» »

Pandemija COVID-19

Pandemija COVID-19

Temo vidijo: vsi
««
93 / 355
»»

Gone ::

Ma ne nabijajte, btc v Ljubljani je bil danes prazen kot ne pomnim nikol...

mirzad ::

za btc ne vem, ja pa tle pod mojim oknom (ne dobesedno pod, ampak dovolj blizu da se jih sliši) skupina najstnikov in lepo pijejo pa se zabavajo... me mika da se jim pridružim

ZaphodBB ::


Ne, samo uro sem falil. Moral bi iti malo pred zaprtjem. Vsekakor ne maram, da mat hodi naokoli, da pride do nekaj hrane. Zato sem jaz nekaj nabavil da jutri nesem nekaj vreč

Da bi ji nesel svojo in dokupil drug teden, ko bojo "its just a flu bro" ligaši odjenali, ti pa ni prišlo na misel?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Anney ::

Pozdravljeni,
ker sem alergik na brezo, ki bo te dni začela cveteti, predhodno že jemljem tablete Claritine, ki mi delno blažijo težave, ker pa se mi ob hudem cvetenju in lepem vremenu pojavlja še oteženo dihanje ter izcedek iz pljuč (sezonska astma), katero lajšam z Ventolinom, me zanimajo ukrepi pred koronavirosom. Kaj storiti, smo rizična skupina? Kako ukrepati? Pa še pomebmba informacija, delam s strankami na bencinskem servisu. Hvala za odgovor.


Tole sem nekje našel kot vprašanje za NIJZ (odgovora ne), ker sem sam tudi alergik me zanima če kdo pozna kakšen odgovor na tole, sam nisem našel nič.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Telbanc ::

Anney je izjavil:

Pozdravljeni,
ker sem alergik na brezo, ki bo te dni začela cveteti, predhodno že jemljem tablete Claritine, ki mi delno blažijo težave, ker pa se mi ob hudem cvetenju in lepem vremenu pojavlja še oteženo dihanje ter izcedek iz pljuč (sezonska astma), katero lajšam z Ventolinom, me zanimajo ukrepi pred koronavirosom. Kaj storiti, smo rizična skupina? Kako ukrepati? Pa še pomebmba informacija, delam s strankami na bencinskem servisu. Hvala za odgovor.


Tole sem nekje našel kot vprašanje za NIJZ (odgovora ne), ker sem sam tudi alergik me zanima če kdo pozna kakšen odgovor na tole, sam nisem našel nič.


Nisem čist siguren, ampak se mi zdi da je nekdo ravno za vas omenil, da ste žal rizična skupina. Piše nekje nazaj, če niso zbrisali. Malo poglej in se prepričaj.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Anney ::

Sam sem pisal, to vem, nimam pa konkretnega odgovora od stroke. Verjetno najbolje klicati osebnega zdravnika ali kaj? Sem mislil, če slučajno kdo zasledi kje na spletu, tuje strani, zdaj ko se več o tem brska.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Telbanc ::

Motion je izjavil:

Tonin pravi da v lj nebo karantene. Meh,....


Odvisno kako se bo razvijala situacija. V Italiji vidm da ima Trst že čez 100 okuženih, Milano čez 1300, pred par dnevi ni bilo tako. Tud Rim gre gor, tako da ne vem kako bojo ukrepali.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

darkolord ::

Anney je izjavil:

Pozdravljeni,
ker sem alergik na brezo, ki bo te dni začela cveteti, predhodno že jemljem tablete Claritine, ki mi delno blažijo težave, ker pa se mi ob hudem cvetenju in lepem vremenu pojavlja še oteženo dihanje ter izcedek iz pljuč (sezonska astma), katero lajšam z Ventolinom, me zanimajo ukrepi pred koronavirosom. Kaj storiti, smo rizična skupina? Kako ukrepati? Pa še pomebmba informacija, delam s strankami na bencinskem servisu. Hvala za odgovor.


