» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
57 / 218
»»

Utk ::

TheBlueOne je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Nehaj sanjat o euriborju 5%, ker pol bankrotira pol EU državnih dolgov...


Ja stavim, da bo v roku petih letih na vsaj 3% in rastel naprej.

Če bo šele čez 5 let samo na 3%, potem se nima kdo kaj sekirat. Po moje, če hočejo kaj naredit, mora it zelo hitro na 2,3, potem bomo pa videli.

Invictus ::

Mislim, da lahko nehate razmišljati o obdobjih, daljših od 5 let, ker so zdaj razmere bolj dinamične...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Jaz pa menim da ne bo kaj dosti višje od 2%... razen če bodo rastli prihodki z vsaj podobnim faktorjem kot kredit...

Treba je vedet da pri OM 3% verjetno Italija bankrotira pa še kdo bo imel velike težave, pol so pa še samo vojne in nemiri


Ni cisto moja spekulacija. Gledam kako se prilagajajo tisti, ki se spoznajo, zacensi z bankami. Diskrepanca med fix OM in EURIBOR je trenutno pri nekje 2%, kar je trikratnik. Ali imas prav ti in paranoja grabi strokovnjake ali pa bo krepko cez 3%.


Ti moraš vedet da ti strokovnjaki nimajo pojma... tako kot so iz danes na jutri obrnili ploščo so prvo "strokovnjaki" gledali v manjšo diskrepanco...

Point je da noben strokovnjak ne ve kaj bo naredila ECB in je samo educated guess...

Ja kmečka logika zajezitve inflacije bi bila da jutri damo OM na 5 ali 7 procentov... realnost je pač precej drugačna ker ne vpliva to samo na eno stvar. žal.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

Mislim, da lahko nehate razmišljati o obdobjih, daljših od 5 let, ker so zdaj razmere bolj dinamične...


Kaj pa vem, zadeve so ze dinamicne, samo jih sistem stabilizira. Ce ne bo vojnega stanja bi jaz pricakoval max +0.25 na kvartal. Prvo leto morda kaksne 0.75% potem pa pocasi vedno manj.

Ampak to je moja spekulacija. Bazira na trenutni ponudbi na financnem trgu.

Mato989 je izjavil:



Ti moraš vedet da ti strokovnjaki nimajo pojma... tako kot so iz danes na jutri obrnili ploščo so prvo "strokovnjaki" gledali v manjšo diskrepanco...

Point je da noben strokovnjak ne ve kaj bo naredila ECB in je samo educated guess...

Ja kmečka logika zajezitve inflacije bi bila da jutri damo OM na 5 ali 7 procentov... realnost je pač precej drugačna ker ne vpliva to samo na eno stvar. žal.


Potem je treba poslusati koga namesto strokovnjakov? Praviloma kar dobro ocenjujejo. Kmecka logika ni bolj mirodajen podatek, ce bi bila ne bi toliko ljudi delalo napake.

OM na 5% ali 7% ne bi samo zajezil inflacije ampak bi sesul sistem. Ni samo kmecka logika ampak tudi prava logika za tem kako se zadeve regulirajo. Seveda ni brez rizika.

Ti se toliko cudis, ker se tvoje posplosene logike ne potrjujejo, kaj ne bi morda poskusal razumeti zadeve bolj kompleksno. Da ne bo spet nekih glupih primerjav.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Potem je treba poslusati koga namesto strokovnjakov? Praviloma kar dobro ocenjujejo. Kmecka logika ni bolj mirodajen podatek, ce bi bila ne bi toliko ljudi delalo napake.


Nikogar, treba je čakat da vidimo kaj se bo zgodilo... ko je QE zaštartal tudi niso strokovnjaki 1 leto to prej vedli da bodo šle OM v negativo kajne? Enako je zdaj.

OM na 5% ali 7% ne bi samo zajezil inflacije ampak bi sesul sistem. Ni samo kmecka logika ampak tudi prava logika za tem kako se zadeve regulirajo. Seveda ni brez rizika.


Saj na 3% tudi, pa na 1,5% verjetno tudi... ne bi ga sesul čisto dobesedno bi pa dobesedno pahnil v nemire in morebiti vojne ali fiskalne težave vrsto držav EUja...

Zaenkrat so se moja predvidevanja izkazala glede ECB še najbolj točna...

