» »

CPU - simulator by EK Water Blocks

CPU - simulator by EK Water Blocks

Eddy ::

CPU - simulator by EK Water Blocks | No tako... eni samo govorijo... eni pa zares delamo. ;)

Torej predstavljam vam osnovo za CPU simulator... :D

Osnovna kocka je seveda iz bakra... Težka je dobre 4 kg 8-O . Takšna kocka bo zagotavljala toplotno kapaciteto, ki bo izničila kakršna koli nihanja temperature.
Iz spodnje strani bo vstavljen grelni patron, kateri bo zagotavljal topolto.





Aluminijast socket adapter... V njem so vrezani navoji za vijake z razdaljami kakršne imajo matične plošče Socket A, P4, Opteron, Athlon 64. In seveda luknje za pritrditev na bakreno kocko.















Zelo pomembna je izolacija. Uporabil sem 2cm stirodur. Naknadno ga bom še prevlekel z neko plastjo da nebo tako občutljiv na udarce.





In pa še recimo kompleten CPU simulator.



Tukaj je pa še adapter, ki se lahko menja, da bom lahko simuliral tudi procesorje s heatspreaderjem.
Konkretno tale ima površino 144 kvadratnih mimimetrov. Adapter se bo privil z vijaki na kocko, med njim in kocko bo termalna pasta, tako da bo stik idealen :))








V jedro adapterja bom izvrtal majhno luknjico, v katero bom vstavil temperaturni senzor, kateri bo meril temperaturo na 0.1 stopinje celzija natančno.

Sistem bom reguliral s PID regulatorjem, s čigavimi podatki bom lahko izračunal toplotno moč bloka neglede na temperaturo okolice.
Meritve bodo ponovljive in medsebojno primerljive! :)

To je zaenkrat vse. Kaj mislite?

LP! Eddy
www.ekwaterblocks.com
  • vrnilo v prejšnje stanje: OwcA ()

Jackal ::

Prav kul stvarca.

Zanima me pa kaj boš uporabil za grelno telo? Tudi sam sem razmišljal o nečem podobnem, s tem, da bi imel za grelec štiri močnostne tranzistorje, ki bi jim lahko spreminjal oddano moč in bi preko računalnika (rs232) odčitaval temperaturo na senzorju, potem pa bi v z enim simpl programčkon izrisal graf temperature v odvisnosti od moči.

Ampak zaenkrat še ostajam samo pri ideji.
Walking the way is something completely different than imagining the way.

Eddy ::

Ja sej vsi ostajate samo pri ideji :P

Za grelno telo bom uporabil, kot sem že napisal... grelni patron. močan bo 100W.
www.ekwaterblocks.com

morphling1 ::

Lepo, lepo, vidim, da si naredil tako kot sva dolgo nazaj govorila. Po mojem res najboljša ideja za samo izvedbo simulatorja in enostavno menjavo replik jeder procesorjev.

Ps. eni pač delamo cele dneve in za take zadeve enostavno ni več časa :)
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

OwcA ::

Luštkano. ;)
Nasleden korak - računalniška simulacija in tisoči mogočih zasonv.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

rkb2 ::

Super, ko boš mogoče kaj zmeril mi boš mogoče lahko poslal podatke (temp, dimenzije vodnega bloka), da potem malo primerjamo mi izračuna Ansys in kakšni so rezultati v resnici.

rfmw ::

Lepo narejeno. Zanima pa me, kakšno (toplotno) časovno konstanto ima teh 4 kg bakra? Namreč, ko boš začel zadevo kurit, v kolikšnem času bo "die" na pravi in kontrolirani temperaturi..
Legendary 8RDA+ (reCAPed ;), XP1700+ 2108 @ 1.84 V, SLK900A AS3 @ 2500 rpm
1,5GB Samsung DDR333+Geil DDR400+SuperTalent DDR400 @ DC 200 MHz @ 6-3-3-2.5

kuglvinkl ::

Ultra kewl. Čakam prve teste!
Your focus determines your reallity

Eddy ::

Hvala za pohvale.

