» »

Pomoč pri zasebnosti na netu

Pomoč pri zasebnosti na netu

«
1
2 3
...
5

d0rK ::

Se lahko par privacy expertov pofočka in malo pomaga?

Hočem več narediti za svojo varnost in zasebnost na netu. Pobrisan Facebook, Twitter, Instagram. Trenutno sem se na vseh napravah losal Chroma, nadomestil z Brave brskalnikom. Brez njihovih nagrad za oglase ampak s še parimi extensioni (ublock, noscript, Cookie Autodelete, LocalCDN, Privacy Badger). Ne uporablam več google iskanje ampak duckduckgo. Včeraj sem par ur raziskoval in se odločil za Tutonoto. Bil praktično odločen da vzamem Proton prej ampak mislim da bo lažje živeti s Tuto je pa še vedno zelo privacy oriented. Moti me samo da zaenkrat še ne podpirajo import emailov ker bi rad prenesel vse iz GMail ampak baje bodo kmalu dodali. Uporabil bom svojo domeno s whoisguardom. Nekako me že dlje časa mika, da bi odšel stran z Windows platforme... Elementary OS mi je všeč, kakšen komentar? Google Analytics bom nadomestil z Matomo.

Nisem odločen, če bi vzel VPN ali ne. Kakšna so mnenja? Če bi ga, bi se verjetno odločil za NordVPN.

Tolk na hitro, prosim še za kakšne predloge in pomoč. A je pametno da potem naredim več poddomen za email in imam naprimer enega samo za spletne nakupe, enega samo za forume in podobno?

Pimoz ::

https://www.reddit.com/r/privacy/
Ne hecam. Tam so ljudje, ki so pravi naslov.

HotBurek ::

Pohvalno!

Glede brskalnika še poglej nastavitve, recimo fingerprinting:

https://wiki.mozilla.org/Privacy/Privac...

Ter nastavitve DNS-ja, da imaš:
- od lastnega ISP
- od Arnesa
- ali kaj drugega, lokalnega
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

d0rK ::

Ali je boljše imeti Arnesov ali ponudnikov DNS?

Kakšno mnenje glede VPNja? Privacy subreddit poznam ampak zdaj sem že tukaj vprašal in ne bom se tam postavljal enakih vprašanj. Se mi ne da throwawaya delat. :) Razmišljam da bi na vseh straneh kjer sem spreminjal username v neko random zadevo. Passwordi so že zdaj unique in menjalni na 2 do 3 mesece. Pa bi se username bil samo neka random cifra naprimer.

Uporabnik ::

VPN imam sicer od protona, ampak sem našel še enega po moje boljšega, ni potrebe po registraciji https://mullvad.net/en/
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

Kvinta ::

Pa malo manj paranoje pa je življenje bolj kvalitetno.
A.C.A.B

pegasus ::

Vse naštete tehnologije samo rahlo zakomplicirajo igro skrivalnic na odprtem internetu. Če želite pravo zasebnost, uporabite omrežje, v katerega je zasebnost vgrajena by design - freenet.

LeQuack ::

Pimoz je izjavil:

https://www.reddit.com/r/privacy/
Ne hecam. Tam so ljudje, ki so pravi naslov.


A misliš da NSA in ostali ne berejo in cenzurirajo tam po potrebi? Reddit je prevelik da bi lahko kakšne uporabne nasvete našel.
Quack !

Pimoz ::

In kaj potem tudi če?
Wiki na r/privacy drži v vsakem primeru. Ali imaš kakšne zadržke?
Ker, če misliš samo streljat z kraticami, kjerkoli ti pač paše nisi nič dokazal.

Gagatronix ::

pegasus je izjavil:

Vse naštete tehnologije samo rahlo zakomplicirajo igro skrivalnic na odprtem internetu. Če želite pravo zasebnost, uporabite omrežje, v katerega je zasebnost vgrajena by design - freenet.


