» »

Katera klima

Katera klima

««
111 / 120
»»

darkolord ::

Zato, ker imaš klimo in ne kalorifer.

Za teh 3,5 kW toplote klima porabi cca. 1 kW elektrike

janezvalva_5 ::

hvala za odgovor

Ljubljana999 ::

Pozdravljeni!

Je kak popoldanc da bi zmontiral klimo v ljubljani
Potrebuje samo cevi ter orodje
Zunanja ter notranja enota so ze v stanovanju

bosmla ::

darck je izjavil:

so mi prišli montirati Klimaj

Kako si bil zadovoljen s Klimaj (monterji in morebitna podpora) in ali si se kaj pogajal za ceno, ter ali so ob montazi nabijali dodatne stroske? /mogoce tudi ostali, ki jim je Klimaj montiral/

kuhii ::

Zdravo!

Kot mnogokrat poprej, ko ste mi pomagali z nasveti pri obnovi hiše, se na vas spet obračam!

Sedaj je čas za klimo. Kaj/kako, pojma nimam, nikoli jo še nisem imel (no, razen v pisarni hehe).

Cena nekje do 1200€, rabi hladiti kar cel štuk, okoli 90m2. (bo pozicionirana da naj bi hladilo tako), torej bi gledal 3,5kw ali pa kar 5kw.

V hiši je rekuperacija, in toplotna, tako da ogrevanje nebo potrebno. Prisotne so tudi sončne celice, ne rabim prav varčne klime torej. Dnevna (kjer bo tudi klima), je hudo na južni strani.

Kaj mi svetujete ? Trenutno, zelo všečna je COOPER&HUNTER klimatska naprava z montažo Arctic Inverter CH-S18FTXLA2-NG - WIFI (copy-paste).


Vaša mnenja ? Ima kdo to klimo ? Kaj bi vi izbrali, če potrebujete klimo kot zgoraj opisano ter do 1200€ ?

trancer01 ::

Veliko premočne klime gledaš, glej do 2,5 kW, razen če imaš bajto neizolirano z ogromno steklenimi površinami.

Steinkauz ::

Ah kje. Jst mam 60m2 pa je 3.5kw glih da. Za 90m2 bi jst kr 5kw vzel.
No odvisno koliko oken imaš, v vsakem primeru pa bolje močnejšo klimo pa ne dela skoz na max.

Če imaš rekuperacijo, zakaj ne daš pa klime na ta sistem?

trancer01 ::

To velja, če jo stalno ugašaš. Če pa deluje neprestano, bi morala bistveno šibkejša zadoščati.

kuhii ::

Da podam odgovor. Bajta je solidno izolirana, 17cm stiropora, streha izolirana, tla izolirana. Smo dobro izolirali pri prenovi. Je pa fora, da v dnevni je seveda panoramsko okno + balkon, in balkon se segreje poleti toliko da gor nemoreš stati. Posledično, se seveda tudi zaradi balkona malenkost notri segreje. Klime nebom ugašal, kot rečeno, imam sončne, to lahko bo vseskozi laufalo. Sej tako, glede na izkušnje iz pisarne, je v bistvu že zadosti da daš na program razvlaževanje pa neko normalno temperaturo. Se ful pozna. Montirana pa bo v dnevni sobi ki je povezana s kuhinjo --> montaža bo taka, da bo pihalo čez vrata po hodniku do spalnice/delovne sobe. Sicer ne pričakujem da bo spalnico/delovno sobo močno ohladilo, vendar nekaj stopinj poleti bo zadosti, da se bo dalo spati.

Nisem inštaliral klime na rekuperacijo, ker so mi to odsvetovali (bojda zaradi kondenza v ceveh, itd).

trancer01 ::

Glede na opisano rabiš največ 2,5 kW. Več sploh ne glej.;)

sbawe64 ::

kuhii
Nisem inštaliral klime na rekuperacijo, ker so mi to odsvetovali (bojda zaradi kondenza v ceveh, itd).

