» »

Kazen za vožnjo v napačno smer v enosmerni ulici

Kazen za vožnjo v napačno smer v enosmerni ulici

stroy ::

Pozdravljeni,

danes smo imeli debato da je kazen za napačno smer na avtocesti 1200 EUR, 18 kazenskih točk, avtomatski odvzem izpita, to sem uspel preveriti in je res tako. Prav tako je bilo rečeno da ista kazen velja za vsako napačno smer, tudi vožnja v napačno smer mestne enosmerne ulice. Gledal sem predpise pa nisem našel nič pametnega. Ali mi lahko pove ali je res tako drakonska kazen za napačno smer vožnje v mestni enosmerni ulici?

Hvala in LP
  • spremenil: bluefish ()

Tidule ::

Ne ni. 1200 EUR in 18k KT je samo kadar v napačno smer pelješ po avtocesti ali hitri cesti ali kjer je več kot en vozni pas za isto smer (recimo vpadnice v večja mesta).

30. člen ZPrCP (6. in 28. odstavek)
38. člen ZPrCP (6. in 8. odstavek)

Prekrški za 18 kt so še:
- Alkohol
- Droge
- Hitrost
- Pobeg s kraja nesreče II, III, IV kategorije (poškodbe ali smrt)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

stroy ::

Hvala za hiter odgovor Tidule.

a mogoče veš tudi kateri zakon in člen opredeljuje napačno smer v enosmerni ulici in kakšna je kazen za to, jaz sem trdil da te sankcionirajo samo za neupoštevanje prometnega znaka...

... da jutri malo podučim nevedneže :)

Tidule ::

Mogoče še 37. člen zakona, ampak primarno pa ja, gre za neupoštevanje prometne signalizacije (98. člen)

buttcrack ::

Velja isto za vožnjo s kolesom (kjer ni z znakom določeno "razen za")?

Mcsin ::

Za enosmerno je kazen ZPrCP 98. člen,2 odstavek, zveza 1. odstavek. Kazen 160 evrov.

predi ::

buttcrack je izjavil:

Velja isto za vožnjo s kolesom (kjer ni z znakom določeno "razen za")?
Običajno imaš na drugi strani enosmerne ulice znak 2201 (Prepovedan promet v eno smer):

Cesta ali njen del, kjer je prepovedan promet za vsa vozila iz smeri, proti kateri je obrnjen znak.
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

13. "kolo" je enosledno ali dvosledno vozilo, ki ga poganja voznik z lastno močjo ali kolo s pomožnim motorjem, ki je enosledno ali dvosledno vozilo s pedali, opremljeno s pomožnim električnim motorjem z največjo trajno nazivno močjo 0,25 kW, katerega moč se progresivno zmanjšuje in končno prekine, ko vozilo doseže hitrost 25 km/h ali prej, če kolesar preneha poganjati pedala;
http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
Tako, da je odgovor da.

GupeM ::

predi je izjavil:


če kolesar preneha poganjati pedala;

Resno? To piše? Kje je bil pa lektor? Pisati bi namreč moralo pedale, ker je en pedal, zato je množina pedali. Kar sicer pravilno piše malo prej v isti povedi.

mirator ::

Mislim, da je kar prav pedala, ker gre za dvojino.

GupeM ::

V isti povedi malo prej piše, da gre za vozilo s pedali. Ni nujno, da sta res dva pedala. Lahko jih je več.

Če bi šlo za dvojino, bi moralo pisati, da gre za vozilo s pedaloma, ne s pedali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

mirator ::

Zdaj sva nekoliko skrenila ampak, se mi zdi da je prav, da se opozori tudi na pravilno slovenščino.
Imaš sicer prav, da je najprej govora o pedalih, torej množini. Ampak tam je v kontekstu enoslednega vozila, ki je laho tandemsko ali še kaj več in tam je prav "pedali".
Tule,
ali prej, če kolesar preneha poganjati pedala;
pa je v povezavi s kolesarjem (torej ednina - enim kolesarjem) in en kolesar več kot dva pedala, verjetno ne more poganjati.
Vsaj tako jaz to razumem, nisem pa nezmotljiv.

Utk ::

mirator je izjavil:

Zdaj sva nekoliko skrenila ampak, se mi zdi da je prav, da se opozori tudi na pravilno slovenščino.
Imaš sicer prav, da je najprej govora o pedalih, torej množini. Ampak tam je v kontekstu enoslednega vozila, ki je laho tandemsko ali še kaj več in tam je prav "pedali".
Tule,
ali prej, če kolesar preneha poganjati pedala;
pa je v povezavi s kolesarjem (torej ednina - enim kolesarjem) in en kolesar več kot dva pedala, verjetno ne more poganjati.
Vsaj tako jaz to razumem, nisem pa nezmotljiv.

Đizus krajst, vas dva bi raje nesel kot prenašal...

