» »

Nakup namiznega PC-ja

Nakup namiznega PC-ja

Temo vidijo: vsi
««
997 / 1133
»»

Jarno ::

Horas je izjavil:

330eur ahah! vsekakor bo 10600k best buy ali 10700 za isti dnar

i7 10700 je pri PL1 v MT primerljiv z r5 3600(!), PL2 pa pije 200W. Zgrešen procesor.
10600K je zanimiva zadevca, če bo poceni, ampak še vedno porabi (kolikor je znano) 2x več od 5600X, pa še performans bo slabši.
Poleg tega obstaja precej folka na AM4 platformi, ki bodo lahko nadgradili na zen3.
Žal je na delu pandemija in bo trpela dobavljivost, posledično tudi višje cene.
Po drugi strani so Intelove 14nm proizvodne kapacitete kar na nivoju.
#65W!

Mr.B ::

10900k je bol tako dobavljiv...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Twixz ::

Še eno vprašanje: A je kakšna fora da so na mimovrste za par evrov cenejše komponente kot na funtechu?

Matejjjjj ::

Berserker je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Levi desni? Kaj si ti skadil danes?
Ali se zberi in postavi vprašanje, kot se šika, ali pa nehaj smetit. Nikomur se ni za ubadat s tem, da bi tebi videl v glavo.

yoco je izjavil:


Se pravi, še nobena trgovina nima cen o novi 5xxx cpu seriji? Zakaj ima potem Funtech?
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...


To je lahko:
- "palceholder" cena,
- priporočena cena.

Ko bodo pa zadevo dejansko dobili (ali samo malo prej) bodo pa vedeli kako ceno nastaviti.


A ti si se z levo nogo vstal? Vprašanje je par postov višje, če se ti ne da scrollat, ne rabiš odgovarjat.


dobronamerno: edini predlog, ki ga uporabljaš je “za”, zato se ne čudi, da nihče ne razume tega, kar si napisal. jaz se trudim razumeti, pa je vse dvoumno..

Phantomeye ::

Sej niso resni.

Paket je prišel v mailboxde.com v ponedeljek, ampak šele v torek je bil kao "shipped". Ampak od pol 10. zjutraj, do zdaj - 00.08 je stanje na GLS še vedno:

The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS.

Sej vem, da gre zadeva pri mailboxde.com naprej okoli 22.00. Ampak, če ne gre to danes naprej lahko pozabim, da dobim dele v petek ... bleh.

D3m ::

Twixz je izjavil:

Še eno vprašanje: A je kakšna fora da so na mimovrste za par evrov cenejše komponente kot na funtechu?


Odvisno kdo je njihov dobavitelj.

Ko bom pri njim v skladišču bom vprašal.

Lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

FireSnake ::

Matejjjjj je izjavil:


dobronamerno: edini predlog, ki ga uporabljaš je “za”, zato se ne čudi, da nihče ne razume tega, kar si napisal. jaz se trudim razumeti, pa je vse dvoumno..


Jaz se vsakemu trudim pomagat, če le gre.
V tem primeru je pa nemogoče. No, sem vesel, da nisem edini, ki ni razumel tistega pisanja.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

yoco ::

Phantomeye je izjavil:

Sej niso resni.

Paket je prišel v mailboxde.com v ponedeljek, ampak šele v torek je bil kao "shipped". Ampak od pol 10. zjutraj, do zdaj - 00.08 je stanje na GLS še vedno:

The parcel data was entered into the GLS IT system; the parcel was not yet handed over to GLS.

Sej vem, da gre zadeva pri mailboxde.com naprej okoli 22.00. Ampak, če ne gre to danes naprej lahko pozabim, da dobim dele v petek ... bleh.

Malo offtopic, ampak meni je GLS nazadnje paket dostavljal cel teden. Naročeno preko spleta v Ljubljani!

Han ::

Pokliči jih ali pa jim piši (mailboxde), če je paket še pri njih in če še lahko zamenjaš dostavljača. Sicer bo dražje, a bistveno hitreje...

