» »

Katera klima

Katera klima

««
52 / 119
»»

Okapi ::

Hladen zrak lepo prehaja po tleh (odprta vrata) topel pa veliko težje, saj se dviguje in je najtoplejši pod stropom - vrata pa se seveda ne odprejo čisto do stropa...
Na par strateških mestih narediš pod stropom luknjo v steno, notri vgradiš ventilator in bo topel zrak krožil po stanovanju.

MaCoFaCo ::

@energetik: Ogrevanje bo veliko cenejše kot trenutni sistem, ker pa se gre za blok toplotna črpalka odpade.

@Okapi: Zanimivo :) Poznaš kakšnega dobrega izvajalca za to?

---
Ena varijanta za kasneje je tudi kot je napisal energetik: naknadno se zrihta še en FH25 in se ga postavi v prostor R1 (še ena zunanja enota).

Magic1 ::

Se strinjam, zelo slaba opcija za klimo. Klima ti lahko dokaj dobro oskrbuje sosednji prostor le če je notranja enota usmerjena proti vratom in razdalja ni velika. Karkoli čez dvoje vrat, ali okoli vogalov, ali na dolge razdalje, so le pobožne želje, ali pa velike temp. razlike.

To bi rešilo zadevo, ali dve. Samo je drago:D
https://www.google.si/webhp?sourceid=ch...
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Okapi ::

Mimogrede, v prvem stanovanju, ki se ga spomnim, sta bili izvirno 2 lončeni peči na premog ali drva - ena v dnevni sobi in ena v spalnici. Kuhinja in otroška soba sta bili brez. Namesto obeh smo uporabljali eno samo peč na olje v dnevni sobi, in nas nikoli ni zeblo. Je pa bil v dnevni sobi vedno vklopljen ventilator, usmerjen pod strop, da je topel zrak šel dol in okoli po stanovanju. V spalnici je bilo sicer res par stopinj manj kot v dnevni sobi, ker je bil vmes še hodnik (iz dnevne sobe so bila vrata v kuhinjo in otroško sobo), ampak to je tako ali tako celo bolje.

DeeJay ::

@MaCoFaCo tako kot so ti že drugo odgovoril, Pri gretju ne boš nič profitiral z 35VE samo v eni sobi. Glede na kvadraturo je 25VE pri tebi dovolj.
Vidim pri svoji, da tud če mam vsa vrata odprta je v spalnici še vedno prehladno (če je zunaj minus) in moram dogret z centralnim ogrevanjem (tam do 18-19C). Dnevna in kuhinja pa sta segreti dovolj.
Klimo za ogrevanje nucam bolj za prehodno obdobje, ko zunaj ni še prevelik minus, ostalo nucam centralno in radiatorje. No razen če daš klimo v vsako sobo, pol pa ne rabiš drugega.

igor0203 ::

Se bom še jaz pridružil debati... ogledano imam klimo in sicer Mitsubishijevo HJ35VA. Najbolj me skrbi, kam notranjo enoto postaviti, ker pomembno mi je da sta dnevna soba in spalnica dovolj ohlajeni.
Razmišljal sem, če bi dal klimo v hodnik med dnevno sobo in kuhinjo, da bi se hladen zrak razpihal po vseh prostorih.

Razporeditev stanovanja je takšna:

leiito ::

Bellzmet je izjavil:

Aha 100 EUR s že narejeno "predpripravo". So potem res zgleda cene montaže okoli 200 EUR, če delajo vse iz nule...

Kaj pa, če želim imeti 2 notranji enoti - so to posebne klime ali se pač na eno zunanjo enoto lahko vštekajo dve notranji?


2 notranji enoti komot, samo dovolj močna zunanja enota mora biti in nekako je treba speljati cevi do enote 2.
Montaža od a do ž tam nekje 150-200. Klima mojstri verjetno dobiijo naprave po grosističnih cenah in zaslužijo s prodajo in delom in je morda nekaj prostora za pogajanja, če ni ravno sredi vročinskega vala. Panasonic Etherea je bila lani maja 1.100 z montažo, dela odlično za hlajenje in ogrevanje. V bloku sicer plačaš pavšal za ogrevanje, tudi če imaš radiatorje ves čas zaprte, ampak tudi s tem stroškom je ogrevanje s klimo cenejše. Hladim na 22 ali 23 stopinj. Panasonic ima neko EcoNavi funkcijo, ki ponoči špara, sicer pa itak programiraš. Pa fltre je treba pucat vsake 14 dni.

