» »

Šumniki v Linuxu na STju- Gentoo way...

Šumniki v Linuxu na STju- Gentoo way...

Brane2 ::

Kot zgleda, mi je končno uspelo spravit šumnike v poste na STju.

Kot vidim, mnogi tu še vedno sikate namesto da bi šumeli, zato mogoče ne bi blo slabo pogledat na Gentoojev forum... ;)

V bistvu gre za majhno spremembo rc.conf in XF86Config a doslej nikakor nisem sam uspel pogruntat prave konfiguracije...

Brane2 ::

Aja, evo še linka. Če vam ne bo delal,s e verjetno morate prej registrirati na serverju.

Sicer pa je to na forumu "Other languages", 107. tema (pri meni sedma na tretji strani) z naslovom "Slovenski fonti in gentoo".

Poglejte si noorvalkov odgovor, katerega delcek bom skopiral sem:



kar se nasih znakov v konzoli tice (torej v non-x-okolju), velja, da moras spremeniti vnosa v /etc/rc.conf. vedi, da slednja tudi v drugih distribucijah vse bolj poudarjeno prevzema vlogo osrednje (splosne) konfiguracijske datoteke.

tu nastavi vrednosti

KEYMAP="slovene"

in

CONSOLEFONT="lat2-16"



kar se okolja x tice dodaj v /etc/profile (skoraj) poljubno kombinacijo spodaj navedenih spremenljivk:

export ROOT_USES_LANG="en_US"
#export LANGUAGE="sl_SI"
export LANG="sl_SI"
#export LC_ALL="sl_SI"
export LC_CTYPE="sl_SI"

sam uporabljam to, ki ti jo navajam...

v /etc/X11/XF86Config nato dodaj se odsek:

Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "keyboard"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbKeyCodes" "xfree86"
Option "XkbLayout" "si"
Option "XkbRules" "xfree86"
EndSection

ki ga ustrezno prilagodi svojim potrebam, predvsem pa ne pozabi na opcijo "XkbLayout" "si"!


V section "Input Device" je prva linija "Identifier" nepomembna-gre samo za dogovorno ime naprave in je ni treba spreminjati, če ni ravno Keyboard0.
Še več, če jo spremenite, je treba novo ime uporabiti tudi povsod drugje, kjer se fajl sklicuje nanjo. Zato je to linijo bolje pustiti pri miru...



V glavnem Gentoojevi forumi razturajo. Tam zveš veliko novih stvari. Edina težava je v tem, da je postov dobesedno na miljone...

CCfly ::

Prvi del rešitve je napisan v Getoo-jevi dokumentaciji (sicer samo zato da dobiš šumnike v konzoli), zadnji del rešitve je pa nepotreben ker je bolje uporabiti gkb (saj si menda videl tisto zastavo v rodni vrstici v KDE / GNOME ?).

Brane2 ::

Ne uporabljam Gnomea. Sem na XFCe4 in tam mi gkb ne daje rezutlatov.

V KDE okolju sem tudi imel šumnike a ne na STju.

Mam feeling da so ravno tisti locali v rc.conf spremenili obnašanje zadeve. Možno,d a te srpemenljivke pošnjofajo tudi brovzerji da zvedo za defaulte, ki jih sami sicer ne uporabljajo.

Prej sem sam ročno spreminjal stvari, da sem imel šumnike v konzoli a ker Midnight Commander ne dela lepo z njimi in ker same textualne kkonzole ne uporabljam veliko, se s tem nisem zafrkaval. A videti je, da je to vplivalo na ST postanje. Vsaj zdi se mi.

Gandalfar ::

Brane2: enkrat vmes si je primoz vzel malo casa in zrihtal zadevo :)

CCfly ::

Razporeditev tipkovnice za X-e lahko spremeniš z ukazom setxkbmap. Prav ta ukaz uporabljata tista programa v KDE in GNOME, ki menjata razporeditev.

