» »

Trdi disk - iz 250 GB na 137,4 GB

Trdi disk - iz 250 GB na 137,4 GB

Jackal ::

Kolega ima problem, za katerega niti sam ne poznam rešitve, zato se obračam na forum.

Ima namreč trdi disk Hitachi Deskstar 250 GB (sata). Priklopljen je na matično ploščo Gigabyte K8NF-9.
Nekaj časa je imel na razpolago cel disk, potem naenkrat več kot 100GB manj.

Mislil sem, da gre za kakšno skrito particijo, nerazparticioniran prostor ali kaj podobnega, vendar danes vzamem disketo s Hitachijevim diagnostičnim programom in vidim fizično velikost diska 137,4 GB.

Kam je izginil preostali prostor in kako ga dobit nazaj?

ricola78 ::

A je slučajno na novo instaliral sistem?

Ima nameščen SP2?

Tu je tudi nekaj na to težavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ricola78 ()

Jackal ::

Sistem ni nov. Tudi SP2 je naložen.

Zanimivo je , da tudi v BIOSu pokaže, da je disk velik 137 GB.

kopriwa ::

hmm nikol še nism vidu kej podobnega, mogoče sta glavi crknli in zato ne more brati iz ene plošče (kokr sem bral sta dve). To je taka newbie ideja ;)

cajac ::

ja na dveh straneh je bralna površina mrde je en del glave crknu :P
I aM tHe OwNaGe, BiTcHeZ

Duhec ::

Naredi naj clear Cmosa, če se je kaj igral z nastavitvami in pogleda, če nima kake raid funkcije za sata disk vklopljeno.
Poglej za zadnjim biosom in ga flešaj. Bodi pozoren na revizijo plate (rev 1.x ali rev 2.x). Link.

Jackal ::

Cmos sem zbrisal, naložil najnovejši bios, windows nanovo, sp2, vse gonilnike... diska je še vedno samo 137GB. Bios pokaže isto 137GB. Da bi pa disk crknil ravno na meji 137GB pa zelo težko verjamem.

Mirč ::

probaj ga v tvoji škatli
lp

OChack ::

od hitachija si dol pober orodja za diske instalirat itd, lahk uzameš tud od seagate k ma tud vredu orodja, uglavnm se nrdi boot CD in se potem iz tega managerja lepo na novo sformatira disk, tm daš pač podporo za velike diske, ker v nasprotnm primeru ti samo 137 giga nardi particijo ostalo pa ko da ni, tko da se ti je verjetno kle zalomil, obstaja ap tud varjanta da bi SATA kontroler ne podpirov tega, kar skor ne vrjamem, razn če ej str 200 let, pa še to bi se dal flashat bios da bi LBA podpirov
Int€l inside, IDIOT Outside

Spike Edin ::

Vse kar moreš narediti je da naložiš SP2 ter program Partition Magic 8.0 ( program s katerim pridobiš nezaznam plac). Vsaj jaz sem tako odpravil problem!
The PC Doctor

Stajerc ::

start->nadzorna plošča->skrbniška orodja->upravljanje računalnika->shramba->upravljanje diskov.

Tukaj se nahajajo točni podatki o disku kakor ga vidi windows XP neglede na biose in druge težave z nezdružljivostjo.

Tukaj moraš imeti lepo označeno particijo 137 GB in preostanek (cca 100 GB) ki pa je ločen vrjetno glede na to da ti ga ne zazna. Označi kvadrat ki označuje izgubljen prostor in klikni z desnino miškino tipko nanj in aktiviraj particijo.

Če ti je tukaj ne zazna potem je pa nekaj narobe z diskom ali pa so jumperji zadaj na disku bili premaknjeni in je zato v uporabi samo del diska. Za delo z diski v samih windowsih pa dostikrat se uporablja tudi Partition magic.
Have a nice day.

Daedalus ::

Vprašaj ga, če je kaj jumperje na disku drmal. Hitachije se da hardversko z jumperji prepričat, da so manjši in če je kaj štoral tam naokoli...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Jackal ::

Sem sprobal tudi kar ste napisali...
V computer management enostavno ni nobenega novega prostora...


Partition Magic... podobno.


Sem odklopil disk iz računalnika in ga priklopil na moj računalnik (v njem sta že 2 Hitachija 160GB - se pravi oba čez mejo 137GB), bios pokaže tega 250GB še vedno kot samo 137GB, medtem ko 160GB disk je v biosu prikazan pravilno.
Isto pokaže tudi DFT.


Malo pa še eksperimentiram z orodji za namestitev diska. Mogoče se da tam kaj uredit.

delfinus ::

Ce ga bios ne prikaze kot 250Gb potem je nekaj narobe z diskom ali pa jumerji na njem. lp, D.

Jackal ::

AAAAaaaaa!!!

To je ena od tistih - saj ni res, pa je...

Tipu je nekako fizično uspelo spremenit velikost diska...

Namreč Hitachi Feature Tool ima funkcijo Change capacity. Sem nastavil na maximum, pa ga bios tudi prepozna pravilno kot 250GB.

BTW... SATA diski nimajo jumperjev (vsaj Hitachiji ne).

Daedalus ::

He he, se mi je zdelo, da more bit kaj takega. Samo stupiduserjem™ se "kr naenkrat" dogajajo take zadeve:D

Za jumperje pa nism vedal. Mam PATA 250GB Hitachija in jih še ma gor...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

windows xp

Oddelek: Pomoč in nasveti
201595 (1242) ferguson
»

instalacija xpjev na 250gb disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
402290 (1653) PIII850
»

Formatiranje diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
61108 (1066) M00nM4n
»

Disk Hitachi 160 Gb - dostopnih le 137 Gb

Oddelek: Pomoč in nasveti
81857 (1525) Kastrola
»

WD 200GB - WinXP ne prepozna

Oddelek: Strojna oprema
151257 (973) Goldee

Več podobnih tem