» »

Namizniški Tiger Laki zgolj za računalnike NUC

Namizniški Tiger Laki zgolj za računalnike NUC

vir: Intel

Beast Canyon Compute Element

vir: Intel

vir: Intel
Intel - Intel je pokazal najnovejšo generacijo kompaktnih računalnikov NUC Extreme, Beast Canyon. Poleg dejstva, da ohišje naposled omogoča vgradnjo grafičnih kartic polne velikosti, je zanimiva podrobnost, da je platforma zgrajena na samosvoji veji sicer prenosniških procesorjev Tiger Lake-H, ki pa so tu pricinjeni in jih v prosti prodaji ne bo.

Intelova znamka NUC je bila sprva sinonim za pohlevne HTPC miniračunalnike, namenjene dnevni sobi ali stari mami. Pred petimi leti pa so se v podjetju lotili tudi zamisli, da bi v kompaktnem formatu oblikovali igričarske stroje. Lani je ta veja naprav NUC dobila ime Extreme in prvič omogočila vgradnjo lastne grafične kartice ... če je bila ta dovolj majhna. Z letošnjo generacijo NUC 11 Extreme, s kodnim imenom Beast Canyon, je zamisel dozorela, kajti ohišje je s petih litrov prostornine zraslo na osem litrov, kar končno omogoča vgradnjo večine najzmogljivejših grafičnih kartic. Prvi primerki naj bi na police prispeli prihodnji mesec, več pa naj bi se jih pojavilo okoli božiča. Seveda pa je dobavljivost v teh časih vprašljiva, kakor tudi dejanska cena; različice s Core i7 naj bi stale 1150 dolarjev (ZDA, brez davka), tiste s Core i9 pa 1350 dolarjev.

Nuci Extreme so zasnovani okoli osrednjega sestavnega dela, ki ga Intel imenuje Compute Element in ima format PCIe kartice; v njem so zbrani matična plošča, CPU, RAM in shrambe SSD. Zanimivost najnovejših elementov je v procesorjih Core i9-11900KB in Core i7-11700B - gre namreč za čipe družine Tiger Lake-H, torej močnejše posodobitve aktualne prenosniške linije. Za privržence intelov je to precej pomembna reč, ker gre za edine 10-nanometrske čipe, ki jih bo letos mogoče najti v domačih namiznih škatlah, saj so siceršnji CPUji Rocket Lake, ki jih je podjetje temu namenilo, zaradi tegob s proizvodnjo še vedno 14-nanometrski in se posledično nemarno grejejo. Toda čipi v Compute Elementu ždijo na podnožju BGA - to se pravi, nanj so nalotani. Tako ni upanja, da bi katerega ujeli v prosti prodaji.

Kdor si res zelo nadvse krčevito želi 10-nanometrskega intela v velikem kvadru pod mizo že letos, pa ima v bistvu še eno opcijo: podjetje je prav tako pred dnevi najavilo nove Xeone W za delovne postaje. Serija Xeon W-3300 nosi vse dobrote zmogljivih Intelovih platform, kot je podpora do 4 TB pomnilnika ECC, 64 stez PCIe 4.0, inštrukcije AVX-512 ... Bo pa nadobudnež potreboval matično ploščo s podnožjem LGA 4189 in nekaj tisoč evrov v žepu. Če se obetajo verzije za domača HEDT podnožja, še ni znano.

32 komentarjev

mtosev ::

Sapphire rapids HEDT pride ven naslednje leto
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Aggressor ::

mtosev je izjavil:

Sapphire rapids HEDT pride ven naslednje leto


Tisto je že nextgen.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

WizzardOfOZ ::

a je možno več teh nucov dat recimo na eno plato? recimo kako plato z 5 pcie sloti, pa bi jih 5 naenkrat dal in naredil en svoj manjši cloud?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Vlayke ::

Kdo ve za uporaben online store v EU, kjer se da kupiti NUC-e?

PrimozR ::

WizzardOfOZ je izjavil:

a je možno več teh nucov dat recimo na eno plato? recimo kako plato z 5 pcie sloti, pa bi jih 5 naenkrat dal in naredil en svoj manjši cloud?

Če bi bila plata custom, mogoče. Čeprav so v PCIe form factorju, moduli niso PCIe kartice. Reža se uporablja za napajanje in prenos podatkov, ampak ne na standarden način. To je nekako tako, kot da bi dva računalnika povezal prek USBja. Direktno ne gre.

