» »

Pandemija COVID-19

Pandemija COVID-19

Temo vidijo: vsi
««
98 / 355
»»

Barakuda1 ::

mirzad je izjavil:

Barakuda1 je izjavil:

o.k. ukrepe imamo, kakršne imamo.
Moje mnenje, je preprosto ...poskušajmo jih upoštevat.
Če se bodo pokazali kot nečloveški ali neizvedljivi, bodo itak kmalu spremenjeni.

Imam pa eno povsem praktično vprašanje, ki vrjetno zanima še koga in ne samo mene.

Kako je s poslovanjem veterinarskih ambulant.

Mnogi smo latniki hišnih ljubljenčkov (od mačk in psov pa naprej)

In vrjeli ali ne ....ti naši "prijatelji" tudi zbolevajo (včasih tudi zelo resno).

Ali obstoji kakšen seznam veterinarskih abulant, ki bodo dežurale?

Navodila za varno uporabo naših storitev

🐾Prosimo, da za ne nujne zadeve obvezno pokličete v ambulanto pred obiskom, da vam lahko zagotovimo čim krajše čakanje in minimalna srečanja z drugimi obiskovalci

🐾 Z vsako živaljo lahko v ambulanto pride le ena zdrava oseba, če vas je več, vas bomo prosili, da ostali počakajo pred vrati

🐾 Obiskovalce prosimo, da med sabo in zaposlenimi vzdržujejo priporočeno razdaljo vsaj 1 meter, še bolje več, 1,5 m. Čakalnica je dovolj velika, da je čakanje povsem varno, lahko počakate tudi zunaj. Vse površine redno razkužujemo, v čakalnici je tudi umivalnik s toplo vodo, na razpolago je milo, papirnate brisače in razkužila za roke.

🐾Če ste bolni, je bolje, da žival pripelje kdo, ki je zdrav, če pa to ni možno, nas že po telefonu opozorite na to, da lahko zagotovimo varen prevzem živali, vi pa lahko počakate pred ambulanto.

🐾Ambulanto ( in trgovino) redno razkužujemo, posebej površine, ki so v stiku z ljudmi, da zagotavljamo vašo varno uporabo naših storitev, lepo prosimo, da se tudi vi naše cenjene stranke, držite vseh priporočil.

🐾Naš delovni čas ostaja še naprej kot običajno, opravljamo vse običajne storitve.
Če bo prihajalo do sprememb, vas bomo o tem sproti obveščali.

Hvala za razumevanje, želimo vam in vašim štirinožcem čim manj težav in čim več zdravja.

Za vsa dodatna vprašanja smo na voljo na elektronskem naslovu veterina@macjahisa.si ali telefonu 040971118.



Super
In kje se ta ambulanta nahaja?

Sicer hvala za obvestilo, a mene je zanimalo malo bolj sistemsko ...mislil sem, ali obstoje dežurne veterinarske službe širom države....al ne.

harvey ::

Vazelin je izjavil:

Btw. kje je Janković? Dobesedno ni nobenega odziva iz njegove strani. Kot da ga ni. Arsenovič v MB se je nekaj oglasil a Jankovič kot da ga ni nikjer

Ene dva dni nazaj se je javil po FB

https://t.co/ReNObN1EQd?amp=1
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

VelkBla ::

Vazelin je izjavil:

Kaco je uradni govorec??
Krizni štab je dobil tudi uradnega govorca, to je postal Jelko Kacin.

https://siol.net/novice/slovenija/sesta...

V primerjavi s prejšnjo sestavo je nova vladna sestava impresivno hitro reagirala



Heh, bi lahko na to dal kakšno analogijo, ampak ok. Kakorkoli, v vsakem primeru, če se bo zadeva še bolj zapletla, bodo itak vsi drugi krivi, vedno so. Drugače so določene procedure za sprejetje ukrepov, ampak se politizacija obrača drugam, dodatno pa naredijo še mediji, ki delajo nepotrebno paniko.

Ne vem, če je že bilo, lahko, da sem zgrešil: https://4d.rtvslo.si/arhiv/koronavirus-...

VelkBla ::

Telbanc je izjavil:

http://www.demokracija.si/fokus/dan-23-...

"22:40 Tonin: S ponedeljkom začasna zaustavitev javnega prometa"

Prava poteza! To bi moralo strezniti ljudi.
Upam da to tudi zadostuje, da se kakšni, ki jim ni nujno biti v službi, lahko izgovorijo in ostanejo in delajo doma.


