» »

Katera klima

Katera klima

««
102 / 119
»»

mat xxl ::

energetik je izjavil:

MH0 je izjavil:

BigWhale je izjavil:

trancer01 je izjavil:

Folk kupuje čisto premočne klime, ker tudi proizvajalci navajajo vsaj dva- do trikrat prenizke kvadrature za hlajenje. V praksi praviloma zadošča klima z 2 kW hladilne moči za veliko večino stanovanj in hiš.


Pa je to kar pravis dejansko res? Ce vzames za primer 250 kubicnih metrov zraka, ce imas idealni kvader brez izgub, kaksno moc potrebujes, da hladis zrak v tem kvadru?

To ni pomembno. Pomembno je koliko toplote prihaja v sistem.

Točno tole. Nimajo veze kvadrati ali kubiki zraka, tistih par kil zraka ohladit ni nič. Važno je koliko moči (in tudi vode) stalno doteka skozi okna, stene in iz el. aparatov.



Se podpišem, sam hladim samo cca 70 m2 , pa mi poleti, kljub novejši zgradbi, na take dni, kot je sedaj z 3,5 kw MSZ Mitsubishi klimo, pa očiščeno ( valj ven vsako leto) komaj uspe, ker sem najvišji in ravna streha in kljub dobri izolaciji, ko se v 10 dneh pripeke vse segreje - strop, prav seva vročina in klima 24 ur na polno, komaj še zmore ohladiti na 25 st C pa je nastavljena na 16 st c, ker je tak prihod toplote.

Sosed, v enakem bloku v pritličju ima samo 2,5 kw Micko, pa pravi, da mu z lahkoto ohladi enako kvadraturo, nima pa tega pribitka toplote od nikjer ...

NejcSSD ::

mat xxl je izjavil:

deadbeef je izjavil:

jaz mam Mitsubishi MSZ-LN z montažo 1200€ :>


Kako močno 3,5 kw ali 2,5 kw, vsekakor zelo NORA cena , lahko na ZS, ker ravno 2 kupujem.....


Vzemi AP35VG dobiš za toliko. Vrhunska. Luxury je samo še šminka na izgledu
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

acookook ::

sbawe64 je izjavil:

Skiciraj tloris, kje je poševna streha, stopnice, oznake prostorov, okvirne mere.
Za katero nadstropje gre ?
'Malo' si pozen za letos.
Maja so se monterja dolgočasili.
Notranja enota naj bi bila vsaj 10 cm nižje od stropa.

plac za napeljavo odvodnih cevi

Saj lahko potegneš iz notranje enote odtočno cev direktno do tal (po fasadi), kjer imaš sod za zalivanje.

ja, lahko skiciram komot jutri,(prostori so relativno mali, vse zadelano - razmišljamo celo od dveh manjših klimah....) poševna streha pa je praktično po celem spodnjem delu hodnika (2. in 3. - najvišje - nadstropje hiše)
Nič ni pozno, pozimi klime ne rabiš.....Prejšnja poletja so bila znosnejša zaradi notranje in zunanje rolete na strešnem oknu.

darksamurai je izjavil:

acookook je izjavil:

Radi bi si omislili eno klimo, vender si že v štartu ne moremo omisliti kam jo bomo v malem mansardnem stanovanju sploh namestili. Problem sta plac za montiranje in plac za napeljavo odvodnih cevi, ko je eno na voljo drugega ni....
Pozna kdo mogoče kakega montažerja (oz. kogar koli drugega), ki bi lahko kaj svetoval (tak da bi si situacijo prišel dejansko pogledat) - seveda mu plačamo magari za svetovanje, kaj, če sploh kaj, je najboljša opcija za montažo klime.
Do zdaj se podjetja temu ful izmikajo in kao ne morejo priti, da bi pa najprej zadevo kupili in naknadno ugotivili, da se na žalost ne da nič (kaj pa potem?), pa niti slučajno.


