» »

slepo tipkanje

slepo tipkanje

1
2
»

Nona ::

Eh ne, kakšna knjiga neki :D Knjiga obstaja, vendar ne vsebuje nič drugega, kot program. Vse kar potrebuješ, je program, čas in nekaj volje, da se naučiš tipkati.

Vse imaš narisano, za funkcije pa uporabiš magično tipko F1. :D

oktalz ::

Nona praviš da hitrost tipkanja ni več pomembna, ampak meni osebno se zdi da se vseeno učimo tipkati deset prstno zato, da bi kaj natipkali hitreje. Saj drugače bi lahko še naprej tipkal z dvema prstoma. Pa bi mi kdo lahko povedal koliko znakov je bilo včasih potrebno za pozitivno na primer v četrtem letniku administratevne (ko je bila tudi hitrost še potrebna)?

Nona ::

V 4. letniku upravne smeri (program so ukinili z lanskim šolskim letom - 2002/2003), je bilo v 3. konferenci potrebno natipkati 180 znakov na minuto za pozitivno oceno. Za 3 je bilo potrebnih 200 znakov, za 4 220, za 5 pa več kot 240 znakov na minuto.

Glede hitrosti - logično je, da pišeš hitreje, kot pa pišeš z dvema prstoma ali celo enim in še iščeš črke na tipkovnici. Temu ne oporekam. Pravim, da hitrost danes ni več tako pomembna, kot včasih - sedaj napišeš besedilo (ali kaj drugega) samo 1x in nato sprintaš, skopiraš, ... tolikokrat, kolikokrat potrebuješ. Včasih pa so morali vse izvode tipkati, zato je bila hitrost ključnega pomena (verjetno ne bi na prepis nečesa čakal "par dni", kolikor bi trajalo, da natipkaš besed z dvema ali enim prstom.

Danes je dosti bolj pomembno, da besedilo napišeš pravilno - čeprav včasih dobiš takšne dokumente, da se ti lasje postavijo po konci, ko jih bereš - ampak to je že druga zgodba (ki se je učijo ekonomski tehniki v 2. letniku, v 3. letniku pa jo prakticirajo pri učnem podjetju).

Hitrost je pa zelo pomembna npr. na sodiščih, na sejah (kjer je potrebno napisati dobesedni zapisnik), ampak dvomim, da je veliko takšnih, ki to potrebujejo, tu na forumu.

Upam, da sem ti zdaj razložila bolj razumljivo (poklicna deformacija pač ;) )

Gandalfar ::

Kaksen rate rabis, da lahko sledis oz. celo prehitevas predavatelja, ki razlaga snov?

Matri[X] ::

Na uč recimo da 300+, odvisno kolk hitr govori in kolk pomembnih besed pove.

CaqKa ::

in kak si lahko zmerim rate?

MadMicka ::

Matix, kr precej si falu. Recimo, če maš brzino tm okol 180 udarcev na minuto, lahko brez problema slediš govoru oz. nareku. Mislm, mater, dejte že nehat pretiravat s številkami..

Ziga Dolhar ::

180 znakov?

Imho premalo. Občutno premalo. Zadnjič sem se štopal in dosegel precej presenetljivo številko ("woow"), pa vseeno nisem tipkal tako hitro, da bi lahko sledil. Tako na oko rečeno, za sledenje ne preveč počasnemu predavatelju bi verjetno potreboval vsaj ene 700 udarcev na minuto. Skoraj doseženo :-).
https://dolhar.si/

Ziga Dolhar ::

p.s.: premislite -- 180 udarcev na minuto predstavlja tri znake na sekundo. Koliko sekund izgovarjate besedo 'problematičnost': 5 sekund?

Dvomim!

>:D
https://dolhar.si/

DMouse ::

Ja dobr, to zdej govorimo v teoriji, v praksi pa mora predavatelj kdaj tudi vdihniti in napisati kaj na tablo... poleg tega pa ni treba zapisovati vsega in to dobesedno. Je kdo že v praksi tipkal predavanja? Mislim, da bi s 300 znaki/min, ki jih lahko vsak doseže z malo vaje, lahko prišel skozi brez večjih problemov.