A ni to samo po sebi samoumevno? Za to ni potrebnega nobenega odloka, ampak zdravo kmečko pamet, kjer na 101 način govorijo, da se je treba izogibati množicam, prekiniti socialne stiki, itd itd.

P.S.: Zgleda je zmaugy vmes zbrisal svoj post in posledično izginil tudi njegov nickname

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VelkBla ()

kixs ::

Zgledovati bi se morali po NEK. Objavljeno 13.3.2020:


...

Izjemna pozornost in ukrepi so namenjeni samozaščitnemu obnašanju izmenskega osebja in zagotavljanju pogojev za zmanjšanje tveganja okužbe. Vztrajamo, da se upoštevajo navodila za zmanjšanje verjetnosti prenosa virusa, samoizolacije, medsebojne ločenosti in stalnosti izmenskih posadk, dezinfekcije skupnih vozlišč in nadzora temperature ob vstopu v elektrarno.

Pred desetimi dnevi so bili sprejeti ukrepi, kot so prepoved obiskov zainteresiranih skupin javnosti v NEK, prepoved službenih potovanj, dvotedenska karantena za vse povratnike iz počitnic v Italiji, prehod na sestanke preko digitalnih povezav. Podali smo jasna navodila samozaščitnega obnašanja zaposlenih izven delovnega časa, torej doma.

...


https://www.nek.si/sl/novinarsko-sredis...

Vazelin ::

Koliko naj bi torej virus preživel na kljukah vrat, predmetih, itemih v trgovinah in podobno? Koliko dni?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

mirzad ::


https://www.24ur.com/novice/slovenija/n...
Novi ukrepi kriznega štaba: ustavitev javnega prometa, žičnic. Kmalu tudi zaprtje lokalov?

zakaj ne že sedaj zaprtje lokalov?

phantom ::

Vazelin je izjavil:

Koliko naj bi torej virus preživel na kljukah vrat, predmetih, itemih v trgovinah in podobno? Koliko dni?

Do 3 dni: https://www.medrxiv.org/content/10.1101...
~
~
:wq

Urbano#Desno ::

mirzad je izjavil:


https://www.24ur.com/novice/slovenija/n...
Novi ukrepi kriznega štaba: ustavitev javnega prometa, žičnic. Kmalu tudi zaprtje lokalov?

zakaj ne že sedaj zaprtje lokalov?


Ma tudi ce zaprejo lokale se je 1/4 slovenije zadnje 3 dni guzvalo v trgovinah in je zaprtje lokalov kjer bolj oddaljeno sedi 10,15 ljudi naenkrat nekako pod rubriko to little to late

NMH ::

perci je izjavil:

Tako pa lahko umiritev pričakujemo šele čez 5-7 dni

Ti si pa optimist. Če se bo čez tri tedne začelo umirjati, bomo lahko happy.


V bistvu se začne umirjat že znotraj tedna. Recimo JK brez hudih ukrepov ampak samo testiranja:



Poleg Wuhana so tudi ostala mesta na Kitajskem imela izbruhe tega virusa, pa niso uvajala tako hudih ukrepov (nekaj podobnega kot jih mi uvajamo) kot Wuhan, pa so zdaj po nekaj tednih praktično brez novih primerov korone.

ziga1990 ::

a veste kaj ne razumem:

Govorijo kako se moramo izogibat javnem življenju in oni zapirajo vse muzeje,šole in sedaj možno da bojo še lokale zaprli ampak vseno pa še vedno moramo iti na delo in tam smo v stiku z drugimi. Kako mislijo da se bo ustavilo, če ljudje grejo v službo in se tam družijo?
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

Baja ::

saj se ne bo ustavilo. zboleli bomo vsi. gre se samo za to, da ne zbolimo vsi naenkrat, ker bo zdravstvo počepnilo.

[Michael] ::

Sej ne, da se ustavi.
Samo upočasni, to je bistvo.
Vsem ni treba na delo, eni lahko delajo od doma in nekateri smo dobili prosto za 2 tedna 8-)

Miki N ::

Vedno manj bo folk tiho. Sploh, ko bodo nekateri ugotovili, da po "počitnicah" ni več šihta za vrniti se domov. Kadar zmanjkuje "lepih" opcij se določene "tabu" rešitve zdijo vedno manj grozne.

Drugače je čisto možno, da je v najbolj prizadetih delih KItajske preprosto zbolela kritična masa (ponavadi od 60% naprej - povsem "izvedljivo") - že davno so nehali testirati asimptomatične primere in vemo, da je celo z obsežnim testiranjem možno zajeti samo del pa še to na koncu vseeno vključuje matematične akrobacije.