Klimo postavi na najbolj optimalno mesto za hlajenje. Cevi za plin in kondenz se lahko prilagodijo. Za kondenz se lahko v skrajni sili uporabi tudi črpalka in potem ne potrebuješ padca na odtočni cevi. Boš pa s tem imel dodaten strošek 100-200€ in pa malo več hrupa zaradi črpalke.

hrupa pa res ne bi imel, bi pa uživali v lastnem stanovanju tudi popoldan
Sem pa iz Prekmurja drugače.
.

Likalnik ::

evo predračun dobil...ogled s strani mojstra je bil tudi opravljen

https://www.emundia.si/mitsubishi-klima...

cena z montažo 780€...trenutno je gužva..ampak nekje v roku enega tedna bi lahko prišel na montažo.

kaj menite...kar sem gledal te klime pri drugih monterjih po netu so z montažo nekje isto..cca 760€

lonewolf_ ::

Ti samo upaj, da naredi vredu montažo in spoj cevi, da ti ne bo zamakalo ali pa plin spuščal. To pomeni več, kot prišparati sedaj ~100€ :)
Klima je OK, če je ne boš uporabljal primarno za gretje pozimi.

Poglej še kak review.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Likalnik ::

ja hvala, se strinjam..klima se bo uporabljala v večji meri samo za hlajenje...ogrevanje praktično nič.
bom pa še malo poguglal.

hvala

bbbbbb2015 ::

trancer01 je izjavil:

Folk kupuje čisto premočne klime, ker tudi proizvajalci navajajo vsaj dva- do trikrat prenizke kvadrature za hlajenje. V praksi praviloma zadošča klima z 2 kW hladilne moči za veliko večino stanovanj in hiš.


Saj ne veš, kaj govoriš.
Mi imamo v hiši četverček, 9,160W hladilne moči, ter tri notranje enote (četrta ni priklopljena), ki hladijo cca 180m2.
Hiša je sicer slabo izolirana, pa ima sicer prenovljena lesena okna, ampak tudi že 10+ let stara.

To sedajle, ko je stisnilo 36 stopinj zunaj, je kompresor zunaj kar lepo brnel. Ni kaj, v dveh urah je notranja enota spravila iz 29 stopinj na 24, v štirih urah pa na 22.

FireSnake ::

Pri nas bodo zmontirali klimo Gorenje (3.5KW).
Model navedem, ko vidim, kateri je.

Ceno montaže pa že vem, montiral bo kolega: 120EUR (kar se mi zdi zelo ugodno).

Je pa vse že pripravljeno (cevi so že v steni, samo zunanjo in notranjo enoto je treba obesiti in priklopiti).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Likalnik ::

120EUR montaža bi bila ugodna, če ne bi imel še nič pripravljeno...cena če ni nič pripravljeno je 200EUR (vsaj toliko bo sedaj meni računal)...pa bo potrebno vse narediti luknjo, cevi povlečt, obesiti in priklopiti...pa ga ne poznam.
vseeno pa se strinjam bolje 120EUR pa tudi, če je vse pripravljeno kot pa jaz ko bom plačal 200EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

hyuga ::

hej. je ta klima ok? glede na to, da imam serviserja poleg in zastopajo samsung sem si to omislil:

https://www.tratnjek.si/article/4927/Sa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

MH0 ::

Z nižjo ceno pač pride slabši izkoristek in glasnejše delovanje.

xseki ::

Bo ok, ampak bo precej glasna.

FireSnake ::

Likalnik je izjavil:

120EUR montaža bi bila ugodna, če ne bi imel še nič pripravljeno...cena če ni nič pripravljeno je 200EUR (vsaj toliko bo sedaj meni računal)...pa bo potrebno vse narediti luknjo, cevi povlečt, obesiti in priklopiti...pa ga ne poznam.
vseeno pa se strinjam bolje 120EUR pa tudi, če je vse pripravljeno kot pa jaz ko bom plačal 200EUR


Saj mi smo to tudi že plačali (ko smo nepremičnino kupili).
Nismo nič na boljšem, kot ti :))
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

hyuga ::

xseki je izjavil:

Bo ok, ampak bo precej glasna.


to si meni odgovoril? katero pa priporocate za do 70 kvadratov? nebi glih rad imel najglasnejse. 3.5kw bi moralo biti dovolj ane? rabim samo za hlajenje

hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

hyuga ::

MH0 je izjavil:

Z nižjo ceno pač pride slabši izkoristek in glasnejše delovanje.


ok,saj je klima,mogoce bi odstel malo vec.katero priporocas v rangu 3.5kw?