Okapi ::

Razmišljal sem, če bi dal klimo v hodnik med dnevno sobo in kuhinjo, da bi se hladen zrak razpihal po vseh prostorih.
Jaz jo imam na hodniku in so kuhinja, dnevna soba in spalnica vse lepo ohlajene, skupaj 75 m2. Je pa res, da so vsa vrata odpta (ali pa jih sploh ni - vrata v dnevno sobo in iz dnevne sobe v kuhinjo sem snel).

Lega na hodniku je najboljša, če hočeš z eno notranjo enoto ohladiti (ali ogreti) celo stanovanje. Klima bo mogoče morala, ko je najbolj vroče, delati s polno paro, kar pomeni, da ko stopiš na hodnik, ti hladno zapiha okoli glave, sicer pa je v sobah prijatno hladno in nič ne piha, pa tudi sliši se manj, kot če bi bila klima v sami sobi.

Še dve pomanjkljivosti takšne postavitve na hodnik sta. Razdalja do zunanje enote je večja in zaradi daljših cevi je montaža dražja. Poleg tega je težje speljati kondenz iz notranje enote. Če ga spelješ ven, recimo na balkon, mora imeti cev za odtok padec, kar pomeni, da verjetno ne bo ravno estetsko napeljana (vsaj ne brez razbijanja sten). Lahko pa kondenz spelješ v kopalnico ali stranišče. Pri meni gre v stranišče (v umivalnik). Tudi ni ravno višek estetike, ampak druge rešitve bi bile vse dražje, in ker sem glede teh stvari škrt ...;)

igor0203 ::

Stanovanje je veliko cca 40m2, tako da mislim da ne bi smel biti problem z dolžino cevi.

Najlepša hvala, Okapi.

DeeJay ::

edini problem, ki ga vidm s takim hlajenjem/ogrevanjem je ta, da bo hodnik ali zelo hladen ali pa zelo vroč. Od tebe je pa odvisno, kolk te bo to motilo.

Okapi ::

Ta "zelo" je seveda relativna zadeva. Razlike je za recimo 2 stopinji. Na hodniku 22, v sobah 24.

DeeJay ::

to sicer mal težko verjamem, sam dobr, če tko pravš, pol bo že res :)

Okapi ::

Ja, če stojiš en meter od klime, potem res piha 11 stopinj iz nje (sem lepo napisal, da ti lahko hladno zapiha okoli kepe;) ), ampak evo, sem šel zdaj pomerit z IR termometrom in je res razlika cele 3 stopinje, 22 na hodniku in 25 stopinj na najtoplejšem delu stanovanja.

MaCoFaCo ::

Vsem se lepo zahvaljujem za nasvete!

Oldi ::

Okapi je izjavil:

Ja, če stojiš en meter od klime, potem res piha 11 stopinj iz nje (sem lepo napisal, da ti lahko hladno zapiha okoli kepe;) ), ampak evo, sem šel zdaj pomerit z IR termometrom in je res razlika cele 3 stopinje, 22 na hodniku in 25 stopinj na najtoplejšem delu stanovanja.

To je zelo odvisno od kupa faktorjev. Moja ideja je spuščen knauf strop, iz nastalega prostora pa luknje v vse sobe, klima pa povsem ob knaufu, iz katerega črpa zrak. Če bi dodal še cev iz nastalega prostora na prosto, dobiš še zračenje. Pretok skozi prostore reguliraš z režo pod vrati oziroma z odpiranjem le teh,

nokia6310 ::

Pozdravljeni, evo včeraj sem jo dobil. Drugi teden, pa bo montaža. Je pa taka gužva z njimi, da to ni res. Komaj, sem jo dobil. V tem času, se jih res ogromno proda, in noben monter klim pa ni važno za kero znamko gre, nima časa. Ta model, je pa sploh zelo prodajan. In pol pravijo, da je kriza?

Zgodovina sprememb…

Modri dirkač ::

Ne, poletje je, klima se montira spomladi, jeseni in ne takrat, ko so temperature +30°C...
Everybody lies!

Daniel ::

Kakšno mnenje o klimi iz Telekomovega programa zvestobe? Bojda naj bi bil že starejši model: Panasonic CS/CU-PE12

logit ::

V ponedeljek mi pride monter postavit klimo. Tam kamor jo mislim postavit je zraven vtičnica, ki ima le dva vodnika (brez ozemljitve). Ozemljitev je vezana na nulo.
Je že kdo imel podoben primer?
Vem da ni idealno, ampak mislite da bo v redu?

