» »

Pandemija COVID-19

Pandemija COVID-19

Temo vidijo: vsi
««
52 / 355
»»

morosito ::

Testiranje se opravlja tako da se opravijo 2 brisa ne pa en. Eden v grlo drugi v nos.

LeQuack ::

A ljudje res mislijo da virusa še ni v naši magični deželi? To morajo bit pa orenk optimisti. Virus je že zdavnaj pri nas in se širi.
Quack !

3p ::

morosito je izjavil:

http://www.triesteprima.it/cronaca/coro...

Prvi okužen v Trstu, 2 v Udine


In ker je "Trst naš" ga kočno imamo in lahko nehamo odštevati?

Zadnje ugotovitve s "terena". Trgovine so polno založene. Testenin in konzerv dovolj. Zato pa kesoni za biološke odpadke pred bloki kipijo. Eni že praznijo krizne zaloge. :))

zmaugy ::

scipascapa je izjavil:

Dag je izjavil:

To, da pri nas uradno še ni nobenega, se mi glede na številke iz IT zdi zelo čudno. Iz Italije so bodisi tujci, bodisi Italijani okužbo raznesli že skoraj po vsem svetu. Samo v Slovenijo še ne. Bolj verjetno se mi zdi, da se slovenski folk, ki je bil v IT in zboli, noče it testirat, dokler lahko odleži doma kot prehlad.


to bi moralo biti zrelo za kazensko ovadbo, malomarnost my ass....to je isto kot, da z orožjem hodiš okoli. vsak, bi se moral testirati.

jureflux: jaz tudi menim 1 in 2.


Jaz Italijane redno srečujem na cesti v mojem mestu. Zelo se bom čudil, če ne bomo naenkrat ugotovili da je okuženih nekaj sto ljudi.

HappyPills je izjavil:

Un 35 letnik na tajskem, ki je umrl je imel tudi Deunga Fever, nevem kaj je to po slovensko.

Težka jeba.

Dengue fever @ Wikipedia
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Iluvatar ::

3p je izjavil:


Zadnje ugotovitve s "terena". Trgovine so polno založene. Testenin in konzerv dovolj. Zato pa kesoni za biološke odpadke pred bloki kipijo. Eni že praznijo krizne zaloge. :))

Sem bil včeraj v interšparu v citycentru v Celju. 1x na teden hodim v trgovino. Vsega je zadosti, sploh mleka in moke so ogromno dofilali. Niso pa imeli suhega kvasa, z izjemo nekega bio nekaj za smešno visoko ceno in razkužila za roke. Tudi one majhne sprejčke za roke razkužit za otroke so izropali celo polico. Drugega je več kot dovolj.

Mare2 ::

NMH je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Vsaj zanekrat so uspeli testirati tako smesno nizko stevilo oseb, da je zalostno.


Več so jih naši testirali, kot pa Hrvati.


In kaj bi imeli od tega, če bi testirali več oseb? :)

Noro.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

zmaugy ::

Testiranje je ključno za zaustavitev epidemije. Južna Koreja opravi 10000 testov na dan:

Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

St235 ::

Kako tocno s testiranjem naredis tako drasticno razliko.

Sam zanima me kaj se spremeni ce se ugotovi da pri posamezniku z blagimi simptomi ne gre za gripo ampak korona?

A potem boste nehali lizat sosede in kašljati na mimoidoce ter si zaceli umivat roke? Ffs, obnasanje obolelega ne bi smelo bit nic drugacno ce gre za gripo ali za korona virus. Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?

tikitoki ::

Mare2 je izjavil:

NMH je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Vsaj zanekrat so uspeli testirati tako smesno nizko stevilo oseb, da je zalostno.


Več so jih naši testirali, kot pa Hrvati.


In kaj bi imeli od tega, če bi testirali več oseb? :)

Noro.


Res je, najboljse, da se delamo, da imamo slovenci neverjetno sreco in ni nobenegas obolelega pri nas in ni potrebne nobene preventive.

St235 ::

V cem se preventiva razlikuje med korona virusom in gripo? A si boste pujski zacel umivat roke in nehal kasljat na mimoidoče, ko bo virus potrjen?

