» »

Ubuntu 20.04 - nameserver problemi

Ubuntu 20.04 - nameserver problemi

i33a ::

Pozdravljeni,
pred par dnevi se mi je pojavila težava na Ubuntu 20.04, in sicer mi po restartu ni več normalno delal internet. (ping 8.8.8.8 je šel normalno čez, ping www.google.com pa ne).
Ugotovil sem, da je problem pri nameserverjih. Začasno rešitev sem našel v tem, da izbrišem datoteko `/etc/resolv.conf` in jo na novo ustvarim z vsebino `nameserver 8.8.8.8`. Nato mi internet začne spet normalno delovari (do restarta).
Ima kdo kakšno idejo kaj točno je narobej in kje za stalno spremenim nastavitev, ne le to restarta računalnika?

Lep pozdrav

errhec ::

V nastavitvah za mrežno kartico, pod IPV4, daj pod aditional DNS servers 8.8.8.8
Poizkusi če deluje.
dd

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: errhec ()

one-half ::

systemd te hebe (se en primer kako zelo so s systemd zhebali sistem), systemd-resolv ti povozi ob rebootu /etc/resolv.conf s svojimi nastavitvami.

Popravi /etc/systemd/resolved.conf , pa za bozjo voljo ne nastavljati googlovega dns serverja, ze brez tega ti sledijo na vsakem koraku, zakaj bi jim dajal se vec podatkov? Ce ze ne gre drugace, nastavi vsaj 1.1.1.1, saj se bo cloudflare tudi povampiril, ampak vseeno bolje kot google.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

crniangeo ::

Nmcli komando lahko tudi uporabiš :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Ales ::

one-half je izjavil:

... ne nastavljati googlovega dns serverja, ze brez tega ti sledijo na vsakem koraku, zakaj bi jim dajal se vec podatkov? Ce ze ne gre drugace, nastavi vsaj 1.1.1.1, saj se bo cloudflare tudi povampiril, ampak vseeno bolje kot google.

Se je že zdavnaj povampiril in v zdajšnjem času prestavlja večjo nevarnost za splet, kot Google. Eno in drugo je pod črto eno ogromno sranje.

Pogojno manjše tveganje je kak quad9 (9.9.9.9, 149.112.112.112, 2620:fe::fe, 2620:fe::9 in druge opcije) ampak jaz še vedno ne bi uporabljal, če ni nujno.

Naši domači ISP-ji so za DNS boljša izbira od zgornjih dveh pijavk, če že ni lastnega resolverja na voljo, za quad9 pa naj vsak sam presodi.

DostMam ::

Kako je z drugimi napravami v omrežju?
Če se težava pojavi tudi na njih je treba preveriti delovanje routerja. Mogoče samo restart le-tega?

i33a ::

Težave se še kar pojavljajo.

V `/etc/systemd/resolved.conf` sem na DNS nastavil 1.1.1.1, na FallbackDNS pa 9.9.9.9 in ne pomaga.
Prav tako sem ti dve nastavitni dal v nastavitve mrežne kartice.


Problem je definitivno na strani Linuxa (imam dual boot in Windows dela normalno), tako kot ostale naprave v omrežju.
Do zdaj je začasno pomagalo le brisanje `/etc/resolv.conf` (vsebina pred izbrisom je: `nameserver 127.0.0.53`, po brisanju pa ustvarim novo datoteko z vsebino `nameserver 1.1.1.1` oz. kak drug DNS naslov od omenjenih in lepo dela do restarta. Počasi pa postaja nadležno to početi vsakič, ko prižgrem računalnik.
Ima kdo še kakšno idejo kako to rešiti?

pegasus ::

Če se ti ne ljubi prebrati systemd-resolved man pagea, lahko nastaviš immutable bit na resolv.conf, pa bo njegova vsebina nespremenljiva.

GupeM ::

.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Invictus ::

Nastavi DHCP, pa je. Če rtabiš fiksen IP, naredi rezervacijo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

tintorel ::

Jaz imam resolv.conf:
nameserver 127.0.1.1
in dela.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dnsmasq problem

Oddelek: Omrežja in internet
13974 (601) BlaY0
»

[ubuntu] DNS lookup ne dela

Oddelek: Operacijski sistemi
61058 (962) MrStein
»

arch linux težave z namestitvijo

Oddelek: Operacijski sistemi
10942 (652) MrStein
»

debian net instalacija preko switcha ? ne morem na internet

Oddelek: Omrežja in internet
61076 (1012) roscha
»

Težava z internetno povezavo na notebooku - linux

Oddelek: Omrežja in internet
17986 (800) Malkec

Več podobnih tem