Brskljalniki dobijo informacijo o kodnem naboru iz HTML dokumenta samega.

borchi ::

Brane2: zanimivo. odkar uporabljam gentoo nisem mel problemov s šumniki (nikjer - sicer je moj primarni desktop XFCE4). in vedno je bilo dovolj nastavit rc.conf (KEYMAP="slovene", CONSOLEFONT="lat2-16")in XFConfig ("XkbLayout" "si"). kot si že omenil je to čedalje bolj standardni "postopek" v vseh distribucijah. kje je tu topla voda??? me zanima katere nastavitve si prej mel, da ti niso delali šumniki? kr ziher bom pri nasledni instalaciji gentoo-ja naletu na isto težavo ;-)

btw, LC_CTYPE="sl_SI" al pa npr. LC_CTYPE="en_US.UTF-8" grejo v /etc/env/02locale fajl (brez export spredej) - če že hočemo met gentoo poštiman "as it was ment to be" ;-)
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borchi ()

moj_nick ::

ščćđž

Dela?

edit: klanjam se :D
110111001001010001010000

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: moj_nick ()

BigWhale ::

šđšđščćžč

Jay nisem nic popravljal, sem samo instaliral in ydaj preklopil na slo kezboard... nevem,... hecno Č=

Hm, firefox... matr je nasa tipkovnica cudna... č:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Brane2 ::

Zanimivo, ko dobiš šumnike na tipkovnici ugotoviš, da jih še nimaš v prstih... :D

HerrBaron ::

Jaz sem ugotovil sledeče: če imam nastavljeno CONSOLEFONT="lat2-16", KEYMAP="slovene" v rc.conf, export LANG="sl_SI", export LC_TYPE="sl_SI" v /etc/profile mi naši fonti delajo normalno v konzoli, dokler se mi ne zaženejo X-i. Če pa po zagonu xdm preklopim nazaj v konzolo, vidim samo ene čudne kvake (zdajle ne morem dati exampla, ker sem v službi na W2K)

v xf86config pa imam le
Option "XkbRules" "xfree86"
Option "XkbModel" "pc102"
Option "XkbLayout" "si"
pa imam slovenske fonte v firefox-u že ves čas, tudi na slo-techu lahko postam s đšžćč
Uporabljam pa fluxbox


Preko ssh-ja pa đšćčž delajo normalno

Zgodovina sprememb…

root ::

Evo eno vprašanje bi še jaz mel za gentoo in slovensko tipkovnico. S tipkovnico sem mel podobne probleme kot tukaj pa sem jo uspel zrihtat to tem postopki. Mam pa še en problem imam namreč microsoftovo tipkovnico (angleško) pa je fora da ta tipkovnica nimam tipke za < in > (no če maš slovenski razplet). Zadeva je rešena tako da stisneš desni alt pa vejico ali piko.

Imam pa ta problem da mi to v gentoo ne dela, sicer desni alt dela z vsemi ostalimi tipkami samo tukaj izpiše nekaj čudnega. Ma kdo kaki predlog kak bi se dalo to rešit?

CCfly ::

Spremeni model tipkovnice.

root ::

Ne sprememba modela tipkovnice(za Xwinse) ne pomaga saj se to pojavla vseposot v xwinsih kot shellu, spremenit bo vrjetno treba kake nastavitve v /etc/rc.conf samo nimam pojma kaj bi bilo treba spremenit.

root ::

Po updejtanju iz xfree v x.org mi so tudi ti znaki začeli delovat tako da sem nekako rešo ta problem. No v shellu še vedno ne delujejo samo to ni več neka ovira.

edini ::

žćlčđš
to dela brez posebnih nastavitev :)
btw, kako pa bi v irssiju (aterm) usposobo sumnike?

