» »

gpg

gpg

aks_! ::

Pozdravljeni!

Rad bi se naučil uporabljati gpg, zato sem si generiral dva para ključev za izmišljene osebe in se nekaj igral z njimi, vendar še vedno ne razumem, kako točno to deluje. Ti dve izmišljeni osebi sta Janez in Fred. Če v terminal (v Ubuntuju) vpišem gpg -se -r Janez ime.datoteke, zahteva, da vpišem passphrase za Freda in če vpišem gpg -se -r Fred ime.datoteke, tudi zahteva, da vpišem Fredov passphrase. Kaj pa če sem jaz Janez in je Fred moj brat, kako bi podpisal sporočilo z Janezom?

thx za odgovore :))

Nejc Pintar ::

AFAIK je PgP ne GpG in pomeni "Pretty good privacy"

Sicer pa ima pri PgPju vsak uporabnik dva ključa. Javnega in zasebnega. Javni ključ je za zakodiranje, zasebni pa za zakodiranje.
Lahko je biti prvi, če si edini!

aks_! ::

V bisvu, program, ki ga jaz uporabljam, je GnuPG, ker zadnje čase uporabljam prosto programje pa gpg je tudi že del distribucije Linuxa Ubuntu, drugače pa pgp. Mene bi v bistvu zanimalo le, kako je če imaš več javnih in zasebnih parov ključev. Zakaj se mi zgodi tisto, kar je opisano v zgornjem primeru. če bi kdo vedel? Sicer pa sem nov v kriptografiji. :)) Poanta je v tem, da lahko sporočilo podpišem le z enim ključem (Fredovim), ne vem pa, kako bi ga podpisal z Janezovim. Mja, da ne lažem, zanimalo bi ve čimveč o tej vrsti kriptografije. Sicer sem že nekaj bral po netu, vendar vseeno... :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aks_! ()

aks_! ::

... tudi o funkciji javnega in zasebnega ključa. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aks_! ()

OChack ::

če te zadeva tok zanima, si lahk mal prakse in velik teorije dobiš na strani od naše fakultete:
http://www.lkn.fe.uni-lj.si/vaje/KK/
maš slajde iz predavanj, vse o ključih, PGP itd + neke vaje
sam mal razišč stran, zna bit zlo uporabn
Int€l inside, IDIOT Outside

bzp ::

Pgp, GnuPG & stuff, princip ma za sabo "samo" nekej matematike, ampak ti jo ni treba poznati :) Vsak ima dva kljuca, privatnega in javnega. Ce si hoces dopisovat z nekom, rabis svoj privatni in njegov javni kljuc, on pa obratno-isto. Ti zadevo zasifriras s svojim privatnim in njegovim javnim kljucem. On pa lahko samo s kombinacijo svojega privatnega in tvojega javnega, zadevo spravi nazaj v uporabne podatke.

Zakaj te GnuPG zafrkava, nevem, ne poznam aplikacije, ampak naceloma vedno ko podpisujes (ali pa dobivas ven podatke), moras vpisati svoje geslo. Mogoce imas v sistemu shranjeno geslo za enega userja, pa zato vedno vprasa samo za drugega ... pojma nimam, nisem nikoli imel vec kot 1 osebni kljuc :)

aks_! ::

Ej, hvala vsem. :))

Tear_DR0P ::

kak dela pa sistem kodiranja z zasebnim in javnim ključem hkrati?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

poweroff ::

GPG je odprtokodni klon PGPja. PGP je po nekaj škandalih v zvezi s firmo NetworkAssociates (zaradi mahinacij so priprli nekaj vodilnih) in odločitve iste firme, da zadeva postane zaprtokodna postal slaba izbira.

Poleg tega PGP ne dela pod Linuxom, GPG pa deluje povsod.

Drugače si pa oglej nekaj osnov tukaj: PGP.
sudo poweroff

poweroff ::

Aja, pa zakaj to delaš iz konzole? Za Gnome sicer ne vem, ampak KDE ima kgpg programček, ki deluje odlično.

In ja, lahko imaš več javni-zasebni parov ključev hkrati.
sudo poweroff

aks_! ::

Mja, saj v bistvu imam nameščen tudi gpa (GNU Privacy Assistant), ki je gui za gpg. Ampak, kaj pa vem. Rad bi znal tudi v termnialu to delati. :D

aks_! ::

Zakaj pa gpg pri izvozu zasebnega ključa (gpg --export -a ime) ne zahteva gesla (passphrase)? A to pomeni, da lahko kdo drugi izvozi moja ključa in ju uporablja?

poweroff ::

Hmm, si skušal ključe uvoziti? Morda tam rabiš geslo? Oziroma pri uporabi...
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

VPN server ?

Oddelek: Pomoč in nasveti
262208 (1786) NeMeTko
»

Preverjanje digitalnega podpisa

Oddelek: Informacijska varnost
338196 (6348) neki4
»

Na Švedskem sprejeli zakon, ki dovoljuje prestrezanje mednarodnega prometa

Oddelek: Novice / Zasebnost
215475 (4368) redo
»

Šifriranje e-pošte

Oddelek: Informacijska varnost
62424 (2265) kekz
»

Pipin odprti termin: Kako zavarovati elektronsko pošto pred prestrezanjem?

Oddelek: Novice / Kiberpipa
475398 (4136) M.B.

Več podobnih tem