» »

Plazma ali LCD televizor?

Plazma ali LCD televizor?

««
131 / 154
»»

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

1080i je bil narejen, da obstaja trg za deinterlacerje... ;)

(fork v novo temo?)

Teorija zarote much?

MrStein ::

Če poznaš drug razlog, da dan z besedo. (kot rečeno, to je stvar za ločeno temo.... ali pa tudi ne)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Sssaga ::

Porka flek je 1080i GRD! Mam oba kabla fštekana pa je na Scart 576i lepša slika, tisti upscaling na 1080i je prov smešno. Meni je to res grdo in ostajam trenutno na AV vhodu.
Poštimal sem, da mi razmerje tudi tukaj nastavi primerno, le da imam pri 4:3 na straneh SIVA robova in ne črna kot pri hdmi.

Resda je signal in kvaliteta, ki pride do sprejemnika (boxa) ista, vendar tisto skaliranje zj3be vse in moje ostro oko tega ne tolerira četudi na 3m.

Najbolje se to opazi pri športu, kjer se cifre veliko bolje vidijo na prvotni originalni sliki na scartu. Ma drek in poden...

To je zakon za folk, k so v mestu in majo HD dostop, tle pa vse u božju mast poslano. Leto 2011...

PrimozR ::

MrStein je izjavil:

Če poznaš drug razlog, da dan z besedo. (kot rečeno, to je stvar za ločeno temo.... ali pa tudi ne)

Learn to read.

PrimozR je izjavil:

SkyEye90 je izjavil:

Odviseno je od kodeka, kompresije...mislim da je SD nekje med 3-4, HD pa nekje dobrih 5 kot ste že napisali za baker, na optiki pa je seveda veliko večji bitrate, kolikšen pa nevem. Pa HD slika je 720 (i ali p pa nisem prepričan). FullHD bi bila prava stvar, a žal smo za časom. Večina imajo že vsi neke HD, FullHD LCD itd...pa vsi gledajo več ali manj SD ;((

720 je vedno p. 1080i je bil itak narejen prav zaradi broadcastinga, to je namreč edini medij, kjer lahko najdeš 1080i. Razlika med 1080i in 720p je po številu pikslov namreč zelo majhna (1920 x 540 proti 1280 x 720).


Kot rečeno, razlike v številu pikslov na frame je malo, 1080i jih ima nekje 10% več (nekih 960 tisoč proti 1,1 milijona in drobiž).

MrStein ::

In kaj pol?

Potreben bandwith za 1080p in za 1080i je enak, le da se pri "p" ne rabiš zajebavati z deinterlacingom. (ne pri izdelavi materiala, ne pri editiranju, ne pri oddajanju, ne pri prikazovanju)

Torej, kaj je razlog za uporabo 1080i (namesto 1080p)?
Razen ogromnega zaslužka na račun obveznega deinterlacerja?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Potreben bandwith za 1080p in za 1080i je enak,
Od kje ti pa to? Potreben je ravno polovičen, zato pa so "izumili" 1080i, ker po etru niso mogli spraviti 1080p.

O.

PrimozR ::

Mja, očitno je en field res sestavljen iz dveh frejmov, fieldi so pa pri interlaced enaki kot frejmi pri progressive.

Sicer pa zakaj bi deinterlaceal? Pač prikažeš direktno na TV-ju. Prvi frame fielda na vsako 1. vrstico, drugi frame fielda pa na vsako drugo.

Sssaga ::

MOgoče, da nas zavedejo s Full HD prikazovanjem, ki je vreden za en šit. Mam raje 720p pol.

MrStein ::

Okapi je izjavil:

Potreben bandwith za 1080p in za 1080i je enak,
Od kje ti pa to?

Od tu recimo: http://bura.brunel.ac.uk/bitstream/2438...

Pa po logiki priti do tega sklepa tudi ni težko:
- če bi interlace "prišparal" pol bandwitha za podobno sliko, bi ta postopek v MPEG algoritem vključili, a ne?

PrimozR je izjavil:

Mja, očitno je en field res sestavljen iz dveh frejmov, fieldi so pa pri interlaced enaki kot frejmi pri progressive.

Sicer pa zakaj bi deinterlaceal? Pač prikažeš direktno na TV-ju. Prvi frame fielda na vsako 1. vrstico, drugi frame fielda pa na vsako drugo.

Ja, in dobiš tole:

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

gorann ::

to da folk zajebejo, da mislijo kako gledajo v fullhd resoluciji

SkyEye90 ::

1080i načeloma je FullHD slika, le da je sestavljena. Zavzame polovico manj linije, ampak ima zaradi teh polslik lahko tudi samo polovičen frame-rate.
Namreč, potrebni sta tako rečeno dve sliki da se sestavi ena.
Glede 720p načina je pa definitivno boljša slika, kot pa je pri 1080i načinu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

Okapi ::

Glede 720p načina je pa definitivno boljša slika, kot pa je pri 1080i načinu.
Ne bo držalo, odvisno je od tega, kako hitro se stvari na zaslonu dogajajo. Za šport je recimo 720p boljši, za dokumentarce pa 1080i.