MH0 ::

Ko sem sam stal pred dilemo, sem se odločil za DAIKIN FTXM35R/RXM35R. Tudi zaradi tega, kot si rekel ... nekaj fiksno vgrajenega v nepremičnino.

hyuga ::

MH0 je izjavil:

Ko sem sam stal pred dilemo, sem se odločil za DAIKIN FTXM35R/RXM35R. Tudi zaradi tega, kot si rekel ... nekaj fiksno vgrajenega v nepremičnino.


neka huda izgleda tale.kaj pa servisi? a razlicni izvajalci vejo servisirat vse klime ali so specializirani?tale je kar draga. morem omenit da mi te razne wi-fi zadeve ne disijo,hocem navadno klimo-preprosto - z daljincem

naj samo omenim moj samsung hladilnik z digitalnim inverterjem - kaka bedarija je pa to - glasen je bolj kot 30 let stari gorenjov hladilnik - crap

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

MH0 ::

Saj wifi funkcionalnosti se jaz tudi nisem dotaknil. Še ne vidim uporabne vrednosti.

MH0 ::

FireSnake je izjavil:

...
Ceno montaže pa že vem, montiral bo kolega: 120EUR (kar se mi zdi zelo ugodno).
...

Zakaj je tako samoumevno, da znanec dela ceneje in ne obratno, da znancu daš malo več?

hyuga ::

MH0 je izjavil:

FireSnake je izjavil:

...
Ceno montaže pa že vem, montiral bo kolega: 120EUR (kar se mi zdi zelo ugodno).
...

Zakaj je tako samoumevno, da znanec dela ceneje in ne obratno, da znancu daš malo več?


ane? obratno bi moralo biti..ne pa da bi vsi imeli radi vse zastonj..ker jih poznaš - saj ni treba vec dati,lepo je pa, če daš vsaj enako vsoto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hyuga ()

darkolord ::

Za dober odnos z znanci je ponavadi najbolje narediti ali zastonj ali pa po čisto standardni ceni.

Sicer en res pričakuje ekstra popust, drugi pa ekstra napitnino ...

BorutK-73 ::

Za hlajenje bo vsaka klima ok, tudi najcenejša. Edino paziš da bo dovolj močna za prostor, 2.5 ali 3.5KWh.

FrancaT ::

Je mogoce kdo tukaj ki ima copper&hunter klimo z wifi in mu je ratalo povezat preko tuya app? Trenutno jo mam povezano preko Ewpe Smart ampak imam ostale stvari preko tuya pa bi rad se tole spravo tja. Tuya je tudi bolj odzivna napram Ewpe Smart. Tuya klimo sicer najde v nacinu AP ampak je noce dodat na seznam...

Vanadium ::

@FrancaT: Probaj od gree app. Zgleda isti kot ewpe smart mogoce kaj bolje deluje...

easyrider3 ::

Lonsarg je izjavil:

To je bil zgolj en izmed testov. Drgac mam nastavljeno na 24 stopinj ter minimum in je vseeno po par urah presuho. Klima res ne spravi temperature prevec pod 24 stopinj ampak dela pa stalno in je posledicno presuho.



A ti ni jasno,če imaš presuho v prostoru potem boš moral pa vlažilce nabaviti isto kot za pozimi kateri imajo presuh zrak v prostoru to naredijo. Logično je,da klima pobira vlago in če jo imaš premalo jo boš moral na drugačen način dovajati. Jaz tega problema nimam saj nikoli mi ni prišlo manj kot 46% in višje od 67% vlažnost v sobi,ponoči od 23 ure naprej pa sploh nimam klime nažgane in sobo komplet čisto zaprto pa je zjutraj okrog 65% vlažnosti. V takih vremenskih pogojih kot so sedaj pa bi mi vlažnost v sobi brez klime narasla gladko do 80% ali še več sploh,ke rčez dan je to soba kjer so otroci notri in se že nadiha toliko vsega. Vesel bodi da nimaš problemov z vlažnostjo in si nabavi razvlažilce + klim pa si zmagal.

darck ::

Jaz vem,da Panasonic so super klime saj vsi prijatelji kateri jo imajo so z njo zadovoljni in to po več kot 10 let jo imajo in ves čas delujejo brez kakih problemov.