Phantomeye ::

Res so zmedeni tam:

Dear Sir,

I just find out that you confirm your shipment by Deutsche Post and not by GLS.

Your shipment will send today as yesterday it was confirmed after all carriers gone.

For further questions do not hesitate to contact us.

Yours sincerely,

Linda Vrbikova


Ampak na forward order-ju lepo piše GLS in tracking number je tud od GLS-ja

Han ::

Če je res prevzel Deutsche Post, boš verjetno dobil tracking od naše pošte.

Phantomeye ::

Han je izjavil:

Če je res prevzel Deutsche Post, boš verjetno dobil tracking od naše pošte.


Samo zakaj bi DP prevzel, če sem plačal storitev GLS-ju, in je GLS tudi dobil "elektronske" informacije o paketu. Nekdo je generalno zasral.

Han ::

Verjetno ima tudi mailboxde zadnje čase slabe izkušnje z GLS in so pač izbrali alternativo...

Hair ::

Sem v nizkem štartu za RTX 3070, če bodo le cene v tujini kaj boljše, kot te na Mimovrste :D

Kupoval bom najcenejšo, mi je vseeno za tistih 5 % zmogljivosti, me pa zanima, če kakšnega od cenejših proizvajalcev na splošno strikto odsevtujete zaradi kakšnih drugih problemov, zanesljivosti, ipd. - npr. PNY, Palit... ali je to vseeno roba na nivoju, ne glede na nižjo ceno?

Lp!
Whenever people agree with me, I feel I must be wrong.

FireSnake ::

za grafične imamo namensko temo (podobno kot za monitorje):
Grafična kartica
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

luckysmiley ::

Pozdravljeni,
zanima me koliko waten napajalnik potrebujem za rtx 2070 super.
Lp

Han ::

Najmanj 550W, rajši 100 več.

luckysmiley ::

Ok,Hvala

JA23 ::

Glede na prejšnje poste v tej temi se vedno bolj nagibam k manjšemu upgradu. Računalnik se bo uporabljal predvsem za shranjevanje podatkov, office, občasen download in občasno surfanje.
Za enkrat se nagibam k tem opcijam:
AMD Ryzen 3 3200G 4,2GHz AM4 Wraith Stealth BOX YD3200C5FHBOX
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Biostar B550MH (B550,AM4,mATX,AMD) B550MH
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Teamgroup Elite 8GB DDR4-3200 DIMM PC4-25600 CL22 TED48G3200C2201
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

CRUCIAL BX500 SSD 240GB 2.5" SATA3 3D TLC (CT240BX500SSD1)
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Bi mi kdo od vas morda svetoval kakšno spremembo?

Dodatno me tudi zanima, ali moram na (zelo) starem računalniku razmišljati tudi o nadgradnji še česa drugega (ohišje, napajalnik...). Napajalnik je recimo 300W, če se ne motim. Je to dovolj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JA23 ()

FireSnake ::

Ohišje zna biti takšno, da ne bo podpiralo novejših USB protokolov. Če je zelo staro se ti zna zgoditi, da se USBji na ohišju sploh ne bodo dali priključiti.
To se sicer da včasih rešiti, če kupiš kabel in ohišje sam nadgradiš.

Če bo priključek za matično ploščo pasal, bi načeloma zadeva še šla skozi. Ker največ kar je tukaj je CPU, pa ta je je samo 65W TDP.

Upam, da nisem še česa pozabil.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

JA23 ::

Hvala za odgovor FireSnake. Če te torej prav razumem, je za probat s starim ohišjem. Ohišje je sicer staro nekih 15 let :)

Če pa ne bo šlo, mi morda lahko svetuješ tudi glede ohišja. Če ni to bolj stvar okusa.

Sklepam, da glede drugih komponent, nimaš nekih pripomb. Sam malo cincam med 240 in 480 gb diskom. Po svoje se mi že 240 zdi preveč, sam po drugi strani je pa 480 gb relativno cenejši.