Verjetno bo boljši pokazatelj ZDA, kjer je testiranje bolj stvar izbire in zna biti mogoče statistično bolj relevantno - ker se bo testiralo veliko ljudi brez simptomov ... zaenkrat (dokler ne zmanjka testov). Seveda pod predpostavko, da so ti testi sploh natančni in koliko, recimo, da so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

billy ::

Izolirat bi se moralo starejše, tudi po lastni pameti, pač vnuki in potomci ne hodijo okoli njih, razen če starostnik potrebuje pomoč, jim prinesejo hrano, ipd.

Sedaj pa gre vse v smeri kolapsa gospodarstva (saj banke bodo lepo služile...), kar bo imelo veliko večje posledice, kot če zaradi korone umre nekaj ljudi. Žal tako je, čeprav kruto slišat.

Je kdo mogoče že kontaktiral RK, baje rabijo prostovoljce, za kakšno delo se gre?

Miki N ::

billy je izjavil:


Sedaj pa gre vse v smeri kolapsa gospodarstva (saj banke bodo lepo služile...), kar bo imelo veliko večje posledice, kot če zaradi korone umre nekaj ljudi. Žal tako je, čeprav kruto slišat.


Zanimivo, da saj kolikor sem se jaz pogovarjal s starejšimi, tudi mojimi starši (70+) so vsi v bistvu presenetljivo kar tega mnenja. Onadava sta celo rekla da "se zaradi tega se ne izplača". Starejša generacija tudi malo drugače gleda na "etiko", kot mlajši, kaj vem.

Itak že če samo ukineš oskrbo na domu (slej ko prej bodo zboleli tudi NEKATERI oskrbovalci - nakar ostali v stiku avtomatično padejo v "karanteno") bo "zdravilo" za starejše slabše od bolezni.
Mogoče te "šibkejše" večinoma rešujemo samo v idealiziranih modelih v naših glavah, v resnici pa jih ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

billy ::

Saj moja starostna skupina je ogrožena, ampak zaradi ekonomike. Končno smo splavali iz finančne krize in nam gre dobro, sedaj pa bogve kaj bodo globalne posledice tega virusa - za gospodarstvo.

70+, penziče, je najlažje izolirat, ne rabijo na šiht, stvari jim lahko dostavi RK, ipd, le disciplina bi morala biti.
Zdaj so pa celo v takšnem položaju, da niti do osebnega zdravnika ne morejo. Kaj pa tisti, ki bodo posredno zaradi tega umrli?

btw, je kdo pomislil na brezdomce, zapirajo se javna stranišča, kako bo to potem zgledalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: billy ()

Miki N ::

Kar si kdo želi bo počasi postalo irelevantno. Nihče si ne želi umreti, sploh počasi. Ampak saj si tudi nihče ne želi sesutega gospodarstva in večletne revščine pa se nikogar ne vpraša. Moja starša sta verjetno mislila ravno na to, ko sta rekla "da samo zaradi tega se ne izplača". Pa ne trdim, da imata prav, samo zanimivo mi je bilo slišati.

Saj pravim, ta "etična" izbira bo postajala vedno težja. Sploh če večina prebivalstva ne bo delila vašega mnenja.

Kako jih boš pa prepričal? Na silo? Z našimi policijskimi velekapacitetami? Našo številno vojsko? Pri nas je uporaba sile "javna storitev", ki bo čez čas ravno tako prizadeta kot vse ostalo.

Jaz bi celo rekel, da če se "splošna populacija" odloči za žrtvovati "šibkejše" oziroma v tem vidi konec izčrpljujočih ukrepov jih NIHČE ne more ustaviti. Zaenkrat še ne uporabljam prve osebe množine. Zaenkrat. Nobenega "švasanja" v stanovanja ne bo, ke ne bo ne varilcev, ne "švas aparatov". Saj mogoče pa zato Janša stalno ponavlja o "samoizolaciji kot najboljši rešitivi" ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

asaxyxas ::

Ali Pošta Slovenije še dostavlja pakete? Nekaj sem naročil preko spleta. Ali lahko pričakujem paket, ki bi ga prejel naslednji teden, če ga bo dobavitelj sploh poslal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: asaxyxas ()

billy ::

Miki N je izjavil:



Kako jih boš pa prepričal? Na silo? Z našimi policijskimi velekapacitetami? Našo številno vojsko? Pri nas je uporaba sile "javna storitev", ki bo čez čas ravno tako prizadeta kot vse ostalo.


