» »

GPU na zadnji (zgornji) strani kartice

GPU na zadnji (zgornji) strani kartice

Kje je grafični procesor?

X-Bit Labs - Gigant ASUS si lahko privošči tudi razvoj (in proizvodnjo) rešitev, o katerih drugi proizvajalci, ravno zaradi visokih stroškov, lahko samo sanjajo. Na začetku tega tedna je bila tako predstavljena grafična kartica, o katere zasnovi se je govorilo dolga leta, realiziral, vsaj za množično proizvodnjo, pa je ni nihče.

Asus Extreme N6600TOP Silent bi bila povsem običajna kartica spodnjega-srednjega razreda, če ne bi imela GPU nameščen na zadnji strani tiskanega vezja. Zadnji zato, ker danes stran, kjer je pricinjen GPU, imenujemo sprednja. To ni posebej pomembno do takrat, ko kartico namestimo v pokončno ohišje. V stolpu je jedro obrnjeno na glavo in prastaro spoznanje o dviganju vročega zraka nam povzroči kup težav, saj učinkovito odvajanje segretega zraka onemogoča tiskano vezje (sama kartica), pa tudi hladilnik, ki skrbi za dobro počutje glavnega procesorja, ne more pri tem prav nič pomagati.



ASUS trdi, da je z namestitvijo na zadnjo oziroma zgornjo stran kartice dosegel, da je jedro do 30 stopinj hladnejše, s tem pa takoj pride v poštev pasivno hlajenje GPU-ja.

Za specifikacije same kartice si oglejte izvorno novico. Cen kot tudi testov, ki bi potrdili ali ovrgli ASUS-ove trditve, zaenkrat še ni.

29 komentarjev

sid911 ::

tehle 30 stopinj se mi nekam sumljivo zdi...sicer pa je res zanimiva rešitev....
1. Asus P8P67 LE | i3 2100 | HD 3850 | 2x4GB | 320 GB + 2 TB
2. FSC Amilo PRO V3515 ( T2060;2 GB;80GB)

steev ::

30 stopij? To je res nerealn ...
:|

stock ::

se strinjam 30stopin sumlivo. sam me pa zanima ka je biu tak problem obrnt proc? a je tud za agp?

Dr Evil ::

Verjetno je teh 30 stopinj brez hladilnika.

kuglvinkl ::

Kako misliš brez hladilnika? Brez hladilnika GPU v nobenem primeru ne more delovati.
Your focus determines your reallity

Jakka ::

Kako izgleda takšno hlajenje na X1300, ni nobene slikce od 6600:


Končno so pogruntali nekaj novega, da bojo grafične spet takšne kot so bile, brez glasnega hlajenja, a zelo zmogljive. :D

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Jaka83 ::

Men se pa zdi teh 30°C dost realnih. Recimo pri men se je spremenil za 30°C, ko sem GPU dal pod vodno hlajenje. Pa tudi ko sem delal invertanega Chiefteca se je kar poznalo na GPUju in ramih od kartice.

Dr Evil ::

kuglvinkl.Mislil sem,da so teh 30 stopinj razlike merli pri poganjanju brez hladilnika,kjer se silicij segreje prek 100 stopinj.Tam verjetno res pride do razlike pri "obračanju",medtem ko pri meritvi z hladilnikom ne.

simnov ::

kupiš btx ohišje in imaš obrnjeno grafično pa je

kuglvinkl ::

ASUS.
Your focus determines your reallity

motorc ::

Jakoslav ... a mas kje dokumentiran postopek kako si obrnil Chiefteca?

bf4ed ::

To sem jaz rekel že ko sem mel TNT2, kak so lahko tak nori pa ne obrnejo procesor gor.;(

Moonman ::

@motorko
klik
žel ne delujejo slike


Jaka83 ::

Slike si pa lahko na mojem blogu pogledate, žal imam SiOL freespace zaseden z drugimi rečmi.
V galeriji na Jaka's Home.

B-D_ ::

Kako misliš brez hladilnika? Brez hladilnika GPU v nobenem primeru ne more delovati.

Tale je pa za lase privlečena... morda velja za jajca, ne pa za konkretne enote.

Sej tud amdja ne moreš brez podobnih hladilnih rešitev kot se jih uporablja v jedrskih reaktorjih uporabljat... jaz mam pa v serverju brez ventilatorja (en golden orb brez venta ki je crknil, je nanj montiran - torej pasivno hlajen) underclockanega Intel PIII1000@900 pa mi deluje že par let brez problemov. Trik je v kvaliteti proizvodnje, ki si jo v tem primeru asus zagotovo lahko privošči.

Dr_M ::

B-D_: a ti slucajno s palico tolces po tipkovnici, da pises take nesmisle?

