» »

Nova anketa: letošnja nadgradnja strojne opreme

Nova anketa: letošnja nadgradnja strojne opreme

Slo-Tech - V prejšnji anketi smo vas spraševali, koliko denarja ste odšteli za programsko opremo, ki jo poganjate na vašem primarnem računalniku. 70% glasujočih ni za programsko opremo odrinilo nič, skupaj 14% pa manj kot 30.000 tolarjev. 85% jih torej ne namenja bistvene vsote denarja za nakup programske opreme. Samo po sebi se seveda zastavlja vprašanje, ali ta ogromen procent glasujočih uporablja zastonjsko programsko opremo.

Koliko ste odšteli za programsko opremo, ki jo poganjate na vašem primarnem računalniku?
071%
(793)
do 15.00010%
(114)
od 15.001 do 30.0005%
(51)
več kot 200.0014%
(50)
od 30.001 do 60.0004%
(42)
od 120.001 do 200.0002%
(26)
od 60.001 do 90.0002%
(25)
od 90.001 do 120.0002%
(17)
Skupaj glasov: 1118


Tokrat vas sprašujemo po nadgradnji strojne opreme. To poletje bo eno najbolj vročih doslej. AMD je zamenjal pomnilniški krmilnik (prehod na vse bolj razširjen in dostopen DDR2 pomnilnik), Intel pa bo predstavil (skoraj) povsem nov procesor, Core 2 Duo (Conroe), ki bo zamenjal že ostarele, in Athlonom nič več dorasle, Pentiume.

Po neuradnih testih bo Conroe zelo hiter in varčen procesor, katerega bo AMD morda ujel šele z novim jedrom K8L, po drugi strani pa naj bi velikana Dell in HP popolnoma izpraznila Intelove zaloge in razgrabila še vroče Conroe. Ker bo ponudba na trgu zato zelo majhna, povpraševanje pa, glede na prikazane zmogljivosti, veliko, cene ne bodo ravno denarnici prijazne.

Ob vsem pompu, ki spremlja nove predstavitve, pa smo priča velikim znižanjem cen. AMD je to storil pred nekaj dnevi, Intel pa namerava zelo spustiti cene obstoječim procesorjem 23. junija. Pri tem se gotovo zastavlja vprašanje, zakaj na vsak način kupiti novo platformo, če si bomo, po nekaterih napovedih, lahko kupili pravi dvojedrni procesor (Pentium 805 D) za manj kot 100 evrov.

68 komentarjev

«
1
2

Tilen ::

Tezko je reci, ce dobis zelo ugodno ponudbo bos posodobil. Ofc. Ali pa potem naprej prodal :)
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zheegec ::

Najbrž bo moj s939 zaenkrat zadostoval, mogoče konec leta ubodem Conroe, če ne bo K8L kakšno veliko presenečenje :D
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

KoKi ::

ne pa ne. :) ce bo vse delalo tak kot je treba, se dolgo ne bom menjal, razen monitorja seveda, ker je ze 7 let star, pa bi rad mel kakega LCDja. zarad iger pa se tako ali tako nisem nikoli kupil novega racunalnika...
# hackable

frenk ::

mogoče bom prodal r9200se in kupil kakšno ki podpira dva monitorja, sicer je pa s2300+ in 512MB zame čist dost :)

PrimozR ::

Mogoče nov proc pa grafa, če bom migriru na PCIe. Če bo denar, 7600 GT oz. celo 7900 GT ter kak X2, sicer pa kaka 600 GT :) V bistvu samo preskok na PCIe z AGP :)

opeter ::

Mislim, da bistvenih sprememb ne bo. Načrtujem pa nakup dodatnega LCD monitorja (21" LCD), oz. nakup digitalnega SLR aparata. Več denarja pa do konca tega leta itak ne morem potrošiti za "take zadeve".
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

boštjan ::

se mi ne splača nič poosodabljat,ker sem na začetku leta že
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

Nejc Pintar ::

@frenk: moja 9000pro podpira dva ekrana, domnevam da tvoja 9200SE tudi?
Lahko je biti prvi, če si edini!