Tole sem nekje našel kot vprašanje za NIJZ (odgovora ne), ker sem sam tudi alergik me zanima če kdo pozna kakšen odgovor na tole, sam nisem našel nič.
Ukrepi so za rizične skupine enaki kot za vse ostale:
- dobra osebna higiena
- izogibanje stiku z ljudmi

sbawe64 ::

Anney je izjavil:

Pozdravljeni,
ker sem alergik na brezo, ki bo te dni začela cveteti, predhodno že jemljem tablete Claritine, ki mi delno blažijo težave, ker pa se mi ob hudem cvetenju in lepem vremenu pojavlja še oteženo dihanje ter izcedek iz pljuč (sezonska astma), katero lajšam z Ventolinom, me zanimajo ukrepi pred koronavirosom. Kaj storiti, smo rizična skupina? Kako ukrepati? Pa še pomebmba informacija, delam s strankami na bencinskem servisu. Hvala za odgovor.


Tole sem nekje našel kot vprašanje za NIJZ (odgovora ne), ker sem sam tudi alergik me zanima če kdo pozna kakšen odgovor na tole, sam nisem našel nič.

https://www.asthma.org.uk/advice/trigge...

Anney ::

Hvala, torej nekako tako kot sem sam domneval, sicer pa nekih jasnih navodil ne more biti, ker pač je tole nepoznan virus.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

gregork ::

Avstrija naslednji teden močno omeji delovanje kafičev, trgovin itd. Samo, kar je nujno.
Glede na to da zadnjih par dni ukrepe vlečemo praktično vzporedno, je podobno za pričakovat pri nas. Vsaj upam. Ker trenutno folk ne jemlje preveč resno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregork ()

janezvalva ::

letos je za posledicami sezonske gripe umrlo že cca. 90.000 ljudi po vsem svetu, za koronavirusom pa cca. 3000 kar predstavlja 4%, bomo videli kakšen bo trend v prihodnosti.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

genesiss ::

V bistvu jih je umrlo 5416
https://www.worldometers.info/coronavir...

__Devil__ ::

Sodelavci so mi povedali, da njihovi otroci že danes niso šli v šolo. Torej so neuradno že danes (ponekod?) zaprte. Za šolarje tak vsi vemo, da komaj čakajo, da bojo lahko doma na računalnikih :)). Mogoče grem jutri v Avstrijo preverit če še je kaj ostalo oz. ali je še sploh odprta trgovina.

Od danes naprej tudi na Avstrijski meji preverjajo temperaturo, tako da pričakujte zastoje na mejah tisti, ki se vozite delat v Avstrijo, vsaj 10min prej od doma :).

V ponedeljek se res začne ta scena dogajat malo bolj resno. Ni potrebe za paniko, ker nič nebo rešila, ampak vseeno je pametno, da smo dosledni informacijam in previdni ter si umivamo roke. Na naši firmi v ponedeljek tudi začnejo z merjenjem temperature vsakega delavca pred vstopom kar je malo nernodno ampak bomo morali tudi to dati skozi. Medtem so začele tudi čistilke hodi 2x na izmeno razkuževat koše, vse okrog umivalnika. Torej 8x na dan razkuževanje, vsake 4ure, taka so vsaj navodila in videl sem, da se res dogaja.

Moje osebno mnenje je, da bo takšna situacija trajala do 2 meseca, da "zajezimo" ta virus, ker smo 2 meseca za Kitajsko, ker je pač toliko kasneje to izbruhnilo malo bolj pri nas. In res je velika možnmost, ker nas je pač samo 2 miljona, da bomo kmalu prvi na spisku glede na število okuženih ljudi na miljon prebivalcev. Zdaj je števila okuženih že najbrž preko 150. Res, da je umrljivost možna v veliko večjem procentu pri ljudeh nad 60+ let, ampak mi mlajši moramo biti vseeno previdni in uporabljati razkužila in umivat roke. Pri nas se priporoča celo do (ali vsaj?) 20x umivanja rok na dan! :).

Tudi v Mariboru na eni šoli, ker so mešali ta razkužila 400 Litrov! Jim je sedaj zmajkalo Alkohola! ;((

Vso srečo vsem in čimveč higiene.