ECB se bo delal da rešuje inflacijo (prvi dvig OM počasi!) ampak delal bo vse tako počasi da bo izvenelo, ker bo pač to delal še 3, 4, 5 let in bo do tačas naredila "narava" svoje oz. gospodarstvo, cene se bodo ustalile in naenkrat napram Year to Date več ne bo inflacije, ampak ne zaradi OM, ampak zato ker če letos zraste 200% drugo leto pa 0,2% bo 0,2% inflacija ker se ne gleda za obdobje 2, 3, 5 let...

Govoril pa bo ECB ogromno, kot politiki
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Magic1 ::

Sej sistem se mora sesut, da se nato normalizira. Problem je samo zadet s ukrepi, da se ne sesuje preveč, ali premalo. Inflacija pa tik taka, čas ukrepov je zelo omejen. Žal konkretno zamujajo s postopnim dvigovanjem obrestne mere in zdaj je rizik za falit mnogo večji, ker morajo delat v večjih korakih.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

FrRoSt ::

Magic1 je izjavil:

Zdaj gremo v negativno spiralo. Inflacija povzroči, da ljudje manj kupujejo, kar privede do prezežka dobrin, sledi visoka brezposelnost, kupna moč še dodatno pade. Vmes se inflacija obrne, po možnosti v minus, samo kaj to pomaga, ko je folk brez služb, oziroma plače oklestijo. Prav tako bo vmes denar spet nekaj vreden postal in se bo splačalo šparat, kar pa tudi bremza potrošnjo. Zdaj bi lahko še naprej printali in spodbujali potrošnjo, vendar potem bi inflacija ostajala na 10% in prihajajoče sranje bi bilo vedno večje. Vprašanje krize je le, ali bo že letos konkretno usekala, ali bodo zavlačeval in bo toliko huje čez leto ali dve.


Kar pravilno videnje in razmišljanje! ;)

Verjotno bo prvi večji ruker konec leta, ob podražitvah energentov, hrane, .... nato pa počasi naprej! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

damirj79 ::

Če je kdo vzel kredit s spremenljivo OM pred 9imi leti (2012-2014) vam lahko lepo razloži, da so bile takratne OM skoraj toliko visoke, kot od nevemkoga zgoraj, ki špekulira da bo +5%. Pa smo vseeno preživeli in odplačevali kredit. Takšnih obdobij je bilo že mnogo, vedno so in vedno bodo, ker vse sledi ponudbi/povpraševanju.

Mato989 ::

damirj79 je izjavil:

Če je kdo vzel kredit s spremenljivo OM pred 9imi leti (2012-2014) vam lahko lepo razloži, da so bile takratne OM skoraj toliko visoke, kot od nevemkoga zgoraj, ki špekulira da bo +5%. Pa smo vseeno preživeli in odplačevali kredit. Takšnih obdobij je bilo že mnogo, vedno so in vedno bodo, ker vse sledi ponudbi/povpraševanju.


Ja, ampak takrat so bli drugi časi in drugačen razpored dolga itd... države so se v 10 letih navadle na nizke OM in s tem financirajo vse živo tudi socialo in vse pizdarije NVOjev itd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

FrRoSt ::

Mato989 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Mato989 je izjavil:



Jaz pa menim da ne bo kaj dosti višje od 2%... razen če bodo rastli prihodki z vsaj podobnim faktorjem kot kredit...

Treba je vedet da pri OM 3% verjetno Italija bankrotira pa še kdo bo imel velike težave, pol so pa še samo vojne in nemiri


Ni cisto moja spekulacija. Gledam kako se prilagajajo tisti, ki se spoznajo, zacensi z bankami. Diskrepanca med fix OM in EURIBOR je trenutno pri nekje 2%, kar je trikratnik. Ali imas prav ti in paranoja grabi strokovnjake ali pa bo krepko cez 3%.


Ti moraš vedet da ti strokovnjaki nimajo pojma... tako kot so iz danes na jutri obrnili ploščo so prvo "strokovnjaki" gledali v manjšo diskrepanco...

....