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: mahoni ()

NMH ::

zmaugy je izjavil:

Testiranje je ključno za zaustavitev epidemije. Južna Koreja opravi 10000 testov na dan:


Ja, ker testirajo folk okrog okuženih. Teh 10k testov ti nič ne pomaga, ker lahko vsi ti isti ljudje zbolijo že naslednji dan od nekoga drugega okuženega.

LeQuack je izjavil:

Virus je že zdavnaj pri nas in se širi.


Kok si ti pameten. ;((
Dobesedno sevaš paniko iz sebe. :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NMH ()

tikitoki ::

St235 je izjavil:

V cem se preventiva razlikuje med korona virusom in gripo? A si boste pujski zacel umivat roke in nehal kasljat na mimoidoče, ko bo virus potrjen?


Se nisi dojel, da so doloceni ukrepi na ravni drzave in/ali lokalnih oblasti?

Odnos posameznikov je tudi odvisen od informacij, ki so na voljo. Lahko se sicer sprenevedas in delas maloumne primerjave z gripo, s tem sam kazes pomankljivosti pri sebi.

perci ::

St235 je izjavil:

Kako tocno s testiranjem naredis tako drasticno razliko.

Sam zanima me kaj se spremeni ce se ugotovi da pri posamezniku z blagimi simptomi ne gre za gripo ampak korona?

A potem boste nehali lizat sosede in kašljati na mimoidoce ter si zaceli umivat roke? Ffs, obnasanje obolelega ne bi smelo bit nic drugacno ce gre za gripo ali za korona virus. Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?

Jao. Ko najdeš enega okuženega, najdes tudi ljudi s katerimi je bil v stiku in potencialno nove okužene. Nato jih izoliras, če je to mogoče. S tem preprečiš ali omejis širjenje okužbe. Je to težko razumet? Ali si bolj pameten od WHO?

mahoni ::

Ravnokar pogledal dokumentarec na temo spanske gripe. Covid-19 je zgodba do konc marca, max aprila in to je to. Sem mislil, da bodo sle cifre eksponentno navzgor, ampak ocitno se vse skupaj umirja.

boolsheat ::

St235 je izjavil:

Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?


Ne piši neumnosti - prenos virusa ni identičen...


Tu so lepo razbiti nekateri miti o COVID-u:
https://www.livescience.com/coronavirus...

St235 ::

boolsheat je izjavil:

St235 je izjavil:

Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?


Ne piši neumnosti - prenos virusa ni identičen...


Tu so lepo razbiti nekateri miti o COVID-u:
https://www.livescience.com/coronavirus...


Kaj ko bi za nas bedake pojasnil v cem se nacin prenosa razlikuje med gripo in koronavirusom? In kje so tiste drasticne razlike v preventivi?

perci je izjavil:

St235 je izjavil:

Kako tocno s testiranjem naredis tako drasticno razliko.

Sam zanima me kaj se spremeni ce se ugotovi da pri posamezniku z blagimi simptomi ne gre za gripo ampak korona?

A potem boste nehali lizat sosede in kašljati na mimoidoce ter si zaceli umivat roke? Ffs, obnasanje obolelega ne bi smelo bit nic drugacno ce gre za gripo ali za korona virus. Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?

Jao. Ko najdeš enega okuženega, najdes tudi ljudi s katerimi je bil v stiku in potencialno nove okužene. Nato jih izoliras, če je to mogoče. S tem preprečiš ali omejis širjenje okužbe. Je to težko razumet? Ali si bolj pameten od WHO?


Imamo kak vir kjer who razlaga, da testiranje omogoca drastino omejevanje virusa? Ker v njihovih smernicah do sedaj objavljenih tega ni. To da priporocajo metodologijo teatiranja pac ni enako temu, da ima to merljive ucinke na sirjenje virusa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Miha 333 ::

St235 je izjavil:

boolsheat je izjavil:

St235 je izjavil:

Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?


Ne piši neumnosti - prenos virusa ni identičen...


Tu so lepo razbiti nekateri miti o COVID-u:
https://www.livescience.com/coronavirus...