CCfly ::

Verjetno moraš samo default fonte v aterm spremenit.

borchi ::

root: js sem mel isti problem. treba je popravit keyboard layout file za tvojo izbrano tipkovnico. sem pozabu v katerem direktoriju so ti layouti (/etc/X11/kbd/??....). če se mi bo dalo bom prklopu svojo gentoo mašino in ti prlimam kater fajl in katere popravke je treba nardit. lahko pa sam poiščeš fajl (ne vem a je "sl" al "sl_SI" al "si") pol ti bo pa takoj jasno kaj je treba nardit (to je običn text file).
l'jga

Stupid Woman ::

se meni malo pomoci prosim...

v rc.conf sem dodala:
KEYMAP="slovene"
CONSOLEFONT="lat2-16"

/etc/profile:
export ROOT_USES_LANG="en_US"
export LANG="sl_SI"
export LC_CTYPE="sl_SI"

in v /etc/X11/XF86Config:
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard0"
Driver "keyboard"
Option "XkbModel" "pc102"
Option "XkbKeyCodes" "xfree86"
Option "XkbLayout" "si"
Option "XkbRules" "xfree86"
EndSection

kar naj bi bilo vse... ampak, kaj se je zgodilo 8-O ... poslovenilo mi je cel sistem, kar mi sploh ni vsec, sumniki and stuff pa se zmer ne delajo. :'(
Kaj hudica naj se nardim, da bo sistem back to english in tipkovnica slovenska?

Pithlit ::

export LANG="en_US"

Pa kak slovenski font tud pomaga... Sicer so meni šumniki skoz delal. Aja, btw, a imate vključeno podporo unicode, cp1250, iso8859-2 in ostale v kernel-u?
Life is as complicated as we make it...

aNtRx ::

;(( 8-O hm, ja... berm lahko čžš pa to, pa tle tud lahko pišem, kater irc pa naj uporabljam, da jih bom laho tam bral oz pisal... oz kako moram nastaviti? men nič jasno, za1x prvič na linux tko, da ga imam za "home use" drugač sem bil zmeri samo na serverju (slackware). Zdej mam pa na mojm RedHat in mi dela malo težav:( hvala

BigWhale ::

Jest pa berem in berem tole, pa čudn gledam... Pa se mi zdi, da mi je zmerej vse delal in da sploh ne vem v čem je problem... :P

ČŠŽ...

Potem pa datum vidim... :P

ank ::

Kaj mam jaz edini nastavljeno LC_ALL="sl_SI.UTF-8" pa LANG="sl_SI.UTF-8"
pa mi tudi delajo šumniki v konzoli, xorg in gnomu brez težav? :)

Brane2 ::

Saj to je normalno. Lahko bi baje imel nastavljeno samo LANG, vendar takrat neke aplikacije "ne bi prijele"

Meni je GNOME nekaj časa ob zagonu težil, da ta locale ne obstaja, dokler si nisem šel ogledat zadev in spremenit malenkost ali dve in/ali precompilat glibce, a sedaj stvar dela brez težav.
No,tudi takrat je, le na začetku je morila da "locale ne obstaja"...
On the journey of life, I chose the psycho path.

ank ::

Na tej strani je lepo razloženo kako pripraviti sistem da uporablja unicode. Drugače pa aNtRx če uporabljaš X-Chat nastaviš pri nastavitvah za server kodni nabor windows-1250 pa izbereš en font ki vsebuje šumnike pa ti bojo delali v ircu.



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

šumniki v konzoli v gentoo linux

Oddelek: Operacijski sistemi
293012 (2653) Juventus
»

SuSe 9.1 tezave s tipkovnico

Oddelek: Operacijski sistemi
121227 (1134) OmegaM
»

[linux,OSX] Emacs, bash & slovenscina

Oddelek: Operacijski sistemi
181644 (1500) Gandalfar
»

Xwindows + tipkovnica

Oddelek: Operacijski sistemi
8996 (901) moj_nick
»

Nekaj Linux vprasanj

Oddelek: Operacijski sistemi
131953 (1674) HerrBaron

Več podobnih tem