» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
1041 / 1134
»»

FireSnake ::

Vaseer je izjavil:

Kupujem nov PC in ker nisem na tekočem s stanjem prosim za predloge/mnenja.
Najzahtevnejše opravilo ki ga bo imel PC je poganjanje GNS3 emulatorja, VirtualBoxa in predvajanje 1080p HEVC/H.265 videov (ča/ko menjam ekran, mogoče celo 4K, ni pa nujno).
Zgoraj omenjeno programje/aktivnosti bodo tekle posamezno (ne sočasno), tako da ni potrebe po nekem ultra stroju.
OS: Ubuntu oz Pop!_OS

Razmišljal sem v tej smeri:
- CPU: Ryzen 5, G serija
- RAM: 16 GB (2×8 GB)
- MB: microATX; 4 RAM sloti za morebitno kasnejšo nadgradnjo na 32 GB (4×8 GB)
- Diskovje: 1x SSD 512 GB NVME za sistem in programje; 1x SSD 1 TB SATA za data
- PSU: nek vsaj pol modularen PSU
- Ohišje: Fractal Design Define mini C
Budget ~1000EUR
Glede nabave sem odprt za EU tržišče in se ni treba omejevati na SLO trgovine.

Se splača čakat na 5xxxG model? Kakšen imajo ETA?
Je mogoče bolje gledat CPUje brez iGPU in vzamem namensko GPU performančno primerljivo z Ryzen iGPUji?


Pravilno razmišljaš.
Zgradi nekaj okoli 4650 ali 4750 (sestavo najdeš na prejšnjih straneh - če ne najdeš, sporoči).

Ločena grafika ti bo prinesla pa samo dodatne stroške.

Zraven vzameš en 550W gold modularni napajalnik in si zmagal.

Mogoče razmisli o 32GB RAMa.

MrStein ::

lubej1 je izjavil:

Kako bi lahko preko remote desktoop delil miško in tipkovnico, nimam pojma.


Probaj, pa boš videl. ;)



Ja pa zanimiva ta zadeva: Mouse Without Borders :)

Bom preizkusil. Kaj to je namenjeno samo za brezžične miške in tipkovnice ali tudi žične variante?

Vseeno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Senior Dev ::

Grafično planirajte integrirano če kupujete v 2021. To je en tak nasvet. Vidimo da cene še naraščajo, proizvodne kapacitete so zelo slabe, povpraševanje je pa ekstremno visoko. Da sfolgajo rezervirane kartice rabijo verjetno kakšno leto, da o gužvi na proizvodnem procesu kjer so konzole in 7nm sploh ne govorimo. Tam je bojda še huje in bo vse še bolj zamujalo.

Skratka, integrirana grafika in igranje na 720p bo še kako aktualno v letu 2021.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Zgodovina sprememb…

Alessio983 ::

dokler bo folk naiven žal bo tako, ker je enim vseeno a dajo 650 € ali pa 1200 € za isto stvar ... žalost

DarwiN ::

Danes je treba iz principa bojkotirat te nadgradnje. Z nakupom namreč podpirate to dogajanje, ko plačujete te davke na mining, konzole, ipd.. Zakaj bi plačal 50-100% več za GPU zaradi mininga? In zakaj bi plačal ~20-30% več za ZEN3 procesor zaradi pomanjkanja zalog pod težo konzol?

Raje izkoristiš ta trenutek za nadgradnjo preostalih komponent..V prvi vrsti so tukaj monitorji.. Res da višja ločljivost in stara grafična kartica ne gresta skupaj, ampak sej se da potrpet nekaj časa. Ram je še vedno relativno poceni, še posebej pa SSDji. Tudi periferija, tisti ki imate shit miške in tipkovnice. Zvočniki?
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Care87 ::

Pozdravlejni kupujem ohišje pa me zanima če bi sel hladilnik noctua nh-d14 not,da se stranica zapre v to ohisje https://www.mimovrste.com/ohisja-za-rac...
ASUS PRIME B460-PLUS i5-10400F 2.90GHz NOCTUA NHD-14 32GB DDR4 RX 5600XT
120GB SSD,2TB WD Green
OS Windows 10 Pro 64-bit

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Care87 ()

yayo ::

Care87 je izjavil:

Pozdravlejni kupujem ohišje pa me zanima če bi sel hladilnik noctua nh-d14 not,da se stranica zapre v to ohisje https://www.mimovrste.com/ohisja-za-rac...