Kako pa se bo sedaj zagotovila karantena*, oz kako se v tujini zagotavlja, da ostajajo ljudje doma? Verjetno represivno, ne?

* sem skoraj prepričan, da bo pri nas kmalu nacionalna karantena po zgledu mnogo drugih držav.

Najbolj enostavno je vse zapreti in tako ljudem posredno preprečiti, da kam grejo, ker itak ni kam iti. Ampak..wtf?
Zapirajo se lokali. Kaj pa bencinske, ki imajo lokan znotraj istega prostora. Ok, prepoveš točenje pijače, kaj če si gre človek na blagajno kupit pir in se vsede tja, ga bodo "ven odnesli"? Poleg pa še bo 10 lokalnih pijančkov, ki pač ne morejo brez pijače. Hkrati pa bo prihajal not "zdrav" folk, ker bo itak samo to odprto...gnetenje na malem prostoru - viva la virus.

Miki N ::

billy je izjavil:

Miki N je izjavil:



Kako jih boš pa prepričal? Na silo? Z našimi policijskimi velekapacitetami? Našo številno vojsko? Pri nas je uporaba sile "javna storitev", ki bo čez čas ravno tako prizadeta kot vse ostalo.


Kako pa se bo sedaj zagotovila karantena*, oz kako se v tujini zagotavlja, da ostajajo ljudje doma? Verjetno represivno, ne?

* sem skoraj prepričan, da bo pri nas kmalu nacionalna karantena po zgledu mnogo drugih držav.


Ja samo vsi se zgledujejo po Aziji - po mojem bo marsikdo ugotovil, da nismo tam. Ne vem kaj bo ampak če bi se trenutno folk odločil narediti konec izolaciji... jin noben organ v SLoveniji ne more zaustaviti.

Za enkrat se mi zdi da še kar sodelujemo vsi. Zaenkrat.

Miki N ::

billy je izjavil:

Miki N je izjavil:



Kako jih boš pa prepričal? Na silo? Z našimi policijskimi velekapacitetami? Našo številno vojsko? Pri nas je uporaba sile "javna storitev", ki bo čez čas ravno tako prizadeta kot vse ostalo.


Kako pa se bo sedaj zagotovila karantena*, oz kako se v tujini zagotavlja, da ostajajo ljudje doma? Verjetno represivno, ne?

* sem skoraj prepričan, da bo pri nas kmalu nacionalna karantena po zgledu mnogo drugih držav.


Ja samo vsi se zgledujejo po Aziji - po mojem bo marsikdo ugotovil, da nismo tam. Ne vem kaj bo ampak če bi se trenutno folk odločil narediti konec izolaciji... jih noben organ v Sloveniji ne more zaustaviti - in kapacitete za to se ne povečujejo. Kaj je bilo na Kitajskem ni važno.

Zaenkrat se mi zdi da še kar sodelujemo vsi. Zaenkrat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Urbano#Desno ::

asaxyxas je izjavil:

Ali Pošta Slovenije še dostavlja pakete? Nekaj sem naročil preko spleta. Ali lahko pričakujem paket, ki bi ga prejel naslednji teden, če ga bo dobavitelj sploh poslal?


https://www.posta.si/o-nas/novice/ukrep...

Ne bodo vec dostavljali domov, tako da bo folk moral na skupno tocko :D torej posto po paket

Qcube ::

Kako izgleda življenje v lockdownu v vuhanu:

drvo ::

Urbano#Desno je izjavil:

asaxyxas je izjavil:

Ali Pošta Slovenije še dostavlja pakete? Nekaj sem naročil preko spleta. Ali lahko pričakujem paket, ki bi ga prejel naslednji teden, če ga bo dobavitelj sploh poslal?


https://www.posta.si/o-nas/novice/ukrep...