Pod pogojem da pustis smartphone doma, ja. :))

Netrunner ::

Zanimivo, da se nekdo spušča tako glovoko v te zadeve :)

Je vredno ?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Uporabnik ::

Netrunner je izjavil:

Zanimivo, da se nekdo spušča tako glovoko v te zadeve :)

Je vredno ?


Vedno bolj. Če ni že prepozno :)
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

Gagatronix ::

Netrunner je izjavil:

Zanimivo, da se nekdo spušča tako glovoko v te zadeve :)

Je vredno ?


Odvisno od tega kako kmalu si zelis na dopust na zaprti oddelek psihiatricne bolnisnice.

d0rK ::

Meni ni to noben napor ker mi je bil Instagram že prej brezvezen, Facebook nisem uporabljal za ničesar razen messenger, Twitter pa tudi sameva že vsaj eno leto. Tako da nisem ničesar izgubil. Niti se ne bi spuščal v to če bi bilo preveč dela ampak mislim da se da to uredit tako da praktično ni razlike v user experience s primerjavi s prej. Danes sem se sicer zalotil da še kar uporabljam Google maps na telefonu, falot. Bom nadomsetil z nečim drugim.

Kakšno mnenje potem glede VPN?

val46 ::

Ne vem kaj počneš na javno dostopnem forumu potemtakem? Razumem da vsak malo gleda nase, pa da se ne ravno prodaja in razdaja na internetu, sam, kar je pretirano je pa le pretirano. Določeni bi zgleda še vedno najraje živeli v jamah, oblečeni v kožuh od kakšne divje živali.

broken/link ::

kaj ima zasebnost s sodelovanjem na javno dostopnem forumu?
kaj ima pretiravanje s tem, da fant noče uporabljat fejbruha in googlovih storitev?
in kako lahko to primerjaš z življenjem v jami?
in na koncu, kakšen je tvoj nasvet da naredi, da ne bo pretiraval in bo živel v 21.stoletju in ne v jami?

Rias Gremory ::

Močno podpiram tvoje dejanje OP. Obljubim, da zvečer napišem kaj uporabnega.

@val46
Hvala za Vaš doprinos k tej temi. Zdaj Vas pa vljudno naprošamo, da nadaljujete z všečkanjem ter Vas vabimo k ogledu kakšne reklame. Le skupaj lahko dosežemo mir in blagostanje.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

feryz ::

In če kenslate google, mislite, da gugl ne ve nič več o vas? In ostali?
Ufff, kako je ta svet simpl. Samo tako dalje in vse bo rešeno.

d0rK ::

Prisotnost na javnih forumih postavljam pod vprašaj samo zaradi folk ki utruja s filozofiranje v primerih ko se išče tehnična resitev.

Netrunner ::

IMO se ne splača pregloboko rinit v to zasebnost :) Nekaj osnovnih zadev se držiš in je čisto ok. Če pa želiš da si off grid, potem pa se moraš odpovedati modernemu načinu življenja.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Furbo ::

Jaz se kak mesec ubadam z uporabo duckduckgo.. ker se mi je google zameril s par potezami.. je kar beden.
Saj google res beleži vse do dolžine nohtov, ampak nekaj od tega pa tudi koristno uporabi za boljše rezultate.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

d0rK ::

Ma ne da je beden ampak izpade neumen. Kar je stoprocentno pogojeno s tem da ne zbirajo toliko podatkov da predvidijo navade uporabnikov.. torej se dejansko žrtvuje kvaliteto rezultatov za zasebnost. In ja, res ima slabše rezultate. Iščem kašen izdelek po slovenskih trgovinah in so rezultati sranje. Tudi če imam nastavljeno državo na Slovenijo.

red365 ::

sem se hotel registrirati na tutanota mail, pa sem moral prebrati: ' Only one Free account is allowed per person. '.
tega nisem zasledil še nikjer...dejansko potem preverjajo ali imaš pri njih dva maila?

