» »

kemija - NaCl kristal

kemija - NaCl kristal

nero ::

Dobim eno oceno več pri testu, če nardim NaCl kristal, zato please help. :O
Mi lahk daste link, al poveste kako se to nardi, da bo kristal velikosti približno 1cm3.
Po korakih, za lajka. :)
Jz sm se neki matru, pa mi sploh ne rata. :'(

Hvala

Lp

c3R4R ::

S čim? Z nevtralizacijo?
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

nero ::

Ne vem kaj misliš z nevtralizacijo, rabm sam destilirano vodo in kuhinjsko sol.

mescaline9 ::

Poglej tukaj sam, da bi dobil lepo kristalno kocko 1 cm3 se boš pa pošteno namatral. Bom še mal kasneje pogledal, če najdem kak postopek. V principu je pa dober tisti na zgornjem naslovu.

srečno
matej

c3R4R ::

Če spojiš močno kilsino + močno bazo dobiš NaCl in vodo. To je nevtralizacija. HCl + NaOH-> NaCl + H2O
Zaradi neurij imajo hrasti globje korenine.

BigWhale ::

to sem jaz v osnovni soli delal..

vzames vodo in nasujes not soli... velik soli in mesas, da se raztopi... mesas mesas mesas, potem se mal grejes zadevo, da se sol se mal bolj raztopi not... no in potem na eno palco navezes nitko, ki binglja do sredine kozarca v vodi...

no in potem pustis, da se ohlaja in presezek soli se bo 'izlocil' tam na nitki...

nero ::

To sm jz delu: -pogrejem destilirano vodo (topla voda sprejme več soli, ker so molekule bolj narazen, ne?)
- dodajam sol tolk časa, da se več ne topi (nasičena raztopina)
- raztopino filtriram, da odvečno sol odstranm
- dam v eno posodo, kateri sm stranico namazal z vazelinom (da se sol ne prime)
- pustim, da izhlapeva na 21C

In kurc same shit every time, na dnu posode se začne nabirat sol, ki zdaleč ni podobna kockastem kristalu.

Kolk morm biti te raztopine, jaz sm provu od 1dl do eno 7dl pa vsakič isto.
A je mogoče sol kriva, bi mogu z eno drugo provat?

nero ::

Jaz nočem, da je to na nitki, ampak na dnu posode v obliki kvadratnega kristala.



mescaline9 ::

Se mi zdi, da majo tele kuhinjske soli mal preveč primesi, sploh tiste proti sprijemanju, tko da probaj dobit čim čistejši NaCl. Lahko si ga pa tud nardiš po tisti reakciji, k je bla že prej napisana.

Jakka ::

Tale filmček gotovo ni čisti NaCl, ker je ta kristal krhek, in se ga gotovo ne da tkole odrezat. In takega kristala gotovo ne boš naredu.

Če hočš dobit čisti NaCl(s) moraš res vzet HCl in NaOH.
HCL(aq) + NaOH(aq) --> NaCl(aq) + H2O(l) :D
V kuhinjski soli ni čisti NaCl, ampak so še druge soli.

Najboljš, da narediš tko, da vzameš visoko in široko posodo, daš notr vodo, zmešaš NaCl dokler se neha raztapljat, to je okol 35g NaCl na 100G H2O, daš zravn radiatorja, da voda izhlapi, in na dni se bo v debeli plasti nabral NaCl. Za takom kocko mora bit plast debela vsaj 1 cm. Pol pa to nekak vn spravis, da ne razsujes, in probas izrezat kocko.

Lohk pa tut segrejes NaCl na temperaturo talisca, na 801°c, da rata tekoča, in jo nato vliješ v primeren modelček. ;)

mescaline9 ::

Očitno je bistvo v tem, da si narediš en majhen kristalček iz katerega potem zraste velik. Mah, nam bluzu, preberi si spodnja dva linka, imata enak point.

Kristalizacija prvič
Kristalizacija drugič

Js že kristaliziram, upam da dobim en lep kristalček, se pa poslužujem zgornjega postopka. Za nitko sem vzel kar zobno nitko, mali kristalček sem pa naredil na majhnem pladenjčku (namesto petrijevke). Sol imam brez kemikalij proti sprijemanju, je pa jodirana. Voda je iz pipe. Načeloma je najboljše, če je vse čisto (kemijsko) kolikor se le da.

lp

Gavran ::

nero ::

TNX to all!

PersonaRudis ::

A ni topnost NaCl praktično neodvisna od temperature H2O? Od nekod se tak spominjam.

Viro ::

ne topnost nacl v vodi se veca ce povecujes temp. vode...mi smo v soli talil nacl in je blo full hudo...full je to blo freaky mal nam je smrdel in neki je vn skakal...sam pa hudo k je ratal tekoce...sam tut fullllll vroce...mislm da smo spravl temp. na 900°C sam smo mel une bunsenove gorilnike...sej to so tisti v laboratorijih...ej mas mogoce kaksnega kolega ki hodi na zobotehnicno solo?uni majo svoje gorilnike k dosezejo temp 1000+°C!!!vem k ma moj kolega to doma...full je hudo...


LP Viro

schurda ::

Gonzi, tudi jst se tega spomnem. Praktično ne dosežeš nič, če segrevaš. pozna se npr. pri vederjulu (modra galica = CuSO4 +H20). Po mojem ne moreš narediti monokristala kar tako doma. Kristalit ja, monokristala pa ne.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razlika med morsko in kamneno soljo

Oddelek: Loža
459724 (8427) harvey
»

Cl + H2O

Oddelek: Šola
193807 (3319) Kamran
»

[Fizika-naloga] koliko molekul?

Oddelek: Šola
171646 (1282) R33D3M33R
»

Kemijski reakciji iz nevtralizacije

Oddelek: Šola
122977 (2775) mescaline9
»

kemija - kristali ... help

Oddelek: Šola
72037 (1953) _marko

Več podobnih tem