Ne, Maximum CPU Cooler Height
160 mm

NH-D15, 165mm Height

rabiš ohišje široko vsaj 170mm


EDIT
napačen hladilnik sem pogledal, nh-d14 je visok:
Height (with fan) 160 mm
morda ja, morda ne, ni ravno za reskirat

ampak bi verjetno šlo na tesno, oziroma bi moralo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

yayo ::

pravo zmešnjavo sem naredil, ampak zaradi natančnosti dodajam še tole: če je osnovna plošča taka, da sprednij ventiator stoji nad rami in ga moraš zaradi "lufta" privzdigniti za par mm nad zgornjo površino hladilnika potem ziher hladilnik ne bo pasal v ohišje.

Care87 ::

ASUS PRIME B460-PLUS i5-10400F 2.90GHz NOCTUA NHD-14 32GB DDR4 RX 5600XT
120GB SSD,2TB WD Green
OS Windows 10 Pro 64-bit

yayo ::

 NH-D14 pod rebri imaš 44mm

NH-D14 pod rebri imaš 44mm


VULCAN Z DDR4 Dimensions 49(H) x 147(L) x 7(W)mm
Torej?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yayo ()

Care87 ::

Sem šel pogledat za 2 cm je prostora med rebri in rami
ASUS PRIME B460-PLUS i5-10400F 2.90GHz NOCTUA NHD-14 32GB DDR4 RX 5600XT
120GB SSD,2TB WD Green
OS Windows 10 Pro 64-bit

NejcSSD ::

Tam kjer so rami bo tudi ventilator. Imam sam NH D14. Torej moraš imeti še več lufta, tako kot je na desni strani narisano pride ventilator po defaultu nižje od reber. Pri mojih Ripjawih (42mm) je bilo potrebno ventilator 120mm pomakniti višje
in lih še komaj zaprem Fractal R3 ohišje, ki ima globino CPU 165mm.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Senior Dev ::

DarwiN je izjavil:

Danes je treba iz principa bojkotirat te nadgradnje. Z nakupom namreč podpirate to dogajanje, ko plačujete te davke na mining, konzole, ipd.. Zakaj bi plačal 50-100% več za GPU zaradi mininga? In zakaj bi plačal ~20-30% več za ZEN3 procesor zaradi pomanjkanja zalog pod težo konzol?

Raje izkoristiš ta trenutek za nadgradnjo preostalih komponent..V prvi vrsti so tukaj monitorji.. Res da višja ločljivost in stara grafična kartica ne gresta skupaj, ampak sej se da potrpet nekaj časa. Ram je še vedno relativno poceni, še posebej pa SSDji. Tudi periferija, tisti ki imate shit miške in tipkovnice. Zvočniki?

Z bojkotom si napovedal kapitulacijo. Treba se je borit da kartice pridejo v Evropo, čeprav v malih količinah. Tako ali tako pa je jasno da 90% kartic ostane na Kitajskem kjer jih prodajajo po trojnih cenah in brez garancije. Žal takle mamo. Če bi se vsak zadovoljil z 1GH/s bi bil svet lepši, zdaj pa vidimo da imajo nekateri po več kot 2GH/s kartic v kleti.

edit: Opazil sem da sem začel kartice merit v gigahashih, kar je nekaj takega kot bi knjige meril v metrih. Nizko smo padli, priznam.
ZenaDeva d.o.o. - Oddaja nepremičnin

Zgodovina sprememb…

yoco ::

A mejbi kdo ve, če se pri Funtechu da sestavit za nakup nov pc, brez grafične, ker jih več kot očitno ni na zalogi?

FireSnake ::

A mejbi lahko napišeš tako, da te razumemo?
Bi rad, da ti ga oni sestavijo. Le, da grafična manjka?

yoco ::

FireSnake je izjavil:

A mejbi lahko napišeš tako, da te razumemo?
Bi rad, da ti ga oni sestavijo. Le, da grafična manjka?