DMX ::

a je velika razlika med tema 2 CPUjema? Se splača dati za boljšega ca. 70EUR več? PC se bo uporabljal le za pisarniska opravila. A je v grafiki velika razlika?

AMD Ryzen 5 3400G 4,2GHz AM4 Wraith Spire BOX YD3400C5FHBOX = 158EUR

AMD Ryzen 5 PRO 4650G 3,7/4,2GHz 8MB AM4 Wraith Stealth 100-100000143MPK = 230EUR

Sestavil sem si tole konfiguracijo

1. AMD Ryzen 5 3400G 4,2GHz AM4 Wraith Spire BOX YD3400C5FHBOX
2. Gigabyte B550M S2H (mATX, AM4, DDR4)
3. TOSHIBA trdi disk P300 2TB 8,89cm, 7200rpm, 64MB, bulk HDWD120UZSVA
4. CRUCIAL P2 SSD 500GB M.2 80mm PCI-e 3.0 x4 NVMe, 3D QLC CT500P2SSD8
5. DDR4 16GB PC 3200 CL16 G.Skill KIT (2x8GB) Ripjaws V F4-3200C16D-16GVKB

Ohišje in napajalnik imam svoj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DMX ()

D3m ::

Se splača.

4650G je Zen2
3400G je Zen+
|HP EliteBook|R5 6650U|

DMX ::

thnx

Plata je ok?

D3m ::



Še ostali test.

https://www.guru3d.com/articles-pages/a...

Plata je ok.
|HP EliteBook|R5 6650U|

FireSnake ::

JA23 je izjavil:

Hvala za odgovor FireSnake. Če te torej prav razumem, je za probat s starim ohišjem. Ohišje je sicer staro nekih 15 let :)

Če pa ne bo šlo, mi morda lahko svetuješ tudi glede ohišja. Če ni to bolj stvar okusa.

Sklepam, da glede drugih komponent, nimaš nekih pripomb. Sam malo cincam med 240 in 480 gb diskom. Po svoje se mi že 240 zdi preveč, sam po drugi strani je pa 480 gb relativno cenejši.


Prav imaš, glede ohišja je težko biti pameten, ker imajo vsake oči svojega malarja.
Mogoče kaj takega:
https://www.funtech.si/si/vsi-oddelki/k...

Ne, glede ostalih komponent nimam pripomb. Za tvoj namen se nima smisla stegovati po 16GB RAM-a.
Sam imam doma Ryzen prensonika s 4GB RAM-a, pa je za pisarniško delo dovolj (kar me je pozitivno presenetilo).
Tudi glede diska: če ne rabiš pač ne rabiš.
Edino, ko si rekel, da je večji cenejši (???). Tu se moraš sam odločiti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MrStein ::

relativno
razmerje cena/kapaciteta

D3m je izjavil:

Se splača.

4650G je Zen2
3400G je Zen+

novi ima 6 jeder
stari pa 4
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

DMX ::

MrStein je izjavil:

relativno
razmerje cena/kapaciteta

D3m je izjavil:

Se splača.

4650G je Zen2
3400G je Zen+

novi ima 6 jeder
stari pa 4


A se to v praksi pozna? V mislih imam pisarnisko delo, YT in to je to. Nobenih igrc..

D3m ::

Ja, se pozna.
|HP EliteBook|R5 6650U|

gddr85 ::

eh, za office/yt skoraj vseeno, kar se splača je edino vzet 4650g za futureproof + mičken boljši gpu

FireSnake ::

Za pisarniško delo bo 4650G dovolj tako dolgo, dokler vse skupaj ne crkne :)
Ne samo za par let.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MrStein ::

Ja tistih 10% razlike se bo res fuuuul poznalo.
Eni pa ste mojstri pretiravanja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

FireSnake ::

Sam imam nek podhranjen Rzen 2/4 prenosnik doma.
S 4GB RAMa:
https://www.walmart.com/ip/MOTILE-14-Pe...