WamPIRe- ::

za 1x je želja iz socket A iztisnat max. Recimo kak barton 3200+ in pa kako 6600GT...

Drugače pa je najvišja prioriteta prenosnik, ki pa računam da bo malo nad povprečjem.
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

para! ::

Conroe, drugega itak ne preostane.

lp
Death before dishonor!

BoLhCa ::

Conroe.

sash ::

HW posodobitev za to leto ni v proračunu, morda naslednje leto, ko bodo jabolčniki malo dozoreli ubodem kakega MabBooka v Pro ediciji.
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Krofojed ::

Moje letosnje nadgradnje bodo namenjene predvsem vecjim uzitkom ob gledanju filmov. Kako enoto blu-ray ali HD-DVD si bom omislil, ce se bodo pojavile in ce bo kazalo, da zaradi DRMja ne bodo neuporabne, pa novo ohisje, da bo racunalnik bolj tih. In novo graficno, nekaj na AGPju, kar zmore locljivost 1920 x 1200 posiljati po DVIju. Mogoce tudi zvocno kartico in zvocnike. Procesor je pa 3 GHz P4 (northwood) zaenkrat popolnoma dovolj in ga vsaj kako leto ne nameravam menjati.
blog.mitja.ws

christooss ::

Grafična kartic. Taka da mi bo COD delal :) pa zunanji disk. Pa šeena optična miška. to je pa to.

Če pa zadanem na loteriji pa LCD monitor
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

wishmaster ::

Jaz pa sam na opterona čakam
GIGABYTE GA-K8NXP-SLI,AMD ATHLON 64 X2 4200+,4x1024 RAM (GEIL)
5xWD2000JS(200 GB),Gigabyte Radeon 3870 ...

T(he) Boss ::

Ce dobim dvojedernika za manj kot 100€, te se mogoce celo zna zgodit, da razmislit o takem nakupu, drugace pa palomino 2000+ zaenkrat kar vredu deluje :D

neoto ::

Če bi želel zamenjati proc, bi moral zamenjati plato. Če bi zamenjal plato, bi moral zamenjati rame ter grafično. Ker bi pa že toliko stvari menjaval, bi zamenjal še trdi disk. Kar pa se mi ne splača...

Jaka83 ::

S.M.A.R.T mi pravi, da bom kmalu moral kupit nov SATA disk za RAID polje. Je ze na smrtni postelji 6 let star disk.

fiore ::

Odkar imam konzolo, ne posodabjam vec racunalnika. :))

ender ::

Letos sem računalo že posodobil - X2 in 7900GT, tako da do konca leta ne nameravam več vlagat:D
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

MEDENA ::

Intel Core 2 Duo E6600 (2.40GHz/4M) $316

kar pomeni ene 70k pr nam, od kje vam napovedano da bo 40-50k ? :\

keber ::

Tukaj pol suksa govori že, da bodo Conroe skoraj zastonj talali, pa da bo vsaj 5x hitrejši od najhitrejših danes. Seveda to ne bo tako.

Sicer pa posodobitev pri meni sledi šele naslednje leto, ko se bo dobro videlo, kaj hoče Vista in še ene par programov, katere izid čakam na drugo leto. Potem pa sledi menjava monitorja in najhitrejši procesor takrat za 40 jurjev in grafa za 50. Saj je z 1700 Athlonom in 1 GB rama čisto dobro delati.

GrimReaper ::

Jaz tak vsak mesec kupim kako novo komponento.
Na Conroe-ja pa ne bom šaltal predvsem zaradi cene, samo ena solidna plata te pride 50k, potem proc enih 50k pa še rame je treba zamenat kar spet pride 30k.

Čas za nadgradnjo bo ko se cene spustijo na bolj človeško raven, se pravi enih 80k za vse skup.