:)
Ja, tako je.

FireSnake ::

V tem primeru: komot. Še pasalo jim bo, ker ne smejo sestavljati delujočega računalnika.
Drugič pa, prosim, daj se malo potrudi.
Slovenščina je lep jezik.

yoco ::

FireSnake je izjavil:

V tem primeru: komot. Še pasalo jim bo, ker ne smejo sestavljati delujočega računalnika.
Drugič pa, prosim, daj se malo potrudi.
Slovenščina je lep jezik.

Hvala za odgovor!
Sorry, sem moral nujno v Spar, pa sem nekaj na hitro spacal :))

Johnny QJ ::

prijatelj je kupil sestavljen komp z grafično 3060 TI na svoje podjetje, kjer si odbije ddv.. grafično pa je potem prodal na bolhi za 920 EUR...

ljudje se okoriščajo na račun obupanih gamerjev :)

Bwaze6 ::

Gamer ne bo dal 920 EUR za midrange grafično kartico.

gddr85 ::

itak, ta let vsi gejmajo na igpu al pa konzoli ;)

scipascapa ::

Ko smo pisal, da ni pametnih PSUjev, sem čisto pozabil na ASUSove......kvalitetni in 10 letna garancija, pa dobavitelj jih ima ogromno :)

hojnikb ::

asus dela psuje?
#brezpodpisa

Meiniken ::

https://www.ceneje.si/L3/2952/racunalni...

Je tud mene par dni nazaj presenetl.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Meiniken ()

hojnikb ::

nwm kako vas lahko preseneti? imate specialno opremo za testirat napajalce? :)
#brezpodpisa

Vaseer ::

@FireSnake, hvala za komentar in predloge.

Odločil sem se za Ryzen 5 4650G, kolebam pa med 2 matičnima (nagibam se k verziji 2):

Verzija 1
- CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G
- MB: ASRock B550M Pro4
- RAM: Patriot Viper Steel DIMM kit 32GB, DDR4-3200, CL16-18-18-36 (PVS432G320C6K)
- Sistemski disk: Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB, M.2
- Data disk: Crucial P2 SSD 1TB, M.2
- PSU: Seasonic Focus GX 550W ATX 2.4
- Ohišje: Fractal Design Define mini C

Verzija 2
- CPU: AMD Ryzen 5 PRO 4650G
- MB: ASRock B550M-ITX/ac
- RAM: Kingston HyperX Predator DIMM kit 32GB, DDR4-3200, CL16-18-18 (HX432C16PB3K2/32)
- Sistemski disk: Samsung SSD 970 EVO Plus 500GB, M.2
- Data disk: Samsung SSD 860 EVO 1TB, SATA
- PSU: Seasonic Focus GX 550W ATX 2.4
- Ohišje: Fractal Design Define Nano S

Pri verziji 1 je verjetno bolj smiselno razmišljati o 4×8GB RAMa, kot pa 2×16GB?

Vprašanje glede grafike. Obe MB imata 1x DisplayPort in 1x HDMI. Za 4650G sem našel informacijo, da podpira max resolucijo 3840×2160@60Hz. V primeru uporabe 2 monitorjev to verjetno pomeni seštevek obeh monitorjev (prvi monitor: 1920×1080 + drugi monitor 1920×1080)?

easyrider3 ::

Ja kje pa živite a niste še nikoli bili na Asusovi strani in opazili pod izbiro komponente kaj vse izdelujejo poleg matičnih plošč, grafičnih in zvočnih kartic, še napajalnike,hlajenje procesorje.... Seveda je pa tudi cena višja kakor pri povečini drugih proizvajalcih.

Meiniken ::

Pod skalo :)
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

yayo ::

Asus psuji so do zadnjega kozmetično predelani Seasonici, tako kot psuji marsikatere druge blagovne znamke. Včasih naročniki zahtevajo kvalitetnejše komponente ali kako drugo posebnost (Corsair), večinoma pa gre za kake rgb lučke, lcd displayčke in bolj macho-gamer estetiko.

yoco ::

Evo sem sestavil PC. Prosim, če mi poveste ali je v redu oz. kaj bi se dalo spremeniti? Grafično nisem izbral, ker bom vstavil to, ki jo imam doma.
Prosim za nasvet glede ohišja. Nisem ljubitelj rgb, tako da to ne bi vzel. Je SSD disk v redu za gaming? Matična ok? Sta hladilnik in napajalnik ok? Je 650W dovolj?