:)):)):))

Ne se ti bati za strokovnjake!! ;)

Oni že dobro vedo, kaj in kako poteka!! :)

Nočejo in NE smejo pa zganjati panike!! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



ECB se bo delal da rešuje inflacijo (prvi dvig OM počasi!) ampak delal bo vse tako počasi da bo izvenelo, ker bo pač to delal še 3, 4, 5 let in bo do tačas naredila "narava" svoje oz. gospodarstvo, cene se bodo ustalile in naenkrat napram Year to Date več ne bo inflacije, ampak ne zaradi OM, ampak zato ker če letos zraste 200% drugo leto pa 0,2% bo 0,2% inflacija ker se ne gleda za obdobje 2, 3, 5 let...

Govoril pa bo ECB ogromno, kot politiki


Tako je prav, noces sesut sistema. Vem, da je tezko razumeti, da je regulacija kljuc, ker so simulacije dosti tezje. OM seveda ni edino kar regulira. Je menda ja samoumevno, da nismo takega mnenja. OM pomaga potiskati v neko smer.

Kar se tice spekulacij pa poznam tvoj portfolio in razmisljanje in menda je jasno, da se dalec ne vedes najbolj optimalno. Jaz bi na tvojem mestu vec poslusal in manj trdil skozi cudne primerjave.

damirj79 ::

Mato989 je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Če je kdo vzel kredit s spremenljivo OM pred 9imi leti (2012-2014) vam lahko lepo razloži, da so bile takratne OM skoraj toliko visoke, kot od nevemkoga zgoraj, ki špekulira da bo +5%. Pa smo vseeno preživeli in odplačevali kredit. Takšnih obdobij je bilo že mnogo, vedno so in vedno bodo, ker vse sledi ponudbi/povpraševanju.


Ja, ampak takrat so bli drugi časi in drugačen razpored dolga itd... države so se v 10 letih navadle na nizke OM in s tem financirajo vse živo tudi socialo in vse pizdarije NVOjev itd...


Nič se niso navadile, to dejstvo so samo izkoristile. Posledice tega so jasne, okrepljeno gospodarstvo. TAkšne kriye so se vedno pojavljale na par 10let. So pa lahko vzroki različni. To da smo se na to razvadili, in kot večjo potrošnjo tudi mi ljudje izkoristili poecni kredite, žal slaba navada. Si bomo pač manj privoščili. Bomo počakali 5 let in spet bo boljše.

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

Mato989 je izjavil:



ECB se bo delal da rešuje inflacijo (prvi dvig OM počasi!) ampak delal bo vse tako počasi da bo izvenelo, ker bo pač to delal še 3, 4, 5 let in bo do tačas naredila "narava" svoje oz. gospodarstvo, cene se bodo ustalile in naenkrat napram Year to Date več ne bo inflacije, ampak ne zaradi OM, ampak zato ker če letos zraste 200% drugo leto pa 0,2% bo 0,2% inflacija ker se ne gleda za obdobje 2, 3, 5 let...

Govoril pa bo ECB ogromno, kot politiki


Tako je prav, noces sesut sistema. Vem, da je tezko razumeti, da je regulacija kljuc, ker so simulacije dosti tezje. OM seveda ni edino kar regulira. Je menda ja samoumevno, da nismo takega mnenja. OM pomaga potiskati v neko smer.

Kar se tice spekulacij pa poznam tvoj portfolio in razmisljanje in menda je jasno, da se dalec ne vedes najbolj optimalno. Jaz bi na tvojem mestu vec poslusal in manj trdil skozi cudne primerjave.


Ja, ampak rezultat bo to, da bo čez 3, 4 let vse v cenah x2 ali x3(tudi če bo inflacija takrat YtD torej year to date ali prejšnje leto samo 1% ali 2%, ampak kazalniki zajemajo samo zadnje leto, namesto obdobje od 2021) naše plače pa povečini +15%... overall bo srednji sloj spet siromašnejši, reveži si bodo še težje privoščli nepremičnino ker padcev 50% pozabite... torej koga točno smo rešili?

Nikogar =) Oz. bogataše?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

FrRoSt ::

damirj79 je izjavil:

Če je kdo vzel kredit s spremenljivo OM pred 9imi leti (2012-2014) vam lahko lepo razloži, da so bile takratne OM skoraj toliko visoke, kot od nevemkoga zgoraj, ki špekulira da bo +5%. Pa smo vseeno preživeli in odplačevali kredit. Takšnih obdobij je bilo že mnogo, vedno so in vedno bodo, ker vse sledi ponudbi/povpraševanju.