Ne bodo vec dostavljali domov, tako da bo folk moral na skupno tocko :D torej posto po paket


Sicer tvoj egoizem v krizi ni ravno na mestu, pa ti vseeno odgovorim. Priporočene pošiljke se bodo vročale brez podpisov v nabiralnike(velja za navadne priporočene pošiljke brez dodatnih storitev), mislim, da bo podobno veljalo za pakete brez storitev, da se bodo puščali na dogovorjenih mestih, pred vrati v lopi, itd. Sodna pisma(ozr. pošiljke po zakonih)se bodo obveščala, kar pomeni, da se po njih pride na pošto. Če teh ni res nujno takoj dvignit(to so pošiljke zpp, zup) ne hosite na pošto. Te pošiljke se petnajsti dan vloži avtomatsko v nabiralnik.
Takšna so trenutna navodila, lahko pa se seveda to v kratkem tudi spremeni. Tudi na pošti bodo veljala pravila vstopanja. En šalter ena stranka, ostali počakajo zunaj. Prosim, držite se teh navodil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drvo ()

Mr.B ::

V avtriji od torka dalj :
- Restavracije so od Torka dalje v celoti zaprte.
- Zaprta so tudi igrišča in športna igrišča.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

s1m0n ::

Zato ker v resnici ne gre za to, da se npr. ti osebno ne boš okužil. Gre se za to, da se virusu omeji možnost širjenja. Poglej si te simulacije.


Primarno se gre, da se širjenje upočasni... Širjenje boš s težka omejil ne samo, da smo za to že mesece prepozni kaj šele, da česar takšnega nimaš niti možnosti omejiti.

imagodei ::

Kaj pa zdaj blodiš?

Širjenje seveda lahko upočasnimo, vendar pa bi se ljudje morali začeti razumno in odgovorno obnašat. Vsi, ki so se okužili do danes, se bodo postopoma pojavljali kot oboleli v prihodnjih dneh (5-7 dni), nato bi se krivulja rasti počasi začela ravnat. Ampak, za to je pač potrebna disciplina ljudi. ČIM VEČ (ne pa nujno vsi) ljudi bi se moralo samoizolirat, hkrati bi se moralo začasno zapret vse nenujne storitve in službe.

Še enkrat: KORONA SIMULATOR
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

imagodei ::

Mr.B je izjavil:

V avtriji od torka dalj :
- Restavracije so od Torka dalje v celoti zaprte.
- Zaprta so tudi igrišča in športna igrišča.

Jaz teh ukrepov z odloženo veljavnostjo ne razumem. Zakaj od torka? Zakaj ne od tega trenutka?

Število primerov se, če ni omejitev, podvoji na cca 3 dni (v Sloveniji še hitreje). Kaj je to za ena fora, da se ob takih podatkih čaka z uvajanjem ukrepov za žnj dni?

Jaz sem resnično pričakoval bolj odločno ukrepanje Evrope in evropskih držav. EU je v tejle situaciji čisto pogorela, kot da ne obstaja več, vsaka država malo po svoje dela. Nujni ukrepi, ki nikakor ne bi bili rezultat panike, ampak razumevanja situacije in upoštevanja stroke, pa kasnijo za 10-14 dni! Kaj se dogaja po Italiji, je bilo na dlani že pred 14 dnevi, izgovorov tu ne more biti.

In da bo jasno - večina nas/vas bo preživela. Problem je le, ker smo s prepočasnim ukrepanjem zakrivili nepotrebne smrti. To je sedaj že dejstvo, tako kot je dejstvo eksponentna funkcija.
- Hoc est qui sumus -

feryz ::

Evo, včeraj zvečer sem jo prasknil domov. Prispel sem, seveda, v rekordnem času. Ceste so, bolj ali manj, ceste duhov.
Stanje je tako. Poljaki imajo na uvozu iz Češke cele premične bolnice. Čehi nič na severnih mejah. Proti Avstriji nameščajo na manjših prehodih cvetlična korita, na večjih paničarijo v maskah. Ko so me spuščali v Avstrijo, so me opozorili, da se še lahko obrnem in ostanem na Češkem, drugače pa se na Češko ne bom mogel več vrniti.
Nord autobahn prazen. Popolnoma. Dunaj v soboto zvečer mesto duhov. Par, ampak res le par, avtov. Odcepi proti Madžarski blokirani. Edino rešilcev z lučkami, a brez sirene, kolikor hočeš.
Na naši meji jasno nič. Razen klasike proti Avstriji.
Na Štajerki pa kot zmeraj. Avtov malo, zato pa, ne sicer dosti, ampak vseeno več kamionov, kot prej v 1000 km. Nimamo pojma, kam lazijo. Glede na to, da jih nikjer ni bilo prej videti in je, kao, vse zaprto.

pero50 ::

Zakaj kitajci še vedno uporabljajo maske, čeprav naj bi tam večina virus že prebolela?

