»

Kaj nam bodo dragi modeli, če imamo poceni?

Slo-Tech - DeepSeek je razburkal svet z najavo, da so svoj model DeepSeek R1 izurili za vsega šest milijonov dolarjev, a gre še ceneje. Raziskovalci s Stanforda in washingtonske univerze so pripravili model s1, ki je primerljiv z OpenAI o1 in DeepSeek R1, le da so za njegovo pripravo porabili 50 dolarjev, kodo in vhodne podatke trening pa priobčili javnosti.

Ocena 50 dolarjev ni povsem poštena, saj so porabili toliko denarja za najem računske moči za trening. V to torej niso všteti niti stroški nabave strojne opreme niti stroški dela ljudi. Druga pomembna podrobnost je način učenja, saj je s1 uporablja distilacijo, torej se je učil na modelu Gemini 2.0 Flash Thinking Experimental. Na podoben način so na Berkeleyju že januarja pripravili model za 450 dolarjev.

Kodo za s1 in vse spremljajoče informacije so objavili na Githubu. To pomeni, da ga lahko uporabi ali nadalje razvija vsakdo. Ključno vprašanje pa je, kaj to pomeni za razvoj novih modelov od začetka. Razvoj s1 je bil tako poceni, kar...

7 komentarjev

AMD pri podatkovnih centrih prehitel Intel

Slo-Tech - AMD je v minulem letu posloval bolje kot predlani, so sporočili v torek. Letni prihodki so zrasli za 14 odstotkov na 25,7 milijarde dolarjev, čisti dobiček pa se je podvojil z 850 milijonov dolarjev na 1,6 milijarde dolarjev. Bruto marža je znašal 49 odstotkov, s čimer je dosegla rekordno vrednost. Še posebej dober rezultat je AMD dosegel v segmentu podatkovnih centrov.

Prihodki so se namreč podvojili, dobiček pa skoraj potrojil. To je tudi segment, ki je zaslužen za dobre celokupne rezultate, saj je bil AMD precej skromnejši v segmentih potrošnikov, iger in vgradne opreme. Zanimivo je, da je AMD v zadnjem kvartalu prehitel Intel, ko govorimo o podatkovnih centrih. Intel je v tem segmentu zaslužil 3,4 milijarde dolarjev, AMD pa 3,9 milijarde dolarjev, s čimer ga je prvikrat v zgodovini prehitel. Intel dobiček je bil vsega 200 milijonov dolarjev, AMD-jev pa 1,2 milijarde dolarjev.

3 komentarji

TED bo dobil novega predsednika

Slo-Tech - Po 25 letih odstopa Chris Anderson, ki je vsa ta leta vodil TED Conferences, ki so najbolj znane po blagovni znamki TED Talks. TED ima sicer precej daljšo zgodovino, saj je bil ustanovljen leta 1984. TED (Technology, Entertainment, Design) se je začel kot tehnološka konferenca. Anderson, ki bo letos dopolnil 68 let, se bo upokojil.

TED je sicer precej več kot TED Talks. Gre za neprofitno organizacijo, ki organizira dogodke v živo (iz katerih so nastali tudi neodvisni TEDx), upravlja izjemno priljubljene profile na YouTubu in družbenih omrežjih, izdaja podcaste, radijski oddaje in novičnike, deluje na področju izobraževanja in človekoljubne dejavnosti. TED je neprofitna organizacija, Anderson pa v njej nikoli ni prejemal plače - dovolj premožen je že brez tega. Izjemno svetovno popularnost so dosegli leta 2006, ko so na splet priobčili svoje vsebine, in tedaj je TED postal globalna znamka.

TED ima sicer sredstva v višini okoli 100 milijonov dolarjev, od tega 25 milijonov dolarjev...

3 komentarji