BorutK-73 ::

darck je izjavil:

Jaz vem,da Panasonic so super klime saj vsi prijatelji kateri jo imajo so z njo zadovoljni in to po več kot 10 let jo imajo in ves čas delujejo brez kakih problemov.

Še poveš za katerega monterja ali prodajalca delaš.;)

Ni panasonic imel probleme z kompresorji pred leti?

jabe ::

Pa jaz imam panasonica, pa nič narobe z njim.

Lonsarg ::

easyrider3 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

To je bil zgolj en izmed testov. Drgac mam nastavljeno na 24 stopinj ter minimum in je vseeno po par urah presuho. Klima res ne spravi temperature prevec pod 24 stopinj ampak dela pa stalno in je posledicno presuho.
A ti ni jasno,če imaš presuho v prostoru potem boš moral pa vlažilce nabaviti isto kot za pozimi kateri imajo presuh zrak v prostoru to naredijo. Logično je,da klima pobira vlago in če jo imaš premalo jo boš moral na drugačen način dovajati. Jaz tega problema nimam saj nikoli mi ni prišlo manj kot 46% in višje od 67% vlažnost v sobi,ponoči od 23 ure naprej pa sploh nimam klime nažgane in sobo komplet čisto zaprto pa je zjutraj okrog 65% vlažnosti. V takih vremenskih pogojih kot so sedaj pa bi mi vlažnost v sobi brez klime narasla gladko do 80% ali še več sploh,ke rčez dan je to soba kjer so otroci notri in se že nadiha toliko vsega. Vesel bodi da nimaš problemov z vlažnostjo in si nabavi razvlažilce + klim pa si zmagal.
Ampak zakaj bi nabavil vlažilec, če pa isti rezultat dosežem z ugašanjem klime? Zdaj ko je bil vročinski val sem pač imel prižgano 30-50% časa in zgolj čez dan (v običnem času pa celo zgolj uro do dve na dan), da sem držal povprečno vlažnost okoli 45%, temperaturo pa pod 25 stopinj. Tak da ne skrbet zame, imam idealno v stanovanje, zgolj ta ideal ne zna klima sama držat in moram pomagat.

Ampak saj imaš prav, da imam srečo da je tako suho. Ker večino ljudi ima probleme z preveč vlažnosti poleti, sem bolj izjema očitno. Zato sem najbrž tudi izjema glede tega, da bi rabil manj močno klimo, kljub temu da se priporočeni kvadrati ujemajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

andexslo ::

Zdravo,

Zanima me, če je tukaj kakšen uporabnik klime Mitsubishi MSZ-LN. Zanima me predvsem senzor za prepoznavanje in usmerjanje loput. Kako se to obnese. Ker klima MSZ-AP je podobna (nima tega senzorja in individualnih loput), a dosti cenejša.

Hvala za odgovore in lep dan,

Andraž

facepalm ::

Jaz se bom cez vikend lotil svoje prve montaze klime. Napeljava je ze speljana, zunanja enota je ze na mestu.
Moral bom samo obesiti notranje enote (multi split), jih priklopiti zunaj in noter, ter vakuumirati.
Moram biti na kaj posebej pozoren?

MH0 ::

mat xxl je izjavil:

Vanadium je izjavil:

facepalm je izjavil:

Lahko kdo priporoca kakega "kvalitetnega" monterja na obali, ki mu ni izpod casti tudi vakuumirat sistem?;)


Kakšne so lahko posledice tega, da ni zvakumirano?


Dela klimam vdeliko manj časa, bistvo, pa je, delovanje iz A+++ pade na B ali C in s tem poraba energije za enak učinek.