Pa je za pisarniško delo dovolj in celo preveč.

Potem pa 4650G ne bi bil?
Za je še 3200G dovolj in preveč.

Kaj se bo, pri pisarniškem delu, takega spremenilo, da bi rabili več jeder?
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Twixz ::

Evo, nekaj okvirnega sem sestavil, budget je mičkeno presežen ampak to je neka osnova.


 Kompjuter 1/2

Kompjuter 1/2



 Kompjuter 2/2

Kompjuter 2/2



Kako je z vodnim hlajenjem in kaj bi lahko še izboljšal? :)
Pa grafa, a se splača za 40 evrov več TOLE kupit?

mtosev ::

Menjaj za boljši napajalnik. Corsair, bequiet, enermax, superflower.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

FireSnake ::

Plata gre notri (to je dobro pogledati :)) ostalo brez posebnosti.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

jackasclever ::

oj, je vseeno, če vzamem večji disk namesto manjšega:
https://www.mindfactory.de/product_info...
namesto
https://www.mindfactory.de/product_info...
Mislim imeti za hrambo podatkov.

Han ::

Načeloma je vseeno, je pa 6 TB WD Blue počasnejši, ker je SMR. Ko bo zapolnjen in ko boš kopiral večje količine krajših datotek, bo hitrost porazna.

jackasclever ::

Predlagas mogoce kaksen drug 6tb disk, ki ni smr?

Han ::

Tisti, ki niso SMR, so dragi in relativno glasni. Če rabiš več kot 4TB, vzemi dva enaka ali npr. 8TB IronWolf.

FireSnake ::

Tudi jaz že lep čas razmišljam, da bi ven vrgel 2 klasična diska in zamenjal s čim takim:
https://geizhals.eu/seagate-ironwolf-na...
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Han ::

Jaz sem se že pred dvema letoma znebil HDD - v računalniku sta poleg 1TB nVME še dva 2TB SATA SSD. HDD sem spakiral v zunanja USB/eSATA ohišja in služijo le še za arhiv in backup.

Twixz ::

Twixz je izjavil:

Evo, nekaj okvirnega sem sestavil, budget je mičkeno presežen ampak to je neka osnova.


 Kompjuter 1/2

Kompjuter 1/2



 Kompjuter 2/2

Kompjuter 2/2



Kako je z vodnim hlajenjem in kaj bi lahko še izboljšal? :)
Pa grafa, a se splača za 40 evrov več TOLE kupit?


Vodno hlajenje, grafična še zmeraj ni odgovora? :)

D3m ::

Grafična je samo bolj flashy RGB se ne splača 40 EUR več RAZEN, če je tebi všeč.

Vodne ne rabiš. Je dovolj eSports DUO.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Jarno ::

Tele navite dual fan cpu hladilnike je treba kje "v živo" stestirat.
Z ryzen cpu-jem kot je r5 3600x se ti zna dogajat, da bosta fana začela tuliti, ko boš premikal miško itd.
Pač narava zen2 cpu-jev, ki imajo tam 60 toplotnih senzorjev na čiplet in na outputu vedno kaže posamezno najvišjo vrednost.
Rešitev je tudi, da v BIOS-u nastaviš ventilatorsko krivuljo na visoke obrate, kar pa zna biti moteče.
Optimalni pristop je preveriti, kakšno višino hladilnika podpira ohišje, da ti ne zašteka z ram palčkami in kupit kakšno Noctuo oz. BeQuiet.
#65W!

mihec87 ::

Jarno je izjavil:

Tele navite dual fan cpu hladilnike je treba kje "v živo" stestirat.
Z ryzen cpu-jem kot je r5 3600x se ti zna dogajat, da bosta fana začela tuliti, ko boš premikal miško itd.
Pač narava zen2 cpu-jev, ki imajo tam 60 toplotnih senzorjev na čiplet in na outputu vedno kaže posamezno najvišjo vrednost.
Rešitev je tudi, da v BIOS-u nastaviš ventilatorsko krivuljo na visoke obrate, kar pa zna biti moteče.
Optimalni pristop je preveriti, kakšno višino hladilnika podpira ohišje, da ti ne zašteka z ram palčkami in kupit kakšno Noctuo oz. BeQuiet.