O.

Okapi ::

Pa po logiki priti do tega sklepa tudi ni težko:
- če bi interlace "prišparal" pol bandwitha za podobno sliko, bi ta postopek v MPEG algoritem vključili, a ne?
Ja, in za 1080i so se pomotoma odločili, ker bedaki niso znali izračunati, da bi za 1080p porabili enako bandwidtha, ne?

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

MrStein ::

Hej, jaz sem podal podlago.
Kaj pa imaš ti ? Žalitve?
Dejstvo je da interlace pri digitalni TV ne doprinese nič, razen potrebe po deinterlacerju.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Sssaga ::

Mah, si lahko kdaj obetamo 1080p broadcasting? Fuzbal tekme in F1 :)

PrimozR ::

Jah F1 je že v HD, vprašanje je v kakšni kakovosti. A je samo 720p? :)

gorann ::

hja, ce bi bila kakovost odvisna samo od resolucije, pol bi bili vsi hd-ji lepo gledljivi, tko je pa stopnja stiskanja tista taglavna

Okapi ::

Dejstvo je da interlace pri digitalni TV ne doprinese nič, razen potrebe po deinterlacerju.
Doprinese manjši bandwidth tam, kjer večjega ne moreš skozi spravit. Ali pa ga vsaj nisi mogel skozi spravit, ko so delali standard za DVB-T. Tudi s PAL-om je bilo treba 50 let živeti.

O.

MrStein ::

Govorim ti, da 1080p50 na istem bandwidthu kot 1080i50 čisto OK deluje.
Ni to dilema "rad bi p, ampak nimam dovolj bandwidtha".
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

PrimozR ::

Hočeš reči 1080p30 pa 1080i60? Oz. 1080p30 in 1080i/30 (evropsko poimenovanje slednjega, kjer je med resolucijo in frekvenco fieldov, ne sličic, slash).

MrStein ::

Sem napisal kot sem mislil.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Govorim ti, da 1080p50 na istem bandwidthu kot 1080i50 čisto OK deluje.
Jaz ti pa govorim, da to takrat, ko so se odločili za standard 1080i, ni bilo res, sedaj je pa zaradi vse opreme in standardov že prepozno, da bi spreminjali.

O.

Sssaga ::

Me še zanima, če bi se dalo kako spremeniti HDMI 1080i skaliranje na nižjo resolucijo? Mogoče kaki trik, tweak? :8)

MrStein ::

Okapi je izjavil:

Govorim ti, da 1080p50 na istem bandwidthu kot 1080i50 čisto OK deluje.
Jaz ti pa govorim, da to takrat, ko so se odločili za standard 1080i, ni bilo res, sedaj je pa zaradi vse opreme in standardov že prepozno, da bi spreminjali.

Ja, zgodovina igra tu svojo vlogo. Čeprav je komercialen HDTV od začetka bil digitalen in kompresiran.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Ja, ampak na začetku so uporabljali MPEG-2 in dovolj zmogljivi procesorji za MPEG-4 so bili predragi za splošno rabo.

O.

MrStein ::

Kodek nima veze.
Vprašanje je: Ali bandwith ugodnejši, če kompresiji dodamo še interlace?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Kaj tebi pravzaprav ni jasno? Interlace ni zaradi interlacea samega, ampak zato, da prideš skozi s polovično ločljivostjo.

Že pri PAL-u je bil problem z bandwidthom in so se zato odločili za prepleteno sliko.

O.

MrStein ::

Finta je, da ne prideš skozi.
Monitor ima 1080 vrstic. Nekaj moraš prikazat.
Možnost 1: pol vrstic pozabiš, kompresiraš, transportiraš, dekompresiraš, probaš restavrirati pol slike, ki manjka
Možnost 2: kompresiraš (vso sliko), transportiraš, dekompresiraš
Za trditev, da je pol "izmišljene" slike enako dobre kot dekodirana slika iz možnosti 2, pričakujem kaj več kot sklicevanje na lastno avtoriteto.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Kdo pravi, da pol vrstic pozabiš? Razlika, kar se bandwidtha tiče, je v bistvu enaka kot med 1080p/25 in 1080p/50. Pač framerate je manjši in zato je tudi za športne prenose 720p boljši od 1080i. Pri statični sliki pa razlike med 1080i in 1080p niti ne opaziš (in nimaš pol "izmišljene" slike).

O.

MrStein ::

Okapi je izjavil:

Kdo pravi, da pol vrstic pozabiš?

