» »

Študij, certifikati, izkušnje?

Študij, certifikati, izkušnje?

MenePaZanima ::

Pozdravljeni,

Mene pa zanima vaše mnenje glede kariernega napredka v ITju.
Trenutno delam kot sistemski administrator (beri - vse živo povezano z IT) v proizvodnem podjetju, imam 5. stopnjo izobrazbe - računalniški tehnik. V trenutnem podjetju ni na vidiku neke možnosti kariernega napredovanja.
Najbolj se nagibam v omrežje ter infosec, ali pa razvijalstvo.

Razmišljam o naslednjih možnostih:

  • Izredni študij informatike (B2, GeaCollege, Erudio...)

  • Certifikati Cisco, CompTIA

  • Samoučenje - Tutoriali, Home Lab, lastni projekti - dokumentiranje le teh za dokazilo kompetentnosti



Sem na nekakšnem razpotju in ne vem kaj bi bilo najbolje.
Kaj po vašem mnenju najbolj odtehta pri napredovanju oz. menjavi podjetja?


Lepo se imejte

TheBlueOne ::

MenePaZanima je izjavil:



Razmišljam o naslednjih možnostih:

  • Izredni študij informatike (B2, GeaCollege, Erudio...)

  • Certifikati Cisco, CompTIA

  • Samoučenje - Tutoriali, Home Lab, lastni projekti - dokumentiranje le teh za dokazilo kompetentnosti



Sem na nekakšnem razpotju in ne vem kaj bi bilo najbolje.
Kaj po vašem mnenju najbolj odtehta pri napredovanju oz. menjavi podjetja?


Po vrsti:
1. Ti ne bo prisel dosti prav v Sloveniji. Samo goli hiter studij ni dosti vreden. V tujini jih morda lahko kaj naplahtas ampak se moras znati prodajati.
2. Tile certifikati so v prvi vrsti dragi! Ce imas te zelje pojdi za nekaj let v tujino, ker ce si se sposoben uciti, ti bodo verjetno te certifikate placali.
3. Uporabno do neke mere ampak ti bo skoraj sigurno vzelo dosti vec casa kot si mislis. Efekt pa skoraj sigurno ne bo ne vem kaj, ker nisi nek mulc, ki desetletje velik del prostega casa uporabi za geekanje.

Najbolj pametno je, da sledis trgu dela in se prijavis tja, kjer se ti zdi, da bi bilo OK zate. Ce kvalificiras ali ne ni v tvoji domeni. Potrebujes pa malo debele koze, ce te x krat zavrnejo.

Ce pa se zelis izjemno hitro uciti in poleg tega se super sluziti pa pojdi na podrocje embeded sistemov (Programiranje PLC/SPS, Roboti ...) in pojdi na teren. Tukaj iscejo kot norci po celotnem EU. Vzemi kjer dobis sanso in se lepo placano uci. Racunaj ca. 70% teren. Ko dovolj znas gres na fiksno delovno mesto v kaksno podjetje.

Zgodovina sprememb…

MadMen ::

Če bi rad delal na IT infrastrukturi, je najboljša pot certificiranje, so pa certifikati dragi(kot je omenil TheBlueOne).

V realnosti bi bilo najboljše najti večji MSP, ki vlaga v izobrazbo svojih zaposlenih.

secops ::

Izredni študij informatike (B2, GeaCollege, Erudio...)


Iz teh faksov po mojem ne boš dobil nobenega dodatnega znanja, le višjo stopnja izobrazbe na papirju.
Če rabiš stopnjo za javni sektor ali pa interno napredovanje, then go for it, sicer bo to zapravljen čas.
Faksi ti načeloma da foothold na trg dela in so pomembni za prvo zaposlitev, nato pa več veljajo tvoje izkušnje.
Vsaj take so moje izkušnje iz IT sveta, mogoče je v drugih panogah drugače.

Certifikati Cisco, CompTIA


Certifikati so super, ampak kot že omenjeno so dragi in načeloma zanje plača delodajalec.
Čeprav pri certifikatih je spet važno, katerega greš delat in pri kom. Recimo te CompTIA certifikati niso toliko priznani.
Ciscotovi certifikati so kul, vendar prva stopnja (CCNA) spet ni nič vredna, rabiš vsaj CCNP. Zadnje leto mislim, da so nekaj spremenili ta sistem certificiranja in so sedaj stopnje malo drugače.
Za sistemsko administracijo pojdi delat RHCE. Za virtualizacijo recimo VMware...
Ampak zadeve so predrage, da bi jih sam financiral. Nekatere certifikate ne moreš it pisat, ne da bi prej poslušal uraden course, pogovarjamo se o 4 mestnih številkah.