Glede novice, če bo AMD ujel Intel šele z jedrom K8L (ki pride ven v drugi polovici 2007), bo Intel za več kot leto prevladoval na trgu procesorjev.

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

glih dual core kupu...slow piece of crap.graficna je baje ok.
ko pride vista bomo pa vidl ce bo treba oboje zamenat

Sandoval ::

V tem letu sploh ne načrtujem nadgradnje.
Edino en lcd bi se prilegel.
Kr3nU_X JAZZ-WA Sandoval

flipflop ::

Jst bom verjetno dokupil disk in ram, sicer pa čakam na PS3.

Jst ::

Kaj pa opcija Xeon na isti osnovi kot Conroe?

Ali pa računalnik, v katerem bo Cell procesor (ali pa dva). (vsaj mislim, da se bo tudi to dalo dobiti - pa ne mislim ps3)

...

Vam sicer ne manjka idej za ankete, ampak so zato opcije zelo omejene.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

celada ::

Mah ce bom kej kupu bo to nova graficna sam to v roku enga leta ko pridejo tanove dx10 vn

OChack ::

še vedno vstrajam na socket A letos sm zamenov proc (mam zj sempron) drugač pa edin še en sata2 250GB disk, kj več pa drugo leto
Int€l inside, IDIOT Outside

xabre ::

Nadgrajujem po potrebi:D

;-) ::

nadgradil bom za enih 50-60k.
en trd disk....pa 512 rama bom zravn vtakno.Decembra pa nova grafa:D

jest10 ::

Dokler ne bo zunaj K8L ne mislim nadgrajevati. Potem bom pa videl kaj se bo bolj splačalo AMD ali Intel.

Gregor P ::

Verjetno Conroe in s tem tudi prehod na PCIe (nova matična pa to); LCD monitor pa sem že kupil (in hvala bogu za to):)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

jlpktnst ::

Mnja, dokler dela ne mislim bistveno posodabljat. Kar pač crkne itd :D

Za te igre ki jih še igram je kar mam čisto ok.

Updejt mogoče ko te novotarije postanejo cenejše...

LedStorm+++ ::

Js bom drobovje nadgradu kaki mesc po izidu final Viste, na tisto kr bo tkrt... (morda AM2 al K8L odvisno, grafa za DX10...) :))
Pingvin :-)

neoto ::

Ko ste že ravno Visto omenili. Ima kdo seznam kompatibilnih TV tunerjev za Visto (ali pa za Windows MCE)?

PrimozR ::

Ali pa računalnik, v katerem bo Cell procesor (ali pa dva). (vsaj mislim, da se bo tudi to dalo dobiti - pa ne mislim ps3)


Od kdaj je Cell x86 compatible? Kakor vem ni torej ne bo delal noben program (razen v emulaciji - POČASNOOOOOOOOO) itak pa ni nobenega OSa zanj. Okej, Linux bo za Cell v roku enega meseca če bo zadeva izšla. Bottom line? Pozabi na Cell v desktopu.

Jan987 ::

Očitno trenutno še vedno več ljudi namerava kupit am2.

in moje mnenje je, da če se bo intel+plata zanj prišla nekje 100k da bo solidno, jih bodo še vedno kr neki prodal sploh tistim k velik igrajo igrce in SE SPOZNAJO NA KOMPE! Ker veliko je igračkarjev (mojih sošolcev) k so kao eni najhujši pr codu, pa majo vsi okol semprona 3000+ pa kakšno 9600pro. In takih kompov se največ proda (okol 150k za kišto) in tm bo amd verjetno še vedno dobiniral če bo spustil cene svojih procesorjev na nekje 25k za recimo3200+ in pa nekje 35k za x2!

sam pa letos nimam namena kaj veliko menjavat, mogoče edino v komp pride še kaj rama če slučajno vista ne bo tekla tako kot bi si želel!

frenk ::

@frenk: moja 9000pro podpira dva ekrana, domnevam da tvoja 9200SE tudi?