AMD Ryzen 5 5600X
Hladilnik Noctua NH-U12S SE-AM4
ASUS PRIME X570-P
KINGSTON HyperX Fury 1x16GB 3600MHz
WD trdi disk 1TB
Samsung 970 EVO 500GB M.2 PCIe 3.0 NVMe, TLC V-NAND MZ-V7E500BW
Seasonic Core GM 80 Plus Gold, semi-modular - 650W

Han ::

RAM ponavadi vzameš v paru, ker deluje hitreje.
Trdi disk naj bo CMR.
NVMe čim večji, Plus model je hitrejši.
Kvalitetnih 650W zadošča za srednje zmogljive grafične.

Horas ::

je v redu. edino rame vzemi 2x8gb ali 2x16gb.

Han plus model ne opravičuje višje cene v hitrosti. ni razlike.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Han ::

Občasno ima 970 EVO Plus enako ali celo nižjo ceno, seveda ne pri nas. Definitivno je hitrejši v zapisovanju podatkov.

Gejspodar ::

yoco je izjavil:

Evo sem sestavil PC. Prosim, če mi poveste ali je v redu oz. kaj bi se dalo spremeniti? Grafično nisem izbral, ker bom vstavil to, ki jo imam doma.
Prosim za nasvet glede ohišja. Nisem ljubitelj rgb, tako da to ne bi vzel. Je SSD disk v redu za gaming? Matična ok? Sta hladilnik in napajalnik ok? Je 650W dovolj?


Zdravo,

RGBju se ni težko ogniti, lahko ga tudi brez težav ugasneš.

Za performanco si lahko pogledaš https://www.gamersnexus.net/guides/3630...
Končno je "in" mesh, ki dejansko omogoča pretok zraka v ohišju. Večina dobro ocenjenih ohišij iz zgornjega linka ima priložene ventilatorje, katerim lahko RGB brez težav izključiš.
Je pa pri večini teh težava z dobavljivostjo, še posebej v Sloveniji.

yoco ::

Han je izjavil:

RAM ponavadi vzameš v paru, ker deluje hitreje.
Trdi disk naj bo CMR.
NVMe čim večji, Plus model je hitrejši.
Kvalitetnih 650W zadošča za srednje zmogljive grafične.

Hvala za nasvete. :)
Bo 650W dovolj za grafičnoi 3060?
Je ta ram dobra zamenjava?
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Gejspodar je izjavil:

yoco je izjavil:

Evo sem sestavil PC. Prosim, če mi poveste ali je v redu oz. kaj bi se dalo spremeniti? Grafično nisem izbral, ker bom vstavil to, ki jo imam doma.
Prosim za nasvet glede ohišja. Nisem ljubitelj rgb, tako da to ne bi vzel. Je SSD disk v redu za gaming? Matična ok? Sta hladilnik in napajalnik ok? Je 650W dovolj?


Zdravo,

RGBju se ni težko ogniti, lahko ga tudi brez težav ugasneš.

Za performanco si lahko pogledaš https://www.gamersnexus.net/guides/3630...
Končno je "in" mesh, ki dejansko omogoča pretok zraka v ohišju. Večina dobro ocenjenih ohišij iz zgornjega linka ima priložene ventilatorje, katerim lahko RGB brez težav izključiš.
Je pa pri večini teh težava z dobavljivostjo, še posebej v Sloveniji.

Tvoj link mi ne odpre!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yoco ()

NejcSSD ::

Han je izjavil:

Občasno ima 970 EVO Plus enako ali celo nižjo ceno, seveda ne pri nas. Definitivno je hitrejši v zapisovanju podatkov.