Morph, saj vsi vemo da imaš zelo malo časa, zato ti tudi nisem več težil s tem projektom.
Če po pravici povem imam sam zelo zelo malo časa, saj bi bil rad karseda največ na faxu, iz firme bi me pa radi imeli 12 ur/dan na šihtu...
Res ne vem kaj bo... zdej se morm odločit al bo dnar al bo šola... samo mislim da bo še vedno v prednosti šola...

Rfmw:
Časovna konstanta, kot jo ti imenuješ ali časovni odziv sistema bo izveden s PID regulatorjem in bo povsem odvisen od njega. Kot načrtujem bo odziv zelo hiter, takoj ko bo tregulator zaznal spremembo temperatur se bo odzval... Bistvo bo to, da se bo ta kocka bakra segrela na konstantno temperaturo in bo potem ta PID regulator samo toliko toplote dodajal da se bo vzdrževala nastavljena temperatura... Nato bom iz teh podatkov in iz razlike temperatur vstopne vode in temperature "jedra" procesorja in mogoče še kakšne izračunal toplotno moč bloka... oz kot je to v Tomshardware.com °C/W...

LP!
www.ekwaterblocks.com

kuglvinkl ::

rkb2: nisi ti pred časom delal simulacije odvajanja toplote?
Your focus determines your reallity

rkb2 ::

Eddy ::

Ja, sumulacija je zelo fajna stvar, samo je polna ocen in pribljižkov.
Še posebno pri konvekciji, saj moraš podati koeficient prestopnosti, kar je bistvenega pomena...
Zato so rezultati takšni kakršno določimo prestopnost...
www.ekwaterblocks.com

Eddy ::

Zgoraj sem se zmotil ko sem napisal strička toma... mislil sem www.overclockers.com
www.ekwaterblocks.com

steev ::

Pa kje si dobil tak kos bakra? :\
:|

rkb2 ::

>>Ja, sumulacija je zelo fajna stvar, samo je polna ocen in pribljižkov.
>>Še posebno pri konvekciji, saj moraš podati koeficient prestopnosti, kar je bistvenega >>pomena...
>>Zato so rezultati takšni kakršno določimo prestopnost...

Ja koeficient toplotne prestopnosti je ena zmuzljiva reč.

Vendar imajo simulacije (podobno kot fizikalne enačbe) eno dobro stran - lahko primerjaš različne izvedbe problema ob nekih konstantnih zunanjih pogojih (posebno pri kakih kompliciranih problemih katerih preizkus bi stal več kot simulacija) - in ugotoviš faktorje ki vplivajo na poroblem, tako da potem lahko določiš optimalno rešitev.

Npr. v 1h lahko hitro preveriš več različnih izvedb - koliko vodnih blokov bi naredil v pol ure in jih obenem preizkusil?

Rezultati simulacij (npr. trdnostna analiza konstrukcij) so pa po mojih izkušnjah zelo dobro ujemajo z realnim stanjem, so pa v nekaterih primerih tudi še zelo nenatančne in to predvsem zaradi slabega fizikalnega poznavanja problema (npr. elastično izravnavanje kosa po globokem vleku je eden od teh).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: rkb2 ()

Eddy ::

Seveda je simulacija pri konstrukcijah... trdnost, lastne frekvence itn... zelo praktična in realna stvar, samo zakomplicira se pri vodnem toku in pri prestopnosti.

Več se mi pa ne da pisat :)
www.ekwaterblocks.com

DjTonic ::

Lepo po mojem se boš s tem PID regulatorjem še malo matral, saj zna bi kar zakomplicirano izbrati prave parametre oz Ti in Td konstante, da bo sistem stabilen in deloval kot se spodobi (Ne prevelik prenihaj, čas vzpona temperature, čas izravnave, napaka,itd)

burkiburke ::

lep simulator, eddy :) . Ja, zdaj boš tudi teste moral delati :D . Predlagam ti takšen urnik: 8h faksa, 8h v službi, 2h prostega časa, 2h testiranja i 4h spanja ;) .
lp

Eddy ::

Ha ha... ja če nebi sam odločal bi mi res ostalo samo 4 ure spanca... poj bi pa še baba hotla svoje... in bi ostal direkt brez spanca;)
www.ekwaterblocks.com