če bi imel 2x r9200se bi se dal...to je zlo škrta kartica :)

Gregor P ::

"to je zlo škrta kartica"

... zato pa je SE!>:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Dragi ::

Letos najbrž da ne nič (edino noiseblockerja morm zamenjat ker je že rahlo moteč ponoč), drugač pa drugo leto enkrat polet vse skupej (grafa, plata, proc, rami, yadayada...).

Tud jst mam srečo da že mam lcdja, sam vseen če bo dnar še druzga vbodem :)

AtaStrumf ::

Jaz sem bil in sem malo še vedno zagret za Conroe-ja, ampak pišuka Poldi, to bo kar drag špas (CPU+Plata+RAM). Glede na to da imam čist dovolj sodoben S939 sistem in da se nam končno spet obeta ena fajn cenovna vojna, bojo upam da X2 ratal dovolj poceni, da si bom raje enga fajn znižanga X2 ubodu (te opcije ni v anketi, pa je čist konkreten upgrade) pa še 1GB RAM-a, pa sem srečen. Dvi jedri + 2GB RAM-a je pa definitivno moj cilj v 2006 :).

Glede 805 (2,8 GHz, 90 nm) je pa problem, ker je še Smithfield, torej dva Prescotta združena na boku, sicer res da za ceno enga, ampak jaz bi se ga za vsako ceno (pun intended) izogibal. Razen če imate radi ropotajoče vente, ker že en Prescot se greje kt pr norcih, dva si pa sploh ne morem predstavljat (verjetno kaj podobnega središču sonca). Če že morš kupit Penti(ne)uma, pol vzami raje P D 940, baje bo v kratkem (če ni že) le malo dražji kot je sedaj 805. Ima pa to veliko prednost, da je 65 nm (Presler) pa še pri 3,2 GHz že laufa, tako da sploh ni tolk švoh, če pa še mal naviješ si pa sploh dobr naredu.

Zgodovina sprememb…

Looooooka ::

mnja...glih pr igrcah bo amd verjetn bolsi.kar se tice programov in programiranja se ti pa glih tm intel bl pozna...ampak mislm da je bil ze en clank na to temo na slo-techu...float vs int...

zee ::

4x Opteron 270, 4x 512 MB RAM ECC, 4x 250GB diskovja

tole bo za letos za prvo silo >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ronaldo ::

Ostal bom na Socket A barton 900mhz procesorju, ker je dovolj za moje potrebe (igranje iger, kot war3 tft prek bneta, capture/encode video iz tvja.... Seveda naslednje leto mislim kupit quad-core k8l ce bodo le cene normalne, ce ne bodo pol pa bom cakal do 2008...
Seveda graficna mora nujno biti taka ki podpira DX10...

dr.J ::

> 4x Opteron 270, 4x 512 MB RAM ECC, 4x 250GB diskovja

A svojo Vrano sestavljaš? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dr.J ()

ali3n ::

Presedlal na konzole;
trenutna konfiguracija bo še nekaj časa dovolj močna za brskanje po spletu...
verjetno se bom držal konzol...
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Nejc Pintar ::

Socket A mi zaenkrat zadošča. Ko bodo potrebe po čem novejšem pa bom kupil.
Lahko je biti prvi, če si edini!

frenk ::

ja pa še onboard zvočno morm nadomestit s kakšnim rabljenim soundblasterjem live da mi ne bo šumel pa piskal ko film gledam :D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

se splača am2????

Oddelek: Kaj kupiti
232159 (1460) kuglvinkl
»

Nova anketa: količina delovnega pomnilnika (RAM-a) v vašem primarnem računalniku

Oddelek: Novice / Ankete
403887 (2392) MrStein
»

Google se je odločil za AMD

Oddelek: Novice / Procesorji
285347 (3163) zigi
»

AMD zvišuje cene (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
568509 (6735) Meamoto

Več podobnih tem