Vanquish ::

Vlayke je izjavil:

Kdo ve za uporaben online store v EU, kjer se da kupiti NUC-e?


jaz jih kupujem na amazon.de

Vlayke ::

Vanquish je izjavil:

Vlayke je izjavil:

Kdo ve za uporaben online store v EU, kjer se da kupiti NUC-e?


jaz jih kupujem na amazon.de

Ja, sam se mi zdi mal hit-and-miss tam. Hvala.

Vanquish ::

Vlayke je izjavil:


Ja, sam se mi zdi mal hit-and-miss tam. Hvala.


zakaj?

d4vid ::

Jao, sprva so bili nuci majhni, sedaj pa kar rastejo in rastejo :|

Aggressor ::

Saj osnovni so še vedno majhni, tile so igričarska Extreme veja.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

WizzardOfOZ ::

PrimozR je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

a je možno več teh nucov dat recimo na eno plato? recimo kako plato z 5 pcie sloti, pa bi jih 5 naenkrat dal in naredil en svoj manjši cloud?

Če bi bila plata custom, mogoče. Čeprav so v PCIe form factorju, moduli niso PCIe kartice. Reža se uporablja za napajanje in prenos podatkov, ampak ne na standarden način. To je nekako tako, kot da bi dva računalnika povezal prek USBja. Direktno ne gre.

razumem, da niso, ampak če bi delovalo, da imaš en napajalnik vezan na tako plato in ko jo zaženeš, bi zagnal vseh 5 nucov naenkrat.
sej povezal med sabo bi nuce z mrežnimi karticami.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

PrimozR ::

To potem potrebuješ samo en dummy board s 5 PCIe režami, ki imajo pravilen power delivery. In/ali tisto specifično, kar pripelješ z ohišja na NUC, če potrebuješ.

Ne vidim razloga, da bi to vtikal v navadno desktop (workstation) matično.

FireSnake ::

Zeh.
Nič, kar Intel, zadnje čase ponudi ni zanimivo.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

PrimozR ::

V bistvu se mi zdi, da je na desktop segmentu Intel skoraj bližje povprečnemu uporabniku. 12 oz. 16 jeder večini ne koristi nič, višje frekvence pa precej bolj. Če bi AMD dal ven 6 ali 8-jedrnika z boost frekvencami 5950X (ali še višjimi), bi bila pa zgodba nekoliko drugačna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

TheBlueOne ::

Ne vem ce imas prav. Ryzen 5 5600x ima menda bolsi single core performace kot drazji Intelov konkurent i7 10700k. Sem ravno sestavil PC tako, da sem pred kratkim gledal benchmarke. :)

Drugje je menda podobna zgodba.

driver_x ::

Ali ima AMD kaj podobnega NUC-u? Potreboval bi rang, ki je po zmogljivosti tam okoli i5 in v katerega lahko vtaknem 16-32GB RAM-a ter vsaj en M.2 disk. Seveda z majhno porabo, ker bo delovalo 24/7.

d4vid ::

driver_x je izjavil:

Ali ima AMD kaj podobnega NUC-u? Potreboval bi rang, ki je po zmogljivosti tam okoli i5 in v katerega lahko vtaknem 16-32GB RAM-a ter vsaj en M.2 disk. Seveda z majhno porabo, ker bo delovalo 24/7.


Asus PN50, ga imam sam in ima prostor za 1x m2 in 1x sata 2.5" disk, procesor lahko izbiraš, jaz sem vzel Ryzen 4500u. Ima 2 slota za DDR4 ram, wifi 6, bluetooth 5,... Sem zadovoljen, uporabljam za primarni računalnik. Zraven je tudi vesa nosilec 100x100 in ga lahko montiraš na ekran.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d4vid ()

driver_x ::

Gledam tega na Mimovrste s procesorjem AMD Ryzen™ 5 4500U. S katerim Intelom je to primerljivo? I5? Ker se mi zdi kar visoka cena (445€) za brez diska in RAMa, v primerjavi z i5 NUC-om (266€), ki je ravno pravšnje zmogljivosti za to kar potrebujem.

profii ::

https://www.cyberport.de/pc-und-zubehoe...