1080p : 1080 vrstic
1080i: 540 vrstic (lihe recimo, nato pa sode)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Pa to veš, kako dela interlacing? 540 + 540 = koliko?

O.

SkyEye90 ::

Sssaga je izjavil:

Me še zanima, če bi se dalo kako spremeniti HDMI 1080i skaliranje na nižjo resolucijo? Mogoče kaki trik, tweak? :8)


Pri Siol komunikatorju pritisneš zaporedje MENI, RUMENA, MODRA. Odprejo se nastavitve, med njimi tudi ločljivost HDMI izhoda (:

PrimozR ::

Eni tukaj očitno ne veste, kako poteka broadcating 1080i in 1080p. 1080p se recimo pošilja 25 sličic na sekundo (torej 25-krat 1920 x 1080 slika), medtem ko pri 1080i/25 pošiljaš 50 sličic (50-krat 1920 x 1080 slika). 1080i/25 namreč označuje evropsko poimenovanje, primerljivo s 1080p25. Oz. 1080i/25 je 'po ameriško' enak 1080i50. Število FPSjev je načeloma v obeh primerih enako (~24 FPS je vseeno nekakšen minimum, kjer zadeve tečejo gladko), razen če toliko pridobijo pri kompresiji samo 540 vrstic naenkrat.

Sssaga ::

SkyEye90

Hvala! Stvar deluje. Ugotovil, da je drek pri vseh resolucijah in ostajam na Scartu dokler mamo SD sliko.

Glede 1080p in 1080i ter 720p.

Ali imajo 1080(i/p) vedno večji bitrate kot 720p pri TV broadcastingu? Recimo 10 Mbit pri obeh res. je isti šmorn, pač upscaling na 1080 pri 720p in to je to.
Pri 720 in 1080 me resolucija toliko ne zanima, pomemben je bitrate.

Če je kdo že gledal kaki 1080p mkv z bitrate-om okoli 6 Mbit na 1080p ekranu, potem ve o kakšen zmazek je to. In res so lahko tako slabe kvalitete. Že 15-20 Mbit ma veliko lepšo sliko, kaj šele original 40-50 Mbit.

Spock83 ::

Zanimivo, da zgodnji predvajalniki niso zmogli predvajati 1080p. "Samo" do 1080i. Še zdaj se najdejo kakšni playerji k ine zmorejo fullHD v p načinu. Prdpostavljam, da so zadeve bile CPU požrešne. Tudi za samo produkcijo.

RejZoR ::

Sssaga je izjavil:

SkyEye90

Hvala! Stvar deluje. Ugotovil, da je drek pri vseh resolucijah in ostajam na Scartu dokler mamo SD sliko.

Glede 1080p in 1080i ter 720p.

Ali imajo 1080(i/p) vedno večji bitrate kot 720p pri TV broadcastingu? Recimo 10 Mbit pri obeh res. je isti šmorn, pač upscaling na 1080 pri 720p in to je to.
Pri 720 in 1080 me resolucija toliko ne zanima, pomemben je bitrate.

Če je kdo že gledal kaki 1080p mkv z bitrate-om okoli 6 Mbit na 1080p ekranu, potem ve o kakšen zmazek je to. In res so lahko tako slabe kvalitete. Že 15-20 Mbit ma veliko lepšo sliko, kaj šele original 40-50 Mbit.


Probaš lahko snet 1080p Youtube video in ga predvajat na 42 inčnem Full HD TV-ju. Tukaj se vidi, da ločljivost sicer mal pomaga ampak ker je bitrate tako nizek je slika precej spacana.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

MrStein ::

Okapi je izjavil:

Pa to veš, kako dela interlacing? 540 + 540 = koliko?

Ja, vem.

540 + 540 = 1080

PrimozR je izjavil:

Eni tukaj očitno ne veste, kako poteka broadcating 1080i in 1080p. 1080p se recimo pošilja 25 sličic na sekundo (torej 25-krat 1920 x 1080 slika)

Nope. 1080p se ne broadcasta sploh.

, medtem ko pri 1080i/25 pošiljaš 50 sličic (50-krat 1920 x 1080 slika).

Ne, pošiljaš 50 polslik na sekundo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

PrimozR ::

Tam je typo, je 50 slik 1920 x 540. Sicer a polslika ni slika? Tudi če je samo pol slike jih še vedno pošlješ 50.

MrStein ::

Čist točno je definirano, kaj je "polslika" pri interlace, tako da o tem ne bi...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gorkichev ::

Doma se odločamo za nakup TV, velikosti 55-60˝ (gledamo na 5m), cena okoli 1500€.