Menda ti ne ločiš obdobja debelih in suhih krav!!? ;)

TheBlueOne je izjavil:


Tako je prav, noces sesut sistema. Vem, da je tezko razumeti, da je regulacija kljuc, ker so simulacije dosti tezje. OM seveda ni edino kar regulira. Je menda ja samoumevno, da nismo takega mnenja. OM pomaga potiskati v neko smer.


Menda je cilj vsega, cilj vseh ciljev, svetilnik v nevihtni noči, 2% letna inflacija!! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

FrRoSt ::

Magic1 je izjavil:

Sej sistem se mora sesut, da se nato normalizira. Problem je samo zadet s ukrepi, da se ne sesuje preveč, ali premalo. Inflacija pa tik taka, čas ukrepov je zelo omejen. Žal konkretno zamujajo s postopnim dvigovanjem obrestne mere in zdaj je rizik za falit mnogo večji, ker morajo delat v večjih korakih.


:))

Malo se je zredil in polenil, sedaj bo pa postal ponovno nekoliko bolj fit! :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



Ja, ampak rezultat bo to, da bo čez 3, 4 let vse v cenah x2 ali x3(tudi če bo inflacija takrat YtD torej year to date ali prejšnje leto samo 1% ali 2%, ampak kazalniki zajemajo samo zadnje leto, namesto obdobje od 2021) naše plače pa povečini +15%... overall bo srednji sloj spet siromašnejši, reveži si bodo še težje privoščli nepremičnino ker padcev 50% pozabite... torej koga točno smo rešili?

Nikogar =) Oz. bogataše?


To ne pomeni, da ne bi moglo biti slabse. Je b.p. lahko dosti slabse. Razslojevanje pa je nekoliko druga tema. Kjer pazi kaj govoris. Najnizji sloj ni nujno bolj siromasen, ce gledas absolutno. Je pa vedno vecja razlika dejstvo.

Pa ne pozabit, da ti praviloma nasprotujes ukrepom, ki bi nizali razlike. Posebej progresivne obdavcitve, ki so bolj kot ne edini vzvod.

Malidelničar ::

Consumer price index surges 9.1% in June, hottest rate in over 40 years:
https://seekingalpha.com/news/3856359-c...

Ameriška inflacija junija na rekordnih 9,1 odstotka
https://www.finance.si/9002126/Ameriska...

V senci plinske krize na borzah enormne podražitve elektrike:
https://oe.finance.si/9002141/V-senci-p...

Očitno bomo še nekaj časa imeli inflatorno obdobje. Po drugi strani pa eni temu rečejo 'čiščenje sistema'. Inflacija lahko sproži recesijo, ki očisti sistem in posledično se nato inflacija umiri (dokazano vedno z recesijo inflacija močno pade). LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

damirj79 ::

FrRoSt je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Če je kdo vzel kredit s spremenljivo OM pred 9imi leti (2012-2014) vam lahko lepo razloži, da so bile takratne OM skoraj toliko visoke, kot od nevemkoga zgoraj, ki špekulira da bo +5%. Pa smo vseeno preživeli in odplačevali kredit. Takšnih obdobij je bilo že mnogo, vedno so in vedno bodo, ker vse sledi ponudbi/povpraševanju.


Menda ti ne ločiš obdobja debelih in suhih krav!!? ;)



Ločim, zato pa pravim, da čeprav bodo krediti dražji v trenutku najema, to ne pomeni, da jih ne bo moč poceni odplačevat, nekoč kasneje.

ginekk ::

Utk je izjavil:

Če je inflacija visoka, se ti tudi plača dviga in lažje plačaš vsaj stara posojila.


Huda predpostavka.

Koliko jih poznaš, da sem jim je plača zadnje dve leti zaradi inflacije avtomatsko dvignila skladno z inflacijo? Brez pregovarjanja in brez kakih novih odgovornosti (ker to slednje je napredovanje)?

Delodajalci gledajo eden drugega, nihče ne bo budala dvignil kar tako, vedno je zamik v plačnem dvigu glede na inflacijo, pa še to ne enako za vse sektorje. Morda ne bo nič.