Zgodovina sprememb…

thetech ::

janezvalva je izjavil:

letos je za posledicami sezonske gripe umrlo že cca. 90.000 ljudi po vsem svetu, za koronavirusom pa cca. 3000 kar predstavlja 4%, bomo videli kakšen bo trend v prihodnosti.

Res ne morem verjeti, da nekateri še kar coronovirus primerjate z gripo. Vsaka primerjava ene bolezni z drugo je čisti kretenizem.

Zakaj se gripe ne primerja z AIDSom ali rakom? Jebeš gripo, ker jih rak več pobere, kajne? Jaoo..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: thetech ()

mirzad ::

https://www.gov.si/novice/2020-03-13-od...

kdo iz te teme prodaja maske in pravi da je to ok

louser ::

thetech je izjavil:

janezvalva je izjavil:

letos je za posledicami sezonske gripe umrlo že cca. 90.000 ljudi po vsem svetu, za koronavirusom pa cca. 3000 kar predstavlja 4%, bomo videli kakšen bo trend v prihodnosti.

Res ne morem verjeti, da nekateri še kar coronovirus primerjate z gripo. Vsaka primerjava ene bolezni z drugo je čisti kretenizem.

Zakaj se gripe ne primerja z AIDSom ali rakom? Jebeš gripo, ker jih rak več pobere, kajne? Jaoo..


Gripa je v zadnje pol leta okužila 100x več ljudi, pobila kaj pa vem 100x toliko ljudi, dobila pa 100x manj medijske publicitete.
Tuberkuloza letno pobije 1.5 milijona ljudi.

Kavčzdravstveniki, ki ste s korono postali strokovnjaki, ste malce prezeleni, da bi nam modrovali.

Oberyn ::

janezvalva je izjavil:

letos je za posledicami sezonske gripe umrlo že cca. 90.000 ljudi po vsem svetu, za koronavirusom pa cca. 3000 kar predstavlja 4%, bomo videli kakšen bo trend v prihodnosti.

Totalno nesmiselna primerjava. Poskušaj izračunati, koliko ljudi bi umrlo za sars-cov-2, če bi se okužilo cirka 800-1000 milijonov ljudi (kolikor se jih je za gripo). Potem to številko primerjaj z 90.000. Sporoči, ko boš izračunal.

trstenjak ::

mirzad je izjavil:

https://www.gov.si/novice/2020-03-13-od...

kdo iz te teme prodaja maske in pravi da je to ok


"... katerih namen je zaščita zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev pri obravnavi in zdravljenju pacientov,"

Tako, kot je napisano, velja samo za sredstva, ki so namenjena zdravstvenemu osebju in ne izdelkom za potrošnike.

mirzad ::

trstenjak je izjavil:

mirzad je izjavil:

https://www.gov.si/novice/2020-03-13-od...

kdo iz te teme prodaja maske in pravi da je to ok


"... katerih namen je zaščita zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev pri obravnavi in zdravljenju pacientov,"

Tako, kot je napisano, velja samo za sredstva, ki so namenjena zdravstvenemu osebju in ne izdelkom za potrošnike.

Poglej še na dnu:

druga sredstva in izdelki, ki so lahko uporabljeni za zaščito zdravstvenih delavcev in zdravstvenih sodelavcev pred nalezljivo boleznijo SARS-CoV-2 (COVID-19).


Lahko uporabljeni

louser ::

Dajmo ne paničarit
https://informationisbeautiful.net/visu...

Gripa je v US nekje preko polovice, a je že terjala 22000 do 55000 življenj.
Od 36 do 51 milijonov jih je v US tudi zbolelo.

Dajmo se postavit na realna tla, ne paničarimo.

Obstajajo veliko nevarnejše bolezni, za katere sploh ne veste, da obstajajo in vam je vseeno, ker "ne bodo doletele vas".

