»

Zgodba o nastanku RV870

ATI Radeon HD 5870

vir: AnandTech
AnandTech - Pri AnandTechu so pripravili kar obsežen članek, dolg prek 8000 besed, ki opisuje zgodbo ATI-jevega najnovejšega in nadvse uspešnega čipa RV870 in z njim povezanih grafičnih kartic s podporo DirectX 11. V članku so opisali celoten postopek, od dvomov v uspešnost majhnih jeder med razvojem RV870 (RV770 se do takrat še ni dokazal), s katerimi so začeli pri serijah HD 3000 in HD 4000, posledične odločitve za večje jedro, ker so želeli biti na varnem pri zmogljivostih, do obilice izkušenj, ki so jih pri AMD-ju nabrali s splavitvijo Radeona HD 4770, prve grafične kartice z jedrom, izdelanim v 40 nm-proizvodnem procesu. nVidia je npr. za prve 40 nm čipe uporabila mnogo manjši jedri, posledično pa so zamude Fermija povezane tudi s težavami v...

17 komentarjev

AMD pokazal delujočo DirectX 11 kartico

Valujoča čipka

vir: PC Perspective
PC Perspective - Fantje s PC Perspective so se pred začetkom QuakeCona ustavili v hotelski sobi AMDja, kjer so si ogledali dva delujoča sistema, v katerih sta se nahajali referenčni kartici z DirectX 11 grafičnim čipom. Avtorji prispevka niso smeli pogledati v notranjost ohišja, a so prek zadnje stranice ohišja videli, da kartica in njen hladilni sistem, jasno, zasedata dve reži, ter da je opremljena z enim DVI izhodom ter dvema DisplayPortoma. AMD kljub prepričevanju ni želel izdati kakršnihkoli podatkov o kartici. Na prvem sistemu je tekel Wolfenstein v DirectX 9 načinu, kar je pravzaprav dokaj pomemben podatek, saj to pomeni, da je čip že sposoben poganjati prave igre in ne le demonstracij, izdelanih...

24 komentarjev

ATI s 384-bitnim vodilom?

Hardware-Infos - Po govoricah iz Azije naj bi ATI oz. AMD za prihajajoč DirectX 11 čip, RV870, pripravljal 384 bitno pomnilniško vodilo, podobno kot nVidiin čip G80. Že trenutno aktualen čip, RV770, je odvisen od dovolj velike prepustnosti pomnilnika, z napovedano podvojitvijo zmogljivosti pa tudi najhitrejši GDDR5 čipi ne bi potešili podatkovne lakote RV870. Z uporabo 1,25 GHz (efektivnih 5 GHz) GDDR5 čipov in 384 bitnega pomnilniškega vodila bi dosegli kar 240 GB/s prepustnosti, kar je dvakrat več, kot zmore RV770.

Širše vodilo je še toliko bolj resnično zaradi površine čipa, ki naj bi bila po drugih informacijah večja od 300 mm2, saj v manjšem RV770 za takšno vodilo enostavno ni prostora. Cena kartic, ki bodo po vsej verjetnosti v višjem zmogljivostnem razredu, še ni določena, njen razpon pa se giblje med 250 in 400 ameriškimi dolarji. Več podatkov bo javnost dobila 10. septembra, ko bo AMD pripravil prireditev pred izidom (t.i. paper launch).

26 komentarjev

AMD brez CUDA podpore

X-Bit Labs - CUDA je zloglasna tehnologija nVidie, ki omogoča uporabo DX10 kompatibilnih kartic za splošno računanje. Do sedaj ATI ni imel podobne rešitve, vsaj ne tako izpopolnjene oz. znane. Pred kratkim se je sicer govorilo, da naj bi AMD podprl kar CUDA-o, ker bi s tem imeli najmanj težav s kompatibilnostjo, zmagali pa bi tudi uporabniki. A temu očitno ne bo tako, saj je ATI oz. AMD zanikal namere o podpori.

Razlog za takšno odločitev je preprost. Pri AMDju so povedali, da bi nVidia lahko namerno upočasnjevala izvajanje aplikacij na Radeon karticah, zaradi česar bi bile njihove kartice pri enakih pogojih hitrejše. Tudi če nVidia ne bi imela takih namenov, CUDA preprosto ne bi bila optimizirana za izvajanje na Radeon karticah, vsaj ne v takšni meri, kot njihov lasten SDK. Pri AMDju pravijo še, da bodo podpirali le odprte standarde industrije, kamor spadata OpenCL in Microsoftov DirectX compute shaders, ki prihaja z DirectX 11.

44 komentarjev

AMD predstavil prvi delujoč primerek DX11 čipa

PC Perspective - AMD/ATI naveza je danes na novinarski konferenci v okviru Computex Taipei sejma prvič pokazala delujoč primerek naslednje-generacijskega DX11 čipa, zgrajenega v 40 nm proizvodnem procesu, pod kodnim imenom znanega kot Evergreen (nekateri ga poznajo tudi pod neuradnim imenom RV870). Videti je bilo moč predvsem demonstracije tehnologij, ki so del novega DirectX vmesnika, pokazali so tudi rezino z novimi čipi. Nekaj od tega si lahko ogledate na sledeči povezavi, tukaj pa najdete AMD-jev press release.

Namigovanja gredo v smeri, da naj bi kartice zgrajene okrog novih GPU-jev bile na voljo nekje oktobra, torej vštric z izidom novega Microsoftovega operacijskega sistema Windows 7, ki prinaša podporo za novi DirectX 11.

3 komentarji

Novice iz AMD-ja

engadget - V AMDju imajo zadnje dni očitno veliko akcije, saj so najavili izid šestjedrnih procesorjev in novih grafičnih kartic, obenem pa povedali še, kakšno je njihovo finančno stanje.

Šestjedrni Opteroni bodo tako na trg prišli že naslednji mesec, maja, saj s to potezo upajo na dvig prodaje svojih procesorjev in s tem večjega zaslužka. Fizično Istanbul ni skorajda nič drugačen od štirijedrnih Shanghaijev, razen seveda dveh dodanih jeder. Tretjenivojskega predpomnilnika je še vedno 6 MB, kontroler za pomnilnik je še vedno dvokanalni DDR2, procesorji pa uporabljajo Socket F podnožje, kar jih naredi kompatibilne z vsemi Socket F ploščami, ki so na trgu že od leta 2006. Zaradi večjega jedra in 45 nm proizvodnega procesa frekvence seveda ne bodo tako visoke kot pri štirijedrnikih, a to je itak pričakovano.
Obenem AMD ponuja še popust za nadgradnjo strežnikov in delovnih postaj, izdelanih in prodanih že leta 2006, kar je odlična marketinška poteza, ki prikazuje trdoživost Socket F platforme....

18 komentarjev