Furbo ::

Lahko da preverjajo nekako,.. zasebnost ponavadi tudi stane kak euro.. ker se pač ne zasluži (toliko) s prodajo naših podatkov.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Rias Gremory ::

Hočem več narediti za svojo varnost in zasebnost na netu. Pobrisan Facebook, Twitter, Instagram. Trenutno sem se na vseh napravah losal Chroma, nadomestil z Brave brskalnikom.

Podpiram navedeno.
Edino Brave je neoptimalna izbira. Sicer so brskalniki kompleksna zadeva zato ni neke dobre rešitve. Moje mnenje je da so vsi brskalniki drek. Glede na Brave (web browser) @ Wikipedia mi Brave ne zbuja dobrega občutka. Prav tako v njega (poleg drugih ljudi seveda) investira Peter Thiel, ki je tudi eden izmed ustanoviteljev Palantir Technologies @ Wikipedia, podjetjem, ki se ukvarja z "big data".
Kar pomaga je to, da je Brave open-source. Alternativa je Firefox ali Icecat.

Brez njihovih nagrad za oglase ampak s še parimi extensioni (ublock, noscript, Cookie Autodelete, LocalCDN, Privacy Badger).

Poznam, uBlock origin in NoScript. Glej, da imaš uBlock origin, obstajal je addon s podobnim imenom. Noscripta ne uporabljam, mogoče ga bom spet ko se poglobim v zadeve. Je pa uBlock origin močna zadeva, prav tako tudi sam Firefox (verjetno tudi Brave) omogoča blokiranje 3td party piškotkov. Ostalih ne poznam.

Ne uporablam več google iskanje ampak duckduckgo. Včeraj sem par ur raziskoval in se odločil za Tutonoto.

Boljše, nisi pa končal s tem. Sam sem trenutno tudi na DDG vendar bom prej ali slej migriral na Searx @ Wikipedia (ali kaj podobnega). Trenutno nimam nobenega pravega argumenta proti uporabi DDG, prilepim če najdem.
Glede e-maila sem še na Goolagu.

Nekako me že dlje časa mika, da bi odšel stran z Windows platforme... Elementary OS mi je všeč, kakšen komentar?

Samo slišal sem za njega, mogoče sem ga enkrat testiral v VM.
Predenj menjaš platformo preizkusi v VM, potem še "live" tako, da vidiš če ti vse špila (gonilniki, da ni kakšnih čudnih bugov). Seveda imej zmeraj backup kritičnih datotek (ne glede na to kaj uporabljaš).

Google Analytics bom nadomestil z Matomo.

Ne poznam.

Nisem odločen, če bi vzel VPN ali ne. Kakšna so mnenja? Če bi ga, bi se verjetno odločil za NordVPN.

Imel sem NordVPN, vendar sem prekinil renewal zaradi financ in zato ker bi se rad podučil ali obstaja boljša alternativa. Sicer sem ga imel za cca 100€ za 3 leta, hitrost zmeraj v redu.

A je pametno da potem naredim več poddomen za email in imam naprimer enega samo za spletne nakupe, enega samo za forume in podobno?

Pojma nimam.

Važno je, da ne obupaš saj so nekatere stvari lahko slabše kot kakšne "mainstream" rešitve (več kapitala za nekim izdelkom posledično pomeni več "man powerja", ki delajo na nekem izdelku).

In še za konec, če in ko boš imel čas in voljo probaj tudi freenet, ki ga je omenil @pegasus. Omenil ga je tudi v "big tech cenzura" temi, sam ga še nisem preizkusil.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

sass628 ::

OP že to da si se odstranil iz socialnih medijev je velik korak. Kot search engine namesto Googla lahko uporabis Duckduckgo ali pa Qwant. Za mail lahko uporabiš protonmail al pa tuto. Verjetno boš skor ziher še uporabljal Youtube tako da namesto njega lahko uporabiš https://ytprivate.com (alternate yt frontend) na telefonu pa lahko uporabiš newpipe.

Mato989 ::

Super tema! sem kaj že uporabil
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

primar ::

Kaj pa če bi enostavno odklopil internet....tak nič ne uporabljate :)).

..tak malo za hec :).