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: phantom ()

Miki N ::

Evo poročilo s terena. Ljubljanske ulice so efektivno prazne. Čisto brez pretiravanja lahko rečem, da smo danes vsi skupaj, ki smo bili zunaj naklepali v velikem seštevku točno 0 novih interakcij - ker pri tako malem številu ljudi se da povsem legitimno naresti določene zaključke na celoto. V bistvu, REDKI odprti lokali so bili namreč poseljeni z recimu temu zaključenimi družbami (večinoma mlajši), ki so se očitno videvajo itak ves čas doma in kot je bilo videti predvsem šoli.. Ravno tako na moji dolgi osamljeni poti iz Stare Ljubljane domov nisem videl ene osebe, ki bi prišla bližje okužbi kot 50m.

Mogoče še najbolj pomenljiv pojav je odsotnost taksijev in na splošno prometa. Še bolj bizarna je odsotnost nekaj standardnih klošarjev, mogoče so se tako kot taksisti "prilagodili trgu", kaj vem, tudi njihov čas ni zastonj.

Očitno folk le ni tako nediscipliniran in lahkomiseln, kot prebiramo tukaj.

Pod črto - za vse zagovornike prisilnih karanten: tu ne bi imela absolutno nobenega dodatnega učinka. Zakon pojemajočih dobitkov se enkrat odigra do svojega logičnega konca, zaprte pipe nima več kaj dosti smisla zategovati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

louser ::

Morda nisi opazil, ampak sta tako Maribor kot Ljubljana ob večerih prazna že nekaj let, razen ko gre za kakšne uh in ah dogodke. Še Celje je bilo na taki dan kot je danes popolnoma prazno.

Si res prepričan, da znaš delati primerjave?
Ali pa se zdaj komaj znaš fokusirati na to, ko so ti mediji za povedali tako?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: mahoni ()

mahoni ::

Ob 1h zjutraj je ponavadi tako. Folk spi.

Javi jutri zjutraj. Grem stavit, da bo kolona pred eleklerkom ze ob 07:00

Miki N ::

louser je izjavil:

Morda nisi opazil, ampak sta tako Maribor kot Ljubljana ob večerih prazna že nekaj let, razen ko gre za kakšne uh in ah dogodke. Še Celje je bilo na taki dan kot je danes popolnoma prazno.

Si res prepričan, da znaš delati primerjave?
Ali pa se zdaj komaj znaš fokusirati na to, ko so ti mediji za povedali tako?


Oprosti za predlog izbrisa. Verjemi , dobro poznam situacijo in ni bila danes NIKAKOR niti malo podobna običajni. Drastična razlika.

Poleg tega kot rečeno, taksiji so poseben pokzatelj - oni že vedo, kdaj se splača kuriti gorivo. Na cesti je bilo v najboljši uri mogoče 2, 3 - za razliko nekaj STO ob običajno "prazni" Ljubljani. Ni primerjave sploh. Govorim cca 22h do 00h. Poleg tega VEČINA lokalov je zaprtih, ki sicer niso.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

bedarija ::

nehajte priemrjat navadno gripo s tem virusom.
USA flue season 2018-2019 - 42.9 million people got sick during the 2018-2019 flu season, 647,000 people were hospitalized and 61,200 died. to je 0,15% smrtnost
corona - če gledamo samo zaključene primere - 76,347 Cases, 5,416 deaths (7%), če pa gledamo čisto vse priemre pa 145,341 cases torej 3,7% torej 24x višje kot navadna gripa

Yohan del Sud ::

Eh, danes (ok, včeraj) sem optimistično šel na infekcijsko po zelo hitri napotnici izdani pred štirinajstimi dnevi. Najprej sem sem jim pol ure skozi domofon dopovedoval, da nisem tu zaradi covida ampak zaradi testa na neko eksotično potencialno nevarno in resistentno bakterijo (ki jo menda širi mrčes). Potem pride teta na vrata, vzame papirje, se vrne čez deset minut in reče "nope". Me bodo prenaročili. Na sveti nikoli najbrž.

Ne bi bilo tako nujno, če ne bi zaradi tega sranje že dva meseca imel boleče zatečenih bezgavk s cistami in fluktuirajočo 37-39 vročino. In izgubil 4 kile. Standardni antibiotiki ne pomagajo prav dosti in kot izgleda sem čisto lahko potencialno sekundarna žrtev neke kitajske netopirske župe.
www.strancar.com

Zgodovina sprememb…

louser ::

https://informationisbeautiful.net/visu...