Kakšen kondenz, če bo klima 24/7 prižgana ?
2020 is new 1984
Corona World order

Vanadium ::

barakus je izjavil:

Ali nimaš opcije vklopit X-FAN funkcijo?


V aplikaciji imam to opcijo, na daljincu pa ne. Tudi če v aplikaciji vklopim to funkcijo se ne vklopi sušenje klime po izklopu.

P.S.

V3.73 firmware je na voljo. Ima kdo changelog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vanadium ()

bosmla ::

bosmla je izjavil:

darck je izjavil:

so mi prišli montirati Klimaj

Kako si bil zadovoljen s Klimaj (monterji in morebitna podpora) in ali si se kaj pogajal za ceno, ter ali so ob montazi nabijali dodatne stroske? /mogoce tudi ostali, ki jim je Klimaj montiral/

Vsi spregledli ali ti nic ne delajo?

dvojka ::

Katera znamka klime je boljša Mitsubishi heavy industries ali Mitsubishi electric. V obeh primerih gledam 6kw klimo. Cena pri MHI je par 100 višja, kar pa ne igra vloge. Vsak monter seveda hvali svoje :)

DamijanD ::

Kaj je sploh razlika - sploh nisem vedel, da imamo dve firmi :D

V-i-p ::

Saj vem, da sem se ustrelil v koleno s čakanjem pa vseeno :]. Pozna kdo koga, ki pozna koga kjer se lahko zmenim za nakup in montažo klime v LJ in da se ne čaka predolgo? Gotovina včeraj, ne takoj. Hvala.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: V-i-p ()

max00slo ::

V bajti s starinsko razporeditvijo prostorov (hodnik na sredini, prostori ob strani in še kje) bi dal klimo... gledam 5kW, ker uporabne površine je ene 70m2 po vseh prostorih...
Kakšna je varianta da klima ohladi tudi prostor, v katerega se gre čez dvoje vrat (nevem kako opisati - iz hodnika v en prostor in iz tega prostora v še en prostor)?
Ker 3.5kW se mi zdi da ne bo dovolj...
Gledam trenutno
- vox-klima-naprava-ijf18-pcpmw-wifi-plasma-sterilis-anti-pm-2-5 poceni
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/... poceni
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/...
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/...
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/vox-klim... poceni 6,7kw hlajenje

Ali predlagate kaj drugega bolj ugodnega. Zgolj za hlajenje...
Si non confectus, non reficiat.

Furbo ::

Nobene variante ni, da klima hladi še sosednji prostor čez dvoje vrat. Še čez ena vrata ne.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Okapi ::

Lahko pa brez problema čez odprta vrata. V skrajnem primeru uporabiš še en ventilator, da hladen zrak kroži. Za 70 m2 bi bilo tudi 3,5 kW dovolj. Pri meni je dovolj za 75 m2.

Ganon ::

Furbo je izjavil:

Nobene variante ni, da klima hladi še sosednji prostor čez dvoje vrat. Še čez ena vrata ne.


Res? Imam hladno trisobno stanovanje in eno 3,5 kW klimo. Vsa vrata so odprta.

mat xxl ::

Če so vrata odprta sploh ni problema, gre hladen zrak na okoli, bolj je problem, če klima ne deluje 24 ur na, dan, da se nekdo igra in jo prižiga in ugaša in se igra z njo, potem tudi učinkovitost pade....

Furbo ::

Ne vem, jaz sem se precej igral s tem, pa nikoli ni bilo efekta.

Pa tudi ne vem kako si predstavljate živeti s tem, da bo v eni sobi ledenica, v drugi tko tko, v tretji blažev žegen, pa vsa vrata odprta ves čas? Če ne rabite vrat in sten, jih je bolje podreti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

ZveeZ ::

Furbo je izjavil:

Ne vem, jaz sem se precej igral s tem, pa nikoli ni bilo efekta.

Pa tudi ne vem kako si predstavljate živeti s tem, da bo v eni sobi ledenica, v drugi tko tko, v tretji blažev žegen, pa vsa vrata odprta ves čas? Če ne rabite vrat in sten, jih je bolje podreti.


