» »

arhiv datotek linux

arhiv datotek linux

Blisk ::

Vem, da bi lahko dobil tale info, če bi brskal po netu, ampak je lažje, če mi kakšen izkušen pove, kako delate backup določenih datotek na linuxu.
Predvsem me zanima, če uporabljam TAR, kakšno stikalo je potrebno dodat, da datoteke, ki jih stiska in se spreminjajo ne uporabi v stiskanju, oz. počaka, da se datoteka neha spreminjat in jo potem doda v zazipano TAR datoteko, če se to sploh da, ali obstaja kakšen drug boljši način arhiviranja?

MasterMind ::

Hmmm. Mogoče z rsync in tar? Rsync poskrbi, d je backup enak določeni mapi. (zdownloada/kopira v backup mapo)

BigWhale ::

Kam bi pa rad arhiviral? Na trak?

AMANDA

To je bil vcasih _THE_ tool za backup...

urarrr ::

JO ..

se mi ne da več pisati k sm spisal že celo stran pol pa pritisnu Esc in adijo...:((

uporabi komando SCP, jo zapiši v crontab kdaj se naj štarta in kaj naj skopira in kam. S to komando je snemanje kriptirano lahko snemaš skoraj preko bilokaterega porta in na bilokateri server k imaš dostop...

Se pravi z serverja na eno notranjo mašino oz. njen secundarni disk (lahko tudi prek interneta sam tukaj je problem hitrost)

Po mojem najceneje in najhitreje..

Lp urarrr

jype ::

Bistveno hitreje in ceneje, pa popolnoma enako varno bo, ce bos skozi ssh klical rsync.

rsync (rsync.samba.org) je orodje, narejeno za sinhronizacijo dveh datotecnih sistemov (ali direktorijev, ce hocete) in je optimizirano tako, da prenasa le spremenjene podatkovne bloke. Ce imas 10GB file, pa se v njem spremeni le nekaj bajtov na razlicnih koncih datoteke, bo rsync prenesel le nekaj blokov, ne pa celotne datoteke. Isto velja za ogromne direktorije z veliko datotekami, ki jih rsync zelo ucinkovito sinhronizira.

Pravi backup pa se dela z orodji kakrsna je amanda, dump ali tar.

Nobeno od teh orodij seveda ne more pomagat, ce se med arhiviranjem v datoteko pise, zato moras ti poskrbet, da se to ne zgodi, obicajno tako da ustavis procese, ki pisejo po disku, medtem ko delas backup. Drugi dober nacin je s pomocjo LVMjevih snapshotov, a to je za domaco uporabo najverjetneje overkill (to potrebujes pri sistemih, ki morajo resnicno delat 24/7 in ki ves cas dejansko nekaj procesirajo).

moj_nick ::

Uuu, rsync seka ;)
110111001001010001010000

Blisk ::

Ok tuki je bilo kr neki predlogov.
Arhiviram na en drug disk, ki je v istem sistemu.
SCP poznam, uporabljam winscp, ki je kot windows commander, super zadeva, ampak jst rabim samodejno arhiviranje.
Zdej katere procese moram ustavit, da se bo lahko avtomatsko arhiviralo na drug disk je mal problem. Zato še vedno računam na kakšno dobro avtomatsko varianto.

jype ::

Program fuser ti izpise vse PIDe, ki trenutno delajo s podanim datotecnim sistemom. Ni tezko napisat skripte, ki pobije vse procese, ki imajo datoteke odprte za pisanje, in jih potem spet pozene.

Blisk ::

hvala za odgovore, očitno bom moral zadevo vzet v roke jo proučit in potem uštimat.
seveda najprej procese ustavit, arhivirat in potem zopet pognat.
mal bo kriza ker o pisanju skript nimam ravno pojma.

moj_nick ::

Skripte?

#!/bin/sh
komanda1
komanda2
komanda3
...
komanda_n

Shraniš, dodaš pravice za execute s chmod in poženeš ./skripta. Če boš pa rabil še kaj več kot to, imaš pa na tldp.org tudi prevedene howto-je.
110111001001010001010000

tx-z ::

mondo
čist lahk za uporabo, kr dost nastavitev..itd.....samo jst ga ne znam več najdt na tej strani :'( dokler sm ga še mel na disku..zdj pa ne vem kje dobit to :\

sploh ne vem kaj je tapravo na tisti strani...sam nek boot cd k sploh ni temu namenjen..:(
tx-z


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

arhiviranje - inkrementalno kopiranje

Oddelek: Programska oprema
223089 (2046) Nikonja
»

Moji strežniki

Oddelek: Omrežja in internet
323242 (2158) Hexx
»

Server: arhiviranje, sinhronizacija... kako začet?

Oddelek: Omrežja in internet
61428 (1216) Karen
»

Program za backup

Oddelek: Programska oprema
71440 (1144) jc
»

ftp arhiviranje, linux

Oddelek: Operacijski sistemi
51152 (1047) urarrr

Več podobnih tem