Utk ::

Ne poznam nobenga, ki bi rekel šefu, da bi se zdaj pa počasi lahko malo dvignila, pa da ne bi dobil, marsikomu se je pa tudi avtomatsko.
Ja, noben ne bi dvignil kar tako, vsakemu je treba malo namignit...Če ne imaš primere kot je bila zadnjič tema, ko je človek dobil vajenca, ki ima v štartu 20% večjo plačo kot on, ki tam dela 15 let. A jebiga...bodit tiho še naprej, pa delaj še 15 let tako, če se ne znaš postavit zase.

kow ::

ginekk je izjavil:

Morda ne bo nič.


Verjetno je veliko odvisno od industrije. Vsem pa se bodo place vsaj malo dvignile, ali pa bo ulica.

Magic1 ::

Ko bo usekala kriza, kar more da se umiri inflacija, bo folk na cesti ja. Na cesti mišljeno, kot odpuščeni, ker ne bo več toliko dela.
Tudi v gostinstvu prihaja verjetno metla v jeseni, ko bo folk moral mal razmislit, sli bo še dal 10EUR za malico, ali 3EUR za kofe.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Utk ::

Ne se ti bati za strokovnjake!! ;)

Oni že dobro vedo, kaj in kako poteka!! :)

Nočejo in NE smejo pa zganjati panike!! 8-)

Nekateri "strokovnjaki" napovedujejo inflacijo za leto 2026. Mislim, to je idiotizem. Sej napove jo vsak lahk, in od 100ih jih bo kar nekaj zadelo, ampak po kateri znanstveni metodi lahko z neko gotovostjo to napoveš? Nobeni. Ne samo da je jaz ne poznam, to ni nič čudnega da jo ne, ampak sem 100%, da ne obstaja.
In takim več ne moreš rečt "strokovnjaki", lahko jim pa rečeš "damage control officers" ali kaj podobnega. Ampak ne to mešat s strokovnjaki. Strokovnjak je znanstvenik, ki ti pove kaj je na stvari, če nam je to všeč ali ne, in če bo zarad tega panika ali ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

FrRoSt ::

damirj79 je izjavil:

FrRoSt je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Če je kdo vzel kredit s spremenljivo OM pred 9imi leti (2012-2014) vam lahko lepo razloži, da so bile takratne OM skoraj toliko visoke, kot od nevemkoga zgoraj, ki špekulira da bo +5%. Pa smo vseeno preživeli in odplačevali kredit. Takšnih obdobij je bilo že mnogo, vedno so in vedno bodo, ker vse sledi ponudbi/povpraševanju.


Menda ti ne ločiš obdobja debelih in suhih krav!!? ;)



Ločim, zato pa pravim, da čeprav bodo krediti dražji v trenutku najema, to ne pomeni, da jih ne bo moč poceni odplačevat, nekoč kasneje.


Seveda. :) Tukaj sem v zadnjem času opazil kar nekaj Biserov, drugače in po domače povedano: naravnih Genijev!

Čim dražji bodo krediti, lažje vam bo (nekoč) kasneje! 8-)

kow je izjavil:

ginekk je izjavil:

Morda ne bo nič.


Verjetno je veliko odvisno od industrije. Vsem pa se bodo place vsaj malo dvignile, ali pa bo ulica.


Malo se zagotovo bodo! ;)

In še kakšni (energetski) boni bodo verjetno tudi še padli! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

Magic1 ::

Dražji kot so krediti, bolj podjetja šparajo. Torej tudi povprečen delavec ne more pričakovati, kaj visokih povišic. Ko bo kriza bo bolj govora o nižanju plač. Delodajalca prav nič ne zanima, če gredo tvoji stroški gor, če si pogrešljiv. In večina ljudi je, ko se gospodartvo krči. Še bolj se bo zaostrilo, ker bodo sindikati JU izsilili povišanja, država pa bo rabila dobit od nekje denar... Gospodarstvo vse plača.
Magic

FrRoSt ::

Magic1 je izjavil:

Dražji kot so krediti, bolj podjetja šparajo. Torej tudi povprečen delavec ne more pričakovati, kaj visokih povišic. Ko bo kriza bo bolj govora o nižanju plač. Delodajalca prav nič ne zanima, če gredo tvoji stroški gor, če si pogrešljiv. In večina ljudi je, ko se gospodartvo krči. Še bolj se bo zaostrilo, ker bodo sindikati JU izsilili povišanja, država pa bo rabila dobit od nekje denar... Gospodarstvo vse plača.