Mi smo se navadili imeti odprta vrata.
Tudi sedaj, ko je v vsakem prostoru ena notranja enota, vrata ostajajo odprta iz navade:)
Tudi kopalniska (ko je kopalnica prosta).

darck ::

Imeti odprta vrata po stanovanju je možno,ko si sam ali v določenih primerih vendar,ko se gre pa spat takrat pa ne vem kako nekateri imajo vendar jaz zase vem,da hočem imeti zasebnost in imam vrata zaprta pa tudi otroci ne spijo pri odprtih vratah. Sigurn mi pa od lanskega leta montirana klima v jedilnica+kuhinja ima največji izkoristek saj mi hlladi skoraj vso etažo samo dveh sob ne.

novak-t ::

imate kakšno idejo za klimo 3,5kw z stropno notranjo enoto? za mitsubishi sem dobil predračun 2k z montažo... Pač razumem, da je stropna enota 500eur dražja, ampak imam nizek strop, pa mi je potem povsod napoto navadna stenska enota. Bi jo pa v knauf strop vgradil.

max00slo ::

max00slo je izjavil:

V bajti s starinsko razporeditvijo prostorov (hodnik na sredini, prostori ob strani in še kje) bi dal klimo... gledam 5kW, ker uporabne površine je ene 70m2 po vseh prostorih...
Kakšna je varianta da klima ohladi tudi prostor, v katerega se gre čez dvoje vrat (nevem kako opisati - iz hodnika v en prostor in iz tega prostora v še en prostor)?
Ker 3.5kW se mi zdi da ne bo dovolj...
Gledam trenutno
- vox-klima-naprava-ijf18-pcpmw-wifi-plasma-sterilis-anti-pm-2-5 poceni
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/... poceni
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/...
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/...
- https://www.enaa.com/klimatske-naprave/vox-klim... poceni 6,7kw hlajenje

Ali predlagate kaj drugega bolj ugodnega. Zgolj za hlajenje...

In, katera bi bila najbolj ter ali je kakšna druga ugodna alternativa?
Si non confectus, non reficiat.

V-i-p ::

Mi kdo zna lepo prosim po kmečko pomagat in povedat kako za boga deluje ta klima:
https://www.bauhaus.si/ogrevanje-in-hla...

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: V-i-p ()

starfotr ::

Ne deluje. Ne kupuj. Lp

energetik ::

Nimaš prav, ta zadeva bi celo znala delovati (z bednim izkoristkom). To ni tista, kjer ti izpareva vodo.
Če prav vidim, ima dejansko kompresorski krog, vendar za hlajenje kondenzatorja uporablja posodo z vodo. Ko se voda v posodi segreje preko 40°C, se ustavi in moraš dati na gretje, da vodo ohladiš. To narediš ali pri odprtih oknih v stanovanju, ali pa napravo postaviš nekam ven, nato spet prineseš not. Morda lahko vročo vodo celo iztočiš in naliješ novo.
Skratka ne vem komu se da to delat, drago je kot žafran, če že se raje vzame navadna prenosna klima z izpuhom.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

starfotr ::

Klime se začne montirat tam nekje marca. Odvisno od vremena, vendar več kot dovolj časa je, da si lahko vsak naroči klimo ob primernem času.

Naslednji čas za naročilo je jeseni.

In kdor naroča junija, julija in avgusta klimo, pač dobi drago klimo in za en drek montažo. Resni klimaši sploh ne montirajo ta dva poletna meseca. To delajo samo šalabajzerji. Isti patroni, kot kupci klim poleti.

Tisti, ki ne dobi monterja poleti, potem gleda take polovične rešitve - prenosne klime in meče stran denar in naravne vire, ker to klimo potem zavrže. Tako, da bolje prihranit oboje in naročit montažo jeseni ali spomladi naslednje leto.

energetik ::

Se strinjam.
vires in numeris

aborko ::

Prijetno presenečen kako malo pokuri novejša klima, sicer nižjega cenovnega ranga (kljub temu SEER 7,1), da hladi 100m2. Včeraj recimo ob pasji vročini si je vzela manj kot 2 kWh, nastavljena na 25 stopinj (dovolj ko razvlaži stanovanje), pomoje bi celo 26 bilo ok.