Prebral sem že kar nekaj testov, sedaj pa se odločam med dvemi modeli, oz. ali plasma ali LCD. Vedno bol se navdušujem za lcd predvsem zaradi čiste slike pri hitrih prizorih, za plasmo sem pa bil vedno zagovornik (že dve kupljeni doma).

torej:
- Samsung PLASMA PS59d6910 ( http://www.avforums.com/review/Samsung-... )
- LG LCD55LW659S ( http://www.avforums.com/reviews/LG-42LW... )

KAj vi svetujete - cena obeh je 1500€ (mediamarket)?

SkyEye90 ::

Glas za plazmo. Sploh pa pri velikih zaslonih. Se mi zdi, da imajo manjši LCD-ji boljše slike kot veliki (težava osvetlitve..), plazma pa ima ne glede na velikost sliko enako - torej dobro.
Čista slika pri hitrih prozorih..tako ti povem iz mojih izkušenj: tehnologija pri 100Hz (200Hz) LCD-jih ne dela čudežev, sliko naredi bolj tekočo le pri lažjih premikih, bolj kot so premiki neenakomerni, slabše se izkaže, žal pa je večina premikov zeloo neenakomernih. V večini primerov je to glajenje slike najbolje celo izklopiti.
Pri zelo zelo hitrih premikih pa elektronika kot prvo tako ali tako ne zmore zgladiti slike kot to navajajo reklame, kot drugo pa pri takih premikih niti nisi pozoren na to in ne opaziš razlike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

gorann ::

60pv250 lg

950eur

ostali dnar pa raje za dopust porabi

gaucho85 ::

pozdravljeni,

kupujem tv sprejemnik (prebral sem miljon stvari o plazmi ter lcd-jih da se mi že meša)
zato me konkretno zanima katerega od spodnjih dveh modelov bi izbrali vi ...in zakaj ?

LED LCD :
http://www.bigbang.si/slika/tv-sprejemn...

PLAZMA:
http://www.harveynorman.si/oddelki/avdi...

že vnaprej se zahvaljujem za odgovor..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gaucho85 ()

SkyEye90 ::

Med tema dvema bi jaz vsel SONY-ja.
Panasonic plazme po mojem okusu preveč vidno utripajo, slika je dokaj nemirna proti LG plazmi. Ima pa Panasonic proti LG lepšo sliko, boljšo črno barvo in višjo ceno.
Sony pa so definitivno dobri LCD-ji, imajo dober vidni kot, lepe barve, tudi tehnologija 100Hz oz. 200Hz se pri Braviah odlično odreže. Ima pa Sony seveda svojo ceno.

Jaz bi razmislil o cenejši plazmi in prišparal 400 evrov. Če pa bi imel le ta dva v ožjem izboru, pa kot sem dejal - Sony.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkyEye90 ()

Zico4 ::

mailer ::

gaucho85 je izjavil:


LED LCD :
http://www.bigbang.si/slika/tv-sprejemn...

Sonya dobiš v ACS že za 945€, imaš pa dobro ponudbo tudi v merkator tehniki, kjer dobiš Philips 46pfl6606h, če prineseš star tv že za 835€.

Sssaga ::

Evo, sam še enkrat malo skrenem s poti.

Sem se malo pozanimal in ugotovil, da bo HD do mene prišel, ko bo optika-torej ob Sv. Nikoli oz. če si za 10 čevljev stran od centrale, ker moraš imeti linijo 12 MBit za HD, medtem ko pri SD, kot že rečeno, nucaš 3-4 Mbit.

Je pa včasih slika res grda :D, ampak včeraj pri prenosu tekme med Barco in Milanom je bila pa slika res na višku za SD, ko sem gledal s 3-4 metrov. Zakon! Ko bi vsaj tuji kanali imeli tako sliko-sigurno pride s slabšim bitrate-om sem in je recimo pri Eurosportu veliko slabša slika, ko gledam fuzbal, kot pa pri SLO kanalih.

Pa da ne skrenemo preveč s poti :P

MrStein ::

Eni programi so zanič tudi na analogni kabelski, na CRT televizorju.
Pač kaj oddaja operater (in kaj on dobi).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

gorann ::

za navaden televizijski program mi dol visi, nikoli ne bi nabavil big screen zarad tega

filme v HD se dobi vsepovsod, zaradi tega se splaca nabavit velki ekran

imam telekom optiko, od tega je gledljivo par programov, da res reces to je pa lepa slika, vecina je resnicno sramota za tretje tisocletje, da sploh upajo tak zmazek oddajat

N-E-O ::

Zdravo.
Doma imamo analogno kabelsko, ker digitalna za nas žal še ni dosegljiva. Zanimajo pa me vaša mnenja, če se glede na našo situacijo splača vzeti tole:
LG 42PT353

Kako bo izpadla slika analogne televizije na takšni plazmi?
In opazil sem še, da ne podpira Full HD (je to velik minus?). Je še kaj takega, kar sem spregledal oziroma na kar bi moral biti pozoren?

Hvala.
Follow the white rabbit.
««
131 / 154
»»