:))

Razloži to temle Genijem!! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Magic1 ::

Opažam ja, da je opimističnost zelo prisotna. Plače bodo šle gor, delnice, bitcoin tudi. Sploh ni panike.
V realnosti bo šlo lahko vse gor (malo verjetno, da bodo printerje furali še naprej), sam potem bodo šle tudi cene še bolj gor, ali pa bo šlo vse dol.
Seveda govorim o krajšem časovnem obdobju parih let, če bo vse po sreči. Ne bo šlo permanentno dol.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

kow ::

Ce se to zgodi, je stvar izvedena optimalno. Dolgovi se bodo zmanjsali preko inflacije, kot je cilj.

Magic1 ::

Dokler ni inflacija tako visoka, da ljudje še za osnovne dobrine nima. Potem se ti Šrilanka zgodi in začne marsikaj goret in gre lahko država poljubno let nazaj v razvoju. Ali pa pride na oblast kakšen extremist, ki lahko zadeve še drastično bolj zaserje. Vse se je že doživelo v preteklosti in konkretno močne krize niso nič dobrega. Huje kot je, večja je možnost za res slab razplet.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

kow ::

Sem bil vceraj v trgovini. Folk nabavlja vsega boga. Precej eksoticne zadeve, se vedno. Se pa vidi, da revezi upokojenci zbirajo popuste itd. Samo nasi 70 letniki ne bodo zrusili drzave. Ne bodo protestirali kar tako. Ko bo mladina v riti, pol bo panika. Od tega smo pa se dalec.

Magic1 ::

O tudi 70 letniki rušijo državo. V penzijo pri 50, življenska doba 80+, zdravstvena oskrba do konca, ki se z vsako dodatno leto močno poviša.
https://www.stat.si/poppiramida/Piramid...
Tole bo še treba razrešit nekako.
Trenutno smo v eni fazi zanikanja in večina proba živeti, kot da ni nič. Sam imaš inflacijo, ali pa imaš brezposelnost. Nobena ne bo blagodejna na dolgi rok.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

kow ::

Pa ne s protesti. Danes je objektivno mladim veliko tezje protestirati zaradi inverzne demografske piramide. Njihova relativna moc je objekticno manjsa kot pred 30, 50 ali 100 leti.
Upokojencem obcasno airdropas par 100 evrov, pa das zastonj bus, pa je to to. Vem, da si ne bos priznal - samo tako je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Invictus ::

Jap, pa še penzionisti takoj dobijo zdravstvene storitve, 90+ staremu takoj menjajo kolk, nekdo v srednjih letih 4 tedne čaka na nujno operacijo zlomljene ključnice.

Že tako ali tako se je vzpostavilo sovražno vzdušje do starih, ker so vsi ukrepi kao za njihovoo zaščito, zdaj bo pa še slabše...

Kriza bo, ko se strga srednjemu razredu... Ti so tudi inteligentni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

nekikr ::

Ampak ti imajo precej za izgubiti in se jim zato ne strga. Strga se bogatim, ki gredo zato v Monako (ane, kako je dobro, da "naši" tako hitro kolesarijo :) in lenim levičarjem, ki potem kolesarijo in zahtevajo zastonj nekaj od drugih. Tisti srednji, ki dejansko vse to plačajo, enim in drugim, pa delajo naprej in upajo na najboljše.

kow ::

dronyx je izjavil:

Problem s krediti bo lahko nastal če pride do hujše in daljše recesije, ko začno ljudje izgubljati službe, kredite pa je potrebno kljub temu vračat. Pa takrat verjetno težko čez noč najdeš kupca, sploh za tako drage nepremičnine. Je pa res, da greš pri nas lahko v osebni stečaj.


A niso prakticno vsi krediti za nepremicnine? Bodo pac prodali nepremicnino. Ce imas pa drago nepremicnino, potem pa sploh nisi revez in lahko prodas svoj vozni park in vikendico.
To jamranje, da ne bodo morali vrniti kreditov - temu pac ne bomo nasedli. No, folk bo. Jaz ne bom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

FrRoSt ::

kow je izjavil:

Ce se to zgodi, je stvar izvedena optimalno. Dolgovi se bodo zmanjsali preko inflacije, kot je cilj.


Dolgovi se bodo reprogramirali! ;) Ker države, ne samo, da ne morejo odplačati dolgov, še primanjklaj v državni blagajni imajo! In se morajo na novo zadolževati!