Kaj ko bi za nas bedake pojasnil v cem se nacin prenosa razlikuje med gripo in koronavirusom? In kje so tiste drasticne razlike v preventivi?


Sem že jaz pojasnil, pa so me brisali, cenzura dela na polno. R0 pri navadni gripi je ca. 1,5, pri covid-19 pa med 2,5 in 4,8. Kaj je to R0, lahko poguglaš. Jaz sem enkrat že razložil, pa so brisali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Miha 333 ::

St235 je izjavil:

boolsheat je izjavil:

St235 je izjavil:

Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?


Ne piši neumnosti - prenos virusa ni identičen...


Tu so lepo razbiti nekateri miti o COVID-u:
https://www.livescience.com/coronavirus...


Kaj ko bi za nas bedake pojasnil v cem se nacin prenosa razlikuje med gripo in koronavirusom? In kje so tiste drasticne razlike v preventivi?

perci je izjavil:

St235 je izjavil:

Kako tocno s testiranjem naredis tako drasticno razliko.

Sam zanima me kaj se spremeni ce se ugotovi da pri posamezniku z blagimi simptomi ne gre za gripo ampak korona?

A potem boste nehali lizat sosede in kašljati na mimoidoce ter si zaceli umivat roke? Ffs, obnasanje obolelega ne bi smelo bit nic drugacno ce gre za gripo ali za korona virus. Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?

Jao. Ko najdeš enega okuženega, najdes tudi ljudi s katerimi je bil v stiku in potencialno nove okužene. Nato jih izoliras, če je to mogoče. S tem preprečiš ali omejis širjenje okužbe. Je to težko razumet? Ali si bolj pameten od WHO?


Imamo kak vir kjer who razlaga, da testiranje omogoca drastino omejevanje virusa? Ker v njihovih smernicah do sedaj objavljenih tega ni. To da priporocajo metodologijo teatiranja pac ni enako temu, da ima to merljive ucinke na sirjenje virusa.


Stran 21 in dalje:
https://www.who.int/docs/default-source...

Verjetno bo spet zbrisano, ne vem zakaj.

St235 ::


Do nadaljnjega se obnaša, kot da si in kot da ljudje okrog tebe so.
Ne kašlja v druge ljudi in skrbi za higieno


Torej nic drugace kot pri gripi?

St235 ::

Miha 333 je izjavil:

St235 je izjavil:

boolsheat je izjavil:

St235 je izjavil:

Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?


Ne piši neumnosti - prenos virusa ni identičen...


Tu so lepo razbiti nekateri miti o COVID-u:
https://www.livescience.com/coronavirus...


Kaj ko bi za nas bedake pojasnil v cem se nacin prenosa razlikuje med gripo in koronavirusom? In kje so tiste drasticne razlike v preventivi?


Sem že jaz pojasnil, pa so me brisali, cenzura dela na polno. R0 pri navadni gripi je ca. 1,5, pri covid-19 pa med 2,5 in 4,8. Kaj je to R0, lahko poguglaš. Jaz sem enkrat že razložil, pa so brisali.


Z drugimi besedami razlikuje se verjetnoat okuzbe, med tem ko je nacin prenosa in posledicno preventiva identicna. Torej ostaja vprasanje na mestu: kaj tocno se bo spremenilo s tem da bomo dobili pozitiven test? Bodo paranoicni pujski zacel umivat roke in me bodo vel lizal sosedov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

mahoni ::

St235 je izjavil:


Z drugimi besedami razlikuje se verjetnoat okuzbe, med tem ko je nacin prenosa in posledicno preventiva identicna. Torej ostaja vprasanje na mestu: kaj tocno se bo spremenilo s tem da bomo dobili pozitiven test? Bodo paranoicni pujski zacel umivat roke in me bodo vel lizal sosedov?


Masko na usta, obolelega v izolacijo. Konstantno razkuzevanje sobe, kjer se oboleli nahaja. Tisti, ki cisti sobo mora tudi nosit masko ter ocala. Pojacat vnos vitaminov in mineralov.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Luk as ()

St235 ::

Se enkrat: zakaj tocno naj bi bili ti ukrepi drugacni pred ali po potrditvi testa? Vse zgoraj navedeno je pametno tudi pri navadni gripi (seveda v zdravih merah).