To si si izmisli ali slišal od koga, ki si je izmislil? Iz cevi je treba evakuirati zrak in dokler metoda pri kateri uide malenkost plina ni prepovedana, pač ni treba vakuumirati.

Ghost7 ::

andexslo je izjavil:

Zdravo,

Zanima me, če je tukaj kakšen uporabnik klime Mitsubishi MSZ-LN. Zanima me predvsem senzor za prepoznavanje in usmerjanje loput. Kako se to obnese. Ker klima MSZ-AP je podobna (nima tega senzorja in individualnih loput), a dosti cenejša.

Hvala za odgovore in lep dan,

Andraž


Živjo!

Imam MSZ-LN 35, torej 3,5kw. Imam dve enaki, ena v pisarni ena v dnevnem prostoru.

Ta senzor katerega omenjaš je ok, ni vsemogočen, normalno če se boš prestavil v prostoru tja kamor trenutno piha, pričakuj da bo nehalo "pihat" po kakšni minuti. Namreč kamera te mora zaznat, mokroprocesor dobi sliko prostora in se odloča kam bo usmeril curek zraka. Je pa zaradi tega senzorja tudi varčnejša. Namreč ne meri samo temperatue katero dobi nazaj, amapk piha v predel prostora, kjer se najbolj greje in tako seveda odmerja potrebno moč, obenem pa tako skrbi, da je prostor enakomerno ohlajen. Meni ni žal, res pa je, da imajo kar cene, ampak kvaiteta se plača. Je tudi najtišja v razredu in v načinu silence je dejansko ne slišiš.

Klimo kupuješ za 15 do 20 let... za 150EUR razlike...

PS: Samo LN mislim, da ima purifier kar zna pomagat pri preprečevanju smradu iz klime + čistejši zrak.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ghost7 ()

MadMax ::

MH0 je izjavil:

mat xxl je izjavil:

Vanadium je izjavil:

facepalm je izjavil:

Lahko kdo priporoca kakega "kvalitetnega" monterja na obali, ki mu ni izpod casti tudi vakuumirat sistem?;)


Kakšne so lahko posledice tega, da ni zvakumirano?


Dela klimam vdeliko manj časa, bistvo, pa je, delovanje iz A+++ pade na B ali C in s tem poraba energije za enak učinek.

To si si izmisli ali slišal od koga, ki si je izmislil? Iz cevi je treba evakuirati zrak in dokler metoda pri kateri uide malenkost plina ni prepovedana, pač ni treba vakuumirati.

To si ti od nekega šalabajzerja slišal, ali si si sam izmislil?
Saj če si ti osebno s takim šalabajzom zadovoljen je vse ok, ampak ne tega dalje prodajat, ok?
Ne gre (samo) za zrak.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

MH0 ::

MadMax je izjavil:

MH0 je izjavil:

mat xxl je izjavil:

Vanadium je izjavil:

facepalm je izjavil:

Lahko kdo priporoca kakega "kvalitetnega" monterja na obali, ki mu ni izpod casti tudi vakuumirat sistem?;)


Kakšne so lahko posledice tega, da ni zvakumirano?


Dela klimam vdeliko manj časa, bistvo, pa je, delovanje iz A+++ pade na B ali C in s tem poraba energije za enak učinek.

To si si izmisli ali slišal od koga, ki si je izmislil? Iz cevi je treba evakuirati zrak in dokler metoda pri kateri uide malenkost plina ni prepovedana, pač ni treba vakuumirati.

To si ti od nekega šalabajzerja slišal, ali si si sam izmislil?
Saj če si ti osebno s takim šalabajzom zadovoljen je vse ok, ampak ne tega dalje prodajat, ok?
Ne gre (samo) za zrak.

Za kaj pa gre, če ne samo za zrak?

facepalm ::

Vlaga?