Gregor P ::

Sam sploh v času vročinskih valov klime nimam nameščene na niže od 26 stopinj C. V bolj normalnih razmerah, pa imam prostore ohlajene na 24 stopinj C - klima seveda zmore dosti nižje, samo dvomim, da bi to bilo dobro za moje zdravje.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

V-i-p ::

Tole zgoraj ima starfotr prav, zayebu sem se na celi črti. Problem pri meni je ta, da sem v najemu v staromeščanski obnovljeni bajti v mansardi in nisem niti pričakoval, da bo tako hudo, sem ja sredi Ljubljane cepec :].
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

energetik ::

Potem imaš večji problem, ker na takih bajtah ponavadi sploh ne smeš montirati zunanje enote...
Živel v taki bajti, 1. štuk, bilo je neznosno, rešil sem s prenosno klimo, izpuh skozi okno.
vires in numeris

OutOfTheBox ::

aborko je izjavil:

Prijetno presenečen kako malo pokuri novejša klima, sicer nižjega cenovnega ranga (kljub temu SEER 7,1), da hladi 100m2. Včeraj recimo ob pasji vročini si je vzela manj kot 2 kWh, nastavljena na 25 stopinj (dovolj ko razvlaži stanovanje), pomoje bi celo 26 bilo ok.


Smo pred kratkim staršem montirali klimo in sedaj testiramo. Klima moči 3.5 KW, ob včerajšnjih temperaturah (34 stopinj zunaj), nastavljena na 22 stopinj je v turbo načinu kurila 1070W, kar je pa izgleda njen MAX, povprečje je ponavadi okoli 500W (po cca pol ure zniža porabo). Klima je v energijskem razredu A+++. Hladi se 55m2.

Skratka, meni se zdi 2KW veliko.

BorutK-73 ::

starfotr je izjavil:

Klime se začne montirat tam nekje marca. Odvisno od vremena, vendar več kot dovolj časa je, da si lahko vsak naroči klimo ob primernem času.

Naslednji čas za naročilo je jeseni.

In kdor naroča junija, julija in avgusta klimo, pač dobi drago klimo in za en drek montažo. Resni klimaši sploh ne montirajo ta dva poletna meseca. To delajo samo šalabajzerji. Isti patroni, kot kupci klim poleti.

Tisti, ki ne dobi monterja poleti, potem gleda take polovične rešitve - prenosne klime in meče stran denar in naravne vire, ker to klimo potem zavrže. Tako, da bolje prihranit oboje in naročit montažo jeseni ali spomladi naslednje leto.

Sem naročil marca in dobil dokurca montažo. Vsem se vedno nekam mudi pa ni važno kateri mesec je

aborko ::

Skratka, meni se zdi 2KW veliko.

ja 2KW se tudi meni zdi veliko, 2kWh na dan pa niti ne :)

Klima je v energijskem razredu A+++

Če jo boš gonil na turbo na 22, bo od teh + bolj malo ostalo :) No pa sej si sam napisal in si lahko zračunaš- porabi 1070W, hladi z 3500W, dobiš faktor učinkovitosti 3,27, to je kr švoh - nekje med C in D klaso, daleč od A+++. To povzroči nepravilna uporaba klime, izkoristek se prepolovi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: aborko ()

NejcSSD ::

OutOfTheBox je izjavil:

aborko je izjavil:

Prijetno presenečen kako malo pokuri novejša klima, sicer nižjega cenovnega ranga (kljub temu SEER 7,1), da hladi 100m2. Včeraj recimo ob pasji vročini si je vzela manj kot 2 kWh, nastavljena na 25 stopinj (dovolj ko razvlaži stanovanje), pomoje bi celo 26 bilo ok.


