» »

Pomnilniški čip brez električne energije

Pomnilniški čip brez električne energije

r5r ::

Iščem pomnilniški čip, ki ohrani zapise kljub izgubi električnega toka, vendar bi morali biti prepisljiv na določenem mestu, torej odpade EPROM in RAM. Kaj ostane?

Imam mikrokontroler AT89C2051, ki ima omejeno število vrat, torej mi na izbiro ostane le I2C protokol.

Katere pomnilniške čipe priporočate?
And it makes me wonder.

jvolk ::

Ojla.

Jaz ti predlagam, da daš 2051 na polico, greš v trgovino, kupiš ATmega8.
Ta je "rahlo" zmoglivejši in najbolj bistveno.. ima to kar rabiš v sebi. In temu se reče eeprom.

Drugače pa lahko nabaviš kak zunanji eeprom na I2C.

BluPhenix ::

Em, Flash?

Zakaj pa EPROM odpade? Vzami potem EEPROM (če je problem tam kjer jaz mislim).
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

r5r ::

Kot vem, se EPROM lahko izbriše le v celoti in nima možnosti prepisovanja.
EEPROM je skoraj enako le, da ni potrebe po osvetlitvi, ampak po toku.

Mogoče so se časi spremenili ...
And it makes me wonder.

Highlag ::

Torej ne poznam ATmega in podobnih, ampak pri PIc-ih lahko brišeš/pišeš na katerokoli lokacijo vgrajenega EEproma hočeš. Edino malo je treba pazit na življensko dobo eeproma, če so vpisi pogosti. (1M vpisov garantirajo.)
Never trust a computer you can't throw out a window

VolkD ::

r5r,
tako pri picih (ne vseh) kot tudi pri AVR-jih, kamor ATMega8 sodi, lahko vpisuješ na posamezne lokacije eeproma. Čip ima namreč 2 EEPROM-a . Prvi je namenjen programiranju in vanj zapišeš program s pomočjo programatorja. Ta je lahko paralelni, največkrat pa je serijski, ki omogoča programiranje čipa kar v tvojem vezju. Najbolj popularen programator za tako delo je STK200, Pipadajoč program pa PonyProg. Programator si lahko izdelaš sam. Stane te manj kot 1000SIT (4 eur). Načrt pa dobiš tule.
Drugi EEPROM je namenjen podatkom. Vanj lahko vpisuješ s pomočjo programatorja, lahko pa tudi s programom, ki je v prven EEPROM-u.
S programatorjem vpišeš vse podatke istočasno, s programom lahko zapisuješ posamezne By-te.

Primerov kode je na netu kar precej. En tak koristen link je tule. Z Googlom pa boš skoraj sigurno prišel tudi do C kode, ki počne to kar potrebuješ.
Zelo koristna stran pri tem bo nedvomno tale.

V podatkovni EEPROM naj bi uspel zapisat milionkrat. Toliko garantira proizvajalec. Glede na to, da so vsi ti podatki z obilo rezerve, menim da tudi 10 milionkrat ne bo problem. Sicer pa je cena ATMega8 pod 1000SIT. V praksi še nisem slišal, da bi kdo prekoračil ta milion. Če se ne gre za denar, je to precej velika številka.
Preden zaspiš zapri oči. Preden zapreš oči, ustavi avto.

icek ::

Prava izbira so ti EEPROMi serije 24Cxx. Serijski EEPROMi na I2C vodilu. Lahko prepisujes vsako lokacijo posamezno, ni potrebnega predhodnega izbrisa lokacije. Po navedbah Atmela traja vpis 5ms, zdrzi pa ti do 1mio vpisov.
Jaz jih dosti uporabljam in nimam problemov.
Rider of Theli
www.air-tv.net


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

crash bios rx460

Oddelek: Pomoč in nasveti
281268 (768) Miha20
»

DS18B20, meritve v mraziščih (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
828394 (6909) TESKAn
»

FLASH-anje BIOSA, NEUSPEŠNO, rabimo pomoč!

Oddelek: Strojna oprema
131608 (1408) Eagle
»

[divXvid] Mercury predvajalniki (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
6912156 (7243) Alec999

Več podobnih tem