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: mahoni ()

St235 ::

In dalje trosite nasvete, ki bi jim moral upostevat tudi pri gripi (v zdravo razumski meji). A bolezen ki ima smrtnost 1 do 2% je ok, tista med 2-3% pa predstavlja konec sveta? Predvsem pa se je jasno pokazalo, da izolacija tistih ki so ze simptomaticni ni pretirano ucinkovita.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: mahoni ()

perci ::


Imamo kak vir kjer who razlaga, da testiranje omogoca drastino omejevanje virusa? Ker v njihovih smernicah do sedaj objavljenih tega ni. To da priporocajo metodologijo teatiranja pac ni enako temu, da ima to merljive ucinke na sirjenje virusa.

Kaj misliš, da Who intenzivno testiranje priporoča zaradi statističnih analiz?

Okužene pa je treba dat v karanteno zaradi tega, da bodo med sabo izmenjevali izkušnje?

DeeJay ::


Jaz jim verjamem.

zmaugy ::

St235 je izjavil:

Kako tocno s testiranjem naredis tako drasticno razliko.

Sam zanima me kaj se spremeni ce se ugotovi da pri posamezniku z blagimi simptomi ne gre za gripo ampak korona?

A potem boste nehali lizat sosede in kašljati na mimoidoce ter si zaceli umivat roke? Ffs, obnasanje obolelega ne bi smelo bit nic drugacno ce gre za gripo ali za korona virus. Prenos virusa je identicen, tveganja primerljiva. Al bomo sedaj poslusal da gripo je zazeleno cim bolj sirit?


Posameznik s COVID-19 se samoizolira in manj širi okužbo.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

perci ::

Jaz jim verjamem.

Veliko ljudi jim pa ne. Zato bi bilo bolj koristno, da bi jasno pokazali ukrepe, ki Who priporočila udejanjajo.

imam_predlog ::

Zdravorazumski nasvet ki je povsem neodvisen od testiranja in obolenja, pa nekaterim paranoikom niti pod razno ni jasen. To jokanke ki ako ga od nekaterih delezni v tej temi glede testiranja v sloveniji ke naravnost pomilovanja vredno. Se v3sno pa nihce ni sposoben pojasnit kaj tocno se bo z vidika posameznika in preventivnih ukrepov spremenilo, ko bomo imeli potrjen primer.


Malo za štos: vedeli bomo, da imamo teste, ki lahko zaznajo okužbo ... ker zdaj tega še ne vemo. ;) Lahko da so nam dali kak ponaredek.

Škodljivo je razmišljanje, da se moramo obnašati tako kot ob običajni sezonski gripi - ker ob gripi ne izvajamo prav nobenih preventivnih ukrepov - šele ko nas bolezen hudi položi, reagiramo in nehamo širiti okužbo med sodelavce, sovrstnike, sorodnike. Pravilno bi bilo, da se moramo obnašati, kot BI SE MORALI obnašati ob epidemiji navadne gripe.
Zato ker "nevidnega sovražnika" očitno podcenjujemo, dokler nismo telesno prizadeti, je potrebna karantena.

zmaugy ::

St235 je izjavil:

In dalje trosite nasvete, ki bi jim moral upostevat tudi pri gripi (v zdravo razumski meji). A bolezen ki ima smrtnost 1 do 2% je ok, tista med 2-3% pa predstavlja konec sveta? Predvsem pa se je jasno pokazalo, da izolacija tistih ki so ze simptomaticni ni pretirano ucinkovita.

Smrtnost gripe je 0,1 %.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Vazelin ::

Ena dilema: posameznik ki ve, da ima korono in se ne samoizolira je isto, kot da bi nekdo z virusom HIV naskakoval naokoli brez zaščite?
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

zmaugy ::

Ne. Smrtnost HIV okužbe brez terapije je cca 100%.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

imam_predlog ::

zmaugy je izjavil:

St235 je izjavil:

In dalje trosite nasvete, ki bi jim moral upostevat tudi pri gripi (v zdravo razumski meji). A bolezen ki ima smrtnost 1 do 2% je ok, tista med 2-3% pa predstavlja konec sveta? Predvsem pa se je jasno pokazalo, da izolacija tistih ki so ze simptomaticni ni pretirano ucinkovita.