P.S.: je na FRI 2. letnik kdo, ki bi to poskusil v praksi? Mene zelo mika, da bi predavanja zapisoval s prenosnikom, samo ne bi pa rad bil prvi :8)

Gandalfar ::

Jaz to izvajam na predvanjih iz komunikologije pa sem malo prepocasen, rabim zraven se koga, ki mi potem pove kaj sem zamudil oz. si moram stavek vnaprej zapomnit. Dokler profesorica ne vdihne pac. Sreco imam, da veliko ljudi okoli na roko pise pa je prisiljena delat pavze. Takrat se pa dolgcasim ;)

Nona ::

Kot sem že prej napisala, sem tipkala predavanja na faksu. Čisto brez problemov, čeprav tipkam samo okrog 250 znakov na min. Sem se vmes dolgočasila in tudi ostali, ki so tipkali. Na predavanjih je važno samo, da tipkaš, ni preveč važno, da natipkaš pravilno - itak boš popravil doma, če ne prej, ko se boš učil.

Itak se hitrost meri pri največ 10 minutnih prepisih (v predlogah za predpis ni drugih ločil kot , . ; : in nobenih številk). Take hitrosti pa niti pod razno ne moreš imeti skozi celotno predavanje, ki traja 2 uri ali več. Hitrost okoli 120-140 znakov je za predavanje čisto dovolj (kot je omenil eden pred mano), tako da ni potrebe za pretiravanjem.

In pa še eno stvar moram omeniti. Ponavadi so tipkovnice na prenosniku drugačne, kot so navadne tipkovnice, tako da bo hitrost tipkanja še nižja. Preden začneš tipkati na predavanjih, posnami predavanje na diktafon (če imaš to možnost) in vadi doma.

Aha in še ena stvar, ki sem se jo spomnila - večina ljudi se začne po malo daljšem hitrejšem tipkanju pritoževati nad bolečinami v roki nad zapestjem - ker želijo tipkati čim hitreje. Tako da ne pretiravajte s hitrim tipkanjem in

Čim manj bolečin pri tipkanju vam želim.

MadMicka ::

Zigga, najprej glede tistih 700 znakov, ti kr sanji. Govorim seveda o običajnem tekstu, ne pa da skoz tolčeš npr. "jaka čaka čaj". Nadalje, pri predavanjih je tako, da ne pišeš po nareku, ampak povzemaš bistvo. In 180 udarcev na minut je več kot dovolj. Razen, če niste zdej izuml kake nove fakse.

DMouse ::

Še neki. Jest vedno pritiskam preslednico z levim palcem, shift pa vedno z levim mezincem. Je to pravilno, ali bi moral kaj spremeniti? Opažam namreč, da imam velikokrat probleme z levo roko (kakšne čudne kombinacije, ki jih ne morem tekoče natipkat), z desno pa skoraj nikoli. Kako je pri vas?

Nona ::

Praviloma pritiskaš na preslednico s palcem tiste roke, s katero pritisneš zadnjo tipko - torej če je bila zadnja tipka a, bi moral pritisniti na preslednico z levim palcem.

Obratno velja za tipko shift - če mora znak natipkati leva roka, pritisne shift desni mezinec in obratno. Če shift pritiskaš samo z eno roko, je zelo zelo težko natipkati črke tiste roke.

Če pa moraš napisati več znakov z velikimi črkami, z levim mezincem pritisneš na caps lock in jo z njim tudi izklopiš. Isto velja za tabulator in levi control.

Na backspace pritiskaš z desnim mezincem, isto velja za tipk ienter in desni control.

DMouse ::

> Praviloma pritiskaš na preslednico s palcem tiste roke, s katero pritisneš zadnjo tipko - torej če je bila zadnja tipka a, bi moral pritisniti na preslednico z levim palcem.
Ouch, to se bo težko navadit :O ampak bom poskusil

> Obratno velja za tipko shift - če mora znak natipkati leva roka, pritisne shift desni mezinec in obratno. Če shift pritiskaš samo z eno roko, je zelo zelo težko natipkati črke tiste roke.
Upam da bo z malo (veliko) vaje šlo

> Na backspace pritiskaš z desnim mezincem, isto velja za tipk ienter in desni control.
A res? Jest sem pa to vedno z levim delal >:D

Pismo, bi bilo vseeno bolje takrat vzeti kak priročnik, pa si prebrati te zadeve, kot pa da se sedaj po štirih letih 9-prstnega tipkanja navajam na 10-prstno :\

Ziga Dolhar ::

Privajanje zna biti mučno in dolgotrajno, a se lahko izplača :]>
https://dolhar.si/

CaqKa ::

jaz sem do zdaj še vsa predavanja kar lepo prišel skozi.. pišem povzetke ali pa po nareku ali pa prepis iz prosojnice/powerpointa/table. odvisno od predavanj
v glavnem sem dovolj hiter.
vsekakor pa tipkam hitreje kot sošolci na liste.
tipkam pa na dlančnik z externo tastaturo... zdaj si rihtam notebooka, ker mi na dlančniku preslednica malo šteka.