Samoučenje - Tutoriali, Home Lab, lastni projekti - dokumentiranje le teh za dokazilo kompetentnosti


To je odlična ideja. Lahko začneš recimo pisati blog o tem kaj in kako si kaj postavil, lahko so to samo markdown fajli na GitHubu.

Če povzamem: loti se par home projektov, da ugotoviš, kaj bi delal v prihodnosti (programiranje, networking, datacenter tehnologije...) in potem zamenjaj delodajalca. Na razgovoru povprašaj, kakšen imaš letni budget za certifikate in konference.

mahoni ::

Nic od tega. Jaz bi zamenjal branzo. Razen, ce te IT se veseli.
Tu je bil nesramen podpis, ki mi je prislužil naziv, ampak mi dol visi za tem.

pegasus ::

Če bi rad ostal sistemc (oz. SRE, kot se temu danes reče), začni raziskovat "infrastructure as a code" orodja ala terraform ter config mngmt orodja ala ansible in puppet. Uredi si en minikube ali k3s seup in se spoznaj z načinom dela v takem okolju. Naskriptaj si nekaj avtomatike in jo objavi na githubu ter daj link nanjo na prvo mesto v CV.
Pa veliko sreče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

sci3nc3 ::

Izredni študiji, ki si jih naštel niso nevemkaj. Tudi če ga opraviš, boš na koncu imel le papir (ki ne jamči nobene zaposlitve), za znanje pa se boš moral pobrigati sam. Našteti certifikati so kar dragi, prinesejo pa ti morda le malo pozornosti s strani zaposlovalca. Še največji učinek ima samoučenje, če znaš to znanje potem tudi predstaviti (lastna spletna stran z naborom projektov, linki v CV-ju na priznane kanale itd.).

Spoznati se na IT je super, delati v IT-ju v Sloveniji pa niti ne. Slovenija je majhna, IT-jevcev pa je za naš trg že preveč. Večina jih je zaposlenih pri kakšnih podjetnikih, ki jih bolj kot certifikati in diplome zanima tvoje znanje in strošek (ki ga ti predstavljaš podjetju). Saj veš kako gre: Vsak bi rad imel čim več muzike za čim manj denarja.

fikus_ ::

V SLO lahko tukaj uspeš: "Ce pa se zelis izjemno hitro uciti in poleg tega se super sluziti pa pojdi na podrocje embeded sistemov (Programiranje PLC/SPS, Roboti ...) in pojdi na teren. "
Za ostalo ti manjka formalna izobrazba, za samoučenje pa verjetno malo pozno, ker zna trajat nekaj let.

Mato989 ::

MenePaZanima je izjavil:

Pozdravljeni,

Mene pa zanima vaše mnenje glede kariernega napredka v ITju.
Trenutno delam kot sistemski administrator (beri - vse živo povezano z IT) v proizvodnem podjetju, imam 5. stopnjo izobrazbe - računalniški tehnik. V trenutnem podjetju ni na vidiku neke možnosti kariernega napredovanja.
Najbolj se nagibam v omrežje ter infosec, ali pa razvijalstvo.

Razmišljam o naslednjih možnostih:

  • Izredni študij informatike (B2, GeaCollege, Erudio...)

  • Certifikati Cisco, CompTIA

  • Samoučenje - Tutoriali, Home Lab, lastni projekti - dokumentiranje le teh za dokazilo kompetentnosti



Sem na nekakšnem razpotju in ne vem kaj bi bilo najbolje.
Kaj po vašem mnenju najbolj odtehta pri napredovanju oz. menjavi podjetja?


Lepo se imejte



Jaz ti lahko povem, da pač če greš na VIŠJO ŠOLO informatike se boš naučil relativno malo (overall) če prej nisi ITja delal bo sicer ok

Certifikati so zanimivi, jaz sem opravil samo enega HTML, CSS, Python zadeve

Samoučenje je super, se učim Selenium, in si pomagam pri testiranju našega web programa na delovnem mestu čeprav ne bi rabil, in upam da bom izpopolnil znanje v naslednjem letu dni do te mere da bom zanimiv še za koga drugega.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Višja šola za informatiko (B2)

Oddelek: Šola
3415615 (6137) Raptor F16
»

IT administrator

Oddelek: Loža
295257 (3624) Invictus
»

Informatika -višješolski študij ali visokošolski študij

Oddelek: Šola
143250 (2752) TBAR
»

Šolanje za sistemskega administratorja

Oddelek: Šola
176277 (5700) Infinity
»

CompTIA izpit in über velika cena

Oddelek: Loža
51653 (1388) Tody

Več podobnih tem