Smrtnost gripe je 0,1 %.


Vsak na novo okuženi pomeni več mutacij, vsaka mutacija več povečuje verjetnost, da se s še bolj škodljivo mutiranim virusom okuži več ljudi, zato bi morala biti v našem interesu omejitev mutacij, torej širjenja.

Preprosta matematika:
1 okužen z nenevarno (nesmrtonosno, če želite) obliko virusa - recimo da je 33%/33%/33% šans za bolj škodljivo/manj škodljivo/neškodljivo mutacijo. Zgodi se ena od teh treh.
Od njega se naleze 1 oseba z neškodljivo mutacijo in virus ponovno mutira, razmerje je spet 33/33/33, zgodi se ena od teh mutacij, recimo spet neškodljiva (ne morejo se vse tri hkrati). Vendar bo prej ali slej v tej verigi prišlo do tega, da bo neka mutacija bolj škodljiva. Lahko že prva, lahko tretja, morda šele tisoča. A če preprečimo tisto tisočo mutacijo, smo naredili veliko.
Če pa prvotno okužena oseba okuži še 3 druge osebe, se bo tisoča mutacija pojavila precej hitreje kot, če se okuži le 1 oseba. Torej smo v tem primeru na slabšem, saj nas ne skrbi širjenje manj nevarnih ampak širjenje bolj nevarnih oblik.
Ideje, da virusu ni v interesu, da ubije svojega gostitelja, in da vendar zato ne bo mutiral v tako smer, so neumne, saj se virus ne odloči, katere/kakšne mutacije se bodo zgodile.

Značilnost tega virusa je, da je bolj nalezljiv od običajne gripe - da vsaka oseba okuži več oseb kot z navadno gripo. Zato je treba karseda zmanjšati število prenosov.

Če poslušate zgoraj citirano konferenco šefa skupine WHO, ki je bila na Kitajskem , on jasno pove, da se ne smemo zanašati na podatke o smrtnosti na Kitajskem, ker so tam izredno uspešni pri vzdrževanju življenjskih funkcij najbolj kritično obolelih in da drugod po svetu verjetno pri tem zaradi pomanjkanja medicinske opreme in osebja ne bomo tako uspešni.

Poleg tega pa ne vem, zakaj se vsi ozirate samo na smrtnost ... smrtnost življenja je 100%, pa vendar gre za vprašanje, kakšno je to življenje. Meni osebni je odveč vsak dan, ki ga moram podariti virusu ali bakterijski okužbi in ga preležati, namesto da bi počel, kar želim. In vsaka ura, ko se otrok ali stari starš muči zaradi bolezni, je povsem odveč. Res ne razumem, zakaj gledate samo smrti, morda, ker je to najlažje meriti ... pa je to res point? Predlagam še drug kvantitativni kazalec, če res to rabite - izgubljene delovne ure ali zmanjšanje potencialnega dobička zaradi bolnišk. Če en delavec ostane doma 14 dni, da se povsem pozdravi, in par dni kasneje poleg njega še 1 sodelavka, ki je v isti pisarni, je to še vedno ceneje, kot da je pol firme na bolniški po 5 dni. Da ne omenjam, da na vsakega zaposlenega zbolevajo tudi družinski člani, ki gredo k zdravniku, v lekarno (z receptom ali brez) ... spet stroški.

Zakaj bi se leta 2020 sploh obremenjevali s tem, ko pa vemo, kako preprečiti širjenje teh nadlog?

tikitoki ::

zmaugy je izjavil:

St235 je izjavil:

In dalje trosite nasvete, ki bi jim moral upostevat tudi pri gripi (v zdravo razumski meji). A bolezen ki ima smrtnost 1 do 2% je ok, tista med 2-3% pa predstavlja konec sveta? Predvsem pa se je jasno pokazalo, da izolacija tistih ki so ze simptomaticni ni pretirano ucinkovita.

Smrtnost gripe je 0,1 %.