LP

facepalm ::

primar je izjavil:

Kaj pa če bi enostavno odklopil internet....tak nič ne uporabljate :)).

..tak malo za hec :).

LP

Ce ne bo sel razvoj v drugo smer, bo to se kako primerna opcija.
Sam ne uporabljam druzbenih omrezij ze dobrih 5 let. Pac odkar sem zaznal, da so postali greznica ter, da ne sluzijo vec prvotnemu namenu.
Zaenkrat (sicer vedno manj) uporabljam tudi gulagove storitve ker me ne briga prevec glede mojih podatkov, pa vendar.. pocasi ni vec tako.
Do sedaj sem bil eden tistih "nimam kaj skrivati", "imam vec koristi kot skode"..
No, (pocasi) ne vec.
Od vedno sem uporabljal internet primarno za raziskovanje, odkrivanje novih znanj. Zato so tudi moji searchi precej random.
Zadnje case pa mi ddg najde bolj relevantne strani od gulaga. Gulag mi nekako ponuja eno in isto sranje.
Problem pri popolni degulagaciji imam na telefonu.
Ce/ko najdem primerno alternativo za gmaps ter shared editiranje excel fajlov, letijo tudi gplay servicies dol.

Ponavljam, problem ni "kraja" podatkov. Problem je uporaba le teh proti uporabniku.
Vcasih je to pomenilo targeted oglasne bannerje, danes to pomeni targeted content, celoten content!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

Rias Gremory ::

Spomnil sem se tudi odprto kodne alternative za BIOS/UEFI. Sicer je problem podprtost naprav saj je treba kodo prirediti za vsak vezni nabor posebej. Podprte so nekatere matične plošče, prenosniki ter usmerjevalniki.
Več branja/koristnih povezav:
BIOS @ Wikipedia
Coreboot @ Wikipedia
Libreboot @ Wikipedia
https://www.tianocore.org/
https://seabios.org/SeaBIOS
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

pegasus ::

Če hočeš dol na hw nivo, potem so ti edina izbira Talos Raptor powerpc desktop in purism ali fairphone kot mobilc.

Ales ::

V seznam mobilcev bi dodal še PinePhone.

m0LN4r ::

A pol placujete samo z gotovino?

Klicete samo s skrito stevilko?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Pimoz ::

Ne pozabit na System76. Izklopijo tudi IntelME.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

Rias Gremory ::

@pegasus @ales @pimoz
Iskrena hvala za navedeno. Poznal sem samo System76, za ostalo še nisem slišal.

@molnar
Ne in ne.
Kombinacija stvari kot so praktičnost, pomanjkanje časa in še kaj mi trenutno preprečuje iskanje alternativ oz. uporabo omenjenih stvari (no z gotovino bi lahko plačeval večino stvari, ampak razne položnice, nakupi preko spleta so problematični. Plačevanje z gotovino lahko tudi več stane (provizije)).
Praktičnost mi je pomembna do določene mere, zasebnost tudi. Vendar imam na dan le X ur na voljo, ki jih lahko namenim takim stvarem.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

m0LN4r ::

Itak najvecja nevarnost je ravno spletno nakupovanje, ki je povezano s tvojim bancnim racunom, ki je s tvojimi podatki. Kaj kupujes, kje kupujes, transakcije ni da ni in te informacije grejo naprej. Kreditna-paypal-trr-tvoji osebni podatki + telefon + email grozno.

Telefon pa imas problem, kaj drugi ljudje pocnejo s tvojo cifro, kje jo imajo shranjeno, google backup, samsung backup, facebook povezava kontaktov, dostop do kontaktov in med temi kontakti je tvoja cifra.

Potem ponudniki teh storitev prakticno tudi belezijo vse zivo o tebi, med drugim tudi kaksne ovinke delas, kaksen vpn uporabljas itn.

Pac to skrivanje je, po mojem mnenju kot ob korenu kurca preluknjan kondom in seks z zaprtimi ocmi enega udelezenca.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

sass628 ::

m0LN4r je izjavil:


Pac to skrivanje je, po mojem mnenju kot ob korenu kurca preluknjan kondom in seks z zaprtimi ocmi enega udelezenca.



