» »

Izdelava tiskanega vezja

Izdelava tiskanega vezja

SlyCrespo ::

Pozdravljeni!
Zanima me postopek izdelave tiskanega vezja. Prosim, če kdo napiše postopek po korakih. Načrtovati v PCB programu znam, torej postopek od tu naprej...

janezvalva ::

vezje sprintaš na prozorno folijo katera prepušča UV

potem greš v trgovino in kupiš:
-tiskano ploščo z bakrom
-kislino
-UV žarnico


daš folijo prek plošče ter obsevaš z UV
ploščo flikneš v kislino
počakaš da razžre baker

preveriš ali je vezje izpravno.

SlyCrespo ::

Super, hvala za odgovor. Kako pa se reče tej kislini ?

janezvalva ::

več možnosti. železov triklorid FeCl3 ali mešanica solne kisline HCl in vodikovega peroksida H2O2.

najbolje če greš v conrad kupit že pripravljeno:

http://www.conrad-forum.com/viewtopic.p...

mujek ::

Raje naroči pri kitajcih - recimo na pcbway.
Jedkanje vezja doma se več ne izplača. In tudi nevarno je.

SlyCrespo ::

Kje bi pa dobil kakne načrte, recimo za kakšen stereo ojačevalnik ali kaj podobnega ?

Miha 333 ::

Zelo dober začetek je tukaj, poglej pod articles in projects.

Ribič ::

Fantje, izdelava tiskanine je bolj kompliciran proces. Bom poskusil zelo na kratko opisati kaj vse zajema.

Najprej moraš uporabiti nek računalniški program (npr. eagle, altium, circuitmaker, kicad, itd), na katerem sploh izrišeš vezje ter napraviš "negativ" tiskanine. Potem imaš tule več možnosti ampak meni je osebno še najbolj preprost postopek s foto-lakom. Na prosojnico naprintaš svoje vezje v črni barvi tako, da so s črno obarvani deli, ki bodo na tiskanini ostali bakreni, ostali deli pa so prozorni. Potem boš potreboval neko UV luč za obsevanje - jaz sem si kupil kar tiste UV katode, ki se uporabljajo za "krašenje" računalnikov, delujejo super. Potem rabiš še FR4 plošče, ki so prevlečene z bakrom in še s foto-lakom. Slednje boš verjetno dobil v kaki trgovini z elektroniko npr. ic-elektronika ali HTE. Ko imaš vse to, vzameš eno ploščo in jo narežeš na ustrezno dimenzijo. Nato odstraniš zaščitno nalepko ter na izpostavljen del plošče položiš prosojnico z vzorcem vezja (pazi, da jo boš pravilno obrnil. Zadevo obsevaš cca 5 do 10 minut (odvisno od moči UV svetlobe) in jo nato takoj pomočiš raztopino A (6% raztopina natrijevega hidroksida; pazi, da ne bo pre koncentrirana, ker bo požrlo ves lak) ter dobro mešaš. Fotolak na obsevanih mestih se bo počasi pričel razkrajati in baker bo na teh mestih izpostavljen. Sedaj ploščo odstraniš, jo spereš pod tekočo vodo ter pomočiš v raztopino B (5 do 10% raztopino klorovodikove kisline ter 5% vodikovega peroksida) ter dobro mešaš. Kislina bo požrla baker na izpostavljenih mestih, na neobsevanih mestih pa bo lak preprečil korozijo. Ko bo baker na obsevanih mestih popolnoma odstranjen, ploščo odstraniš, jo izpereš pod tekočo vodo in nato obrišeš še z acetonom ter vato, da odstraniš preostali lak. Sedaj v ploščo s karbidnim svedrom navrtaš luknje na želenih mestik in baker zaščitiš z sredstvom za pocinjenje ali pa kar s spajkalnikom + spajko narediš prevleko.

POZOR: Pri uporabi kemikalij obvezno uporabljaj zaščitna sredstva (očala!, rokavice in halijo), ker so omenjene kemikalije nevarne in ne želiš, da pridejo v stik s kožo ali v oči!

lp
Vse ribe so mi pobegnile!

SlyCrespo ::

Ribič, hvala za ta izčrpen odgovor. Če bom imel še kake nejasnosti, te kontaktiram...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
185411 (5112) mte
»

JEDKANJE: Kolikšna koncentracija kemikalij ?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1211232 (8998) Double_J
»

TIV in Foto glossy papir (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
718062 (7233) Brane2
»

Kaj kupiti za tiskano vezje

Oddelek: Kaj kupiti
203917 (3662) teedy
»

Kemikalije za jedkanje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
207520 (7224) zcetrt

Več podobnih tem