Ziga Dolhar ::

Btw, zanimiva "vaja": naložiš svojo priljubljeno playlisto, si natakneš slušalke in tipkaš po nareku :-))). [Po možnosti si tako obziren, da tipkaš v notepad ali Word, ne pa da motiš ljudi na ircu.]
https://dolhar.si/

CaqKa ::

#tipkam_po_nareku any1?

Gandalfar ::

CaqKa: nimas cisto nic bolj pametnega za pocet? :)

CaqKa ::

trenutno se ubadan z pravilno držo pred računalnikom in na stolu, zato da si nebom hrbtenice zmrdal...
verjetno je to tudi tematika za tole temo.. pravilna drža... vsaj rok če že drugega ne. :)

gand pa ti tudi ne?

Poldi112 ::

URL za asdf ne deluje. Je mogoce se kje drugje dosegljiv?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Jinto ::

TypingTest. Pejte sem in se testirajte. Jaz sem imel 87/85 besed na minuto(2 napaki). Samouk :D .

GupeM ::

Najboljša je knjiga z zelo gladkimi platnicami. Postaviš jo na glavo in med tipkanjem paziš da ti ne pade z glave :)

gasperi ::

Na svetovnem tekmovanju tipkaric, ki je bilo julija na Dunaju, je zmagala Čehinja, z 832 znaki na minuto (a jaz te rezultate prav razumem???!!!!) in 0,08% napake. Megleno se spomnim, da sem zadnjič nekje ujel eno novico o nekem tekmovanju (mogoče je šlo za isto) in je bilo govora tudi o posebnih programčkih, ki pospešujejo tipkanje...

http://members.asak.at/s.lichtenthal/in...

Tu je del novice Delo, Sre 17.08.2005:

"...Takšna hitrost je mogoča zato, ker je na tekmovanju dovoljeno uporabljati programe, s katerimi se lahko pospešuje hitrost pisanja besedila, pa tudi tiste, ki avtomatično popravljajo morebitne napake. »V programu, s katerim delam, zadostuje, da vpišem samo eno črko in razmak in na zaslonu se pojavi ena od besed, ki so v češčini pogoste,« pojasnjuje Matoušková. »Če je tekst dober, s temo, ki mi je blizu, frazami, ki jih poznam, lahko napišem tudi do 1100 znakov na minuto, seveda v opisanem programu. Brez njega lahko napišem do 700 znakov na minuto, skoraj toliko, kot je omejitev tipkovnice,« pravi svetovna prvakinja in doda, da se je odločila tekmovalno kariero kmalu končati..."

http://www.delo.si/index.php?sv_path=43...


V istem članku je navedeno tudi, da je omejitev tipkovnice 12 znakov/sekundo.
Imajo pa tudi tekmovanja iz Worda (??).

There's allways room for improvement. ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gasperi ()

Ursus ::

Se je v tem času pojavil še kakšen program za slepo tipkanje?

;-) ::

Nevem če že kje omenjate tale program ampak je dober, in ga priporočam Portable TypingMaster. Drugače pa je najboljši program Word:D Vzameš knjigo, odpreš Word, najbolje da knjigo postaviš tako da gledaš direkt vanjo ob ekranu in tipkaš.tipkaš..tipkaš tipkaš...:D

tiiasa ::

jz predlagam da če ne rabite slepga tipkanja nujno se ne spuščate v njega ker ga boste prej ali slej zasovražili saj tako je z mano
predlagam TypingMaster Pro če je že nuj
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slepo Tipkanje

Oddelek: Programska oprema
4917429 (16211) Yacked2
»

Hitrost tipkanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6311709 (9930) šernk
»

Hitrost tipkanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
828570 (6019) mojca
»

Desetprstno tipkanje (učenje) (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5223956 (22130) strictom
»

Ročne spretnosti

Oddelek: Loža
303236 (2886) mmisv

Več podobnih tem