MadMax ::

Proizvajalcem klim ni v interesu za=bavat monterjev s polurnim vakumiranjem, pa ga vseeno predpišejo v navodila za montažo in z njim pogojujejo garancijo.
Zakaj torej, če vakumiranje sploh ni potrebno? Zakaj torej sploh kak monter ns svetu vakumira, a so ti ki vakumirajo nesposobni, ali morda napiflane ofce ki slepo sledijo navodilom?
Nekaj mora biti v ozadju, ziher je neka velika zarota ;)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

MH0 ::

Ne vem kaj je v ozadju in ne bi filozofiral. Npr. v Nemčiji je, kot kaže, v ozadju zakonodaja. https://www.haustechnikdialog.de/Forum/...


Gledam DAIKIN navodila in še nisem našel predpisanega vakuumiranja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MH0 ()

mat xxl ::

MH0 je izjavil:

mat xxl je izjavil:

Vanadium je izjavil:

facepalm je izjavil:

Lahko kdo priporoca kakega "kvalitetnega" monterja na obali, ki mu ni izpod casti tudi vakuumirat sistem?;)


Kakšne so lahko posledice tega, da ni zvakumirano?


Dela klimam vdeliko manj časa, bistvo, pa je, delovanje iz A+++ pade na B ali C in s tem poraba energije za enak učinek.

To si si izmisli ali slišal od koga, ki si je izmislil? Iz cevi je treba evakuirati zrak in dokler metoda pri kateri uide malenkost plina ni prepovedana, pač ni treba vakuumirati.


To si si zmislil, ali ti je kdo povedal ? Samo osnovno vprašanje, glede tega. Lahko ima nova napolnjena klima 2 m inštalacije, lahko pa ima 14 m inštalacije in po tvojem je to vse ok in enako in super ??? Hudo, je, ko poleti, tudi knaufarji, zidarji in razno razni priložnostno montirajo klime.......pa niti na osnovnem tečaju montaže klim, ko to razložijo niso bili.

Pač vse v stilu, kupiš rezalnik ploščic, mešalko za lim in si keramičar, po tvojem ???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mat xxl ()

MH0 ::

Zdaj govoriš o tem, da je pri zelo dolgih linijah potrebno dopolniti plin?

mat xxl ::

MH0 je izjavil:

Zdaj govoriš o tem, da je pri zelo dolgih linijah potrebno dopolniti plin?


Ne govorim, nič o tem, linija do 15 m ni zelo dolga, po tvojem je to vse eno te isto ??? Tudi izkoristek bo vedno enak......

Saj dela nekaj let res tudi brez tega, vendar, kot sem že napisal.......

MH0 ::

A bi potem bil toliko dober in razložil kaj se v enem primeru zgodi po nekaj letih, v drugem pa ne?

MadMax ::

MH0 je izjavil:

Ne vem kaj je v ozadju in ne bi filozofiral. Npr. v Nemčiji je, kot kaže, v ozadju zakonodaja. https://www.haustechnikdialog.de/Forum/...


Gledam DAIKIN navodila in še nisem našel predpisanega vakuumiranja.

Slabo vidiš ali pa površno gledaš:
https://www.daikin.eu/content/dam/docum...
(1-15)
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

mat xxl ::

MH0 je izjavil:

A bi potem bil toliko dober in razložil kaj se v enem primeru zgodi po nekaj letih, v drugem pa ne?



Lahko ti pripravim predračun in potem poiščem za tebe učna gradiva in te izobrazim, lahko pa sam poiščeš po Googlu.

Ni samo to, kar ti misliš, je še mazalno olje, v zunanji enoti, ki pri večjih višinskih razlikah, ne sme pasti v notranjo spodnjo enoto, pa še veliko tega.

Samo če ti misliš, kot si napisal, jaz ti ne branim, delaj, kot želiš, samo ne drugih krive vere učiti !

MH0 ::

MadMax je izjavil:

MH0 je izjavil:

Ne vem kaj je v ozadju in ne bi filozofiral. Npr. v Nemčiji je, kot kaže, v ozadju zakonodaja. https://www.haustechnikdialog.de/Forum/...


Gledam DAIKIN navodila in še nisem našel predpisanega vakuumiranja.

Slabo vidiš ali pa površno gledaš:
https://www.daikin.eu/content/dam/docum...
(1-15)

Hvala. V priloženem installation manualu tega ni.