Ja, je pa ni.
Tam od 1.5 do 3.5 toliko kot gripa, nekje toliko kot tuberkuloza in malce manj kot polio.

Malo si izračunaj, saj je zgolj osnovnošolska matematika. Covid je VELIKO kužnejši od gripe, projekcije so, da se bo okužil 40%--70% prebivalstva v tem letu


Projekcije so, da bomo prišli do prekuženosti in bomo tako zavarovali rizične skupine.

Koliko jih bo preživelo, je seveda najbolj odvisno od vas.
Ampak glede na to, da vam morajo mediji 100x bolj na glas kričati na uho, da rizične skupine obstajajo (napram drugim boleznim), se bomo morali kar sprijazniti s tisto x-procentno smrtnostjo. Vsako leto vam te rizične skupine umirajo od vaše vukojebskega odnosa, letos, ko pa lahko doleti to tudi vas, pa vas je kar na enkrat strah.

Kaj? Zakaj tako? Čemu tako? Ker lahko doleti vas? Doleti vaše bližnje?
Še prej niste umaknili od drugih, ko ste bili bolan in si rok umivali?

louser ::

Nisem bil dolgo del zdravstva, a sem videl probleme zdravstva. Tiste, ki prihajajo iz strani nevednega ljudstva, pa tiste, ki prihajajo zaradi izčrpanosti, pomanjkanja delavcev, opreme, materialov in znanja s strani zdravstva.

Ampak ko vam rečem, da je treba denarje sipati v zdravstvo, se pa vsi po vrsti namrdnete in rečete " a še več naj damo tem pijavkam".

Ja, še več. Za začetek se lahko v jeseni cepite proti gripi, se ne zadržujete blizu rizičnih skupin, ko boste bolan ne glede na korono in ohranjali skrb za nego.
Nato lahko na volitvah obkljukate nekoga, ki bo sipal več denarja v zdravstvo. Pa nekoga, ki bo dal negovalcem v domu starejših višjo plačo in manj dela, da bodo lažje delali, da bodo manj obremenjeni in se bodo lahko dosledno posvetili zdravstvenim standardom ter jih nezanemarljali.
Sploh še ne zavedate, koliko jih pogine zaradi kupa nepotrebnih napak.
Seveda, ker to niste vi, vas nič ne briga.

Kdaj smo nazadnje imeli kakšne vaje zdravstvenih ekip, za primer, da pride do epidemije na državni ravni?
Južna Koreja je to imela mesec dni pred korono.

In na koncu:
Sočutje za ljudi? Ga imam več kot večina vas. Ampak za razliko od vas večine jaz na take stvari opozarjam že nekaj let, vi pa komaj zadnjih mesec dni, od kar je to v medijih 1000x bolj popularno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: louser ()

hator ::

Sicer je bil moj ta komentar zbrisan:
"Ker se ni naredil pravočasno shutdown, je nemogoče ustavit širjenje virusa v Sloveniji na skoraj vso populacijo. Edino vprašanje je kako hitro se bo razširil. Če bo hitro, bodo dokaj velike smrtne žrtve."

Sicer se opravičujem, da ne navedem virov. Sicer sem na ustrezni študijski smeri.
Enake informacijo objavlja tudi Robert Koch inštitut. Slednji objavlja naj bolj relevantne podatke.


Vsak dan objavilo novo poročilo. Je pa v nemščini.

Miki N ::

Ej to s krivdo pri epidemijah je empirično dokazano totalno brezveze - so že drugi poizkusili namesto vas. Nikamor ne boste prišli. Glavna gonilna sila epidemij je biologija - pa ne tega jemati kot nek fatalizem. Končno ne bo večini popolnoma nič. Malo poguma lahko pa tudi pokažete.