Tuljenje oz zagajanje ventov bp rešiš z ventilatorsko krivuljo(ne rabiš nujno na visoke obrate)..Narediš krivuljo xrpm do xstopinj ravno, potem pa vzpenjanje rpm.... npr cpu temp. skače do 55stopinj zato narediš npr 0-60C 50%rpm pol pa vzpenjaš na npr 100%rpm pri 75C...pa počasnejši spin up/down ventilatorjev pa je..

Jarno ::

...v praksi pa je 100% bolje hladilnik z ventilatorjem s tekočinskimi ležaji in tam do 1800RPM (120mm).
Običajni fan je pri 2200RPM konkretno glasen. Ne gre samo za inkrementalno tuljenje, tudi konstantno "brenčanje" je nadležno.
Investirati v malce dražjo rešitev se kar splača, ker je zen2 cpu zaradi manjšega ob strani ležečega čipleta po specifiki precej drugačen od zen(+) in intel procesorjev, večina testov cpu hladilnikov pa je prav s tema dvema.
Ok, sem opozoril. ;)
#65W!

mihec87 ::

Jarno je izjavil:

...v praksi pa je 100% bolje hladilnik z ventilatorjem s tekočinskimi ležaji in tam do 1800RPM (120mm).
;)


Temu ne oporekam :)

Horas ::

Twixz je izjavil:

Twixz je izjavil:

Evo, nekaj okvirnega sem sestavil, budget je mičkeno presežen ampak to je neka osnova.


 Kompjuter 1/2

Kompjuter 1/2



 Kompjuter 2/2

Kompjuter 2/2



Kako je z vodnim hlajenjem in kaj bi lahko še izboljšal? :)
Pa grafa, a se splača za 40 evrov več TOLE kupit?


Vodno hlajenje, grafična še zmeraj ni odgovora? :)


ssd raje zamenjaj z adata sx 6400 al 8200 sta oba 512gb veliko boljša in hitrejša in cenejša
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Twixz ::

mihec87 je izjavil:

Jarno je izjavil:

Tele navite dual fan cpu hladilnike je treba kje "v živo" stestirat.
Z ryzen cpu-jem kot je r5 3600x se ti zna dogajat, da bosta fana začela tuliti, ko boš premikal miško itd.
Pač narava zen2 cpu-jev, ki imajo tam 60 toplotnih senzorjev na čiplet in na outputu vedno kaže posamezno najvišjo vrednost.
Rešitev je tudi, da v BIOS-u nastaviš ventilatorsko krivuljo na visoke obrate, kar pa zna biti moteče.
Optimalni pristop je preveriti, kakšno višino hladilnika podpira ohišje, da ti ne zašteka z ram palčkami in kupit kakšno Noctuo oz. BeQuiet.

Tuljenje oz zagajanje ventov bp rešiš z ventilatorsko krivuljo(ne rabiš nujno na visoke obrate)..Narediš krivuljo xrpm do xstopinj ravno, potem pa vzpenjanje rpm.... npr cpu temp. skače do 55stopinj zato narediš npr 0-60C 50%rpm pol pa vzpenjaš na npr 100%rpm pri 75C...pa počasnejši spin up/down ventilatorjev pa je..


Torej, kaj priporočata da ne bo preglasno vse? :D
Z nakupom se mi ne mudi, do božiča je čas, ampak rad bi vsaj do 5.11. naredil neko površno osnovo za nakup.

ssd raje zamenjaj z adata sx 6400 al 8200 sta oba 512gb veliko boljša in hitrejša in cenejša


Bom našel nekaj. Pri računalniku sem kar se tiče procesorja pa grafične nek povprečen po znanju ostalo pa pojma nimam. :D
««
997 / 1133
»»