6151 ::

Nekaj podobnega imamo pri nas doma, vsaj izgleda isto. Cena je kar dobra, priporočam

Uporabljamo jo 95% za hlajenje in razvlaževanje (več kot 12L vsak dan v tem tednu:))) poleti. Pogrešam le "fan only" funkcijo. Je dokaj tiha (neslišna na najmanjši hitrosti).
Za ogrevanje je dobra le v tistem prostoru v katerem je montirana, ohladi pa kar nekaj sosednjih sob, poleg tega razvlaži celotno hišo
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

energetik ::

logit je izjavil:

V ponedeljek mi pride monter postavit klimo. Tam kamor jo mislim postavit je zraven vtičnica, ki ima le dva vodnika (brez ozemljitve). Ozemljitev je vezana na nulo.
Je že kdo imel podoben primer?
Vem da ni idealno, ampak mislite da bo v redu?
Delovalo bo brez problema.

Oldi ::

Veliko pravih mojstrov pravi, da sta 2 vodnika bolje od 3 z extra ozemljitvijo.

Napajalc ::

Sploh zunanja enota, ni problemov z fit stikalom če kaj prebija zaradi dežja :)).
011011100111010101100010

Anney ::

Mogoče imaš kje v bližini razvodnico, poglej kako je tam. Jaz jo imam vezano direkt v razvodnico, pa so lepo cevi in kabli v istem kanalu.

Spajky ::

6151 je izjavil:

... Pogrešam le "fan only" funkcijo..
To jest rešujem tako, da pač temp.nastavim par stopinj več in fan na eno od konstantnih brzin ;) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

6151 ::

Spajky je izjavil:

6151 je izjavil:

... Pogrešam le "fan only" funkcijo..
To jest rešujem tako, da pač temp.nastavim par stopinj več in fan na eno od konstantnih brzin ;) ...


Moja se ugasne če je nastavljena na hlajenje/razvlaževanje in temperatura nastavljena na previsoko
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 6151 ()

Spajky ::

mora bit nastavljeno na Manual, ne na auto mode ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Okapi ::

Lepa reč, danes pa iz zunanje enote kaplja kondenz;)

Spajky ::

Divje čebele so ti naredile v odtočni cevi gnezdo/zamašek, pa voda odteka pri luknjah ven namesto skozi cev ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Okapi ::

:)) Očitno nisi razumel, kaj sem hotel povedati. Vse lepo teče po za to namenjenih ceveh.

konspirator ::

V auto načinu mu danes greje.

6151 ::

Spajky je izjavil:

mora bit nastavljeno na Manual, ne na auto mode ...


Nima ta klima čistega manual moda. Možen je auto mode za fan in za temperaturo, ampak jaz si ponavadi nastavim hitrost na fiksno, pa na način hlajenje ali pa razvlaževanje. če imam nastavljeno na hlajenje in fan na max, če imam v sobi 24° in nastavim na 26° se bo ventilator ugasnil, ne glede na nastavljeno hitrost, za to nemorem na noben način "fan only" mode dosečt
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

Okapi ::

konspirator je izjavil:

V auto načinu mu danes greje.

Točno to. Popolna dekadenca, sem takoj izklopil, kljub temu, da je sedaj v stanovanju bolj hladno kot sredi najhujše zime.

energetik ::

Pa kakšna stanovanja imate to, pri meni če zaprem okna gre takoj spet na 26°. 60cm zidovi so pregreti...

BorutK-73 ::

Pri meni je 22C (hiša). Se pa pozna če si v bloku, tam malo dlje traja da se vse ohladi.

nokia6310 ::

Pozdravljeni še enkrat. Po malo daljšem času, se spet oglašam. Evo, pa so mi zmontirali micko v ponedeljek. Zadeva hladi super seveda pod pogojem, da imam lopute obrnjene tako, da nomstop krožijo. Če jih mam obrnjene samo navzgor, mam komaj občutek, da mam klimo. Je pa pri mickah še ena stvar in sicer se da za najbolj optimalno delovanje nastavljat kot v katerem je nameščena. Se pravi sredina, levi ali desni. Jaz jo imam v levem kotu. Vse ostalo, pa imam nastavljeno na auto. Ko začne hladit, ko je prostor razgret, dela ventilator na polno. Ko prihaja do nastavljene temperature, pa gre na manjše obrate tako kot pri avtu. Bomo vidli kako bo drugi teden, ko naj bi bilo spet 30 stopinj. Kondenz mam pa speljan tako, da na ploščice kaplja. A so komu ki je v bloku že težili zaradi tega?

mateii ::

Pozdrav tudi iz moje strani.