Trenutno ste v stanju šoka, čez kak teden se boste navadili na določeno monotonost "krizne situacije" nakar vam bo še čez teden dva začela presedati in boste prišli na mojo stran. Ok, mogoče bo treba gikom prej malo sabotirati internet, da se uprejo. :P

Xserces ::

Zanimivo je da je tale virus v indiji manj razširjen kot v sloveniji... prav tako tudi na tajskem in v tajvanu kjer folk pleza en po drugmu po ulicah....
Intel i5-3570k @4.7GHz|MSI GTX 970 4G|MSI Z77 MPower|
G. Skill 8 GB 1600MHz|Corsair AX750|Seagate Barracuda 2TB|NZXT Gamma|

c3p0 ::

louser je izjavil:


Ampak ko vam rečem, da je treba denarje sipati v zdravstvo, se pa vsi po vrsti namrdnete in rečete " a še več naj damo tem pijavkam".
Ja, še več.


Si en od dobaviteljev suhega zlata? Nihče ni proti več denarju za zdravstvo, le pijavke naj se odstrani.

Na koncu se bo spet izvedelo, da smo respiratorje kupovali dvakrat dražje od sosednjih držav.

cesnja ::

Xserces je izjavil:

Zanimivo je da je tale virus v indiji manj razširjen kot v sloveniji... prav tako tudi na tajskem in v tajvanu kjer folk pleza en po drugmu po ulicah....

Ob Tajvan se v tem kontekstu ni za spotikat:
https://www.aljazeera.com/news/2020/03/...

Miki N ::

Xserces je izjavil:

Zanimivo je da je tale virus v indiji manj razširjen kot v sloveniji... prav tako tudi na tajskem in v tajvanu kjer folk pleza en po drugmu po ulicah....


Velik del Podkontinenta je trenutno mogoče vremensko manj ugoden za širjenje virusov, kot Evropa.. ampak to je samo teorija. Bolj verjetno ga pač Indijci v osnovi ignorirajo (čeprav testiranja se izvajajo v okviru možnosti) - v tej miljardni populaciji se najde dosti drugih zdravstvenih težav doma s precej hujšimi posledicami. Nepredstavljivo za nas, ampak po mojem bi razumeli, če bi bili tam. Saj ni povsem nemogoče, da na koncu niti ne bo kaj dosti razlike ... samo oni bodo prišparali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Choc ::

Kako bi lahko hitro prišli do večjega števila ventilatorjev? Bi donacije ljudi / podjetij kaj pospešile?

scipascapa ::

Qulandia Kranj danes sameva.

hator ::

Zelo težko bo nakupit respiratorje.
https://www.finance.si/8959056/Respirat...


Pa ne gre po načelo kdo prej pride dobi!

Leta so zdravniki opozarjali, da jih imajo premalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hator ()

PreviousUser ::

scipascapa je izjavil:

Qulandia Kranj danes sameva.


A se ne odpre šele ob desetih?

boolsheat ::

louser je izjavil:

thetech je izjavil:

janezvalva je izjavil:

letos je za posledicami sezonske gripe umrlo že cca. 90.000 ljudi po vsem svetu, za koronavirusom pa cca. 3000 kar predstavlja 4%, bomo videli kakšen bo trend v prihodnosti.

Res ne morem verjeti, da nekateri še kar coronovirus primerjate z gripo. Vsaka primerjava ene bolezni z drugo je čisti kretenizem.

Zakaj se gripe ne primerja z AIDSom ali rakom? Jebeš gripo, ker jih rak več pobere, kajne? Jaoo..


Gripa je v zadnje pol leta okužila 100x več ljudi, pobila kaj pa vem 100x toliko ljudi, dobila pa 100x manj medijske publicitete.
Tuberkuloza letno pobije 1.5 milijona ljudi.

Kavčzdravstveniki, ki ste s korono postali strokovnjaki, ste malce prezeleni, da bi nam modrovali.


