» »

Stiskanje datotek

Stiskanje datotek

«
1
2

bajamali ::

Pozdravljeni, kako lahko stisnem datoteko, ker je prevelika za pošiljanje po emailu? Kateri program? Datoteka je sicer velika nekje 20 MB

ZlobneZ ::

Zivjo,
najbolj enostavno je ce datoteko stisnes v formatu *.zip ali *.rar. [npr. program winrar].
Za koliko bo stisnilo datoteko je pa odvisno od vrste le-te. Ce je ze datoteka sama po sebi nek kompresiran format [npr. *,mp3, ..] potem ne bos veliko profitiral. Druga opcija pa je da datoteko razdelis na ves manjsih datotek [to ti npr. omogoca tudi program WinRar].

bluefish ::

winrar ima odlično kompresijo. Poleg tega lahko stisnjeno datoteko razdeliš na več poljubnih kosov (tudi v winzip), ki jim določiš poljubno vrednost in te datoteke eno za drugo pošlješ po mailu.
Lahko pa se namesto tega poslužiš storitve wikiupload, stvar naložiš na server in želeni osebi le pošlješ link.

jan01 ::

Ja raje uploadej nekam, po možnosti še stisni in dodaj geslo. Z winrar oz brezplačim 7-zip.
Uploadej pa na kak normalno hitro stran, npr rapidshare.com, filefactory.com, mihd.net, easy-share.com, ne pa na neke počasne strani kot wikiupload, sendspace,...

bajamali ::

Hvala za odgovore, kako pa stisnem z Winrarom, tam pod wizard če grem lahko samo razdelim na dele?

5er--> ::

bajamali ::

Hvala lepa, no saj sem zdaj jaz tudi že ugotovil. Še nekaj me zanima. Ko si jaz naredim nek seznam mp3-jev v Winampu, pa poslušam... pol pa pride na računalnik sestra in si ona naredi spet svoj seznam, pol meni vedno zbriše vse in ko odprem program prikaže tisto kar je ona poslušala. A se da kako narediti da bi lahko imel vsak svoje, pa ne da si shraniš seznem in ga pač drugič odpreš, ampak recimo da ti ostanejo pesmi na seznamu, za drug račun (sestra) pa tudi njej ostane ko jaz poslušam svoje, da vedno znova ne brišeš in na novo odpiraš? Da bi nekako bil en program za več računov prilagojen?

jan01 ::

Shrani playlisto v format m3u ali pls.

slitkx ::

Se komu sanja, zakaj so nekateri .7z fajli večji kot fajli v originalu?

KoMar- ::

In kaj je v teh .7z fajlih, če ni skrivnost? :P

slitkx ::

Programi za vsakodnevno uporabo. Pa tukaj vsebina ni pomembna. Čudi me, da je fajl, ki naj bi bil stisnjen z max. (oz. "brutal") kompresijo, večji od originalnega.

KoMar- ::

Seveda je vsebina pomembna. Lahko gre za fajl, ki je že sam po sebi maksimalno stisnjen in je potem lahko večji, če ga še enkrat stisneš.

Wrop ::

Se komu sanja, zakaj so nekateri .7z fajli večji kot fajli v originalu?


To je odvisno od entropije informacij, torej od same vsebine datoteke.
Po domače povedano: datoteka, ki je že sama stisnjena-kompresirana-kodirana ne moremo še enkrat dodatno stisnit zaradi entropije podatkov. Ko datoteko zazipamo oz. zararamo, si moramo tudi shraniti dodatne podatke(glavo), kako datoteko nazaj odzipati. Zato dobimo malo večjo datoteko. Zato ne stiskamo raznih .jpeg, .png, raznih videov, .mp3... Zelo dobro pa se stiskajo razne tekstovne datoteke.

slitkx ::

No, mislil sem, da mme sprašuješ o namenu datoteke, ne pa o njeni izvedbi (.exe, .mp3, .flv...).
To mi je jasno, da so nekateri datoteke že same po sebi kompresirane.
Ampak npr. 66.4 MB velik 9-11_vista64_win7_64_dd_ccc_wdm_enu9-11_vista64_win7_64_dd_ccc_wdm_enu mi "stisne" na 67.4 MB...

