»

Perzeidi so nad nami!

Slo-Tech - Danes ponoči bo vrhunec meteorskega roja perzeidov, ki jih bomo lahko opazovali tudi še nekaj prihodnjih noči. Najbolj znan roj, ki povzroči veliko število meteorjev, ki delujejo kakor iz iste točke, je komet Swift-Tuttle. Tega poznamo že od leta 1862, Sonce pa obkroži vsakih 133 let. Komet na svoji poti pušča vesoljski drobir, ki ga Zemlja vsako leta okrog 12. avgusta prečka. Kometa trenutno ne moremo videti, ker je bil v prisončju leta 1992 in ga še lep čas ne bo.

Perzeidi so znano tako zaradi svoje številčnosti in svetlosti kakor tudi zaradi primernega časa za opazovanje. Avgusta so noči še vedno zelo tople, hkrati pa ravno dovolj dolge, da lahko opazujemo perzeide brez motečega bleska sonca. Če imamo srečo - in letos jo imamo, ker Mesec danes zaide ob 23.13 - lahko perzeide spremljamo ob sorazmerno temnem nebu. Potrebujemo le lokacijo, ki jo dovolj proč od umetnih virov svetlobe, da se oči v celoti prilagodijo na temo.



10 komentarjev

Ponoči bo vrhunec meteorskega roja perzeidov

Slo-Tech - Danes in jutri dosega vsakoletni vrh meteorski roj perzeidov, ki jih lahko opazujemo kot zvezdne utrinke. Perzeidi so eden najstabilnejših in najpredvidljivejših rojev, hkrati pa se pojavijo avgusta, ko so noči primerno tople za opazovanje. Za letošnji spektakel so pogoji dobri, ker se luna bliža mlaju, vremenska napoved pa kaže na jasno vreme.

Ker je povrhu danes še sobota, se zvečer splača odpraviti v odročne, neosvetljene dele države in se ozreti v nebo. Globalni vrh pričakujemo jutri okrog 10.00 ure, za opazovanje pa bo najprimernejši čas v drugi polovici noči, ko je njihov radiant visoko na nebo. Noč se formalno začne ob 22.24 in traja do 3.41. Mesec bo sicer vzšel ob 2.24. V optimalnih pogojev bo možno videti do 100 utrinkov na minuto.

Perzeidi se pojavijo, ko Zemlja zaide v območje prahu in drobnih delcev, ki ostajajo za kometom Swift-Tuttle, ki vsakih 133 let obkroži Sonce po močno eliptični tirnici. Imenujejo se tako, ker navidezno izvirajo iz ozvezdja Perzeja. Gre za...

10 komentarjev

Perzeidi so tu!

Slo-Tech - Spet je tisti del leta, ko so zunanje temperature ugodne, da se ponoči zleknemo na prosto in opazujemo meteorski dež. V teh dneh lahko opazujemo utrinke, ki pripadajo meteorskemu roju perzeidov. Skozenj Zemlja potuje vsako leto avgusta, letos pa bo pojav vrh dosegel v noči na soboto. Letos bo sicer opazovalcem nagajala luna, ki bo v petek ravno v ščipu. Za opazovanje pa je najbolje imeti čim temnejše nebo.

Meteorji so drobci trdne snovi, ki se ob vstopu v atmosfero zaradi trenja segreje in zagori. Ob tem pustijo sled, ko jo vidimo na nebu kot utrinek. To se opazi le ponoči, saj je največji sovražnik pri opazovanju svetloba. Za opazovanje se moramo odmakniti od umetne razsvetljave na samotne zaplate, medtem ko lune žal ne moremo ugasniti. V četrtek zvečer bo vzšla ob 20.32, v petek pa ob 21.03. Obakrat bo na nebu celo noč, zato bo treba perzeide šteti ob njeni razsvetljavi. Videli jih bomo torej nekoliko manj. Zato se morda velja na ogled odpraviti že danes ali jutri, ko bo luna...

13 komentarjev

V četrtek in petek vrhunec perzeidov

Slo-Tech - V nočeh s četrtka na petek in s petka na soboto bo vrhunec letošnjega meteorskega roja perzeidov. Utrinki letijo po nebu vsako leto med 17. julijem in 24. avgustom, te dni pa dosegajo vrhunec. Podobnih rojev še nekaj, a perzeidi so zelo predvidljivi, predvsem pa v prijaznem delu leta, ko so noči tople in praviloma jasne. Tako bo tudi letos.

Utrinke vidimo, ker Zemlja leti skozi ostanke kometa Swift-Tuttle, ki s periodo 133 let kroži okrog sonca in je nazadnje tod mimo letel leta 1992. Za opazovanje utrinkov potrebujemo čim temnejše nebo, kar si zagotovimo z odmikov od virov svetlobe. Luna je trenutno v prvem krajcu in v četrtek zaide ob 22.25, v petek pa ob 22.47. Od takrat pa do polnoči bo okolje idealno za opazovanje.