Najdi kak config z manj rama / slabši, boljši cpu, lahko dobiš malo ceneje. Dodaj ram po želji.
Jaz zelo zadovljen.

driver_x ::

Lenovo je pri meni na shit listi. Imamo na firmi in je živa žalost. Precej težav je pri samem delovanju, ne delujejo zanesljivo ter kar precej okvar. Pri meni je že drugi prenosnik nezanesljiv, sodelavcu so pa ga zaradi okvare zamenjali za novega, ki mu je po pol leta crknil ekran.

Invictus ::

Raje povej kateri model imaš, ker meni pa vsi delajo B.P.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

driver_x ::

Trenutno T470. Na temu npr. ni mogoče gledati videa. Ekran postane črn, dokler aplikacije z video posnetkom ne ubiješ (alt+f4 ali ctr+w v Chromu). Napaka ni softverska, ker je bil računalnik na ta račun že ponovno naložen z istimi gonilniki, kot ostali isti modeli ...
Ampak pustimo to, saj ni to ni tema o Lenovo, omenil sem le kot razlog, zakaj za svoj denar Lenovota definitivno ne kupim.

bluefish ::

Saj načeloma imajo vsi ta veliki in manjši nekaj podobnega v ponudbi.

PrimozR ::

driver_x je izjavil:

Trenutno T470. Na temu npr. ni mogoče gledati videa. Ekran postane črn, dokler aplikacije z video posnetkom ne ubiješ (alt+f4 ali ctr+w v Chromu). Napaka ni softverska, ker je bil računalnik na ta račun že ponovno naložen z istimi gonilniki, kot ostali isti modeli ...
Ampak pustimo to, saj ni to ni tema o Lenovo, omenil sem le kot razlog, zakaj za svoj denar Lenovota definitivno ne kupim.

Tole ne more biti HW napaka. Kaj je monitorju važno, kaj prikazuje? Vtaknite v problematičen laptop drug disk iz identičnega računalnika, kjer te težave ni. To je osnova, A/B testing.

Sicer pa kot so rekli, praktično vsi ponujajo Tiny Mini Micro sisteme tudi z AMD procesorji. Poglej v ServeTheHome ponudbi videov serijo TinyMiniMicro, ampak tam so večinoma Intel sistemi. Vseeno pa lahko pogledaš, kaj obstaja, potem pa poiščeš AMD varianto na uradni strani.

driver_x ::

Načeloma mi je vseeno, ali je AMD ali Intel. AMDja zadnjih 15 let nisem kupoval, zato se na njihove procesorje ne spoznam. Rabim pa rang zmogljivosti povprečnega i5 s čim manjšo porabo. Bom malo pogledal, kje po performansih kotira prej omenjeni AMD Ryzen™ 5 4500U.

PrimozR ::

Poglej TinyMiniMicro serijo, imajo en kup reviewov, prednosti, slabosti, itd.

driver_x ::

Hvala. Sem na podlagi opisa na tej strani našel tole. Mislim, da bo OK za moje potrebe. Oziroma enega od podobnih ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

profii ::

driver_x je izjavil:

Hvala. Sem na podlagi opisa na tej strani našel tole. Mislim, da bo OK za moje potrebe. Oziroma enega od podobnih ...


Processor : Intel Quad Core i5 4590S 4x 3.00 GHz, up to 4x 3.70 GHz
A ima tole res 4. generacijo notri?

driver_x ::

Tisti konkretni model ima i5 iz leta 2014.

PrimozR ::

Ja saj, 4000 serija. Kar draga zadeva za 7 let star CPU :D

driver_x ::

Bom najbrž ostal pri prvotni zamisli: i5 NUC zadnje ali predzadnje generacije.

mtosev ::

Ne kupuj starih jajc, ker ta cpu ne podpira prihajajoči win 11.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel lansiral prenosniške procesorje Tiger Lake-H

Oddelek: Novice / Procesorji
236262 (3799) Mr.B
»

Intel lansiral namizniške procesorje Rocket Lake

Oddelek: Novice / Procesorji
346831 (4627) bbbbbb2015
»

Intel na sejmu CES z zbirko različnih novih čipov

Oddelek: Novice / Procesorji
246785 (4748) sheldon
»

Intel lansiral prenosniške procesorje Tiger Lake in spremenil logotip

Oddelek: Novice / Procesorji
178163 (5266) mtosev
»

Intel predstavil arhitekturo Tiger Lake, napovedal igričarske grafične kartice za 202

Oddelek: Novice / Procesorji
2910481 (8334) filip007

Več podobnih tem