Se komu sanja, zakaj so nekateri .7z fajli večji kot fajli v originalu?


To je odvisno od entropije informacij, torej od same vsebine datoteke.
Po domače povedano: datoteka, ki je že sama stisnjena-kompresirana-kodirana ne moremo še enkrat dodatno stisnit zaradi entropije podatkov. Ko datoteko zazipamo oz. zararamo, si moramo tudi shraniti dodatne podatke(glavo), kako datoteko nazaj odzipati. Zato dobimo malo večjo datoteko. Zato ne stiskamo raznih .jpeg, .png, raznih videov, .mp3... Zelo dobro pa se stiskajo razne tekstovne datoteke.

To mi je znano s področja študija. Samo .exe fajl, ki ni SFX, bi pa ja lahko dejansko stisnilo.
Pa fora je, da nekatere .exe fajle res zmanjša, nekateri ostanejo enaki...no, ta je pa primer večjega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

fosil ::

Tale datoteka so driverji in to je že skompresirana datoteka.
U bistvu ni čisto pravi exe ampak self extracting acrhive.
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

amigo_no1 ::

In ko poženeš te catalyst 9.11 driverje se najprej zadeva razpakira v mapo \ATI\Support\ime_Datoteke
Stisni z winrarom/7-zipom tole mapo in primerjaj.

CaqKa ::

lahko pa se tudi dropbox uporabi za pošiljanje.

slitkx ::

Sem tudi z RARom stisnil, pa je sicer bilo malo bolje, a še zmeraj večje od originala.
Sicer pa že nekaj časa razmišljam, da bi žrtvoval denar za licenco za PowerArchiver-ja...

Če primerjate, kateremu (če že) bi dali denar - PowerArchiver-ju ali WinRAR-u? Zakaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

fosil ::

In ko poženeš te catalyst 9.11 driverje se najprej zadeva razpakira v mapo \ATI\Support\ime_Datoteke
Stisni z winrarom/7-zipom tole mapo in primerjaj.
Sem tudi z RARom stisnil, pa je sicer bilo malo bolje, a še zmeraj večje od originala.

Mišljeno je bilo da stisneš tale direktorij, potem ko se odpakirajo datoteke, ne same .exe datoteke.

Drugače je pa po moje 7zip čisto v redu in kakšnih razlik v primerjavi z rar ni. Edina stvar, ki mu manjka je recovery record.

Če pa bi rad primerjavo programov, pa si poglej tale dva linka
klik
klik
Tako je!

slitkx ::

Eee, na to, da bi stisnil razpakiran .exe, zdele nisem niti pomislil...

slitkx ::

Eee, na to, da bi stisnil razpakiran .exe, zdele nisem niti pomislil...

Sem zdaj razpakiran fajl trdno kompresiral na ultra .7z, pa je velikost 61.8 MB v primerjavi z originalnih 66.4 MB. I like that.8-)

Spajky ::

Split File Shell Extension ... pa žagaj fajl ...8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

blackbfm ::

@pixel kaj boš z disketami prenašal datoteko da se ti gre za vsak MB?

@Spajky vsak normalen archiver zna tudi razdelit datoteko na več delov. Torej so razni file splitterji za povprečno uporabo popolnoma odveč.

slitkx ::

Ja, za vsak MB mi gre. In če naj bi nekaj stiskalo, naj dejansko stisne. (Razen fajlov, ki so pač že stisnjeni.)

hojnikb ::

Zelo dobro kompresijo ma tud UHarc format.Pogooglaj za WinUHA.
#brezpodpisa

KoMar- ::

Najboljši je pa WinRK po večini testov sodeč: http://www.maximumcompression.com/

Je pa zelo počasen, ampak če ti gre za vsak bajt, potem kar pogumno :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

fosil ::

Sem zdaj razpakiran fajl trdno kompresiral na ultra .7z, pa je velikost 61.8 MB v primerjavi z originalnih 66.4 MB. I like that

To ni čisto poštena primerjava, ker ima original zraven še programček za samodejno razpakiranje.
Tako je!

bluefish ::

