» »

Trmasti 40GB disk v Debianu na pII266

Trmasti 40GB disk v Debianu na pII266

G-man ::

Imam en problemčič. Sem newbie v Linuxu in skušam naredit nekakšen skupen content strežnik za mene in bratranca (sva skupaj v mreži povezana na internet skozi usmerjevalnik). Uspelo mi je inštalirat Debian 3.1 ampak nato sem iztaknil CD-ROM ven in ga nadomestil s 40 GB diskom. Pri devices mi sedaj piše da je druga naprava "Hard disc (hdb) [/media/cdrom0]" kar mi je čudno, ker to ni seveda ni CD-ROM. Ko pa kliknem na pogon mi zipiše takole napako:

Error: kio_devices_mounthelper
---------------------------------
mount: wrong fs type, bad oprion, bad superblock on dev/hdb

missing codepage or other error

In some cases useful info is found in syslog - try

dmesgItail or so

Please check that the disk is entered correctly


Nedavno tega sem udejtal BIOS in sem ročno nastavil najvišjo možno kapaciteto diska na 33 GB vendar se mi potem ko shranim in ponovno zaženem nastavitev izbriše.

Primarni (master disk) je 8 GB, sekundarni (slave) pa 40 GB in je brez jumperjev.

Ima kdo kakšen predlog kako ukrotit zadevo, da bo delala normalno?
  • spremenil: G-man ()

Daedalus ::

>"Hard disc (hdb) [/media/cdrom0]"

Sej je v redu zaznal. Tist /media/cdrom0 je mount point (direktorij, kjer se ti prikaže vsebina pripetega pogona) in nima veze z napravo. Lahko ga spreminjaš po želji.
Pripet ti ga pa noče zato, ker dostopa do diska z navodili za dostop do CD-ROM pogona (ki je prav tako bil hdb). Popravit moraš eno luštkano datoteko, ki se imenuje fstab [/etc/fstab] in tam zakometiraj vnos za cdrom in dodaj vnos za tale trdi disk [hdb]. Kako se to naredi - man fstab al pa google.

Glede BIOSA pa - nastavi disk (40Gb) na auto, pa bo mir. Če ti ga ne bo bios v celoti zaznal, ga bo linux 100%.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

G-man ::

Najlepša hvala za tako promptno pomoč :))

G-man ::

Em, kaj editiram pogon cdrom0 ali naredim nov mount? Če bi izbrisal pogon cdrom0, bi se ob ponovnem pogonu, bi OS sam zaznal in mountal pogon, kakršen v resnici je? (sem res totalen noob :8))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: G-man ()

roscha ::

uff tako enostavno je pa tako zajebano razložit.

Mountpoint je lahko karkoli. npr /media/cdrom; /mnt; /mojmountpoint itd
Ta priklopna točka mora le obstajati. Lahko disk mountaš tudi na /media/cdrom0 nič narobe, le čudno izgleda.

Torej odloči se kam boš mountal disk. Recimo /media/disk2.
Pobriši /media/cdrom0 ker ga ne potrebuješ več (ok ni potrebe ampak reda radi). torej step by step: cd /media; rmdir cdrom0; mkdir disk2

Popraviš še /etc/fstab takole nekako:

/dev/hdb1 /media/disk2 vfat rw,user,noauto 0 0

Več o vnosih v fstab preberi v man page-u.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ubuntu in win particije

Oddelek: Operacijski sistemi
131142 (998) ZGI
»

zunanji USB disk na Suse

Oddelek: Operacijski sistemi
121353 (1226) kriko1
»

Prehod iz kernel-2.4.26 na 2.6.10 in problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
181394 (1253) Shaman
»

Oh spet ta Gentoo!

Oddelek: Operacijski sistemi
271309 (980) Trubadur
»

Pomoč...Linux

Oddelek: Programska oprema
161557 (1333) Gh0st

Več podobnih tem