» »

Računalnik za arhitekturo in dizajn

Računalnik za arhitekturo in dizajn

mawan ::

Kopujem računalnik, na katerem bi uporabljala predvsem programe kot so ArchiCAD, 3D max, poleg tega pa tudi Adobe Illustrator + Photoshop ..... Večinoma bi bilo odprtih več naenkrat, zato bi vas prosila za malce pomoči, kajti res rabim računalnik, ki bi to zmogel, nisem pa pretirano bogata in me zanima kje bi se dalo "prišparati". Delala bi predvsem arhitekturo in dizajn, tako da mora biti tudi grafika kar poštena.

Zaenkrat imam v mislih nekako takole:

- Matična plošča: Intel ROCK LAKE D865PERLL, dual channel DDR400, AGP8X, ZVOČNA 6
kanalov,Lan, ATX, support HT tech., max 4Gb
memory, 5 x PCI, SATA,Fireware...
- Procesor Intel Pentium 4, 3 GHz + 800MHz
- 1GB ram (2 x 512MB)
- Trdi disk Maxtor 160 GB,7200,8 Mb
- Grafična kartica Radeon 9800 pro ali Matrox P650 - kaj priporočate?
- Monitor Samsung 997 DF - 19" cevni

To bi dobila za ceno okoli 320.000,00 sit.

Računalnik bi sčasoma mogoče tudi nadgradila, dodala RAM in kakšen disk, zato me zanima, če je ohišje Midi tower ATX EN-7254 z
napajalnikom 300Win USB in matična plošča, ki je zgoraj navedena o.k. Vem, da je bilo o grafičnih karticah že kar nekaj govora, vendar bi vseeno prosila za kakšen komentar tudi o tem. Pa kako je z RAMom - ali je bolše 2 x 512MB ali 1024MB...

Res bi prosila za pomoč, ker sem se poglobila v raziskavo in mi je več ali manj vse tuje, ne bi pa se rada nategnila, ker kopujem računalnik za kar nekaj let.

Najlepša hvala....

ABX ::

... ker kopujem računalnik za kar nekaj let.


Ehm, to se ne da:)
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

mawan ::

O.k. no, za čimdlje:D

sk8er ::

mogoče malo močnejši napajalnik...
Flip that sh*t!

madmitch ::

Arhitektura in dizajn!?. A ti dve kartici podpirata več monitorjev? Jaz bi, za udobno delo, resno razmislil o tem.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

ADF ::

Matrox kartice imajo neprimerno slabše performanse. Poleg tega ima P650 dva DVI izhoda (kar bi pa bila velika prednost, če bi imela dva LCD monitorja) ti pa nameravaš nabavit klasičen monitor torej bi poleg počasnejše kartice potrebovala še adapter.

Razen napajalnika si izbrala dobre komponente. Sam bi vzel npr. 360W in nikakor ne od neznane firme (poleg tega, da lahko napetost preveč niha, kar povzroči nestabilnost, so nekateri tudi glasni za popizdit)

Če dobiš te komponente za 320K (pri tem upoštevam, da so všteti tudi tipkovnica, miš in vsaj CD-Writer oz. da lahko stvar odneseš domov in dejansko uporabljaš), potem je to dober nakup. Drugače pa je potem spet 10 ali 20K več.

Kar se rama tiče, pa ima plošča (http://www.intel.com/design/motherbd/rl... 4 slote, torej ti v primeru nadgradnje dveh modulov (npr. še 2x512MB) ni potrebno zamenjati starih, samo dodaš, pa je - pazi na kompatibilnost. Drugače je plošča 1A.

Sicer pa v primeru, da misliš nadgrajevat vzami raje 1x 1024MB (Pozanimaj pa se, da bo tekel na 400MHz, saj ti lahko noter dajo tudi počasnejšega). Gre zgolj zato, da več ko imaš komponent, večja je možnost za nekompatibilnost, v primeru kakšne napake, pa je težje izolirat težavo.

Keyser Soze ::

Jp, 1Gb rama v kosu. Dual chanel je tako tako. Malo očitno na hitrosti.

Potem ohišje z napajalnikom. 300W je absolutno premalo. Vsaj 400W za mirno delo.

