» »

Windows 10 ne spozna grafične kartice

Windows 10 ne spozna grafične kartice

          ::

Med korono sem se namenil nadgraditi grafično kartico, za malo hitrejše poganjanje kakšne igre. Glede na starost računalnika sem nabavil Asus Phoenix GeForce GTX 1650 4GB, kar je velik korak glede na neko staro, pasivno hlajeno Nvidio. Windows 10 kartico spoznajo le kot "windows basic display adapter", namestitev nobenih gonilnikov ne uspe, saj namestitveni program ne zazna kartice. Preizkušal sem različne verzije in variante gonilnikov, uporabil poseben program za čiščenje starih gonilnikov, namestil popravke Windows, nato odstranil vse popravke Windows, ... nič. Kartica sploh ni zaznana kot Nvidia ampak kot zgoraj omenjen basic adapter.

Na tem računalniku se sicer primarno uporablja Linux, kjer je grafična kartica normalno zaznana. Če ne bo šlo drugače, bom zamenjal Windowse nazaj na 8.1.

Gejspodar ::

Uporabi Display Driver Uninstaller v safe mode.

Si pa žal kupil dead on arrival grafično (kar se tiče relativne konkurenčnosti) - karkoli drugega bi bilo veliko boljše.

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

Kaj pravi gpu-z? Jo prepozna?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

          ::

Gejspodar je izjavil:

Uporabi Display Driver Uninstaller v safe mode.

Si pa žal kupil dead on arrival grafično (kar se tiče relativne konkurenčnosti) - karkoli drugega bi bilo veliko boljše.


DDU-ja v safe modu nisem poganjal, bom poizkusil še to. Grafično sem kupil zaradi cene, je pa po testih cca. 25x hitrejša od tiste, ki sem jo imel do sedaj, saj mi je bila vedno prioriteta le to, da je pasivno hlajena. V novejših računalnikih pa sem potem kupoval plošče z integrirano grafiko.

mtosev je izjavil:

Kaj pravi gpu-z? Jo prepozna?


Tega orodja nisem poznal, bom preizkusil.

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

Kateri računalnik imaš? 775 podnožje? Še kak dual core (še pred C2D)? Je mogoče z pcie 1.0 slotom?

          ::

Slot je PCIE 2.0, računalnik je res star (Asus P6T Deluxe V2), podnožje za procesor je Socket 1366, notri je eden najboljših i7 iz tistega časa. Ampak PCIE slot ne bi smel biti problem, ker je v Linuxu kartica normalno zaznana in normalno deluje. Od Nvidie program v Linuxu tudi javi, da deluje v PCIE 2.0 načinu.

Izi ::

Če zaženeš Windos Update bi moralo najti novo napravo in namestiti driverje. Razen če imaš W10 že dolgo nameščene in si kaj izklopil pri posodabljanju sistema.

Če ne drugega greš pa ročno v "Device Manager".
Tam med "Display Adapters" mora biti "Microsoft Basic Display Adapter", ker drugače sploh ne bi imel slike na ekranu.
Desni klik na "Microsoft Basic Display Adapter" in izbereš "Update Driver" in to je to.

          ::

Izi je izjavil:

Če zaženeš Windos Update bi moralo najti novo napravo in namestiti driverje. Razen če imaš W10 že dolgo nameščene in si kaj izklopil pri posodabljanju sistema.


Update mi od ene verzije dalje ne deluje več, javi da posodobitve ni mogoče namestiti. Sem poizkusil različne ročne variante, a vse brez uspeha. Poizkusil sem tudi s ponovno namestitvijo Windows 10, ki so bili novejše verzije od omenjenega update-a, a namestitev crkne. Sklepal sem da je to mogoče posledica tega, da gre za zelo star računalnik.


Izi je izjavil:

Če ne drugega greš pa ročno v "Device Manager".
Tam med "Display Adapters" mora biti "Microsoft Basic Display Adapter", ker drugače sploh ne bi imel slike na ekranu.
Desni klik na "Microsoft Basic Display Adapter" in izbereš "Update Driver" in to je to.


To je bila ena prvih stvari, ki sem jih preizkusil, a dobim odgovor, da ne najde gonilnikov za to napravo. Poizkusil sem tudi tako, da sem shranil vsebino mape, ki jo naredi namestitveni program od Nvidie (in po neuspeli inštalaciji pobriše) in poizkusil ročno podtakniti gonilnike, vendar tudi brez uspeha.

Pri nameščanju gonilnikov pa dobim tole sporočilo:

Zgodovina sprememb…

Izi ::

Hja to je pa kar hud problem. Imaš samo dve možnosti in sicer sveža namestitev Windows 10 ali pa greš skozi tole celotno proceduro:

WizzardOfOZ ::

1366 cpu nima problemov s temi karticami. Po moje imaš problem v samem sistemu windows 10.

snami si z ms strani windows 10, pa si jih daj na ključek in počisti disk pa štartaj inštalacijo na novo. Bi jo moralo zaznati.

mtosev ::

Postal še nisi gpu-z screenshot.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

          ::

mtosev je izjavil:

Postal še nisi gpu-z screenshot.


Počakaj, da pridem do računalnika ....

          ::

mtosev je izjavil:

Postal še nisi gpu-z screenshot.


Screenshot sem dal na to povezavo (google photos). Upam da deluje.

Klik na Lookup v bazi ne najde te grafične kartice, če iščem po tem vendor in hardware IDju po netu, pridem do pravega grafičnega čipa.