Je pa še vedno seks:))

GupeM ::

sass628 je izjavil:

Je pa še vedno seks:))

Ja, bi bil pa boljši brez kondoma.

Rias Gremory ::

@facepalm
Ce/ko najdem primerno alternativo za gmaps ter shared editiranje excel fajlov, letijo tudi gplay servicies dol.

Če najdeš alternativo Googlovim spreadsheetom deli prosim.
Nekaj jih je, vendar nobene še nisem preizkusil. V prihodnosti bom tudi to postavil na svoj strežnik, mogoče naredim kakšno temo na to temo.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Sh4dy ::

Tule je dober guide, kaj uporabljat in kaj ne https://github.com/pluja/awesome-privacy

SmeskoSnezak ::

Za kaksno komunikacijo tudi preveri Session:
https://oxen.io/blog/weekly-dev-update-...
@ Pusti soncu v srce... @

Ales ::

Jaz bi za komunikacijo predlagal Matrix protokol in Element.

poweroff ::

Tule je opisan sistem zasebnosti (tudi lokacijske) za mobilne telefone: https://raghavan.usc.edu/papers/pgpp-ar...

Hudo zanimiva zadeva, vendar žal na trgu ni nobenega takega providerja.
sudo poweroff

Saul Goodman ::

vsakemu, ki bi se rad spustil v privacy rabbit hole, toplo priporočam podcaste Michael Bazzell-a (https://inteltechniques.com/). je beginner friendly in zadnjih par let podcastov je pure goldmine informacij. igra na obeh straneh, torej OSINT vs Privacy, kar je odlična kombinacija znanj.

prowb ::

Rias Gremory ::

Tole bom pustil tukaj, če koga zanima: Tales of favicons and caches

It's all so tiresome. ;((
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

SmeskoSnezak ::

poweroff je izjavil:

Tule je opisan sistem zasebnosti (tudi lokacijske) za mobilne telefone: https://raghavan.usc.edu/papers/pgpp-ar...

Hudo zanimiva zadeva, vendar žal na trgu ni nobenega takega providerja.

Matthai, mogoce bi blo kul tole predstaviti ljudem od Sessions aplikacije, zgleda so full za odprto kodo, ip.

LP, Smeska
@ Pusti soncu v srce... @

napsy ::

jaz sem v zaddnjih dveh letih naredil sledece za svoj privacy:

- omejil facebook na bare minimum
- skenslal instagram
- skenslal twitter in sel na mastodon
- duckduckgo namesto google.com
- lasten NAS za podatke
- skenslal google suite (drive, docs, spreadsheets, ...)
- skenslal gmail in sel na protonmail
- skenslal chromium in sel na firefox (ga sicer ze nekaj casa uporabljam)

Na mojem todo pa je se:

- skenslat whatsapp
- skenslat google account na telefonu
- skenslat youtube (ta bo posebej tezka)
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

Kayzon ::

In kaj imas takega da moras bezati googlu,pac ajde razumem ce si vladni agent al pedofil pa mors skrit reci ki jih pocnes.. Ampak en navaden user? Zdi se mi navadna potrata casa ker realno ne mores ubezati temu ce uporablas tehnologijo,ze to ko imas telefon je kontra temu kar se gres,da ne govorim o drugih receh. Najbolse da greste v gozd zivet brez elektrike in vsega.

napsy ::

Tut jaz sem nekoc tako razmisljal ;) gre se za principe in koliko podjetjem dovolis, da trgujejo s tvojimi podatki.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

ProtonMail.com

Oddelek: Omrežja in internet
365290 (1166) Boobiz
»

DeGoogle

Oddelek: Informacijska varnost
425918 (2714) McClane
»

Kako se rešit Googla?

Oddelek: Informacijska varnost
475304 (3536) gendale2018
»

Alternativa gmailu

Oddelek: Omrežja in internet
469170 (7532) c3p0

Več podobnih tem