Res je, včeraj dobil iz amazon.de za 124,90 EVO PLUS 1TB
https://imgur.com/58YoJOs
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Slayer69 ::

@Nejc: kako ti je ratalo to dobit brez poštnine? Saj ne da igra neko bistveno vlogo, samo sem pač naročal ravno takrat enkrat in je pri meni bila ;)
+ kak ti je ob naročanju pisal estimated delivery date, če ni skrivnost?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Slayer69 ()

Gejspodar ::

yoco je izjavil:

Tvoj link mi ne odpre!


Opala: https://www.gamersnexus.net/guides/3630...

NejcSSD ::

Slayer69 je izjavil:

@Nejc: kako ti je ratalo to dobit brez poštnine? Saj ne da igra neko bistveno vlogo, samo sem pač naročal ravno takrat enkrat in je pri meni bila ;)
+ kak ti je ob naročanju pisal estimated delivery date, če ni skrivnost?


Iz Nemčije v Nemčijo. Od tam pa potnik usput pripeljal v SLO.
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Han ::

@yoco: 650W je dovolj za grafično 3060, RAM je ok.

Han ::

Trenutno je 1TB EVO Plus za 119 eur v Mindfactory. Precej znižan je tudi RM550X napajalnik.

https://www.mindfactory.de/Highlights/M...

scipascapa ::

mindfactory je začel komplicirati preko mailbox.de?

Slayer69 ::

Meni so napisali, da samo za tiste artikle, ki imajo omejeno št. kosov ki jih lahko kupiš... za ostalo pa baje ne.

Nwanko ::

Jaz sem na prejšnem Mindstaru kupim ta 2x PM9A1 ko je bil 66€ komad in niso nič komplicirali.

easyrider3 ::

A se kaj ve, če bo morda matična plošča B550 podpirala naslednjo generacijo procesorjev Ryzen serijo 5000?

JackOdpirac ::

A se sploh ze ve da bo Ryzen 6000 serija na AM4 in DDR4?

D3m ::

easyrider3 je izjavil:

A se kaj ve, če bo morda matična plošča B550 podpirala naslednjo generacijo procesorjev Ryzen serijo 5000?


Jo že podpira.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: easyrider3 ()

easyrider3 ::

D3m je izjavil:

easyrider3 je izjavil:

A se kaj ve, če bo morda matična plošča B550 podpirala naslednjo generacijo procesorjev Ryzen serijo 5000?


Jo že podpira.

Seveda narobe sem napisal saj ti procesorji so že v prodaji mislil sem potem za naslednjo generacijo katere še ni

DarwiN ::

Nope, ZEN4 bo AM5 podmožje in DDR5 rami. Enakrat v 2022.

Ampak lahk se zgodi, da AMD refrasha ZEN3 z ZEN3+, podobno kot so naredili pri ZEN na ZEN+ (1000 -> 2000 serija). Ta ZEN3+ lahko letos lansirajo kot 5000 XT serijo, lahko pa tudi kot 6000 serijo (bolj malo verjetno). Karkoli že bo od tega (če sploh bo), bo na AM4 in seveda s podporo na obstoječih ploščah.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

blackbfm ::

yoco je izjavil:

Evo sem sestavil PC. Prosim, če mi poveste ali je v redu oz. kaj bi se dalo spremeniti? Grafično nisem izbral, ker bom vstavil to, ki jo imam doma.
Prosim za nasvet glede ohišja. Nisem ljubitelj rgb, tako da to ne bi vzel. Je SSD disk v redu za gaming? Matična ok? Sta hladilnik in napajalnik ok? Je 650W dovolj?

AMD Ryzen 5 5600X
Hladilnik Noctua NH-U12S SE-AM4
ASUS PRIME X570-P
KINGSTON HyperX Fury 1x16GB 3600MHz
WD trdi disk 1TB
Samsung 970 EVO 500GB M.2 PCIe 3.0 NVMe, TLC V-NAND MZ-V7E500BW
Seasonic Core GM 80 Plus Gold, semi-modular - 650W



nevem zakaj v novih buildih vsi rinete v hdd + ssd kombinacije, za vse se komot skešira samo na ssd se špara.. kvalitetni hladilniki, napajalniki delujejo že skoraj neslišno, potem pa porineš not hdd in je isti hrup kot iz 15 let starega pcja :))
««
1041 / 1134
»»