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: BigWhale ()

s1m0n ::

A smo dali starejšim kakšna navodila (no bolj ukaze) saj kar sem prejšnje tedne videl ne poznajo kaj umivanje in razkuževanje rok pomeni... V LJ (na X oddelku UKCja) med verjetno 100 komadi najdeš 2-3 starčke, ki so si pri vhodih/vratih roke tudi razkužili. Pri mladini skoraj vsak...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: s1m0n ()

kow ::

Kot zanimivost, kaj naredi vrhunsko zdravstvo in pripravljena drzava (J. Koreja):

https://www.cdc.go.kr/board/board.es?mi...

Smrtnost v starostnem razponu 50-59 je recimo samo 0.38 odstotna.

Okapi ::

pero50 je izjavil:

Zakaj kitajci še vedno uporabljajo maske, čeprav naj bi tam večina virus že prebolela?

Kitajci so na veliko maske uporabljali že mnogo prej. Pomagajo proti smogu, onesnaženemu zraku v mestih.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: pedalo ()

kow ::

s1m0n je izjavil:

A smo dali starejši kakšna navodila (no bolj ukaze) saj kar sem prejšnje tedne videl ne poznajo kaj umivanje in razkuževanje rok pomeni... V LJ (na X oddelku UKCja) med verjetno 100 komadi najdeš 2-3 starčke, ki so si pri vhodih/vratih roke tudi razkužili. Pri mladini skoraj vsak...


Starejsi ljudje (povprecno) ne bodo nikoli upostevali navodil tako natacno kot mlajse prebivalstvo. O razlogih lahko spekuliram:
- slabse kognitivne sposobnosti
- slabsa povrecna formalna izobrazba
- vecja vdanost v usodo (smrt je itak neizogibna) oz. manjsa volja do zivljenja
itd.

Imo bi morala mlajsa populacija jih kar pogumno "nahruliti". To sicer ni socialno sprejemljivo, ampak to pac niso normalne okoliscine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

imagodei ::

s1m0n je izjavil:

A smo dali starejšim kakšna navodila (no bolj ukaze) saj kar sem prejšnje tedne videl ne poznajo kaj umivanje in razkuževanje rok pomeni... V LJ (na X oddelku UKCja) med verjetno 100 komadi najdeš 2-3 starčke, ki so si pri vhodih/vratih roke tudi razkužili. Pri mladini skoraj vsak...

Moj tast (živimo v isti hiši) se redno dobiva s še dvema sosedoma in si ne da dopovedat, da to ni kul za nikogar v familiji. Od teh treh kompanjonov je eden še zaposlen in zlahka prinese virus še tema dvema.

No, ampak, tudi jaz in partnerka morava v ponedeljek na šiht. Oba delava z ljudmi, tako da, pri nas je ukrep zaprtja šol povsem brez veze. Samo eden od nas bo dobil virus, pa ga bo imelo 7 ljudi (v hiši živi še tastova mama, torej prababica najinih otrok).
- Hoc est qui sumus -

mikhaair ::

Dejansko epidemija odpravi kopico težav sodobne stare družbe. Prazen pokojninski sklad. Čakalne dobe. Strice iz ozadja. Itd. Zjebe nas edino morala, etika.

Izvirne načine reševanja te problematike imaš. Od tu do koncentracijskih taborišč in krematorijev je samo še korak.


Zapisano je realno,kar pa ne pomenii, da sem zato, da se uresnici takšen scenarij.
Ampak, je velika verjetnost, da to komu zadiši. Oz. je že. GBR bo s takim odnosom zagotovo prišla ven močnejša kot EU. Seveda se lahko tudi sesuje sama vase in za sabo potegne ostale. Ampak npr. ITA zaustavi vse, že tako slabo stanje ekonomije bo še bližje kolapsu...ali pa se bodo združili, stisnili in postali močnejši. Zagotovo bomo začeli neko novo štetje po Koroni.
Mene kar skrbi kaj bo. S starejšimi, službo, bližnjimi. Ni več heca.

NMH ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NMH ()

roCkY ::

Pac-Man je izjavil:

Razloženo s simulacijami

Why outbreaks like coronavirus spread exponentially, and how to “flatten the curve”

Tole je treba razširit po spletu, da folk dojame kaj določeno obnašanje, (ne)ukrepanje pomeni.

morosito ::

kamere v živo...vse pusto

https://www.skylinewebcams.com/it/webca...

Venezia ponavadi nabita polna zdaj nič: https://www.skylinewebcams.com/it/webca...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()

St235 ::

kow je izjavil:

Kot zanimivost, kaj naredi vrhunsko zdravstvo in pripravljena drzava (J. Koreja):

https://www.cdc.go.kr/board/board.es?mi...