Zgodovina sprememb…

          ::

Izi je izjavil:

Hja to je pa kar hud problem. Imaš samo dve možnosti in sicer sveža namestitev Windows 10 ali pa greš skozi tole celotno proceduro:


Poizkusil sem tole proceduro. Če sem dosledno sledil navodilom, mi je po namestitvi gonilnikov Device Manager kazal neko drugo Nvidio, vendar s klicajem. Posodobitev gonilnikov za to napravo je nato Display adapter povrnilo na tisti Windows basic .... Potem sem šel ročno pogledati tisto INF datoteko in pogledal, kakšne vendor in HW IDje pričakuje za mojo grafično kartico in ustrezno popravil te vnose (postopek iz navodila popravlja zmeraj prvi vnos v skupini). V tem primeru sem po namestitvi gonilnikov sicer dobil v Device managerju svojo grafično kartico, vendar spet s klicajem. Posodobitev gonilnikov je tudi v tem primeru zadevo povrnila v windows basic display adapter. Naj še omenim, da sem pred vsako namestitvijo odstranil stare gonilnike z DDU v varnem načinu.

          ::

Sedaj sem iz računalnika odklopil vse ostale naprave (odstranil zunanje USB naprave, odstranil dodatno USB 2.0 kartico, odklopil BlueRay, v BIOSu onemogočil JMicron krmilnik, 1394 krmilnik, ...). Za tem sem pognal Windows posodobitev. Trenutno sem na verziji 1703 (ko sem reševal problem, sem v neki točki tudi odstranil vse posodobitve), sistem pa se še posodablja. Bom videl popoldne, ampak pred tem se računalnik ni posodobil na 1903 ali novejšo verzijo (posodobitev ni uspela, sveža namestitev te ali novejše verzije pa je crknila). BIOS je pa na zadnji verziji.

Riff ::

čudno tud če daš ročn instal d ane pali, k to je pa zelo nova grafična pa če še probaš najnovejše gonilnike, lahko da res kj win 10 kera vewrzija heca , k AMD drgač pa naprier priporoča zsvoje RX serije da je najnovejši win 10 updejt na 1909 pa bodo potem tud tazadni gonilniki dobr delal

          ::

Po dveh dneh mi je zadevo uspelo rešiti. Kot sem omenil, se tudi windowsi niso posodabljali. Nameščanje nadgradenj od 1703 dalje ni več delovalo. Namestitev preko Windows Update in delovala, sveža namestitev pa se je obesila. Zato sem se spravil rešiti najprej ta problem. Po nekem postopku sem uspel pridobiti kodo napake. Googlanje mi je povedalo, da gre za znano napako v Windowsih, ki se vleče že od sedmice dalje. Na koncu je zadoščalo to, da sem v BIOS-u izključil VT-X (po precej drugih neuspešnih poizkusih), popravki so nato posodobili Windowse, vmes je bila spoznana tudi grafična, namestil sem tudi najnovejše gonilnike od Nvidie. Ker pa je na tem računalniku primarni sistem Linux, v katerem imam okoli 10 virtualk za različne namene (VirtualBox), me je skrbelo, če bo vse to delovalo. Za sedaj je videti, da tudi to deluje.
Hvala vsem za pomoč in nasvete.

Ales ::

Hm, pa linux vidi VT-X kot delujoč? Kakorkoli, jaz bi na tvojem mestu VT-X ob rebootu v linux vklapljal nazaj.

DamijanD ::

A ti zdaj dela tudi, če vključiš VT-X?

mtosev ::

To ni napaka v windowsu, ampak v biosu. Drugače maš na techpowerup patched biose za x58 plate. Googlaj techpowerup x58 bios pach
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

          ::

Ales je izjavil:

Hm, pa linux vidi VT-X kot delujoč? Kakorkoli, jaz bi na tvojem mestu VT-X ob rebootu v linux vklapljal nazaj.


Trenutno imam izklopljenega. Kako pa vidim kako ga Linux vidi?

mtosev je izjavil:

To ni napaka v windowsu, ampak v biosu. Drugače maš na techpowerup patched biose za x58 plate. Googlaj techpowerup x58 bios pach


Sem našel patch tudi za mojo plato, hvala. Nalagal pa tega ne bom, ker je to eden izmed delovnih računalnikov, uporablja pa se v Linuxu, Windows imam samo za kakšno igro.

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

Če je VT-X izključil v biosu, potem je na off v vseh os-jih.

          ::

Se opravičujem za napačno informacijo: v BIOSu sem moral izključiti VT-d, torej možnost neposrednega dostopa virtualiziranih OS-ov do naprav na PCI vodilu. To možnost se v BIOS-u upravlja pod zavihkom Chipset, medtem ko je pod zavihkom CPU še ena opcija, ki se sicer imenuje drugače, ampak je verjetno ekvivalent VT-X. To zadnjo imam vključeno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nvidia driveri

Oddelek: Pomoč in nasveti
16749 (632) D3m
»

Trije monitori - znanstvena fantastika? (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
7710756 (8232) PrimozR
»

Težave z gonilniki grafične kartice

Oddelek: Pomoč in nasveti
9730 (618) safast
»

Težava z gonilniki grafične kartice

Oddelek: Pomoč in nasveti
272586 (2237) M-XXXX
»

ATI Rage II 3D na Windows 8

Oddelek: Pomoč in nasveti
162824 (2544) [D]emon

Več podobnih tem