» »

FERI (UN,VS) ali Višja strokovna šola

FERI (UN,VS) ali Višja strokovna šola

Zerkome ::

Zdravo :)

Star sem 22 let in zaključujem dodiplomski program Kineziologije (UN) in bi rad spremenil smer študija na področje računalništva. In potrebujem nasvete, kritike in mnenja o moji izbiri poti.

Odločil sem se za spremembo poti zaradi slabe možnosti zaposlitve na področju športa v Sloveniji in sem videl da je področje informatike zelo iskano in perspektivno področje za sedanjost in prihodnost. Matematika mi ni problem vendar predvidevam da bi potreboval veliko dodatnega dela na FERI-ju da osvojim to znanje do potankosti. Programiram kot hobi že dobre 6 mesecev (kolikor gre, delo in trenutni faks sta prioriteta).

Fakulteta:
Odločam se med FERI smer Računalništvo in informacijske tehnologije (UN, VS) in Višjo strokovno šolo ACADEMIA v Mariboru smer Programsko inženirstvo.

Zanima me sledeče:
Ali je diploma iz fakultete Academia in podobnih zasebnih šol primerna za slovenski trg programiranja bodisi front-end in back-end, se da dobiti zaposlitev ali te delodajalci kar prezrejo med širšim naborom kandidatov iz univerz?
Kakšno je vaše mnenje o FERI, slišal sem da večina študentov na koncu ne zna veliko?
Ima kdo izkušnje z zasebnimi fakultetami na tem področju kot so ACADEMIA, kako se vam zdijo?

Tukaj sta linka za oba programa:
FERI: https://moja.um.si/studijski-programi/S...
ACADEMIA: https://www.academia.si/studijski-progr...

Hvala za vsa mnenja, priporočila in kritike.

Blinder ::

Mah manj let kot zapraviš za papir, boljše je
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

maticb492 ::

Kake random generalizacije lol :D

"Večina študentov ne zna veliko" - to pač ni odvisno od šole, ampak bolj od tebe, mogoče niso vsi profesorji in asistenti perfektni, ampak ni čisto nič narobe z FERIjem. In pa ne vem kje imaš ti študente, ki ne znajo veliko, nas je bilo v 1. letniku preko 100, v 3 letniku pa samo še 30, in vsi, ki smo dejansko diplomirali na koncu, definitivno nekaj znamo, če se ti meniš z temi, ki so obupali pred 3. letnikom, potem pa mogoče jamrajo da nič ne znajo in kako zanič faks je ja, čeprav so pač sami nesposobni.

Drugače pa firmam dol visi za tvojo diplomo, jaz je nisem še nobenemu kazal, sploh ne vem če so me vprašali.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

majster123 ::

Definitivno FERI. Višje so tak tak.
Veliko več znanja boš dobil na R-IT. Sam sem sicer bil na ITK, ampak malo vem kako in kaj.
Pač ja, kot je dejal @maticb492, definitivno nekaj odneseš, ampak ne pričakuj, da bo to neki wow. Osnove.
Najbolje kar lahko narediš je, da ob študiju delaš svoje projekte in/ali prek študenta greš za nekega developerja/programerja.
Če enkrat greš v to, se moraš pač ves čas UPDATE-at, učit, kakorkoli že.
Faks definitivno ni "zanič". Daleč od tega, če si vsaj delno kompetenten :D

An0N ::

Prvič... če si zaključil redni študij v RS, šola zate več ne bo brezplačna. Samo enkrat lahko brezplačno študiraš, z izjemo vzporednega študija in študija diplomantov. Študij diplomantov se le redko omogoča. Šolnina na FERI te lahko stane tudi do 9k€ (npr. cca 3000 / letnik, + razne vpisnine)..

To kar si slišal da študentje FERI ne znajo veliko je tako...... odvisno kaj je veliko. Največ se ljudje itak naučijo s prakse. Kak priden študent, ki je zaključil FERI in diplomiral, je mogoče za izkušenega deva v industriji totalni začetnik, za tvoj nivo (programiraš šele 6 mesecev) pa je kar mojster. Na koncu je tako, diploma se ne gleda, gleda se znanje.

Moj nasvet: Svojo izbiro študija si že zavozil. Zakaj bi zdaj plačal ogromne vsote denarja, da boš "resetiral" študentska leta in podaljševanje otroštva na novo. Raje del tega denarja vloži v kake učne materiale.... izkušnjo Faxa lahko dobiš online, zastonj (npr. MIT OCW, Stanford online courses). Teoretične prvine računalništva boš tam dobil. Za praktični del (brez intenzivne vadbe programiranja ne bo nič) se posluži raznih strani, kot so CodeChef, Euler project... ko boš imel osnove algoritmičnega mišljenja, si pa zberi neko zadevo ki ti je všeč in se je loti...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466344123 (6315) nejc_nejc
»

Izbira faksa uni ali vsš FE (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
8215637 (10579) mr_chai
»

FERI ali FRI? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7517201 (11931) KraitPay
»

Nov študij računalništva na FIŠ v Novem mestu

Oddelek: Šola
4413300 (11192) Blinder
»

FERI vs FRI (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
5517659 (14146) Hardstyle

Več podobnih tem