zima.
Temperature bodo okoli +5 stopinj celzija.

V ogrevanih stanovanjih! >:D:P

jype ::

Thomas> Sposobni gor ali dol, merimo NE.

Ker to ne bi imelo nikakršnega smisla. Meritve temperature zraka so takšna loterija, da si lahko vesel, če si zadel na eno stopinjo natančno. Odvisno je od preveč reči - vetra, direktnega sončnega obsevanja, materialov v bližini termometra, vlažnosti zraka, lege merilne postaje, vegetacije pod in v okolici merilne postaje, hitrosti spreminjanja temperature in tako dalje.

Seveda pa lahko razmeroma natančno določimo povprečno temperaturo dneva - na približno 0,2 stopinje.

kekz> GLobalnemu segrevanju navkljub napovedujem, da bo letos huda zima.

A to pomeni, da bo letos namesto v Grčiji sneg pri nas? :)

Pyr0Beast ::

Jst se toti stavek napisal kot parodinjo na drejčev post.

Na vrh hriba pa tudi močno dvomim, da nas bo odplaknilo. ... krka pa tudi za 40 m čez noč ne naraste :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Pravila za objavo anket

Oddelek: Šola
2325329 (25010) oemdzi
»

Prekomerna uporaba interneta

Oddelek: Šola
203001 (2191) WALSH
»

Pomagajte k boljšemu Slo-Techu!

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
343822 (2893) simpatija
»

anketa z vec moznostmi

Oddelek: Izdelava spletišč
121520 (1399) Packač
»

Nova anketa!

Oddelek: Novice / Ankete
242466 (2466) Freelancer

Več podobnih tem