Smo pred kratkim staršem montirali klimo in sedaj testiramo. Klima moči 3.5 KW, ob včerajšnjih temperaturah (34 stopinj zunaj), nastavljena na 22 stopinj je v turbo načinu kurila 1070W, kar je pa izgleda njen MAX, povprečje je ponavadi okoli 500W (po cca pol ure zniža porabo). Klima je v energijskem razredu A+++. Hladi se 55m2.

Skratka, meni se zdi 2KW veliko.


Po pol ure boš dal na 25 in bo samo še temperirala. Turbo sploh ne rabiš. Mej skos ON, poraba bo 10x manjša ko okrat ohladi na želeno
PC : MAG B550 Tomahawk, Ryzen 5600X, 32Gb 3200Mhz CL16, 2x 1TB NVME, MSI 1070Ti

Ganon ::

Žal ljudje še vedno vklapljajo in izklapljajo klimatske naprave. Princip delovanja inverterja jim je španska vas. Klimo vklopi na začetku sezone in jo izklopi na koncu.

darck ::

ho ho ho moje zdravje je skoz u vrhuncu in temperatura po zimi ali poleti skoraj isto. Po zimi nikoli ne več kakor 22-23 in sedaj poleti pa tudi okrog 23 in nobeden ni bolan. Sploh nobeden problem ni,če je zunaj 40 stopinj in da imam jaz temperaturo isto kot pozimi saj zunaj jaz ne skačem ali se sprehajam,ko je vročina in sem raje ves čas v hladu :) Glede samega stroška z ohlajenjem pa se nikoli sploh ne obremenjujem tudi,če bi zaradi klime moral plačati 20 eur na mesec več pa jih sigurno ne.

V-i-p ::

Evo, zdaj se pa lastnik stanovanja strinja, da lahko nabavim klimo z zunanjo enoto. Gotovina je pripravljena, edino ne vem ali vzamem to varijanto na Mimovrste z montažo ali brez, glede na to, da v lj ne poznam mojstrov se ne bi zafrkaval še s tem pa iskal mojstre okoli. Pozna kdo morda kakega dobrega, da grem v akcijo? Thx.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

fujmoderator ::

V-i-p je izjavil:

Evo, zdaj se pa lastnik stanovanja strinja, da lahko nabavim klimo z zunanjo enoto. Gotovina je pripravljena, edino ne vem ali vzamem to varijanto na Mimovrste z montažo ali brez, glede na to, da v lj ne poznam mojstrov se ne bi zafrkaval še s tem pa iskal mojstre okoli. Pozna kdo morda kakega dobrega, da grem v akcijo? Thx.


Ne jemlji ljubljanskih, vzami nekaj iz okolice. Plačal boš zanemarljivo več (pot) ampak ti bojo vsaj vredu naredili. Ljubljanski imajo preveč potencialnih strank in se jim gladko jebe, potem pa vidiš vozle iz cevi po fasadi (malo se sprehodi po Ljubljani in poglej kako so narejeni dovodi v zunanjo enoto... povsod, kjer se ti zdi, da je groza, je bil Ljubljanski monter zraven - pa sem ljubljančan in klime sem dal montirati nekomu iz okolice Postojne - pa še za nekaj pirov sem mu dal (in jih tudi napovedal, če bom zadovoljen z izvedbo), ker se je potrudil, da zadeva izgleda od zunaj spodobno - je pa res, da se ti v tujem stanovanju v bloku verjetno čisto jebe za to).

Zgodovina sprememb…

Zstiller ::

Eno vprašanje ali se da kondenz iz notranje enote speljati v zunanjo tako da gre samo iz zunanje potem en odtok?

muffliato ::

Zstiller je izjavil:

Eno vprašanje ali se da kondenz iz notranje enote speljati v zunanjo tako da gre samo iz zunanje potem en odtok?


Seveda. Imaš dve opciji. Ali uporabiš "prosti pad", če imaš zunanjo enoto montirano nižje od notranje, ali pa dodatno dodatno pumpico, ki odvaja kodenz. Ponavadi jo montirajo v nadometni žleb.

