» »

Cena izdelave proca

Cena izdelave proca

mtosev ::

Koliko stane proizvodnja enega CPUja? Zanima me za Intela in AMD.

Mi plačujemo tudi 60k + za CPUje pa me zanima koliko stane izdelava enega proca.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Tilen ::

300 sit
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

klemen22 ::

Mtosev tako je,

Kakor je rekel Tilen: osnovna cena je 300 sit (+/- 2%) vendar je pozabil prišteti še stroške malic,prevozov in dnevnic kar tako na oko po mojih izračunih znese ene dodatnih 95 sit. To sem računal po metodi utežene deljivostne vsote (decimalk se mi ni dalo pisat ker nima veze). To velja za AMD, za Intel za Conrote prištej še 10% (nekje sem zasledil ta podatek), X6800 ki je kao največji badass pa stane ko ga nardijo ccs 1000 sit.

Seveda je to mišljeno brez transporta,dobaviteljev,... Pač samo material in ura dela robota!
To je to na kratko. Če te še kaj zanima pa vpraši Mtosev!
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Pouh ::

Veste mogoce ceno se za kaksno maticno inpa graficno?

Jackal ::

Kaj eni bluzite...:\

Cena CPUja je v glavnem odvisna od velikosti jedra in na kako veliki silicijevi rezini je izdelan. Zato vsi silijo k čim manjšim čipom in čim večjim waferjem (trenutno 12").

Tule je tabelca proizvodnih stroškov za nekatere procesorje (podatki so bolj stari - iz leta 1994).


Cena waferja je bolj kot ne fiksna. Razlike nastajajo med različnimi procesorji le zaradi različnega števila plasti.
Glavna razlika prihaja od tega, koliko delujočih procesorjev pride z rezine. Namreč na vsaki silicijevi rezini so še vedno neke napake (v tabeli Def/cm2, ki pomeni število napak na kvadratni centimeter, Yield pa pomeni kolikšen % jeder na silicijevi rezini je brezhibnih).

Problem velikih jeder.


K sami ceni materiala in proizvodnje je treba še prištet amortizacijo mask, ki so v bistvu najdražji del. Ampak to je na srečo enkraten znesek, saj se vsi procesorji potem delajo z istimi maskami. Nekaj pa seveda odnese tudi še razvoj samega čipa.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Good Guy ::

Noben ne ve kok stane izdelava proca in to tut nikoil ne bo izvedu...


[moderator]: Brisal nepotrebni del posta.
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: igor0203 ()

WarpedGone ::

Je kdo upošteval par milijard USD, kolikor približno košta ena fabrika?
Amortizacija fabrike doda na vsak procesor vsaj ene par USDjev, kar tisto oceno 300SIT vrže skozi okno.

Če te res zanima kolk približno stane stvar, poglej kolk poceni se stvari še prodajajo (isti proc, najnižja frekcenca, tik pred ukinitvijo modela). Tistemu odštej še kako polovico (marže na poti do trgovine) pa boš dobil neko realno oceno stroškov.
Zbogom in hvala za vse ribe

igor0203 ::

Brisal offtopic poste.

kuglvinkl ::

Je kdo upošteval par milijard USD, kolikor približno košta ena fabrika?

Čist enostavno, to je to.

Mtosev bi samo rad vedel, kolkga nategnejo pri povprečnem nakupu procesorja. Ker njegovi možgani ne sežejo tolk daleč, da bi vedel, da lahko na posamezni generaciji procesorja dela 1k inženirjev (ne poceni čistilk) in da je izdelava ene fabrke, kjer se delajo rezine zverinsko draga. Jebeš to, v njegovi egoistični pozi (no, v resnici totalno neznanje) bi on plačal par fičnikov. S tem da, kot kaže sam ne bo prispeval k boljšemu svetu (srčno upam, da se motim).

igor0203 ::

...bi on plačal par fičnikov...


Misliš, da on plača? Plačajo njegovi tastari. ;)

kuglvinkl ::

Prav, ampak to ne šteje.

klemen22 ::

Kaj eni bluzite...

Ma tisti moj post zgoraj na začetku je bil mišljen neverjetno sarkastično no.:))
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

OChack ::

mislm d aje cena dost več k 300 sitov, problem je v številu uporablenih dragih kemikalij, je blo par let nazaj ravno na slo techu en post kjer je pisal kok se za eno ram palčko da se jo obdela uporabi kemikalij....rezultat je biv da majo firme zlo mal profita od tega, ker je proizvodnja zlo draga, tko d amislm da tukj ni dost drgač
Int€l inside, IDIOT Outside

klemen22 ::

Mah cena izdelave je zagotovo ene 25% celotne cene ki jo plača kupec v trgovini
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Tilen ::

Tukaj je koncept malo zgresen. Mtosev premalo natancno pove kaj dejansko njega sploh zanima. Najprej rece da ga zanima proizvodnja [cel proces] potem pa rece koliko stane izdelava. To sta dve razlicni stvari.

Poglejmo na primeru WinXP/Win Vista.

Stancanje CD-jev/DVD-jev je zelo poceni ane[koliko stane izdelava?]? Vsi faktorji, ki pa na to vplivajo pa niso. In znanja katera so se morala pridobiti za koncni izdelek kateri je drag[proizvodnja].
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

bastadu ::

Nihče tukaj ni omenil cene razvoja...

steev ::

Sem glih hotu rečt. Razvoj je drag!
:|

=Exceed= ::

Joj keri roboti...v razvoj spadajo tudi inžinerji Dr., mag, uni.dipl....in ti razni papirji, ki pa na koncu oni spravijo rezultate "večletnegana" tuhtanja kje bo kakšen cevovod na rezino silicija, ki pa ni tako draga!

Torej mi še vedno plačamo znanje. Tako je pri Winsih-----> koliko je priozvodni strošek? Par tolarjev za CD


Pa lep dan

klemen22 ::

Mah Mtoseva zanima verjetno to koliko stane proc ko pride iz tovarne. Torej kolikšen je strošek proizvajalca na eno enoto.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Spock83 ::

Še bolj zanimo je, da sem nekje prebral, da stroški razvoja in izdelave PC-ja stane veliko več kot en avto. Koliko je to res pa ne vem. 8-O

celada ::

Proizvodnja enega samega procesorja je blazno nizka saj AMD in Intel dosegata res visoke yielde ( nekje sem zasledil da intel ne zacne s serijsko proizvodnjo procesorja dokler nimajo 90% uspesnosti ), toda tako visoko ceno kot jo imamo mi pa povzrocijo: marze trgovcev, cena razvoja, cene postavitve tovarne in transporta.



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gromozanski čip za umetno inteligenco

Oddelek: Novice / Procesorji
2912257 (9604) pegasus
»

AMD in Intel s pocenitvami

Oddelek: Novice / Procesorji
224121 (2457) mp5
»

AMD napovedal trojedrnike

Oddelek: Novice / Procesorji
454621 (2915) kixs
»

navijati - zakaj

Oddelek: Navijanje
391719 (1010) ganzi
»

uvoz asusovih plat

Oddelek: Kaj kupiti
231587 (1230) Malecky

Več podobnih tem