Jaka83 ::

B-D_: Jaz tud lahko pasivno hlajenega A64 laufam underclockanega, hell, če celo pri default voltaži in frekvenci se ne obesi pri pasivnem hlajenju. :\

IceIceBaby ::

Meni dela A64 3000+ na stock box hladilniku in 80mm ventu na 5V popolnoma stabilno. Prav tako nimam problemov z grafično (GF6600), ki sem ji enostavno odklopil ventilator in z napajalnikom, v katerem sem ventilator vezal na 5V. Imam raje da mi po 1 letu crkne grafična kot pa da poslušam brnenje ventilatorjev.

On topic :) Tole v novici mi je zelo všeč. Na videz taka dost enostavna rešitev, pa vseeno zelo učinkovita.

Zlate ::

Pasivno je zakon!

Mam Semprona 3000+ mobile na 250 fsb, hlajenega z Thermaltake pasivnim hladilnikom ter GeForce MX440, ravno tako hlajen s pasivnim hladilnikom tokrat od Zalmana za Northbridge, vse pa je vgrajeno na DFI nForce 3 LanParty plato, ki je (ne boste verjeli:D ) ravno tako hlajena s Zalmanovim pasivnim hladilnikom!
Vgrajeni so tudi trije diski:
- 250 gb Hitachi
- 320 gb WD ter
- 400 gb Seagate
Vse je vgrajeno v aluminijasto kišto, kjer je edini pretok zraka skozi LC power 550 napajalnik s 14 cm ventilatorjem, ki pa je praktično neslišen.
Temperatura procesorja: 27 stopinj.

Aja, da ne bom čisto Off Topic: hvala kur*u, da se je nekdo končno spomnil narediti nekaj logičnega. Upam, da bodo sledili vsi proizvajalci.
"Ne dovoli, da bi te šolanje oviralo pri izobraževanju."
_______________________ Mark Twain________

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zlate ()

Pyr0Beast ::

Če bi se dalo tole dat v SLI, pa maš eno obrnjeno navzdol, eno pa navzgor, vmes pa Wind Tunnel >:D
Očitno se bojo lahko montirale druge kartice direktno pod grafo, kar je bilo doslej nemogoče :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

Jernej L ::

sej ti pasivni hladilniki v obliki heatpipe-jev so že en čas popularni, samo je pa čisto normalno da bo gor obrnjen gpu hladnejši, saj se bo zrak sam dvigal namesto da ga bo na stran poganjal ventilator.

nodes ::

tile descop compi za mase so po desingu totalno skuprcalo...nikoli se proizvajalci niso uspeli zmenit za en minimalno sobivanje komponent

sramota za tako hitech industrijo

Jst ::

Če Projektiraš dnevno sobo namenjeno hifi audio3d-video (brez računalnika) imaš ogromne probleme kam skriti kabele.

Če pa projektiraš sobo, kjer bo bival računalnik, mora biti pa samo praktičnka. Bolj je praktična - boljša je.

Jaka83 ::

Kje si pa ti zdej kable in projektiranje sobe našel? :|

B-D_ ::

Ni treba pretiravat... kanale za kable lahko skriješ po vogalih pa še opaziš ne da so tam.

Če pa hočeš biti res u nulo fensi pa pač prišravfaš na stene šperplate in zadaj za njih skriješ vse kablovje. Pri tem maš še bonus da lahko uporabiš vgradne zvočnike (kot za v avto) in luči vgrajene v steno. :D

sidd ::

zadni cajt da so zgruntali kaj bi blo fajn naret:))

glede kablov pa, ja kable pa je res težko skrit...če dobro sprojektiraš, se že pred ometom instalirajo vodi za kable v samo steno:)

bobbycek ::

Ze ze je tale Asus dobra pogruntavscina. Me pa zanima kolk se potem segreva procesor, saj gre topel zrak iz graficne direktno proti procesorju. :D

Duke Nukem ::

no js npr ,odkar mam 6800gt mam kakih 5 stopinj več na procu, ker grafa tok zapre prehod zraka,ker spodaj mi notr piha zgoraj ven ,pa zarad velikosti grafe ne more bit dober pretok zraka ,samo mi je vseeno ,ker so temp še cool
2600@3000barton,1GbPatriot-GF6800gt,160Gb hitachi,Logitech Z 5500 :)

BluPhenix ::

Zakon, končno, kje so bili toliko časa. Vprašanje je le, če bo sedla na vse matične plošče...
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi Asus z dual X1950 pro

Oddelek: Novice / Grafične kartice
93406 (2683) tonex23
»

GeForce 7600 GT in 7900 GT za AGP?

Oddelek: Novice / Grafične kartice
205057 (3949) simnov
»

ASUS Dual GeForce 6800 GT in G70

Oddelek: Novice / Grafične kartice
215975 (4844) Keyser Soze
»

ATI Radeon 9600 XT: z ali brez Overdrive?

Oddelek: Novice / Grafične kartice
92827 (2827) ddeben
»

Križi z benchmarki

Oddelek: Novice / Grafične kartice
322541 (2541) reXor

Več podobnih tem