Smrtnost v starostnem razponu 50-59 je recimo samo 0.38 odstotna.

Pozabljas na obseg testiranja. Normalno da so delezi nizji ce so testirali vsakega, ki je kihnil. Njihov zdravstven sistem v nicemer ne izstopa od nasega, prav tako ne metode, ki so jim na voljo.

Kar so oni uspeli (za nas pa se ne vemo) je preprecit preobremenitev in posledicno nepotrebne zrtve. Covid 19 pa niso sposobni zdravit nic boljse kot mi.

hator ::

Zdravilo Tocilizumab ustavi citokinsko nevihto in bistveno izboljša preživetje.
https://www.dnevnik.si/1042924802/magaz...
Edini hudič je to, da je to biološko zdravilo anti IL-6. Zelo težko ga bo izdelat v velikih količinah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hator ()

facepalm ::

Osebno imam tak bitter-sweet obcutek glede ukrepov. Ogledal sem si tisto simulacijo. Resda je zadnja simulacija z izolirano populacijo najbolj obvladljiva ampak je vprasljiv timeline. Ce se za tako krivuljo potrebuje pol leta izolacije, se bo res izplacalo?
Disclaimer: spadam pod "ogrozeno" populacijo.

V primeru pol letne karantene in ustavitve vecine dejavnosti, bi (poleg mrtvih zaradi CoViD-19) sledili mnogi bankroti, izgube sluzb, izgube domov, revscina, samomori.. Nasrkalo bi ogromen procent ljudi.
Brez karantene bi vecina ogrozenih umrla v roku enega meseca. Mnogo teh bi umrlo "naravne" smrti v roku leta ali dveh oz bodo(mo) umrli zaradi korone kljub ukrepom. Iznajdljivi pa se lahko tudi ucinkovito samoizolirajo (OCD style) in prezivijo.
Je kruto, da "se jih/nas porine pod bus", ampak izvesti ucinkovito karanteno je utopija. Po tednu ali dveh bodo ljudje manj pozorni in virus se bo siril dalje, le trajalo bo dlje.
Res je, da so ukrepi zato, da ne preobremenimo zdravstvenega sistema, ampak ta bo na 100% ze pri cca 20ih tezjih primerih. A ni vseeno ce se ostalih 2000 kriticnih okuzi sedaj ali cez mesec dni? Vec kot 20 kriticnih naenkrat se ne bo dalo zdravit. Ce potrebuje pacient respirator 1 teden, jih lahko zdravimo 20 na teden, 500 v pol leta.

Malo crnogledo ampak dejstvo je, da zaradi tako male kapacitete nasega zdravstva, bodo zrtve v vsakem primeru visoke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: facepalm ()

drysmoke ::

facepalm je izjavil:

Malo crnogledo ampak dejstvo je, da zaradi tako male kapacitete nasega zdravstva, bo st zrtev v vsakem primeru visokp.

Tocno za je bistvo. Tale virus bo samo se ena izmed posledic unicenega zdravstvenega sistema, s tem, da ta bo pa res bolela in to na hitro. In seveda smo dobili se eno vlado, ki ga bo se malo oropala.

Okapi ::

facepalm je izjavil:


Malo crnogledo ampak dejstvo je, da zaradi tako male kapacitete nasega zdravstva, bodo zrtve v vsakem primeru visoke.
Lahko pa razmišljaš tudi tako, da je bolje čimprej zboleti, dokler je še kakšen respirator prost.>:D

harvey ::

Situacija v Ljubljani, kjer je največ okuženih 8-O

Kaj pravi ljubljanski župan?

Ljubljanski župan Zoran Janković je zavrnil očitke, da se zadnje dni ni dovolj oglašal, dejal je, občina dela vse za zaščito občanov, pohvalil je navodila pristojnih in ljudi pozval, da jih dosledno upoštevajo.

"Zgledu, kdo bo več zaprl, ne bom sledil," je dejal na vprašanje, ali bo sledil ukrepom v Mariboru in na Ptuju.

Je pa opozoril na težave z varstvom za otroke zaposlenih v ljubljanskem kliničnem centru

Vir
https://www.24ur.com/novice/slovenija/p...
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

zmaugy ::

imagodei je izjavil:

Kaj pa zdaj blodiš?