Zstiller ::

Bo prosti pad zanima me kako zgleda ko montiraš cev za kondenz iz notranje v zunanjo enot pa da grem potem iz zunanja kot je na sliki https://ibb.co/12JVn8C

fujmoderator ::

muffliato je izjavil:

Eno vprašanje ali se da kondenz iz notranje enote speljati v zunanjo tako da gre samo iz zunanje potem en odtok?


Ti bo monter povedal, še enkrat, načeloma mora štekat, kaj je za stranko najbolje. Če ti predlaga odvod v "mušl" brez tehtnih razlogov, se mu ne da jebat in ne dela v tvojem interesu, ga naženeš in najdeš drugega.

Zgodovina sprememb…

V-i-p ::

Evo, da se še jaz opogumim in kaj vprašam. To je moja situacija, na sliki. Ta več stanovanjska hiša ima zgoraj mansardo, v tem delu kjer sem jaz je okno odprto. Zunanjo enoto bi dal na sliki desno od okna, naslednje okno je moja kopalnica. Problem je, ker lastnik trdi, da zaradi strehe ni možno montirat drugače, kot, da pridejo z eno avto lestvijo ali kaj jaz vem čim in montirajo od spodaj gor. Pod mojimi okni je namreč streha, pa nad mano tudi. Zna bit res zayebana situacija za montažo ali ni tak bav bav? Thx.

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

OutOfTheBox ::

Ganon je izjavil:

Žal ljudje še vedno vklapljajo in izklapljajo klimatske naprave. Princip delovanja inverterja jim je španska vas. Klimo vklopi na začetku sezone in jo izklopi na koncu.


Z ekonomskega vidika sploh nima smisla. Sem testiral tudi to opcijo 24h. Povprečna poraba klime je bila cca 250W. V enemu dnevu to znese 6kWh, v celem mesecu 180 kWh. Cela hiša porabi (brez klime) v povprečju 650 kWh na mesec. Samo klima bi s takim delovanjem zvišala celotno porabo za skoraj 30%.

Če klimo vklopiš kadar jo potrebuješ se v roku 10 min že pozna, v roku 30 min je pa že hladno. Klimo potem izklopiš in izolacija drži hladen zrak notri. Na tak način se porabi v vročinskem valu 40 kWh (mesečno), kar je znatno manj kot 180 kWh (če bi klima bila vedno prižgana).

Druga zadeva je hitrejša obraba klime, če laufa non stop.

Skratka popoln nesmisel. Lahko pa razložiš malo več, da bom razumel zakaj mora klima delat non stop?

Zgodovina sprememb…

fujmoderator ::

V-i-p je izjavil:

Evo, da se še jaz opogumim in kaj vprašam. To je moja situacija, na sliki. Ta več stanovanjska hiša ima zgoraj mansardo, v tem delu kjer sem jaz je okno odprto. Zunanjo enoto bi dal na sliki desno od okna, naslednje okno je moja kopalnica. Problem je, ker lastnik trdi, da zaradi strehe ni možno montirat drugače, kot, da pridejo z eno avto lestvijo ali kaj jaz vem čim in montirajo od spodaj gor. Pod mojimi okni je namreč streha, pa nad mano tudi. Zna bit res zayebana situacija za montažo ali ni tak bav bav? Thx.



Še enkrat... od monterja do monterja je odvisno, moj je dvignil zunanjo enoto klime na 5-6 metrov na fucking navadni lestvi, sem kar pobuljil.

Tisto zgoraj kar si poslal izgleda, kot, da je dovolj, da se vpne na vrv privezano na radiator, gre ven in opravi kar mora.

Zagotovo pa boš našel veliko monterjev, ki bojo "morali" privleči ladijsko dvigalo. Pač, klasika v sloveniastanu, vsakdo nategne stranko za kolikor se le da.

Razpošlji tole sliko + sliko notranjosti, zahtevaj predračun in odjebaj najdražjega in najcenejše.

Zgodovina sprememb…

««
111 / 120
»»