Ja, potencial covid-19 bolezni je, da se za 60% bolj razširi kot gripa - za toliko večji R0 in pa 20-40krat he bolj smrtonosen in seveda tolikokrat več je težjih primerov. Zdaj pa računaj kaj bo Oz. bi povzročil sars-cov2 virus... Pa tu zravno štej potem še. dodatne druge ne ozdravljenje smrti zaradi zlomljenih zdravstvenih sistemov, farmacije... Vse so uradni podatki.

imagodei ::

louser je izjavil:

Nisem bil dolgo del zdravstva, a sem videl probleme zdravstva. Tiste, ki prihajajo iz strani nevednega ljudstva, pa tiste, ki prihajajo zaradi izčrpanosti, pomanjkanja delavcev, opreme, materialov in znanja s strani zdravstva.

Ampak ko vam rečem, da je treba denarje sipati v zdravstvo, se pa vsi po vrsti namrdnete in rečete " a še več naj damo tem pijavkam".

Ja, še več. Za začetek se lahko v jeseni cepite proti gripi, se ne zadržujete blizu rizičnih skupin, ko boste bolan ne glede na korono in ohranjali skrb za nego.
Nato lahko na volitvah obkljukate nekoga, ki bo sipal več denarja v zdravstvo.

Trenutna vladajoča ekipa navija za privatizacijo zdravstva.

Ob enem infektolog Andrej Trampuž, vodja infekcijskega oddelka berlinske bolnišnice:

17. januarja za Mladino:
V Sloveniji je morda javno zdravstvo res tako neurejeno, da so številni zasebniki bolje organizirani in da številni zdravniki raje delajo pri zasebnikih kot v javnem sektorju. A privatizacija zdravstva je pot v pekel. Ko me je pred časom vaš minister vprašal, kaj bi sam ukrenil v Sloveniji, nisem dolgo razmišljal. Dejal sem mu, da rešitev nikakor ni v krepitvi zasebnega zdravstva, ampak v krepitvi javnega. Meni se zdi logično – tudi na podlagi svojih izkušenj –, da zdravnik, ki dela v neki javni ustanovi in je primerno plačan, ne sme in ne more dodatno delati še v zasebnem sektorju. Zdravnik, ki je stoodstotno zaposlen, ne more najti še časa za delo pri zasebniku. Če se to dogaja, je verjetno nekaj narobe z javnim delom sistema. Skratka, sam bi predlagal krepitev javnega zdravstva. Slovenija ne sme ponoviti napak, ki so jih naredile druge države, tudi Nemčija, kjer so recimo problem poskušali rešiti z večjim angažmajem zasebnikov. Nemčija je eden izmed primerov, v katerem vidimo, kako se lahko potem tak sistem izrodi.


Ponovno minuli četrtek, 12.3.:
Vprašanje novinarja: Zakaj je tako visoka umrljivost v Italiji, glede na to, da ima ta država dobro zdravstvo, še posebej na severu?

Odgovor: Ne vem, če ima tako dobro zdravstvo, predvsem je bila težava, da so imeli veliko privatizacije. Tudi iz tega se lahko nekaj naučimo, da je treba javno zdravstvo ravno za take primere podpirati in ne privatno, ker ti bolniki seveda niso dobičkarski. Za njih je treba poskrbeti in to mora storiti država.



louser je izjavil:

Kdaj smo nazadnje imeli kakšne vaje zdravstvenih ekip, za primer, da pride do epidemije na državni ravni?
Južna Koreja je to imela mesec dni pred korono.

Točno tako. Privatizirano zdravstvo, ki se ukvarja predvsem z dobičkom, ne planira naprej v prihodnost za primere izrednih situacij. Če je že sedaj težava zaradi pomanjkanja denarja, privatizacija ne bo rešila ničesar - se bodo pač presežki prelili v roke menedžerjev.
- Hoc est qui sumus -

louser ::

Ne, pravim, da če vas skrbi za ranljive skupine, naj vas skrbi celo leto in ne takrat, ko vam mediji to šepnejo na uho.

Recimo Telemach nadgrajuje programsko shemo za čas koronce. Telekom isto.
Knjižnice, da folk ne bi bil butast se pa zapira (kar je normalno), a se ne ponudi alternative. Koliko knjig pri nas ponujajo v elektronski obliki?
Koliko raziskav je prosto dostopnih?