Širjenje seveda lahko upočasnimo, vendar pa bi se ljudje morali začeti razumno in odgovorno obnašat. Vsi, ki so se okužili do danes, se bodo postopoma pojavljali kot oboleli v prihodnjih dneh (5-7 dni), nato bi se krivulja rasti počasi začela ravnat. Ampak, za to je pač potrebna disciplina ljudi. ČIM VEČ (ne pa nujno vsi) ljudi bi se moralo samoizolirat, hkrati bi se moralo začasno zapret vse nenujne storitve in službe.

Še enkrat: KORONA SIMULATOR


Odličen prikaz. Dajmo prepričat RTV SLO in Pro Plus da to pokažejo čim večkrat.

harvey je izjavil:

Situacija v Ljubljani, kjer je največ okuženih 8-O

Kaj pravi ljubljanski župan?

Ljubljanski župan Zoran Janković je zavrnil očitke, da se zadnje dni ni dovolj oglašal, dejal je, občina dela vse za zaščito občanov, pohvalil je navodila pristojnih in ljudi pozval, da jih dosledno upoštevajo.

"Zgledu, kdo bo več zaprl, ne bom sledil," je dejal na vprašanje, ali bo sledil ukrepom v Mariboru in na Ptuju.

Je pa opozoril na težave z varstvom za otroke zaposlenih v ljubljanskem kliničnem centru

Vir
https://www.24ur.com/novice/slovenija/p...


A bi temu tipu kdo po faksu poslal link iz imagodeievega posta?
Pa naj mu nekdo prevede iz angleščine.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

zmaugy ::

Link ki sem ga dobil na ZS in se mi zdi zelo zanimiv. V bistvu govori, da brez karanten in social distancing HKRATI ne bomo uspeli:

https://medium.com/@joschabach/flatteni...
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

imagodei ::

facepalm je izjavil:

Ogledal sem si tisto simulacijo. Resda je zadnja simulacija z izolirano populacijo najbolj obvladljiva ampak je vprasljiv timeline. Ce se za tako krivuljo potrebuje pol leta izolacije, se bo res izplacalo?
...
V primeru pol letne karantene in ustavitve vecine dejavnosti, bi (poleg mrtvih zaradi CoViD-19) sledili mnogi bankroti, izgube sluzb, izgube domov, revscina, samomori.. Nasrkalo bi ogromen procent ljudi.

Zelo verjetno takole furanje kapitalizma ne bo šlo. Če bo svet dlje časa v karanteni, bomo morali razmišljati o drugačnih oblikah delovanja. Counterje na marsikaterem področju nastavit na nič. Odpisat dolgove posameznikom, podjetjem, mogoče celo državam. Tale podivjani, neoliberalni kapitalizem je vzdržen samo, dokler ne pride do katastrof večjega obsega.

Če tega ne bomo sposobni, je alternativa precej črna. Na enem nivoju je to seveda visoka smrtnost (tudi med relativno mlajšimi pacienti) zaradi preobremenjenosti zdravstvenega sistema; na drugem nivoju precejšen vpliv na družbo, ureditev, itd. To lahko vodi do ultrazadolženih držav (ker bodo med potekom epidemije poskušale kreditirat podjetja in ljudi), kar utegnejo potem druge države s pridom izkoriščat... Solidarnost držav se utegne izkazat za precej pozitivno reč, medtem ko individualizem in nacionalizem lahko povzroči težka sranja v bodoče. Covid-19 se bo enkrat končal, čaka nas pa še veliko drugih stvari, ki jih je treba reševat.

Upajmo, da bodo voditelji držav premogli dovolj pameti...
- Hoc est qui sumus -

gruntfürmich ::

imagodei je izjavil:

Zelo verjetno takole furanje kapitalizma ne bo šlo. Če bo svet dlje časa v karanteni, bomo morali razmišljati o drugačnih oblikah delovanja...

ne furanje kapitalizma, furanje civilizacije.
ni ne prva ne zadnja ne najhujša epidemija kar je zajela človeštvo, pa vseeno živimo zadnjih 10000 let v civilizaciji (čeprav marsikdo tega ne ve).
ne moremo kar ustaviti civilizacijo. folk sploh ne pomisli koliko ljudi mora delati, da ostali sploh lahko živijo! to niso samo zadnje cote, ampak čisto vse kar človek dandanes potrebuje za življenje, vklučno v vsemi podpornimi službami ki to vse zagotavljajo.
nismo več posamezni tropi divjakov, ki živjo neodvisno...
folk mora nenormalno delat da dobimo hrano na police, štrom v vtičnice, drek in smeti odstranjene...
res ne vem kaj folk študira da se lahko ustavi
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...
««
98 / 355
»»