MH0 ::

mat xxl je izjavil:

MH0 je izjavil:

A bi potem bil toliko dober in razložil kaj se v enem primeru zgodi po nekaj letih, v drugem pa ne?



Lahko ti pripravim predračun in potem poiščem za tebe učna gradiva in te izobrazim, lahko pa sam poiščeš po Googlu.

Ni samo to, kar ti misliš, je še mazalno olje, v zunanji enoti, ki pri večjih višinskih razlikah, ne sme pasti v notranjo spodnjo enoto, pa še veliko tega.

Samo če ti misliš, kot si napisal, jaz ti ne branim, delaj, kot želiš, samo ne drugih krive vere učiti !

Lej trdiš isto, kot vsak pri šank debati, argumentirati pa nočeš.

MadMax ::

Olje v klimi je alergično na vlago. Produkti razpada onesnaženega olja so tudi kisline.
Ali uničijo izolacijo navitja, ali razžre drsne dele kompresorja. Ali zaradi upada mazalnih sposobnosti kompresor prej vrag vzame. Kar se pokaže prej...

Vlaga pa tudi moti delovanje etex-a (led nenadzorovano spreminja tlake/pretoke), kar takoj vpliva na izkoristek.

Upam, da je zdaj jasno, da je montaža brez vakumiranja pač totalni šalabajz. Na žalost se tega poslužuje preveč monterjev, žal tudi priznanih...

Saj "dela" tudi brez vakumiranja. Ni pa to nekaj kar bi se smelo tolerirat, kaj šele priporočat in širit krivo vero. Je za na grmado...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BorutK-73 ::

Če so cevi med enotama predolge, je treba tudi dodajat plin. Mislim da je v navodilih klim napisano koliko je max dolžina cevi da bo plina dovolj ki je v zunanji enoti.

Montaža klime brez vakumiranja je bedarija.

Zgodovina sprememb…

MH0 ::

MadMax je izjavil:

Olje v klimi je alergično na vlago. Produkti razpada onesnaženega olja so tudi kisline.
Ali uničijo izolacijo navitja, ali razžre drsne dele kompresorja. Ali zaradi upada mazalnih sposobnosti kompresor prej vrag vzame. Kar se pokaže prej...

Vlaga pa tudi moti delovanje etex-a (led nenadzorovano spreminja tlake/pretoke), kar takoj vpliva na izkoristek.

Upam, da je zdaj jasno, da je montaža brez vakumiranja pač totalni šalabajz. Na žalost se tega poslužuje preveč monterjev, žal tudi priznanih...

Saj "dela" tudi brez vakumiranja. Ni pa to nekaj kar bi se smelo tolerirat, kaj šele priporočat in širit krivo vero. Je za na grmado...

Hvala.
Tako tudi piše, če guglaš.
Je pa zanimivo oz. precej dvoumno tole iz teh navodil: https://www.daikin.co.uk/content/dam/do...

Typical workflow
Checking the refrigerant piping typically consists of the following stages:
1 Checking for leaks in the refrigerant piping.
2 Performing vacuum drying to remove all moisture, air or nitrogen from the refrigerant piping.
If there is a possibility of moisture being present in the refrigerant piping (fore xample, water may have entered the piping), first carry out the vacuum drying procedure below until all moisture has been removed

darck ::

Samo idioti katerim se ne da vakumirati počnejo take stvari in to so tudi pri meni naredili monterji klim KLIMAJ pa sem jih vprašal ali ne bodo vakumirali pa so odgovorili,d ani potrebno samo ne zategnejo do konca cevi in kao plin malo ven porine in zategnejo pa je vse kao vredu. Kolega kateri drugače napeljuje elektriko on tudi klime montira in vedno vakumira in preveri z aparatom ali vse cevi tesnijo pa tudi veliko serviserjev mi je že povedalo,da je POTREBNO od zunajne in notranje enote imeti nekaj metrov dolžine cevi ne direkt eden meter,ker nikoli ne bo delovalo tako kot bi moralo. Nekateri naredijo za zunajno enoto zadaj dva vozla cevi in potem je to dobro.
««
102 / 119
»»