In, ko bodo najemale nove kredite, za poplačilo starih, bodo pribitki, beri: obresti večje in in bo težje finančno breme tudi za države! ;)

Moja pokojna tetka je ljudi delila na dve skupini!! 8-)

Na tiste, ki vedo, koliko je 2+2 in na tiste, ki tega NE vedo! :))

V katero skupino si domišljaš, da ti spadaš!? :)

kow je izjavil:

Sem bil vceraj v trgovini. Folk nabavlja vsega boga. Precej eksoticne zadeve, se vedno. Se pa vidi, da revezi upokojenci zbirajo popuste itd. Samo nasi 70 letniki ne bodo zrusili drzave. Ne bodo protestirali kar tako. Ko bo mladina v riti, pol bo panika. Od tega smo pa se dalec.


Ne, ne bodo je zrušili ti stari reveži! ;) So že marsikaj pretrpel in se naučili v življenju!! :O

Ko se bo pa plebs, ki razkošno zapravlja, znašel na realnih tleh!?? Takrat bo pa čisto druga pesmica! :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

kow ::

FrRoSt je izjavil:


Dolgovi se bodo reprogramirali! ;) Ker države, ne samo, da ne morejo odplačati dolgov, še primanjklaj v državni blagajni imajo! In se morajo na novo zadolževati!


Niso vsi dolgovi drzavni. Ponekod so mocno zadolzena tudi gospodinjstva ali banke. (ne sicer v Sloveniji).

Magic1 ::

Sej zato pa rabimo krizo, da se zadeve malo spucajo. Zdaj so vsi na veliko vzemali kredite in razmetavali denar naokoli. To se mora končat, da bo treba mal premislit kam se da denar. Dlje časa kot to razmetavanje traja, huje bo.
Magic

nekikr ::

In kako smo to spucali pri zadnji krizi? Dali smo 5 milijard v banke, naredili slabo banko, ki še danes nekaj mešetari in dobro plačuje zaslužene kadre in to je bilo to. Nobenega pucanja. Zdaj pričakuješ, da bi bilo drugače? Kakšna je že definicija norosti?

kow ::

Nasa podjetja danes niso vec mocno zadolzena. Razlika je ogromna.

https://tradingeconomics.com/slovenia/p...

Tale graf tudi pojasni gospodarski "cudez" pod vlado JJ-ja (2004-2008)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

FrRoSt ::

Magic1 je izjavil:

Sej zato pa rabimo krizo, da se zadeve malo spucajo. Zdaj so vsi na veliko vzemali kredite in razmetavali denar naokoli. To se mora končat, da bo treba mal premislit kam se da denar. Dlje časa kot to razmetavanje traja, huje bo.

No, temu razmetavanju se definitivno za nekaj časa bloža konec!? ;)

Bomo videli, kako bo z naslednjo sezono!? Ali bodo pivo na morju še vedno prodajali za 6€!? ;)
Morda celo za 10!? ;)

kow je izjavil:

Nasa podjetja danes niso vec mocno zadolzena. Razlika je ogromna.

https://tradingeconomics.com/slovenia/p...

Tale graf tudi pojasni gospodarski "cudez" pod vlado JJ-ja (2004-2008)


Verjetno so res bolj vitka! To pa ne pomeni, da bodo socialna ustanova??

Ali pač!??
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

LeQuack ::

Primer kako lažejo:
"Posledice vojne v Ukrajini čuti vsa Evropa, ne samo Slovenija. Lahko jih čutimo pri prehrambeni in energetski varnosti ... ter na področju draginje, tako energetske kot vse ostale," je na današnji prvi izredni seji v DZ izpostavil Golob.

Medtem ko se je zadnji 2 leti zatiralo gospodarstvo in printalo tone denarja, kriva je pa Rusija.
Quack !

nekikr ::

Bomo videli, kako bo z naslednjo sezono!? Ali bodo pivo na morju še vedno prodajali za 6€!? ;)
Morda celo za 10!?

Kapacitete so polne, torej je še vedno prepoceni. Za postojnsko jamo sem vedno govoril kako drago je, ampak nazadnje sem 45 minut stal v vrsti za karte. Kaj to pomeni? Da je še prostora za dvig cene. Enako na hrvaškem. Dokler je polno gredo cene gor.