Radeon ni za to kar ti hočeš. Je že boljša Nvidia. Ali pa Matrox pomoje. Saj se ne gre za igričarije. Ampak za 3D modeliranje, renderiranje, OGL, tle mislim, da Radeon kar hitro počepne.

P.S.: Ni vprašanje zate gospodična, ampak za preostale... A64 ne bi bil primeren za te zadeve? Se mi sanja ne, kateri procesor je bolj primeren za to. A Intel pa HT?
OM, F, G!

ADF ::

Prepričan sem, da za to ceno ni hitrejše grafike kot je 9800Pro (kvečjemu enko hitre). Workstation grafične kartice so v cenovnem rezredu nad 100K, navadno imajo enak čip kot "gaming" izvedenke, kvalitetnejše komponente (posledično boljšo sliko), dejstvo pa je da si jih privoščijo samo tisti, ki jim je vseeno za denar, potrebujejo pa tistih par procentov več.

Sem gledal benchmarke za 3Dmax, Specview in Autocad, in so razlike med XP, Pentium 4EE in Athlon 64 do 5% (pri enaki hitrosti). V korist P4EE in Athlona64 seveda.

Tole bi bila približno moja konfiguracija (http://www.mlacom.si/Cenik/cenik.htm):

MIDI TOWER ATX s 350W napaj. (front USB) 8.208 (brez napajalnika bi biko kakšnih 4k)
ENHANCE ATX1140H 400W 13.452
ATHLON XP Mobile 2500+/512 (1.83GHz) Barton 26.220 (ki bi brez težav zmogel vsaj XP3200+)
ZALMAN CNPS7000A-AlCu S462 oem vgradnja 5.928
EPOX 8RDA3I nForce2 Ultra400 +SB+LAN 17.442
1GB PC3200 DDR DIMM 52.668 (za vse naštete programe bi kaj kmalu potreboval še enega)
SEAGATE 160GB 7200 ATA100 8MB 27.246 (5 let garancije po novem)
FDD 3,5' 1,44MB 1.653 (držalo za kekse)
RADEON 9800PRO 128MB DVI/TVOUT (256bit) 57.000
TIPKOVNICA WIN SLO PS/2 1.026
LOGITECH S96 optična OEM PS2 2.736
LITE ON 52/32/52-16x IDE DVD 11.286
SAMSUNG 21 1100DF TCO99 98.610
-----------------------------------------------------------------
cca. 320K za gotovino

Ta monitor ( http://www.samsung.com/me/products/moni... ) zmore s 85Hz osveževat 1792x1344, medtem ko 997 DF le 1280x1024. To pomeni, da na zaslon spraviš tretino več, kar je pri oblikovanju neprecenjlivo. Sam imam dva monitorja (19" in 21") in vem kako prav pridejo pixli.

murmur ::

ADF
precej hitrejsi od radeona9800 v OpenGL CAD aplikacijah je GeForceFX 5900 XT za manjso ceno.
Nvidia ima neprimerno boljse driverje kar se tega tice.

ADF ::

Konkretnih primerjav na netu nisem mogel najti.

Naletel sem na to primerjavo, kjer sta med workstation karticami vmešani 9700pro in 4600Ti:
http://www.3dchips.net/content/review.p...

... in pa to, kjer primerjajo quadro FX3000, Fire GL X2-256 in pa FX5900 Ultra in so rezultati pač primerni razlikam v ceni:
http://www.hardwareluxx.de/cms/artikel....

Morda imaš prav. Res pa je, da v ceni skoraj ni razlike. Poleg tega je veliko ljudi na strani nVidie, saj so pri ATIju imeli dolgo časa zelo slabo podporo za openGL (čemu pa baje ni več tako).

CaqKa ::

a o macu pa nisi razmišljala?
na vsak način si nabavi VELIK monitor :)

ADF ::

a o macu pa nisi razmišljala?
Mislim, da je bilo vprašanje če bi se dalo kje "prišparati" ...

http://www.epl.si/racunalniki/CenikAppl...

mawan ::

O ja, o applu sm ze veeeelik razmišljala in vsekakor je plan v prihodnosti presedlat na macovo okolje, ampak zaenkrat sm se v studentskih vodah, tako da so tudi sredstva temu primerna:(

Vsekakor se zahvaljujem vsem za komentarje in pomoč. Zdej grem brat vse linke, ki so se pojavil tekom debate...