Lakotnik ni tolk neumne, da tega nebi vedel. Je pa trol.

St235 ::

zmaugy je izjavil:

St235 je izjavil:

In dalje trosite nasvete, ki bi jim moral upostevat tudi pri gripi (v zdravo razumski meji). A bolezen ki ima smrtnost 1 do 2% je ok, tista med 2-3% pa predstavlja konec sveta? Predvsem pa se je jasno pokazalo, da izolacija tistih ki so ze simptomaticni ni pretirano ucinkovita.

Smrtnost gripe je 0,1 %.


Odvisno od gripe (ni samo ena) ampak to ne spremeni nicesar. A 0,1% mrtve populacije je pa ok? Kje potegnemo mejo?

Dejstvo je da ne rabimo nikakrsnih drasticnih ukrepov ce se uporablja zdrava pamet in tudi iz prakse je ocitno da ob manjku le te nobeni drasticni ukrepu ne pomagajo.

Pod crto bi se morali ljudje vsako sazono (v zdravi meri) obnasat preventivno in vi bilo bisveno manj tezav. V praksi je pa pol paranoicnih postov na tem forumu napisanih z istimi parkli s katerimi se je nekdo maloprej cohal po jajcih in si brisal nos, potem se bo pa rokoval s postarjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

WizzardOfOZ ::

St235 je izjavil:


Do nadaljnjega se obnaša, kot da si in kot da ljudje okrog tebe so.
Ne kašlja v druge ljudi in skrbi za higieno


Torej nic drugace kot pri gripi?


Tisti, ki bontona ni pojedel, dela to tudi brez tega da je bolan.

mulc007 ::

Za koga je korona virus najbolj nevaren? Za tiste z boleznimi pljuč, za tiste s slabim imunskim sistemom ali kaj drugega?

jernejl ::

St235 je izjavil:

Se enkrat: zakaj tocno naj bi bili ti ukrepi drugacni pred ali po potrditvi testa? Vse zgoraj navedeno je pametno tudi pri navadni gripi (seveda v zdravih merah).

Koronavirus se po doslej znanih podatkih učinkoviteje širi, smrtnost pa je precej višja kot pri navadni gripi. Cepiva proti koronavirusu za razliko od gripe nimamo, prav tako o njem vemo precej manj kot o navadni gripi.
Seveda je našteto pametno tako pri navadni gripi kot pri koronavirusu, zdrava mera pa je postavljena drugje. Še posebej pri tistih, ki so v stiku z ljudmi in se proti koronavirusu ne morejo cepiti (npr. zdravstveni delavci, ki so pred navadno gripo zaradi cepljenja neprimerno bolje zaščiteni).

Tako nekako kot ni pametno voziti avta ali avtobusa pod vplivom alkohola, je pa "zdrava mera" (tudi po zakonu) vseeno postavljena drugače za nekoga, ki vozi avto, kot za nekoga, ki vozi avtobus s 50 otroki. V enem primeru toleriramo nekaj več kot v drugem.

St235 je izjavil:

Odvisno od gripe (ni samo ena) ampak to ne spremeni nicesar. A 0,1% mrtve populacije je pa ok? Kje potegnemo mejo?
Zakaj bi morala obstajati trda meja pri nekem točno določenem procentu? Bolj kot je stvar tvegana, bolj smiselni so ukrepi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

jest10 ::

imam_predlog je izjavil:


Od njega se naleze 1 oseba z neškodljivo mutacijo in virus ponovno mutira, razmerje je spet 33/33/33, zgodi se ena od teh mutacij, recimo spet neškodljiva (ne morejo se vse tri hkrati)

Seveda se lahko v istem človeku zgodijo VSI 3 primeri.

nsa_ag3nt ::

mahoni je izjavil:

Ravnokar pogledal dokumentarec na temo spanske gripe. Covid-19 je zgodba do konc marca, max aprila in to je to. Sem mislil, da bodo sle cifre eksponentno navzgor, ampak ocitno se vse skupaj umirja.