Bo držalo. S tvojim postopkom nisi naredil praktično nič drugega, kot da si "odstranil" program, ki samodejno razpakira arhiv.
Če je tvoj cilj recimo hranjenje vseh pomembnih programov na USB ključku, potem si takorekoč na istem - pred namestitvijo boš namreč moral namestiti še arhivator, da boš lahko sploh prišel do namestitvenih datotek programov.
Nekaj drugega je seveda pošiljanje datotek naokoli, čeprav je za naslovnika veliko lažje, če mu le pošlješ link do programa.

slitkx ::

Bo kdo napisal še kaj konkretnega? Ne potrebujem tukaj filozofije, čeprav pišete resnico.

CaqKa ::

Če primerjate, kateremu (če že) bi dali denar - PowerArchiver-ju ali WinRAR-u? Zakaj?

7Zip je zastonj oziroma open source, tako da nobenemu od zgornjih dveh.
poleg tega zna 7zip odpakirat tudi rare.
zraven si pa namestiš še dropbox, s katerim lahko sheraš datoteke, vse kar daš na disk se samodejno na net sinhronizira, maš pa še public dir s katerim lahko folku pošiljaš linke do datotek
pa za slikce ki jih imaš v direktoriju za slike pa ti kar sam naredi galerijo

slitkx ::

Vprašanje je bilo glede primerjave med NAVEDENIMA DVEMA programoma. Ne sprašujem za 7-zip.
Torej, prednosti in slabosti WinRAR-a ter PowerArchiver-ja v MEDSEBOJNI primerjavi?
Hvala za uvidevnost in navadite se nekateri komentirati tisto, o čemer je vprašanje.

In ne, ne bom si nameščal Dropboxa. Za deljenje datotek uporabljam druge pristope.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

slitkx ::

BlackMaX ::

Ali pa potegenš to .rar datoteko v utorrent, ko to narediš dobiš link ven, ki ga deliš z drugo osebo, ki to da dol.

Ne rabiš nikamor nalagat, in je hitro.

RejZoR ::

Ne vem kako je lahko karkoli 7zip killer, ko pa skor vsi uporabljajo LZMA algoritem, ki ga je naredil avtor 7zip-a. Še celo WinRAR, ki je nekoč imel dejansko svoj format RAR je sedaj prešel na RAR5, ki je ponovno baziran na LZMA in je v večini primerov počasnejši in slabši od 7z z LZMA2.

Sem preizusil že nešteto arhivov in se nakoncu dneva vedno vrnem k 7z.

Drugi so absurdno počasni in v testih stiskanja sem pridobil največ pol megabajta razlike. Ki pa nikakor ni vredna čakanja pol ure, da se stisne par sto megabajtov za kar 7z rabi 10 sekund na enakem procesorju. In pa podpora. 7z podpirajo vsi, od WinZip do WinRAR in še miljavžent drugih arhiverjev. WinRK ne podpira praktično nihče. Prav tako ne RAR5. Isto ne ZPAQ. FreeArc isto ne. Kar ti da takoj jasno vedeti kaj moraš izbrat. 7-zip mogoče ne izgleda najbolj flashi iz grafičnega vidika ampak deluje in to zelo dobro.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

mah, ti splošno namenski archiverji so bolj tak-tak. Ok, sej stisnejo, ampak včasih je fino to naredit še na nižjem nivoju (ie zmanjšaš kvaliteto slike ali prekodiraš video). Ker večina datotek je že precej stisnjenih po defaultu, tako da ti nimajo kej prida efekta.
#brezpodpisa

RejZoR ::

Podatkov stisnjenih v naprej (lossy) ti ne bo dobro stisnil NOBEN program, ker je že stiskanje samo v osnovi izgubilo najmanj četrtino podatkov. Ko pa prideš do binary fajlov pa je zgodba povsem drugačna. Torej 3D modeli, nestisnjeni EXE fajli, baze podatkov, textovni dokumenti, PDF fajli itd... Tam pa se še kako pozna.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

slitkx ::

Bandzip je killer zaradi izgleda in dodanih funkcionalnosti, ki jih 7-zip nima. Stisne pa enako kot 7-zip.
Npr. PeaZip tudi podpira .7z, pa slabše stisne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slitkx ()

hojnikb ::