CaqKa ::

>> a o macu pa nisi razmišljala?
>> Mislim, da je bilo vprašanje če bi se dalo kje "prišparati" ...

točno tak!
če misliš kasneje na maca prešaltat bi se bilo pametno pozanimat katere licence si boš morala iz win platforme na novo kupit.. samo tak btw...

korenje_ver2 ::

ne vem kaj komplicirate. od kdaj pa archicad uporablja opengl? karkoli ze na svojem 100k sit vrednem pcju sem mal preizkusal tiste sample ka jih dobis zraven. v glavnem nic se ne zatika. kaksn samsung syncmaster 957NF ki da verjetno se najboljso sliko. sam problem je da zasede ogromno prostora na mizi. tko da ce zelis zrtvovati malo kvalitete pri sliki, kar pri risanju z archicadom nima ne vem kolk veze, potem kupi lcd 22" zaslon. torej vazen je procesor (kupi kerikoli 64 bitni athlon cpu), in graficna (kupi ati radeon 9600xt).
aja pogoj je pa velik zaslon. ce ze ne 957NF, pa malo vecjega. *MB samsungovi ekrani so tudi dobri, zaradi super svetlosti, ki se jo lahko nastavi.

Keyser Soze ::

http://archicad-talk.graphisoft.com/

tukaj se lepo vidi, kaj priporočajo ljudje, ki se "življenjsko" ukvarjajo z ArchiCADom.

9800XT Vs. Ti4200 Mislim, da je malo razlike. Minute pa le stanejo pri tem poslu, veliko.:\
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

PrimozR ::

Ne vem, jest bi mrbit edin matično Asus P4P800 (isti Northbridge pa mrbit je mejhn držja-odvisn kero verzijo kupš). Sam mam ti Intelovo, pa če te bo kdaj prjel mal pohitrit računalnik (beri: navit procesor), se boš lahko pod nosm obrisala. Pa baje so Intel made matične tut rahlo počasne. Lohk pa kupš Asus P4P800 pa pol zamenaš z mano z mojo pol leta staro Rock Lakeico:D

mawan ::

O.k. najprej monitorji. Vprašanje za korenje_ver2 ali si mislil 957DF ali 959NF? Mogoče tudi 957MB ni tako slaba izbira...

Radeon očitno pri archicadu zmrzne, kokr sm prebrala na forumu, bolj priporočajo nvidio. Tako, da bo zgleda nvidia:)

Za matično pa nisem čist dobr razumela P|P|, katero zdaj priporočaš? Intelovo asus P4P800?

CaqKa ::

monitor naj bo na vsak način čimvečji...

korenje_ver2 ::

ne vem zakaj bi zmrznlo na atijevi graficni... jz mam 957MB monitor in je odlicen. problem je samo da ima polkonkavno steklo spredaj in velikost ekrana. tko da kupi kaksnega ka ma zares flat spredaj in visoko svetilnost. kupi tega: http://www.samsung.com/Products/Monitor/FlatCDT/Monitor_FlatCDT_1100DF.htm

Zgodovina sprememb…

ADF ::

Glede na to, da ATI proizvaja grafične kartice, namenjene delovnim postajam za CAD delo, ki bazirajo na enakem jedru kot njihove igričarske različice in po teh navedbah konkurirajo nVidijinim Quadro FX 2000/3000 modelom (ki jih cenijo nad 300K), bi rekel da tudi "gaming" enote (beri 9800Pro) ne morejo biti tako slabe, glede na to, da stanejo pol manj.

Še posebej pa potem, ko jih brez kakšnih mehanskih posegov modificiraš v njihove dražje različice in s tem dosežeš do 120% boljše performanse v CAD-u.

Morda so imeli pri ATI-ju v preteklosti nekatere težave z gonilniki in slabšo podporo OpenGL, vendar menim da se je to spremenilo.

[MYTiX] ::

Sploh pa se bo to spremenilo sedaj ko je izšel Doom 3 ki bazira na OGL in se je ATI potrudu spisat boljše driverje. Počakajmo do 4.9 Cat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [MYTiX] ()

rkb2 ::

Preizkušeno z Cat 4.9 beta -> v Solidworks 2004 - še vedno enake težave kot že od verzije 3.9 naprej (problemi z izrisi pogledov). Z SoftFireGl gonilniki dela vse b.p.