Boki_ ::

Čez tedn služba in faks, čez vikend testi in baba.
I'm back

OwcA ::

Nekaj mi ni jasno, kako boš izmeril koliko toplote dejansko pride do jedra. Če ohranjaš konstantno temperaturo posledično spreminjaš toplotni tok, kar pomeni, da razultati ne bodo primerljivi.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

morphling1 ::

Jep. Zagotoviti je treba samo čim bolj konstantno toplotno moč grelca, drugo ni važno. Se pravi stabilen vir električne napetosti ter za boljše rezultate minimizirati toplotne zgube na simulatorju povsod razen na zgornjem delu. C/W je konstanta in bloki se bodo enako obnašali če jih boš obremenjeval z 10W ali pa 100W. Samo za natančno merjenje pri majhnih močeh rabiš seveda bolj natančne senzorje, saj lahko razlike med bloki hitro pojejo že same napake merjenja.
http://www2.arnes.si/~mlivak/ Nekaj kar naj bi bila moja domača stran, pa nikoli ne bo :)

Eddy ::

Ja res je, Zato nameravam obremeniti kar najbolj, saj se z večanjem moči večajo tudi razlike med bloki.

Glede odvajanja toplote, bo zagotovo 99% moči odvedel blok, ostal 1% pa bo mogoče šel direktno na zrak. Ta % pa ne pomeni ničesar, saj bo pri vseh blokih skoraj identičen...

Moč grelca bom lahko sproti spremljal, saj mi bo računalnik beležil podatke temperatur in točno moč grelca v danem trenutku.

LP!
www.ekwaterblocks.com

OwcA ::

Kako boš meril točno moč grelac, oziroma kak grelec bo to?
Sekundarne izgube so odvisne tudi od hladilne moči bloka.
1 % je dosti, ker se napake seštevajo.
Še vedno mi ni jasno, zakaj bi spreminjal moč grelca, ravno to ustvarja neenake razmere.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Eddy ::

Moram rečt, da res nebom spreminjal bloka, ker se je ta stvar izkazala za nepotrebno.
grelec bo pač grel s konstantno močjo. To moč bom pa lahko reguliral in spremljal z računalnikom. Torej če bom hotel imeti 70W, bom pa tako nastavil da bo dejansko takšna moč...

Glede izgub se sploh ne sekiram ker so minimalne in zanemarljive! Trust me;)
www.ekwaterblocks.com

OwcA ::

grelec bo pač grel s konstantno močjo.

Še enkrat, kakšen grelec uporabljaš, da si v to tako prepričan.

To moč bom pa lahko reguliral in spremljal z računalnikom.

Kako?

Če morda ne poznaš, si velja temelito ogledati WBTA.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Eddy ::

Aja...

Uporabil bom grelni patron moči 100W.
Meril bom (ne vem še točno) ali tok ali napetost na grelcu in iz tega izračunal moč.

No reguliral bom ali s potenciometrom ali pa triakom...
www.ekwaterblocks.com

OwcA ::

Meril bom (ne vem še točno) ali tok ali napetost na grelcu in iz tega izračunal moč.

S tem boš precej zgubil na natančnosti. Poleg tega boš potreboval podatke o izkoristku grelca. Večinoma izkoristek ni konstanten.

No reguliral bom ali s potenciometrom ali pa triakom...

Če boš enostavno zaporedno vezal bodo nihanja relativno velika.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

sash ::

kaj če zadevo naredil s kakšnim frekvenčnim regulatorjem, kateremu bi lahko enostavno preko PC-ja spreminjal željene parametre (I, U). Pravtako bi lahko v kolikor bi želel ohranjati željeno (konstantno) temperaturo le tega vezal v povratno zanko in tako zagotovil stabilno temperaturo.
--------------------
Think different...
TOROiD Group

Spajky ::

Eddy, good job! samo nekatere povezane slike bi ble lahko bolj optimizirane z malce večjo jpeg kompresijo (malce slabšo kakovostjo) in bi ble za DL 3x manjše !!! Think of this next time! Pa brez zamere!