Magic1 ::

Sej pravim, da smo še daleč od realne krize. Samo dokler je ne bo, bo pač visoka inflacija. In samo vprašanje časa je, kdaj bodo stvari predrage.
Danes so že rekli pri nas, da bodo omejili ceno elektrike na smešno vrednost, torej ne bo treba šparat. Sam če bo to počela cela Evropa, od kje bo prišla? Načeloma so špice pokrivali plinski agregati, sam plin bo še bolj redek energent. Verjetno bodo redukcije, sam mi ni jasno kako bodo to izvedli pri elektriki. Sej za gospodinjstva je iz Krškega dovolj, bomo pač gospodarstvu spet mal denarja zmetali za škodo. In spet se bo printalo. Sam če/ko ECB dvigne obrestno mero, bo to zelo drago.
Sploh bo pa JJ takoj spet glasen, da bomo bankrotiral in bomo dobili še par dodatnih % stroška.
Magic

kow ::

Kitajska gospodarska rast v Q2 padla za 2.6%. Letna rast je samo 0.4%.
EIA je rekel, da bo leta 2022 porabe nafte na Kitajskem padla. Ups.

Utk ::

Pri nas imamo Talum, ki porabi 10% vse elektrike v državi. V veliki sili se tisto ugasne za mesec, dva, in smo pokriti. S tem se ne naredi neke velike škode.

feryz ::

Talum obratovanje stane več kot NEK-ovo. Ni tako poceni to ugašati.
Ampak če druge ni ...

Dvigneš položnico za štrom in jim plačaš kavčanje. Zakaj pa da ne, saj ga že tako ali tako plačamo ogromno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

FrRoSt ::

Utk je izjavil:

Pri nas imamo Talum, ki porabi 10% vse elektrike v državi. V veliki sili se tisto ugasne za mesec, dva, in smo pokriti. S tem se ne naredi neke velike škode.


Saj talum se redno ugaša! ;) Vedno, kadar ni elektrike... Talum koristi samo odvečno elektriko, oz. Obratuje takrat, ko jo je viška!

Teh viškov ne moreš shraniti, vsaj za dalše (večdnevno) obdobje ne!
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

Magic1 je izjavil:

Sej pravim, da smo še daleč od realne krize. Samo dokler je ne bo, bo pač visoka inflacija. In samo vprašanje časa je, kdaj bodo stvari predrage.
Danes so že rekli pri nas, da bodo omejili ceno elektrike na smešno vrednost, torej ne bo treba šparat. Sam če bo to počela cela Evropa, od kje bo prišla? Načeloma so špice pokrivali plinski agregati, sam plin bo še bolj redek energent. Verjetno bodo redukcije, sam mi ni jasno kako bodo to izvedli pri elektriki. Sej za gospodinjstva je iz Krškega dovolj, bomo pač gospodarstvu spet mal denarja zmetali za škodo. In spet se bo printalo. Sam če/ko ECB dvigne obrestno mero, bo to zelo drago.
Sploh bo pa JJ takoj spet glasen, da bomo bankrotiral in bomo dobili še par dodatnih % stroška.


Očitno ne razumejo ENAČBE! ;)

Bo pač inflacija potegnila, potem pa se bo tudi počasi začelo. Zategovanje pasu, zahtevki in protesti za povečanje plač, ....

Kje bodo pokrili izpade davkov, tudi ne vem!??

Morda ba padel iz zraka!? Tako, kakor tisto, kako se že reče!?? Mana!?? 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

damirj79 je izjavil:

Če je kdo vzel kredit s spremenljivo OM pred 9imi leti (2012-2014) vam lahko lepo razloži, da so bile takratne OM skoraj toliko visoke, kot od nevemkoga zgoraj, ki špekulira da bo +5%. Pa smo vseeno preživeli in odplačevali kredit. Takšnih obdobij je bilo že mnogo, vedno so in vedno bodo, ker vse sledi ponudbi/povpraševanju.


:)):)):))

Sevveda se je dalo prrživet, ker je bil evribor celo negativen!! 8-)

Jaz bi VSAKEMU, ki se ne znajde najbolje in ne razume ekonomskih zadev, TOPLO PRIPOROČAL, da tvojih komentarjev in nasvetov NE jemje resno. Sploh!! :)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.
««
57 / 218
»»