V Avstraliji je poletje in so tudi že našli okuženega pacienta.Eden (prvi primer v AU) je tudi žal pokojni.
https://www.abc.net.au/news/2020-02-28/...
https://www.theguardian.com/world/2020/...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

Telbanc ::

https://rs-lat.sputniknews.com/vesti/20...

V Srbiji bo jasno zvečer ali imajo prvega bolnika.

https://www.telegraf.rs/vesti/svet/3160...

"16:37 U Češkoj Republici danas su potvrđena prva tri slučaja koronavirusa, rekao je ministar zdravlja Adam Vojtek."

Češka prvi trije primeri.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

mahoni ::

Ja, ampak to zame niso neke blazno velike cifre. Zame bi bila pandemija, ce bi se pojavile cifre kot v Italiji povsod. Tako so to pac posamezni primeri in na tem bo tudi ostalo.

boolsheat ::

St235 je izjavil:

zmaugy je izjavil:

St235 je izjavil:

In dalje trosite nasvete, ki bi jim moral upostevat tudi pri gripi (v zdravo razumski meji). A bolezen ki ima smrtnost 1 do 2% je ok, tista med 2-3% pa predstavlja konec sveta? Predvsem pa se je jasno pokazalo, da izolacija tistih ki so ze simptomaticni ni pretirano ucinkovita.

Smrtnost gripe je 0,1 %.


Odvisno od gripe (ni samo ena) ampak to ne spremeni nicesar. A 0,1% mrtve populacije je pa ok? Kje potegnemo mejo?

Dejstvo je da ne rabimo nikakrsnih drasticnih ukrepov ce se uporablja zdrava pamet in tudi iz prakse je ocitno da ob manjku le te nobeni drasticni ukrepu ne pomagajo.

Pod crto bi se morali ljudje vsako sazono (v zdravi meri) obnasat preventivno in vi bilo bisveno manj tezav. V praksi je pa pol paranoicnih postov na tem forumu napisanih z istimi parkli s katerimi se je nekdo maloprej cohal po jajcih in si brisal nos, potem se bo pa rokoval s postarjem.


Odgovor še za prej med razliko pri prenašanju COVIDa in gripe:
Glede nato, se širi hitreje kot gripa je jasen znak, da se ne prenaša enako... Za MERS (in SARS?) je bilo dokazano, da se prenaša aerogeno in primeri iz ladje Diamond Princess, psihiatične klinike v J. Koreji (99 okuženih od 102 ljudi) pa primer ženske (Patient 31) v cerkvi tudi v J. Koreji dokaj zanesljivo kaže na to... Tudi WHO priznava, da ima tu "knowledge gap", stran 36 ("Role of aerosol transmission in non-health care settings"):
https://www.who.int/docs/default-source...


Pomembno je, da se prepreči oba virusa... Ker kapacitete so bolja ali manj zasedene že samo z gripo.


HappyPills ::

mahoni je izjavil:

Ja, ampak to zame niso neke blazno velike cifre. Zame bi bila pandemija, ce bi se pojavile cifre kot v Italiji povsod. Tako so to pac posamezni primeri in na tem bo tudi ostalo.

V bistvu je trenutno eksponentna rast če odvzame kitajsko.

boolsheat ::

Po teh ocenah strokovnjakov, tisti procenti (2% smrtnost, 15% težjih primerov) nikakor niso nedolžni:

Harvard epidemiologist Marc Lipsitch told The Wall Street Journal that "it's likely we'll see a global pandemic" of coronavirus, with 40 to 70 percent of the world's population likely to be infected this year.

"What proportion of those will be symptomatic, I can't give a good number," added Lipsitch, who is the Director of the Center for Communicable Disease Dynamics at the Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Two other experts have recently given similar estimates.

Ira Longini, a biostatistician and adviser to the World Health Organization (WHO), has predicted that two-thirds of the global population may eventually contract COVID-19.

Prof Gabriel Leung, the chair of public health medicine at Hong Kong University, says if the transmission estimate of 2.5 additional people for each infected rate is accurate, that would result in an "attack rate" that would affect 60 to 80 percent of the world's population.


https://thehill.com/changing-america/we...

Nikakor nisem za zganjanje panike, ampak downplay-anje tega covida ni ok.