Pa si razmišljal kaj o tem, da bi se stiropor začel mogoče deformirat pri temperaturah že pod 100°C in pa koliko ti bo trebalo med vsakim poskusom pri različni obremenitvi, da se temperatura grelnega bloka stabilizira? 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Phoebus ::

kaj prevelike slike, slabo četrtino monitorja mi zasede, še dobr si ne morem ogledat zadeve.
Je kul da so take...še večje bi mogle bit za tiste z večjimi monitorji!


...ne pa tko kot pr0n ki sploh ni več užitek k je baba v enmu skritem kotičku monitorja k so tolk mejhne slike, primerne samo še za 14 al 15" monitor :\

T0RN4D0 ::

Ja ni slabo ne... končno zadeva napreduje. 8-)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Eddy ::

Owca!

Verjem mi da nebom delal sam in bom imel strokovnjaka zraven!

Izgube bodo minimalne in bojo pro vseh blokih enake... Zgornjo površino sem še izoliral, tako da bo ven gledal samo nastavek z jedrom. Tako da bojo rezultati 100% primerljivi! Če bi rad pogledal izgube poglej od Joa iz Overclockers... kuko ima on to zelo preprosto narejeno... Veliko bolj kot bom imel jaz...

Bom že našel pravo stvar, da nebo nihanj... Trust me;)

Spajky: Glede stiropora... to ni stiropor ampak je stirodur! Je veliko bolj odporen na visoke temperature kot stiropor... in tudi bolj trd je...
www.ekwaterblocks.com

OwcA ::

Najbolj kritično se mi zdi, da nameravaš spreminjati toplotni tok. Ostalo se še nekako da kvantizirati.
Meni se zdi precej boljša rešitev konstantno breme, ki se ga seveda predhodno skalibrira glede na toploto, ki preide iz jedra na hladilno telo, tako ostanejo le relativno majhne razlike v sekundarnih izgubah.

Si kaj računal kakšno natančnost boš dosegal? Idealno bi bilo nekje 0,005 K/W.

Če bi rad pogledal izgube poglej od Joa iz Overclockers... kuko ima on to zelo preprosto narejeno... Veliko bolj kot bom imel jaz...

Takisto ima izolirano celotno grelno telo, poleg tega pa ima bistveno boljši način pritrjevanja, s čimer veliko nekaj pridobi na normalizaciji.
Klik!
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Eddy ::

Takole je ... nameravam meriti 0,1 stopinje natančno...
Mislim da nima smisla da bi šel še bolj natančno.

Poznam njegov način pritrjevanja...
Jaz bom zagotovil enak pritisk s tem, da bom uporabljal enako vzmeti in bom vse bloke enako privil (enako število navojev s krilno matico...).

Zdej nevem če se razumeva... Ugotovil sem da spreminjanje moči med merjenjem nebo več prišlo v upoštev, saj kot sem že rekel je ta stvar nepotrebna in vse samo zakomplicira.
Tako da bom grel s konstantno močjo...
Ter čakal da se mi temperature ustalijo...
www.ekwaterblocks.com

OwcA ::

Takole je ... nameravam meriti 0,1 stopinje natančno...

Ni stvar samo v natačnosti merjenja temperatur. Je še merjenje toplotnega toka, pretoka tekočine, padec pritiska. Težave nastopijo, ko vse te napake sešteješ.

Jaz bom zagotovil enak pritisk s tem, da bom uporabljal enako vzmeti in bom vse bloke enako privil (enako število navojev s krilno matico...).

To je podoben način kot ga uporablja pHaestus, a če primerjaš oba pristopa po standardni deviaciji je Joeov precej boljši, celo toliko, da si lahko privošči manj ponovitev.
Otroška radovednost - gonilo napredka.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ohišje z vgrajenim vodnim hlajenjem!

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
161364 (1042) m.i.h.a.
»

Kater vodni bloka za 5900?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
6950 (830) GUFY
»

Kater vodni blok kupt in kje

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
71020 (882) burkiburke
»

REZERVOAR ZA VODO pri pretočni črpalki?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
151838 (1668) SuperHik
»

MOJI "EK" VODNI BLOKI

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
474019 (2715) Eddy

Več podobnih tem