» »

Vprašanja za star komp

Vprašanja za star komp

Brvar ::

Zanimajo me naslednje stvari.

1. Proc je zaliman na rebra, kako naj ga spravim dol (varna varianta)? Pa orenk drži, procesorček se sploh ne premakne.
2. Ali imajo stari Celeroni omejen multiplier? Ker mi boota 83×6=498, če pa nastavim 6,5× pa plata sploh ne šmirgla in obdrži staro nastavitev. Gre se za Chaintech plato in 370-pin socket kartico.
3. Kako naj izvem za temperature sistema, v programu?
4. Imam tudi 128mb sdr rama, pa piše v cpu-z da naj bi deloval 100Mhz 2-2-2-5, nikjer pa mi ne piše kakšno je razmerje ram:fsb, kako je to razmerje pri teh pentiumih?

prosim za odgovore, LP!

Azrael ::

> 1. Proc je zaliman na rebra, kako naj ga spravim dol (varna varianta)? Pa orenk drži, procesorček se sploh ne premakne.

Kateri procesor točno?

2. Ali imajo stari Celeroni omejen multiplier? Ker mi boota 83×6=498, če pa nastavim 6,5× pa plata sploh ne šmirgla in obdrži staro nastavitev. Gre se za Chaintech plato in 370-pin socket kartico.

Vsi Intel procesorji od Pentium MMX dalje imajo zaklenjen množilnik. Izjema so samo Ingeniring Sample procesorji, ki ga ti nimaš. To pomeni množilnik je fiksen in ga ne moreš spreminjati ne gor, ne dol (slednje bi bilo super). Tvoj Celeron ima množilnik 6 in je torej 400MHz primerek.

Nadalje delovanje pri 83MHz FSB je izredno nevarno za podatke na disku. Namreč frekvenca PCI vodil je previsoka in pri tem lahko zelo hitro izgubiš vse na disku. Izgubljenih podatkov s takega diska ne bo mogel povrniti noben program za reševanje podatkov.

Nastavi na 100MHz FSB, če je možno. Če bo procesor delal stabilno je to odlično, če bo tema. boš pač pustil na 66MHz.

>3. Kako naj izvem za temperature sistema, v programu?

1. Vse matične plošče nimajo senzorjev in se najprej prepričaj kako je s tem.
2. Uporabi program, ki ga prilaga plošči proizvajalec ali MBM ali SpeedFan

>4. Imam tudi 128mb sdr rama, pa piše v cpu-z da naj bi deloval 100Mhz 2-2-2-5, nikjer pa mi ne piše kakšno je razmerje ram:fsb, kako je to razmerje pri teh pentiumih?

Lahko je 1:1, lahko je 100/66, lahko je FSB + 33MHz, vse odvisno od chipseta in nastavitev. Jasno najprej je treba vedeti o katerem Pentiumu sploh govorimo.

Nastavitve RAMa lahko vidiš v BIOSu rubriko Advanced Chipset Configuration.
Nekoč je bil Slo-tech.

Brvar ::

Hvala za odgovore.

Procesor je Intel Celeron MMX 400A PGA 370, 128kb cache, 6×66mhz. v biosu ej navišja možna vrednost fsb-ja 83, nikjer ne vidim 100. :(
No sej, zdele komp sploh noče pridet v winse, piše da manjka win.com datoteka, sem že kej "zbrisal" na disku z 83 fsb-ja...:))

LP!

Azrael ::

In na tem Celeronu se ti je zapekel hladilnik?

Če hladilnik nima kakšnega posebnega ventilatorja, ki bi ga težko dobil novega, če bi sedanji odpovedal in je hladilnik samo topel na otip, pusti kot je. Lahko je bil kdo hudo pameten in je namesto silikonske masti, uporabil silikonski kit, kar je res težko odstraniti.

Če gre za originalni BOX hladilnik ga poskusi sukati levo-desno(z občutkom in brez hitenja), če bi ga poskusil izpuliti, bi iz socketa potegnil še CPU.

Vse plošče za te procesorje ne podpirajo 100MHz FSB, pri nekaterih pa moraš za delovanje na 100 in več MHz prestaviti en ali več jumperjev. Skratka ugotoviti moraš točno katero matično ploščo imaš in potem poiskati in pregledati navodila.
Nekoč je bil Slo-tech.

Orbit89 ::

Bom kar tle oprašal.
Dobil se stari LapTop in ko ištaliram gonilnike za grafo od ATI-ja (Rive ali nekaj takega) se po resetu spet resetira. V varnem načinu dela in dela tudi ko odstranim gonilnike.

Sklepam da najnoveši driver-ji od ATI-ja ne podpirajo tako stari grafikur.
Moje oprašanje je sledeče:
Kje lahko dobim tako stare gonilnike?

LP

karafeka ::

Kje le kaj....

www.ati.com


Če pa rabiš direkten link, pa povej

Orbit89 ::

Jap!
Bi rabil kar linkašo, ker od ATI stran je čist ne pregledna.
Primer: Da sem našel Demote sem obupal in kar na Googel šel.

LP

karafeka ::

No ja, niti ne vem, katere OS imaš.

Drugače maš pa Tukaj na desni, seznam vseh gonilnikov za vse operacijske sisteme, ti samo izbereš Previous Drivers and Software, pri tistmu OS, ki bi ga rad. In ne boš verjel, to te strani prideš, tako, da samo klikneš na Drivers & Software. Povej bolj natačno katero kartico imaš, če ne si pa sam poišči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

Orbit89 ::

Grafa je RAGE3D LT PRO.
Mislim da so tej kar tapravi.
Povej še kej ti, drugače OS je XP PRO SP2.

LP

PS:Proc pa celerom 400 MHz>:D.

karafeka ::

Matr maš srečo, da ne morm spat. :)

Z googlanjem sem našel tole

http://www.geocities.com/ziyadhosein/rprow2k.htm


Malo si preberi, pa presnemi dol ene gonilnike, ki ti najbolj ustrezajo. Eni majo boljšo podporo za opengl/direct3d (za igranje), drugi pa boljši za tvout itd...

Pa upam, da ti bo kaj pomagalo.

Aja, pa tist link, ki si ga dal, ne kaže prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

Orbit89 ::

Kaj! Že grš spat.
Pri meni je techno party in bomo budni do 5 zjutraj.
Drugače hvala za linkašo in oprosti da sem slabo skopiral linkurca.

LP

PS: Grem zvečat volumen!!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ATi Catalyst 6.9

Oddelek: Novice / Grafične kartice
144344 (3924) Stajerc
»

Pomoč pri grafični kartici???

Oddelek: Strojna oprema
61055 (985) GrimReaper
»

ni slike

Oddelek: Zvok in slika
71520 (1396) amigo_no1
»

gonilniki so čudna stvar

Oddelek: Strojna oprema
101173 (922) norc
»

Driverji za 9600pro

Oddelek: Programska oprema
6883 (862) mobil123

Več podobnih tem