Tekom tega tedna sma z punco kupila stanovanje in imam namen ogrevanja (posledično tudi hlajenja) samo na elektriko.
Kvadratura je cca 75cm2.

Za ogrevanje kopalnice imam v mislih električni radiator pa nevem katerega...kaj priporočate za cca 15-20cm2? Katere firme so res kvalitetne?

Gledam klime višjega cenovnega razreda...V oči mi je padla Daikin Emura
http://www.klima.si/klimatske-naprave/d...

Priporoča kdo kaj podobnega kako alternativo, lahko je druga firma....
Za ogrevanje si želim samo kvaliteto in sem si postavil budget 4000eur čez to ne grem, ampak mislim da bo več kot dovolj. Glede na to da bo vse na gotovino mislim da bo mi marsikdo dal še kak popust.

Če ma kdo kak nasvet se toplo priporočam. Tlorisa nimam ampak če dam klimo na hodnik doseže Vse od spalnice, dnevne, otroške sobe in kuhinje. Kopalnica je v drugo stran zato tudi tam planiram radiator.

Najraje bi seveda videl da bi mi kdo prišel v stanovanje ter svetoval...pa je spet milijon izvajalcev oz prodajalcev klim na štajerskem....lahko kdo priporoča koga? (Ni treba javno...lahko na zs)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mateii ()

korenje3 ::

za take majhne kvadrature ti priporočam uporabo sveče.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

mateii ::

...ok tiskarski škrat...m2

Spajky ::

Ma kaj v tem stanovanju ni centralne ?
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

korenje3 ::

za ogrevanje 75m2 je dovolj 7,5kW klima s tremi notranjimi enotami. to bi stalo cca 3k€
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Okapi ::

Jaz bi rekel, da je 5 kW z dvema enotama čisto dovolj.

mateii ::

Spajky je izjavil:

Ma kaj v tem stanovanju ni centralne ?
Ne, blo vse odstranjeno zaradi prevelikih stroškov. No super...to je neka razumljiva vsota potem.

antonija ::

Lahko vprasam na kaj ste prej kurili, da vas pride ceneje ogrevati na elektriko? Kar razen kaksnega extremno dragega plin v cisternah, so kolikor vem vsi drugi energenti cenejsi kot pa ogrevanje na elektriko. Sploh ko bo zunaj -15oC in bo toplotna crpalka/klima morala uporabljati elektricni grelec.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

korenje3 ::

Okapi je izjavil:

Jaz bi rekel, da je 5 kW z dvema enotama čisto dovolj.


tudi 3kW je dovolj, sam bodo ventilatorji potem delali na navišji hotrosti kar je dokaj hrupno. zato sem napisal 7,5kW.

jaz imam 5,4kW in 20cm izolacije na hiši. stanovanje 60m2.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Spajky ::

mateii je izjavil:

Spajky je izjavil:

Ma kaj v tem stanovanju ni centralne ?
Ne, blo vse odstranjeno zaradi prevelikih stroškov...
A tudi vse cevi (inštalacija?) ali samo radiatorji? Kaj mate v bloku kalorimetre ali radiatorske indikatorje?
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

TehDucky ::

Živjo fantje, vidim da ste kar mojstri za te klime. Bi si sam pomagal že po 50 straneh tukaj pa ne vem če je že kdo vprašal.

Prenavljamo poslovni prostor oz. trgovino v velikosti 220m^2 višine 3.3m pa smo zadnjih 10 let bili kar brez klime. Sedaj so poletja veliko bolj vroča, pa tudi denar za prenavljanje vključuje nekaj kar bo hladilo in grelo.

Bi lahko kakšen namig v kateri smeri iskati? Bo pa po prenovi to en sam 24mx9m prostor.

korenje3 ::

v trgovinah je ponavadi še rekuperacija... lahko pa v stilu petrolovih črpalk samo stropne klime. rabil bi cca 4x4kW notranje enote ali pa 6x3kW recimo. obvezno s tedenskim timerjem. lahko se pa spustiš v resne stroške in maš vse skupaj vodeno preko računalnika.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

TehDucky ::

Glede prezračevanja, so nekje še ene cevi napeljane iz strehe in pa v dimnik, tako da tisto bi se lahko uporabilo. Hvala za namig.

Koliko pa bi stal nek osnovni pa koliko preko vodenja z računalnikom? Imaš še kakšno idejo, kateri firmi poslat ponudbo za tak prostor? Hvala

konspirator ::

««
52 / 119
»»