GupeM ::

mirator je izjavil:

Zdaj sva nekoliko skrenila ampak, se mi zdi da je prav, da se opozori tudi na pravilno slovenščino.
Imaš sicer prav, da je najprej govora o pedalih, torej množini. Ampak tam je v kontekstu enoslednega vozila, ki je laho tandemsko ali še kaj več in tam je prav "pedali".
Tule,
ali prej, če kolesar preneha poganjati pedala;
pa je v povezavi s kolesarjem (torej ednina - enim kolesarjem) in en kolesar več kot dva pedala, verjetno ne more poganjati.
Vsaj tako jaz to razumem, nisem pa nezmotljiv.

Res sva skrenila (sem skrenil). Ampak če vzamemo tandemsko kolo, potem ni dovolj, da kolesar neha poganjati pedala, ampak morajo to nehati vsi kolesarji na tistem kolesu.

Pa opazil sem še eno zadevo. Kako je s kolesi na ročni pogon? Tam namreč ni pedalov.

Pa še nekaj - gre mogoče za parno poimenovanje tudi v primeru pedalov? Več tukaj:
https://svetovalnica.zrc-sazu.si/topic/...

Tako kot se uporablja "dvigni roke" ali "gospa vedno nosi uhane" ali "obuj čevlje". Bi rekel, da tudi pedali spadajo v to kategorijo in bi zato morali uporabiti množino.

Kakorkoli, sva konkretno off-topic, mi pa original zapis vsekakor ne štima. Pedali so sploh primer, kjer 90% ljudi uporablja napačno obliko in mislijo, da je pedal srednjega spola, oz. da je že v osnovi pedalo in ne pedal. Verjetno vlečejo vzporednico s padalom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

twom ::

GupeM ::

Tudi tukaj je primer "moped s pedali," čeprav ima moped (običajno) samo dva pedala. To kaže na to, da gre za parno poimenovanje.

HotBurek ::

Tidule, ali lahko napišeš še za ostale 4 primere (alkohol, droge, hitrost, pobeg), kaj točno moreš narediti oz. kje je meja, kjer če greš čez, dobiš 18 pik?

Sprašujem, ker sem imel v mislih, da je max, kolikor lahko naenkrat dobiš, 9 pik.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Tidule ::

Točne dikcije imaš z zakonu o pravilih cestnega prometa. V grobem pa:

Hitrost: >30 km/h preko omejitve v območju umirjenega prometa, območju za pešce ali območju skupnega promet
>50 km/h preko omejitve v naselju
>50 km/h preko omejitve izven naselja na večpasovni cest (razen hitra cesta in avtocesta).

Alkohool: nad 1,1 grama na kg krvi oziroma nad 0,52 miligrama alkohola v litru izdihane zraka.
zavrnitev strokovnega pregleda

Droge: Če voznik upravlja vozilo podd vplovom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil ali drugih psihoaktivnih snovi, in njihovih presnovkov.
zavrnitev preizkusa z etilometrom oziroma strokovni pregled

Nesreča: Če voznik zapusti mesto nesreče II, III in IV kategorije (lahke, težke poškode in smrt) preden je ogled končan oziroma mu to dovoli tisti, ki vodi ogled.

Za vse je kazen 1200 EUR in 18 KT.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

HotBurek ::

Kdaj se je pa spremenil ta max combo iz 1200EUR + 9KT v 1200EUR + 18KT?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Tidule ::

Uff, kakih 15 - 20 let vsaj. V vsakem primeru najmanj 12 let od kar imamo zakon o pravilih cestnega prometa.

val46 ::

Ja, to je že precej precej časa ja. Vsaj za 1x prekoračeno hitrost v naseljih in za vožnjo pod vplivom raznih substanc(droge, tablete,...) in pa prekoračena meja alkohola v krvi je tako. Priznam pa da nisem vedel, da preneha veljati vozniško dovoljenje tudi pri prekoračeni hitrosti za 50km/h izven naselja. Sem mislil da velja tudi tam le v primeru 1x prekoračene maximalne dovoljene.

WhiteAngel ::

mirator je izjavil:

Zdaj sva nekoliko skrenila ampak, se mi zdi da je prav, da se opozori tudi na pravilno slovenščino.
Imaš sicer prav, da je najprej govora o pedalih, torej množini. Ampak tam je v kontekstu enoslednega vozila, ki je laho tandemsko ali še kaj več in tam je prav "pedali".
Tule,
ali prej, če kolesar preneha poganjati pedala;
pa je v povezavi s kolesarjem (torej ednina - enim kolesarjem) in en kolesar več kot dva pedala, verjetno ne more poganjati.
Vsaj tako jaz to razumem, nisem pa nezmotljiv.


Verjetno je ista izjema kot za dele telesa - roke, noge, ledvice se po pravopisu lahko piše v množini, kljub temu, da gre za par.

mirator ::

Ker se tukaj pogovarjamo o kaznih, predlagam da s slovenščino v tej temi zaključimo z linkom:
https://www.leemeta.si/blog/slovnica/mo...
In, ker sem se motil, je GupeM imel prav. Pravilna je množinska raba samaostalnika pedal.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kolesarska steza je za kolesa! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
14220208 (13035) zmaugy
»

Nesreča dveh kolesarjev (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19831932 (26589) joze67

Več podobnih tem