» »

Išče se... MARTIN KAČUR !! :)

Išče se... MARTIN KAČUR !! :)

whatson ::

Huh,... nevem kam spada tale tema, zato sem jo dal kar v ložo....

Prebrati moram knjigo Cankarja - Martin Kačur.

Vsak ki mi najde kakršno obnovo, esej, spis ali karkoli na temo tega dela, bo nagrajen z extremno zahvalo!;)

tnx

če imate kaj konkretnejšega mi lahko kar pošljete na mail: whatson@sobotainfo.com
Čas včlanitve v Slo-Tech - 6. nov 2000 ob 20:39

SkIDiver ::

Pr nas v šolski knižnci mamo eno knjigo kjer so notr obnove literarnih del. Če si z knižničarko v dobrih prijatelskih odnosih jo praš pa ti jo bo dala, če jo imate pr vas.

Kenshin ::

Martin Kačur

Povest ima podnaslov »življenjepis idealista«. Govori o učitelju, o njegovem delovanju in o njegovem propadu. Ta povest spada med najbolj realistična Cankarjeva dela. Zelo natančna je kompozicija te povesti: 3 deli, vsak del pa ima 3 poglavja. Vsak del se dogaja v drugem kraju. V prvem delu poskuša Kačur še naivno-zaneseno delovati, osnuje celo bralno društvo. Nato se zameri šolski, posvetni in cerkveni oblasti, zato je kazensko prestavljen v Blatni dol. Tukaj gre njegova pot vedno bolj navzdol, razmere so vedno slabše. Oženi se s krčmarjevo rejenko Tončko, a v zakonu ni zadovoljen. Po desetih letih življenja v Blatnem dolu popolnoma otopi, se zapije in opusti misli na razsvetljevanje. Nato ga premestijo v Laze, kjer pa je že popolnoma na tleh, saj ga žena vara, nakar mu umre še otrok. Nesrečen se napije, omahne na kamen in se ubije. Kačur je neuspešen borec, slabotnež, pravo nasprotje silaka Martina Krpana. Glavna misel povesti je ideja o tragičnosti človeka, ki oznanja ideje v času, ki še ni zrel zanje. Na koncu se izkaže, da se z novim časom ta ideja spremeni v pomembno frazo, ki prinaša veliko koristi. Osnova povesti je nasprotje med idejo in stvarnostjo, človek pa je žrtev tega nasprotja.

alesrosina ::

Precekeri tale link:
sola je nora!

pa upam da ti bo pomagal ;)

Tomi ::

Na Šolaje nora ni, ker sem že jaz gledal..
Obstaja pa knjiga Franca Varl Purgeljc ( ali nekaj podobnega ): Slovenski književniki in njihova dela..
metrodusa.blogspot.com


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Matura (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8111636 (8948) Zajec123
»

Ivan cankar (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
598782 (6261) LitralSM
»

Predsednik in zunanja ministrica EU?

Oddelek: Problemi človeštva
181480 (1233) poweroff
»

Poletno branje

Oddelek: Sedem umetnosti
284171 (3715) kuglvinkl

Več podobnih tem