Zgodovina sprememb…

boolsheat ::

Tudi zanimiv intervju na to temo:
https://www.theguardian.com/world/2020/...

Jonathan D Quick (Of Duke University, He is the former chair of the Global Health Council and a long-term collaborator of the World Health Organization (WHO).

The Covid-19 epidemic looks like it's edging towards becoming a pandemic - that is, as the WHO defines it, "the worldwide spread of a new disease" - but the WHO hasn't declared a pandemic yet. What are the best-case and worst-case scenarios?

The best case is that the Chinese conflagration is brought under control, the smaller "flames" we've seen flare up in other countries are extinguished, there's little or no spread to new countries or continents, and the epidemic dies out. The worst case is that the outbreak goes global and the disease eventually becomes endemic, meaning it circulates permanently in the human population.

Your feeling as to which is more likely, as of today, 27 February?

The worst-case scenario is looking increasingly likely. We've now seen cases on six continents, apparently "silent" - that is, at least partly asymptomatic - chains of human-to-human transmission both inside and outside China, with additional countries reporting cases within the last week - bringing the total to 47 - and new, accelerating outbreaks in Iran, Italy and South Korea. If it becomes a pandemic, the questions are, how bad will it get and how long will it last? The case fatality rate - the proportion of cases that are fatal - has been just over 2%, much less than it was for Sars, but 20 times that of seasonal flu. There are still many unknowns - we may have underestimated the period during which a person is contagious, for instance, and the variety of ways in which the virus spreads.

Zgodovina sprememb…

imam_predlog ::

boolsheat je izjavil:


Pomembno je, da se prepreči oba virusa... Ker kapacitete so bolja ali manj zasedene že samo z gripo.


To je pomemben poudarek, morda še ta: če se bo novi virus "prijel" med prebivalstvom tako kot povzročitelji gripe, bo število obolelih in tudi umrlih vsako leto vsaj podvojeno - vsaj dokler ni cepiva (ki pa proti koronavirusom menda niso tako učinkovita kot proti gripi).

Razvoj virusov SARS-CoV-2 lahko vidite tu: https://nextstrain.org/ncov

Pa gripe, npr. h3n2: https://nextstrain.org/flu/seasonal/h3n... (levo zgoraj lahko spremenite virus)
Pri gripah so označeni virusi, za katere konkretno je bilo izdelano cepivo. Ti diagrami jasno pokažejo, zakaj lahko zboliš za gripo kljub cepljenju (proti določenemu tipu gripe).

Zgodovina sprememb…

HappyPills ::

Uspelo jim. Je izločit italijanski sev koronavirusa. Verjetnost je da se lahko razlikuje od kitajskega isto spekulirajo tudi v ZDA https://www.express.co.uk/news/science/...

HappyPills ::

566 new cases and 5 new deaths in Italy, for a total of 1,694 cases. Among the 1,577 active cases, 779 (49%) are hospitalized, 140 of which (representing 9% of active cases) are in intensive care. Among the 117 closed cases, 83 (71%) have recovered, 34 (29%) have died.
Vir: Novinarska konferena

HappyPills ::

Če primerjamo letošnjo hudo sezono gripe in številke v Italiji.
Pri nas je zbolelo vsaj 60.000 ljudi (številk še ni vendar je to povprečna obolevnost, glede na hudo sezono je verjetno obolelih več), hospitaliziranih je bilo 450 od tega v intezivni 45.
V ITaliji je od 1577 aktivno oblelih 779 ljudi v bolnici in kar 140 v intezivni.

M-XXXX ::

HappyPills je izjavil:

Če primerjamo letošnjo hudo sezono gripe in številke v Italiji.
Pri nas je zbolelo vsaj 60.000 ljudi (številk še ni vendar je to povprečna obolevnost, glede na hudo sezono je verjetno obolelih več), hospitaliziranih je bilo 450 od tega v intezivni 45.
V ITaliji je od 1577 aktivno oblelih 779 ljudi v bolnici in kar 140 v intezivni.

Glede na to da imajo italjani 60mil prebivalcev, pomeni 30x več. Če damo te številke. Intenzivna 45 x 60 = 2700
««
52 / 355
»»