Samo da lahko raja uživa doma v svojem balončku. Ko bo konec epidemije, bo pa spet sama ignoranca.

louser ::

Še en primer: Ne morem priti do gradiva, ki ga moj program (šolski) zahteva.
Ne morem se prijaviti v ta program, ker so šole zaprte.
Ne morem vsega tega opravljati preko spleta, ker je naše šolstvo v pamtiveku.
Nimamo niti učbenikov, ki jih potrebujemo. Kaj šele, da bi jih imeli v elektronski obliki. Predavanja v elektronski obliki? Pozabi.

Mam pa razširjeno programsko shemo na TVju, da bom lahko fural Idiokracijo.

mojsterleo ::

Pozdravljeni, imam eno vprašanje okrog koronavirusa za katerega nisem našel odgovora.
V naslednjem tednu bom delal, kot tudi še nekaj sodelavcev. Na delo hodim z javnim prevozom (bus LPP - direktna linija).
Ena sodelavka je že v petek zjutraj naredila totalno štalo v zvezi s tem da prihajam z busom, češ da z mano ne bo delala ker ima doma otroke da ji bom kao okužil otroke (kot da otroci niso glavni potencialni prenašalci virusa ...). Nato se je name spravil še delodajalec, češ da z busom ne morem prihajati drugače me bo dal na prisilni dopust. Zanima me ali delodajalec to lahko naredi ali je to sploh dopustno.
Bral sem poslanico varuha človekovih pravic, da gre v tem primeru za kršitev človekovih pravic zaradi stigmatizacije posameznika zaradi predsodkov, strahu in napačnih predstav.
Pojasnjevanje, da ne jaz ne nihče okrog mene, niti v celi soseski, nima potrjenega primera okužbe koronavirusa ne zaleže nič.

Hvala in lp

mahoni ::

Mam obcutek, da folk misli da bo zadeva resena v 2-3 tednih najvec. Glede na to, da se Kina boji novih izbruh - tokrat od ljudi, ki prihajajo iz tujine, je ocitno da bo tole nemogoce zajeziti.

louser ::

Če ti delodajalec ne more zagotavljati dela, greš na čakanje. Če ti ga noče, pravtako.
Na prisilni dopust te ne more kar tako dati samo zaradi tega, ker te noče gledati.

@stfu
Že dolgo nisem več dijak.
Rabim pa formalno izobraževanje za tisti kos papirja, ki ga dobim, ko ga dokončam.

Žiiiga ::

15. aprila veliko majhnih firm ne bo uspelo izplačat plač/bolniških/dopustov/čakanja, sploh tiste, ki od danes ne delajo več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Žiiiga ()

Lonsarg ::

louser je izjavil:

Ne, pravim, da če vas skrbi za ranljive skupine, naj vas skrbi celo leto in ne takrat, ko vam mediji to šepnejo na uho.
Sory, ampak statistika je kralj in treba se je držati sorazmernostnih ukrepov. NI smiselno se naslednjih 50let 365/24/7 dnevno razkuževati roke in uničevati kožo zaradi navadne gripe, JE smiselno to početi sedaj vsakič ko greš v/iz doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

IL_DIAVOLO ::

Ne razkuzevanje, izolacija od folka. To je sedaj bistveno.

louser ::

Lonsarg je izjavil:

louser je izjavil:

Ne, pravim, da če vas skrbi za ranljive skupine, naj vas skrbi celo leto in ne takrat, ko vam mediji to šepnejo na uho.
Sory, ampak statistika je kralj in treba se je držati sorazmernostnih ukrepa, NI smiselno se naslednjih 50let 365/24/7 dnevno razkuževati roke in uničevati kožo zaradi navadne gripe, JE smiselno to početi sedaj vsakič ko greš v/iz doma.

Si lahko umiješ roke tudi brez razkužila. V času gripe in drugih infekcij prav tako. Cepiš se tudi lahko, da ne boš prenašal vsega sranja na ranljive ljudi. Pa ranljivi ljudem se tudi v bodoče lahko v takih časih izogneš.
««
93 / 355
»»