Bandzip je killer zaradi izgleda in dodanih funkcionalnosti, ki jih 7-zip nima. Stisne pa enako kot 7-zip.

such as ?
#brezpodpisa

slitkx ::

Namesti in boš videl.

hojnikb ::

Yet bandzip nebi nikol obstajal, če nebi blo 7zip razvijalcev. Pa še marsikaterega drugega programa :9
#brezpodpisa

slitkx ::

hojnikb ::

aja, pa bandzip nezna delat rar arhivov.
Ostajam na winrar :)
#brezpodpisa

RejZoR ::

slitkx je izjavil:

Zakaj Bandzip: http://www.ghacks.net/2014/06/24/bandiz...


Sej ne da vse iste stvari zna tud 7-zip. ACE, ki ga ne podpira je itaq mrtev format, RAR5 pa je za moje pojme strel v nogo. Bil je potreben korak za RAR format ampak s tem ustvariš razdvojenost formata, ki nakoncu samo škodi vsemu skupaj. Kakšna je pravilna pot za posodobitev tako razširjenih standardov je vedno težko vprašanje, ampak definitivno v tem trenutku RAR formatu ne koristi kej dosti ampak prej škodi...

hojnikb je izjavil:

aja, pa bandzip nezna delat rar arhivov.
Ostajam na winrar :)


RAR formata ne zna delat NIHČE drug kot WinRAR, ker gre za lastniški format (za razliko od LZMA2 oz Deflate (ZIP)). Sem raje na 7z, ki deluje v obe smeri in to v veliki večini programov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

matobeli ::

Kot opomba za pošiljanje arhivov preko epošte. Gmail ne dovoli pošiljanja večine teh formatov, prav tako ne kar nekaj "privat" mail strežnikov.

RejZoR ::

Kar je čisti bullshit in tečno za popizdit. Aja pa niso blokirani formati po defaultu ampak glede na vsebino. Vsaj včasih je bilo tako. Če si psolal ZIP fajl v katerem je bil TXT fajl je šel lepo čez. Če pa je bil ZIP, ki je vseboval EXE pa ga je blokiralo. Nisem preverjal če je še isto oz če isto velja za 7zip ampak tko je blo.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

hojnikb ::

kdo sploh pošilja večje fajle preko mejla ?
a ni omejitev 20MB ?
#brezpodpisa

black ice ::

Odvisno od strežnika. Vse kar je večje od 5MB naložim nekam, a vseeno stran od nepovabljenih oči. Hecno, da ljudje ob milijonih alternativ mail še vseeno uporabljajo za deljenje slik.

matobeli ::

Ja mail je še vedno zelo priročen.

Kar pa se tiče googla, 25MB je omejitev, ne smeš pošiljat določenih končnic (ne direktno, ne v arhivu):
.ade, .adp, .bat, .chm, .cmd, .com, .cpl, .exe, .hta, .ins, .isp, .jse, .lib, .lnk, .mde, .msc, .msp, .mst, .pif, .scr, .sct, .shb, .sys, .vb, .vbe, .vbs, .vxd, .wsc, .wsf, .wsh

Tudi zaklenjeni arhivi in arhivi v arhivu ne grejo skozi. Več na strani.

black ice ::

Ne za deljenje celih albumov. ;)

RejZoR ::

Kar je bedno, ko hočeš nekomu poslat nekaj legitimnega. In moraš nalagat na neke serverje pa folku dajat link, pa pol ne znajo zdownloadat pa cela pizdarija. Ampak še dobro da je to bolj redko drugače bi znorel...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako spraviti 13gb v 8gb?

Oddelek: Pomoč in nasveti
211754 (1225) hojnikb
»

Čimbolša kompresija - KGB Archiver

Oddelek: Programska oprema
11984 (703) blackbfm
»

.rar

Oddelek: Pomoč in nasveti
81438 (1328) MiHec

nujno rabim

Oddelek: Pomoč in nasveti
6996 (933) bexl
»

Kako razstavit file?

Oddelek: Programska oprema
181964 (1765) andrej

Več podobnih tem