Navidezno perzeidi izvirajo iz ozvezdja Perzeja, ki je zgodaj ponoči na severovzhodnem delu neba. Če bodo pogoji idealni, lahko ugledamo do 100 utrinkov na uro. Ko radiant vzhaja na nebu, vidimo čedalje več utrinkov.


22 komentarjev

Danes ponoči vrhunec meteorskega roja perzeidov

Slo-Tech - Spet je tisti čas leta, ko se velja uzreti v nebo. Že nekaj dni nočno nebo čedalje močneje razsvetljujejo utrinki, ki bodo danes dosegli letošnji vrhunec. Danes namreč Zemlja potuje skozi najgostejši del oblaka, ki daje meteorski roj perzeidov. Tega lahko vsako leto spremljamo med 17. julijem in 24. avgustom, okrog 11. avgusta pa je frekvenca utrinkov najvišja.

Gre za zelo konstanten meteorski roj, ki ima visoko frekvenco in vsakoletno predvidljivost. Gre za ostanke za potjo kometa Swift-Tuttle, ki kroži okrog Sonca z obhodnim časom 133 let. Na zadnje smo lahko komet opazovali leta 1992, vrnil pa se bo leta 2126 - dotlej bomo gledali le njegove smeti.

Letos vrhunec roja nesrečno sovpada s ščipom, ki bo 15. avgusta,...

5 komentarjev

Prihajajo utrinki

Slo-Tech - Spet je tisti del leta, ko lahko pri izpolnjevanju želja nekoliko pogoljufamo, saj bodo utrinki ob predvidljivem času na predvidljivem mestu v nadpovprečnem številu. Letošnji meteorski roj perzeidov bo svoj vrhunec dosegel v noči na petek in v noči soboto, zato se tedaj splača odpraviti proč od mestnih luči in zazreti v nebo.

Letos sicer ne pričakujemo rekordne bere, bi pa še vedno morali videti tudi do 100 utrinkov na uro, če bodo pogoji za opazovanje idealni. To pomeni, da mora biti umetne svetlobe čim manj ali nič. Naravno predstavo kvari tudi luna, ki je prav danes v prvem krajcu. Jutri bo v Sloveniji Luna na nebu od 14.30 do 0.37 ure, v petek pa od...

10 komentarjev

Nocoj vrhunec meteorskega roja perzeidov

Slo-Tech - Nocoj bo vrhunec vsakoletnega meteorskega roja perzeidov, ki jih sicer z Zemlje lahko opazujemo od 17. julija do 24. avgusta. Gre za ostanke kometa Swift-Tuttle z obhodno dobo 133 let, skozi katere vsako leto leti Zemlja, vidimo pa jih kot utrinke. Ob pozornem opazovanju s temnega kotička lahko naštejemo do 50 utrinkov na uro. Vreme nam je letos kar naklonjeno, saj ni napovedano preveč oblačno vreme. Perzeidi navidezno izhajajo iz ozvezdja Perzeja, a za opazovanje to ni pomembno. Ponoči boste videli, da utrinki švigajo cez celo nebo.

18 komentarjev

Meteorski roj perzeidov dosega vrhunec

NASA - Kakor vsako leto vas opominjamo, da te dni vrhunec dosega vsakoletni meteorski dež perzeidov. Gre za meteorje, ki pripadajo znanemu roju, katerega starševsko telo je komet Swift-Tuttle. Ime so dobili, ker njihov radiant leži v ozvezdju Perzeja. Komet so prvikrat odkrili leta 1862, njegova obhodna doba pa je 133 let; videli so ga še leta 1992. Komet za seboj pušča starejši roj prašnih delcev, ki so stari v povprečju tisoč let, in mlajši, a svetilnejši pramen iz leta 1862. Čeprav je komet relativno mlad, pa so njegove potomce perzeide opazovali že vsaj 2000 let. V Evropi so jih zgodnji kristjani imenovali solze svetega Lovrenca, ker gre za najsvetlejši meteorski roj v letu in ker Lovrenc goduje 10. avgusta.

Zemlja vsako leto v drugi...

10 komentarjev

Konec tedna meteorski roj perzeidov

Bolid magnitude -9 v noči z 11. na 12. avgust 2010. Foto: Jure Atanackov

Slo-Tech - Ta teden svoj vrhunec dosega vsakoletni prelet meteorskega roja perzeidov, ki je posledica kometa Swift-Tuttle. Pojavijo se, ko Zemlja zaide v pas majhnih meteoroidov iz njegovega repa, ki so ostali od zadnjega obhoda okoli Sonca. Ko ti delci gorijo v naši atmosferi, vidimo roj utrinkov, ki navidezno izvirajo iz ozvezdja Perzej. Perzeide lahko spremljamo vsako leto v drugi polovici julija in prvi polovici avgusta, največjo intenziteto pa bo pojav dosegel v soboto med 3. in 15. uro po slovenskem času (seveda ga podnevi ne moremo opazovati).

V petek, soboto in tudi nedeljo bo tako mogoče utrinke opazovati s prostim očesom. Njihova zenitna urna frekvenca bo okoli 100, kar je manj kot v preteklih letih. Letos nam bo...

12 komentarjev