PrimozR ::

@mawan: Asus je samo izdelovalec matičnih, tko kot Intel, Gigabyte, Abit,..... Seveda lohk izbereš kšno drugo matično (zarad mene loh tut Intel-made)), samo to Asusko ful hvaljo. Mislm da si ti missla da je Asus model ker sm reku da ma isti Intelov čipovje. Čipovja proizvajajo pač določene firme (za Intel pač Intel sam in pa Via pa še kakšen, za AMD pa nVidia in pa spet Via (pa spet še kakšen) pol pa izdelovalci matičnih vse skupaj sestavjo. Torej vse tiste čipke in čipe, slote,.... zacinijo skupej na tiskano vezje, zapakirajo, pošljejo, prodajo in kupc samo še zmontira v računalnik (oz. kdor sestavlja). Razumeš zdaj? Mal sm bral teste in po tistih testih se mi Asuska pač zdi kar solidna. Deluxe verzija (dražja-okoli 35k) pa ma mislm da še prenovljen BIOS, ki omogoča shranjevanje večih različnih 'profilov', torej recimo, nenavit, rahlo navit, močno navit,....

Upam da sem ti povedal kaj ovega in uporabnega.

mawan ::

Ha ha, js sm tut gledala ta monitor:) Ne bi blo slabo met.

Ja, zdej mi je mal bl jasn glede matičnih in vsega skupi in res res hvala vsem za pomoč. Glede grafičnih... neki se bo treba pač odločt, glede na to, da ima vsak svoje preference se mi zdi, da se lahko debatiranje kaj je naj naj zavleče v neskončnost...

|KoRn| ::

Najprej ... monitor je najbolj pomemben!!!! Ne rabiš ne vem kake extremno super mašine, ker dan danes že "stara" hardwerska oprema (beri AMD 2500+ in GeForce Ti4200), ter zadosti rama (1GB) čisto zadosti glede na tvoje potrebe (za kaj več pa saj vsi vemo pride vpoštev profeisonalna oprema - quadro, fire gl in pa zmogljiv workstation kot osnova).

Torej monitor - po možnosti NF model (natural flat, veliko, veliko boljši od DF - dynaflat modelov). Privošči si 21" monitor, če si le lahko, tukaj ne šparat.
Glede grafične, toplo ti priporočam nVidia 5900 (lahko je xt model), predvsem zaradi težav, ki jih povzročajo ATI kartice.
Osnovo bi ti priporočal AMD Athlon 64Bit, ki je cenejši od P4, se pa lahko dobro kosa z njim, poleg tega pa bodo kmalu (so baje tudi že) prilagojeni mnogi programi tako, da iskoriščajo 64bitni procesor v navezavi z primernim OS. (Ne bi delal reklame, ampak pri JAE je dobra ponudba za 61.990 AMD 64 sistem plata+proc 2800+ ali pa "nov LGA775" P4 2.8GHz + plata za 71.990, jaz bi vzel AMD-ja).

Disk in ostalo pa lepo po potrebi 160GB Hitachi in kakšen DVD-RW NEC 3500 ali podobno predvsem za arhiviranje, glede napajlnika pa se strinjam, da je dobro imeti vsaj 400W.

Jebiveter ::

mawan: poglej ZS
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Keyser Soze ::

Hm, pa glede diska, bi bilo morda bolje 2*80GB.

Glede monitorjev pa. Sem malo len pa se mi ne da računat, ampak morda bi bilo bolje 2* 19col. Pomoje imaš večjo površino kot pa en 21?

P.S.: Sem zračunal, pa tista 0,2 Mpiksla v korist dveh 19col ni ne vem kakšna pridobitev. Čeprav...
OM, F, G!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri prenosnik za oblikovanje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
528244 (4675) m0LN4r
»

Pomoc pri izbiri komponent za graficno oblikovanje in arhitekturo

Oddelek: Kaj kupiti
141673 (1477) dmk
»

Kakšen računalnik imate pa vi? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
18716199 (8238) Vlad Tepeš
»

Prenosnik za študij?

Oddelek: Kaj kupiti
373683 (2487) drejc
»

Nakup monitorja - kterega?? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
514491 (3828) Zico

Več podobnih tem